Technika
Konspekt lekcji techniki dla klasy I gimnazjum
Autor: mgr Jacek
Antkowiak
Temat: Proces wytopu ┐elaza, br╣zu,
z│ota, obr≤bka metalu, produkcja dziegciu i smo│y drzewnej.
Dzia│ programu: Wykres ┐elazo - wΩgiel. Proces wytopu ┐elaza.
Zakres tre£ci:
- Przygotowanie dymarki do wytopu ┐elaza
- Budowa dymarki
- Proces wytopu ┐elaza
- Proces obr≤bki
wytopionego ┐elaza
- Opis stanowiska kowalskiego
- Opis stanowiska
do wytopu br╣zu
- Opis stanowiska do wytopu srebra
- Opis stanowiska
mincerza
- Opis stanowiska z│otnika
Cele zoperacjonalizowane w zakresie:
Wiadomo£ci:
- Ucze± wie jakie
w│a£ciwo£ci posiada metal
- Ucze± wie jakie s╣ rodzaje metali i stopy metali
- Ucze± wie jak
przebiega proces wytopu ┐elaza
- Ucze± wie jakie sk│adniki s╣ potrzebne do wytopu ┐elaza
- Ucze± wyja£nia
zadanie podzespo│≤w wchodz╣cych w sk│ad wielkiego pieca
- Ucze± wie jaka temperatura potrzebna jest do wytopu ┐elaza
UmiejΩtno£ci:
- Ucze± potrafi opisaµ w│a£ciwo£ci metali
- Ucze± potrafi
opisaµ cechy metali szlachetnych, stop≤w i metali nieszlachetnych
- Ucze± potrafi opisaµ proces wytopu ┐elaza i stop≤w metali
- Ucze± potrafi
wymieniµ sk│adniki potrzebne do wytopu ┐elaza i stop≤w metali
- Ucze± potrafi wymieniµ elementy wchodz╣ce w sk│ad wielkiego pieca
- Ucze± potrafi
oceniµ wp│yw zwi╣zk≤w powstaj╣cych podczas wytopu ┐elaza
Postawy:
- Ucze± zdaje sobie sprawΩ z zagro┐enia odpadami komunalnymi dla
£rodowiska
naturalnego
- Ucze± zdaje sobie sprawΩ z potrzeby ponownego przetwarzania
surowc≤w wt≤rnych w
zwi╣zku z ochron╣ £rodowiska
- Ucze± stara siΩ wykorzystaµ nowo£ci techniczne w zwi╣zku z ochron╣
£rodowiska
- Ucze± jest
£wiadomy z korzy£ci i zagro┐e± p│yn╣cych z rozwoju przemys│u
Metody:
- Praktyczna wype│nianie arkuszy z zadaniem
- Praca zespo│owa
- Praca indywidualna
Pomoce:
- Arkusze robocze
- Dymarka
Forma lekcji:
Praca grupowa - d│ugoterminowa
Plan lekcji:
Zapoznanie uczni≤w z tematem lekcji terenowej, z jej celami, om≤wienie przebiegu
poszczeg≤lnych faz lekcji i czasu ich realizacji
- Podzia│ uczni≤w
na zespo│y
- Sporz╣dzanie
notatek podczas narady
Faza realizacji:
- Nauczyciel
rozdaje ka┐dej grupie arkusze robocze z zadaniami, omawiaj╣c je kr≤tko
- Po wykonaniu
zadania ka┐da grupa przygotowuje referat na opracowany przez siebie
temat
Grupa 1
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj budowΩ stanowiska kowalskiego.
Napisz na czym polega│a praca kowala.
W jakich dziedzinach ┐ycia codziennego wykorzystywano przedmioty wykonane przez kowala?
Jakimi narzΩdziami pracowali dawni kowale?
Jak╣ temperaturΩ uzyskiwano w palenisku kowalskim?
Czym r≤┐ni╣ siΩ wsp≤│czesne narzΩdzia wykorzystywane przez kowali od tych
demonstrowanych na festynie ( wywiad z kowalem ).
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie przedmiot≤w demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 2
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zr≤b
zdjΩcie stanowiska odlewu i obr≤bki br╣zu.
Napisz na czym polega praca osoby zajmuj╣cej siΩ odlewem br╣zu?
Opisz metodΩ wytopu na wosk tracony.
Jaka temperatura jest potrzebne do wytopu br╣zu?
W jakich dziedzinach ┐ycia wykorzystywano przedmioty wykonane z br╣zu?
Jakimi narzΩdziami pracowali dawniej?
Czym r≤┐ni╣ siΩ wsp≤│czesne narzΩdzia wykorzystywane obecnie od tych
demonstrowanych
na festynie ( wywiad z osob╣ demonstruj╣c╣ proces odlewu i obr≤bki br╣zu ).
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie przedmiot≤w demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 3
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie
stanowiska produkcji dziegciu.
Napisz na czym polega praca osoby zajmuj╣cej siΩ produkcj╣ dziegciu.
Jakimi narzΩdziami pracowali dawniej?
W jakich dziedzinach ┐ycia codziennego wykorzystywano dziegµ?
Jaka temperatura potrzebna jest do produkcji dziegciu?
Czym r≤┐ni╣ siΩ wsp≤│czesne narzΩdzia wykorzystywane obecnie od tych
demonstrowanych na festynie (
wywiad z osob╣ demonstruj╣c╣ proces produkcji dziegciu ).
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie przedmiot≤w demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 4
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie
stanowiska produkcji smo│y drzewnej.
Napisz na czym polega praca osoby zajmuj╣cej siΩ produkcj╣ smo│y dzrewnej.
Jakimi narzΩdziami pracowali dawniej?
W jakich dziedzinach ┐ycia codziennego wykorzystywano smo│Ω dzrewn╣?
Jaka temperatura potrzebna jest do produkcji smo│y dzrewnej?
Czym r≤┐ni╣ siΩ wsp≤│czesne narzΩdzia wykorzystywane obecnie od tych
demonstrowanych na festynie (
wywiad z osob╣ demonstruj╣c╣ proces produkcji smo│y dzrewnej ).
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie przedmiot≤w demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 5
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zr≤b zdjΩcie
stanowiska wytopu ┐elaza - dymarka.
Napisz na czym polega proces wytapiania ┐elaza za pomoc╣ dymarki.
Jak╣ temperaturΩ uzyskiwano w dymarce?
Czy podczas wytopu ┐elaza w dymarce ┐elazo przechodzi│o w stan p│ynny?
Jakimi narzΩdziami pracowali dawniej?
W jakich dziedzinach ┐ycia codziennego wykorzystywano przedmioty wykonane podczas wytopu
┐elaza?
Czym r≤┐ni╣ siΩ wsp≤│czesne narzΩdzia wykorzystywane podczas wytopu ┐elaza od tych
demonstrowanych na festynie ( wywiad z osob╣ demonstruj╣c╣ wytop ).
Do│╣cz fragment wtopionego metalu lub
zr≤b zdjΩcie.
Strona poprzednia |