1988


Ariane 4
Rakiety no£ne o du┐ej mocy z rodziny Ariane. Pierwszy lot Ariane 4 w wersji A44LP (z dwoma silnikami pomocniczymi na ciek│y materia│ pΩdny i dwoma na sta│y materia│ pΩdny) ma miejsce 15 czerwca 1988 r.; wtedy na orbitΩ geostacjonarn╣ wyniesione zostaj╣ satelity Meteostat 3, Oscar/Amsat 3 oraz PAS 1.
Astra 1A
Pierwszy satelita europejski dla bezpo£redniego nadawania (DBS), maj╣cy dostateczn╣ moc dla bezpo£redniego przekazywania program≤w do ma│ych domowych anten satelitarnych. Astra 1B wys│any 2 marca 1991 roku.
Phobos 2
Druga, najbardziej udana z dwu wypraw sond Phobos na Marsa i jego najwiΩkszy ksiΩ┐yc, Phobos. Celem wyprawy jest przeprowadzenie 31 eksperyment≤w dla 14 r≤┐nych kraj≤w i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas fazy przelotu sonda lustrowa│a przestrze± miΩdzyplanetarn╣, wykona│a dobrej jako£ci zdjΩcia Phobosa z odleg│o£ci zaledwie 200 km, ale │╣czno£µ urwa│a siΩ w czasie manewrowania sond╣ w celu wykonania przelotu tu┐ nad powierzchni╣ (Phobos 1, wystrzelony 7 lipca 1988 r., uleg│ awarii po 2 miesi╣cach).
Sojuz TM6
Lot na stacjΩ kosmiczn╣ Mir, gdzie przebywaj╣ Titow i Manarow; Polakow zostaje na stacji, a Lachow i Afga±czyk Mohmad po jednodniowej zw│oce z powodu wadliwego dzia│ania silnik≤w hamuj╣cych wracaj╣ na ZiemiΩ Sojuzem TM-5. Zw│oka ta jest szczeg≤lnie nieprzyjemna, gdy┐ cz│on l╣dowania Sojuza nie jest wyposa┐ony w toaletΩ z systemem przetwarzania odchod≤w. Polakow zostaje na stacji do kwietnia 1989 r. i wraca z za│og╣ TM-7: Wo│kowem i Krikalewem.
Sojuz TM7
Lot na stacjΩ kosmiczn╣ Mir, gdzie przebywaj╣ Titow I Manarow; drugi lot Francuza Chretiena radzieckim statkiem. Chretien jest pierwszym nie radzieckim kosmonaut╣, kt≤ry wychodzi w przestrze± kosmiczn╣ z radzieckiego statku, wraca Sojuzem TM-6 z Titowem i Manarowem, kt≤rzy pobili wszelkie rekordy najd│u┐szego pobytu w kosmosie. Wo│kow i Krikalow zostaj╣ na orbicie, wracaj╣ w kwietniu 1989 r. statkiem Sojuz TM-7 z Polakowem z TM-6.
STS 26
Pierwszy lot wahad│owca od czasu katastrofy Challengera; gruntowne zmiany konstrukcyjne cz│onu orbitalnego i rakiet wspomagaj╣cych na sta│y materia│ pΩdny w celu poprawienia niezawodno£ci i zwiΩkszenia bezpiecze±stwa za│ogi; zako±czone powodzeniem umieszczenie satelity £ledz╣cego i przekazuj╣cego dane TDRS-C.
Titan 2
Odnowiony miΩdzykontynentalny pocisk balistyczny Titan 2 ICBM; podobny do Gemini-Titana, ale z oprofilowaniem satelitarnym; pierwszy lot ma miejsce we wrze£niu 1988 r.