Biologia

Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Autor: mgr Jolanta Woƒniak

Temat: Budowa organizmu ro£linnego. ZajΩcia w terenie.
Dzia│ programu: struktura organizmu i jej funkcje.
Zakres tre£ci:
    - Ro£liny jedno i wielokom≤rkowe
    - Plechowce a organowce
    - Mszaki , paprotniki i ro£liny nasienne
    - Ro£liny zielne a drzewa, krzewy i krzewinki
    - Ro£liny jednoroczne, dwuletnie, byliny
    - Organy ro£linne i ich funkcje
Cele zoperacjonalizowane w zakresie:
Wiadomo£ci:
    - Ucze± rozr≤┐nia ro£liny jedno i wielokom≤rkowe
    - Ucze± rozr≤┐nia w£r≤d ro£lin plechowce i organowce
    - Ucze± wie, ┐e do organowc≤w nale┐╣ mszaki, paprotniki i ro£liny nasienne
    - Ucze± definiuje ro£liny jednoroczne , dwuletnie i byliny
    - Ucze± wymienia organy ro£linne
    - Ucze± wyja£nia funkcje poszczeg≤lnych organ≤w ro£linnych
UmiejΩtno£ci:
    - Ucze± potrafi wskazaµ ro£liny nale┐╣ce do poszczeg≤lnych grup taksonomicznych
    - Ucze± charakteryzuje budowΩ organizmu ro£linnego
    - Ucze± ocenia wp│yw £rodowiska na psychikΩ w│asn╣ i koleg≤w
Postawy:
    - Ucze± zdaje sobie sprawΩ z piΩkna otaczaj╣cej go przyrody
    - Ucze± wie, ┐e nie nale┐y niszczyµ gatunk≤w rzadkich i chronionych
Metody:
    - pogadanka
    - praktyczna - wype│nianie arkuszy z zadaniem
    - metoda gier dydaktycznych - zabawa " prawda czy fa│sz "
Pomoce: Arkusze robocze, ta£ma klej╣ca, no┐yczki, sztywnik, okazy naturalne zebrane na
     miejscu, kartki do gier dydaktycznych.
Forma lekcji:
Praca grupowa - d│ugoterminowa
Plan lekcji:
    1. Zapoznanie uczni≤w z tematem lekcji terenowej, z jej celami; om≤wienie przebiegu
        poszczeg≤lnych faz lekcji i czasu ich realizacji.
    2. Uczniowie wraz z nauczycielem siadaj╣ w kole na │╣ce ; nauczyciel dzieli uczni≤w na 5
        osobowe grupy.
    3. Temat lekcji jest znany uczniom z klas m│odszych , nauczyciel przypomina najwa┐niejsze
        wiadomo£ci. W trakcie pogadanki uczniowie mog╣ sporz╣dziµ w│asne notatki.
Faza realizacji :
    1. Nauczyciel rozdaje ka┐dej grupie arkusze robocze z zadaniami , omawiaj╣c kr≤tko ka┐de
        z zada±. Ka┐da grupa zajmuje wyznaczone stanowisko i przystΩpuje do pracy.
    2. Po wykonaniu zada± uczniowie siadaj╣ tak jak poprzednio i ka┐da grupa referuje
        przebieg swojej pracy pokazuje zebrane materia│y. Nauczyciel koryguje ewentualne
        b│Ωdy.
Faza podsumowuj╣ca:
    - W celu utrwalenia wiadomo£ci nauczyciel proponuje grΩ "prawda czy fa│sz ".
    - Zebrane i opracowane informacje ucze± umieszcza w swoim projekcie .

Temat: Budowa organizmu ro£linnego. ZajΩcia w Biskupinie

Zadanie 1

Uzupe│nij schemat i wykonaj zadanie

1.gif (14351 bytes)

 

Zadanie 2

Uzupe│nij schemat wykonaj zadania z ramek

2.gif (9407 bytes)

3.gif (15939 bytes)

4.gif (12254 bytes)

5.gif (12682 bytes)

6.gif (6976 bytes)

Strona poprzednia