Archeologia do£wiadczalna

archeom150.GIF (16227 bytes)
piec150.jpg (14020 bytes)
koniem150.GIF (14998 bytes)
hodowlam150.GIF (35037 bytes)
chatkam150.GIF (16043 bytes)

    W czΩ£ci rezerwatu, po│o┐onej za pawilonem muzealnym, prowadzone s╣ prace z zakresu archeologii do£wiadczalnej. Maj╣ one za zadanie rekonstrukcjΩ r≤┐nych przejaw≤w dzia│alno£ci dawnych grup ludzkich. Prawie od pocz╣tku wykopalisk w Biskupinie,  prowadzone by│y prace zwi╣zane z rekonstrukcj╣ chat, wypalaniem naczy±, a w okresie powojennym zajmowano siΩ wytopem br╣zu, wΩdzeniem ryb, lepieniem ceramiki, wytwarzaniem narzΩdzi krzemiennych oraz produkcj╣ dziegciu.


Hodowla i uprawy

    Od wielu lat w Biskupinie hodowane s╣ koniki polskie, spokrewnione z le£nymi tarpanami. W 1984 roku poszerzono hodowlΩ w rezerwacie o owce wrzos≤wki oraz kozy.
    Owce wrzos≤wki spokrewnione s╣ z muflonem europejskim i nale┐╣ do grupy owiec p≤│nocnych, kr≤tkoogoniastych. S╣ one bardzo odporne na z│e warunki £rodowiskowe i niedostatki po┐ywienia. Najmniej zmieni│y siΩ kozy hodowane we wczesnej epoce ┐elaza. Wymiary oraz cechy zewnΩtrzne niewiele je r≤┐ni╣ od wsp≤│cze£nie wystΩpuj╣cych. Od kilku lat hodowane jest tak┐e byd│o czerwone, rasy polskiej nizinnej.
        Budynki gospodarcze w rezerwacie, obecnie stajnia i owczarnia, s╣ rekonstrukcjami obiekt≤w zamieszkiwanych pierwotnie przez │u┐yczan w osadach otwartych. Zrekonstruowano tak┐e stodo│Ω o konstrukcji s│upowej oraz br≤g. Wszystkie budynki zosta│y wzniesione przy u┐yciu tradycyjnych materia│≤w i prostych narzΩdzi wsp≤│czesnych.
    W chwili obecnej, uprawiane s╣ na terenie rezerwatu cztery gatunki pszenicy, kt≤re znane byty mieszka±com │u┐yckiego Biskupina. Pszenice te nale┐╣ do gatunk≤w archaicznych, silnie krzewi╣cych siΩ. K│osy niekt≤rych z nich maj╣ o£ciste wyrostki, broni╣ce ziarno przed wydziobywaniem go przez ptaki. W pobli┐u zagr≤d dla zwierz╣t i budynk≤w, znajduje siΩ jedynie poletko pokazowe dla zwiedzaj╣cych. W│a£ciwe eksperymenty na powierzchni oko│o 15 ar≤w prowadzi siΩ w czΩ£ci rezerwatu niedostΩpnej dla turyst≤w. Obecnie na mniejszych poletkach uprawia siΩ tak┐e proso, soczewicΩ, lniankΩ oraz b≤b celtycki.