Arthur C. Clarke jest angielskim pisarzem science-fiction, znanym jako ojciec globalnej komunikacji satelitarnej. Clarke opublikowa│ tΩ koncepcjΩ w paƒdzierniku 1945 r. w pi£mie Wireless World. 20 lat p≤ƒniej jego idee sta│y siΩ rzeczywisto£ci╣ w postaci sta│ych, miΩ-dzynarodowych po│╣cze± telefonicznych oraz bezpo£rednich transmisji telewizyjnych, przekazywanych na ca│y £wiat. Clarke jest autorem ponad 50 ksi╣┐ek, z kt≤rych najs│ynniejsz╣ sta│a siΩ 2001: Odyseja kosmiczna, kt≤ra pos│u┐y│a do stworzenia r≤wnie s│ynnego filmu.
1917
Urodzi│ siΩ 16 grudnia w Minehead w hrabstwie Somerset. Nauki pobiera│ w Huish's Grammar School w Taunton w hrabstwie Somerset.
1935
Pierwsz╣ publikacj╣ Clarka sta│ siΩ list, dotycz╣cy prΩdko£ci £wiat│a, wys│any do czasopisma Amazing Stories.
1936
W wieku 19 lat przeni≤s│ siΩ do Londynu, gdzie pracowa│ jako urzΩdnik i wci╣gniΩty zosta│ do Brytyjskiego Towarzystwa MiΩdzyplanetarnego.
1941
WstΩpuje do Royal Air Force, gdzie pracuje jako pomocnik, a potem jako instruktor obs│ugi radaru.
1945
W listopadowym wydaniu brytyjskiego pisma Wireless World opublikowany zosta│ artyku│ Clarka Transmisje pozaziemskie (Extra-terrestrial Relays). Clarke przed│o┐y│ w nim idee komunikacji globalnej przy u┐yciu satelit≤w na orbicie wok≤│ziemskiej. Sta│o siΩ to rzeczywisto£ci╣ po wystrzeleniu przez Intelsat w kwietniu 1965 r. satelity Early Bird.
1948
Uzyska│ pierwszy stopie± naukowy z fizyki i matematyki w King's College uniwersytetu Londy±skiego. NastΩpnie pracowa│ przez 2 lata r≤wnie┐ w Londynie w Instytucie In┐ynierii Elektrycznej.
1951
Opublikowa│ Prelude to Space, sw╣ pierwsz╣ ksi╣┐kΩ.
Lata 60.
Osiad│ na sta│e na Sri Lance, znanej wtedy jako Cejlon, gdzie oddawa│ siΩ ulubionemu nurkowaniu.
1964
Zosta│a opublikowana najs│ynniejsza powie£µ Clarka The Sentinel (Stra┐nik), p≤ƒniej wydawana ze zmienionym tytu│em 2001: Odyseja kosmiczna (wydanie polskie û 1990) i w 1968 r. sfilmowana. Za pracΩ nad filmem Clarke zosta│ nominowany do Oscara przez Ameryka±sk╣ AkademiΩ Filmow╣.
1979
Zosta│ wyznaczony na kanclerza uniwersytetu w Moratuwa na Sri Lance.
1980
Jego opublikowana w tym roku popularno-naukowa ksi╣┐ka Arthur C. Clarke's Mysterious World (Zagadkowy £wiat Arthura C. Clarka) zosta│a przerobiona w Wielkiej Brytanii na serial telewizyjny.
1982
Zosta│a opublikowana 2010: Odyseja dwa, nastΩpna czΩ£µ 2001: Odysei kosmicznej. Dwa lata p≤ƒniej zosta│a sfilmowana. Za wk│ad w rozw≤j technologii telekomunikacyjnej Clarke otrzyma│ NagrodΩ Marconiego. Uniwersytet w Moratuwa za│o┐y│ Centrum Arthura C. Clarka (do bada± nad telekomunikacj╣, komputerami, energi╣, technologiami kosmicznymi i robotyk╣).
1988
Zosta│a opublikowana 2061: Odyseja III.
1996
Clarke dalej mieszka i pracuje na Sri Lance.
|