1985


Atlantis
Wahad│owiec Atlantis (OV-104) wszed│ do s│u┐by jako ostatni statek z pierwotnej flotylli czterech statk≤w orbitalnych. Podobnie jak jego siostrzane statki kosmiczne, zosta│ nazwany imieniem s│ynnego ┐aglowca. Ten wahad│owiec wzi╣│ swoj╣ nazwΩ od dwumasztowego keczu p│ywaj╣cego dla Instytutu Oceanograficznego Woods Hole. W ci╣gu 36 lat od roku 1930 ┐aglowiec ten przep│yn╣│ w trakcie bada± oceanicznych przesz│o 800 000 km. Wahad│owiec Atlantis trafi│ do O£rodka Kosmicznego im. Kennedy'ego w kwietniu 1985 roku. Jego pierwszy, nienaganny lot STS-51J stanowi│ utajnion╣ wyprawΩ Departamentu Obrony. W czasie nastΩpnej wyprawy (STS-61B), mniej ni┐ dwa miesi╣ce p≤ƒniej, mo┐na by│o podziwiaµ efektowne spacery w kosmosie, gdy Jerry Ross i Sherwood Spring opanowywali techniki monta┐u kratownicy (ACCESS i EASE), do ewentualnego zastosowania przy budowie stacji kosmicznej Alfa. W zwi╣zku z katastrof╣ wahad│owca Challenger, w lotach Atlantis nast╣pi│a trzyletnia przerwa, zako±czona ponown╣ utajnion╣ wypraw╣ Departamentu Obrony (STS-27). W 1989 roku wahad│owiec Atlantis spe│nia│ rolΩ wyrzutni dla dw≤ch niezwyk│ych pr≤bnik≤w planetarnych: äMagellanaö wys│anego w kierunku Wenus (STS-30) oraz äGalileoö skierowanego w stronΩ Jowisza (STS-34). Kolejn╣ interesuj╣c╣ wypraw╣ tego wahad│owca by│a wyprawa STS-37 w kwietniu 1991 roku, kt≤rej program obejmowa│ umieszczenie w przestrzeni kosmicznej obserwatorium do bada± promieniowania gamma (GRO). Nieplanowane wcze£niej wyj£cie na zewn╣trz wahad│owca astronaut≤w Jerry'ego Rossa i Jaya Apta by│o konieczne do wyswobodzenia anteny. W trakcie swojej drugiej wyprawy roku 1992, (STS-46), wahad│owiec Atlantis wyni≤s│ na orbitΩ satelitΩ Eureca. Podczas tej wyprawy mia│a r≤wnie┐ miejsce pierwsza pr≤ba systemu satelity na uwiΩzi (TSS-1).
Giotto
Europejski wk│ad we flotyllΩ piΩciu statk≤w kosmicznych wys│anych w kierunku Komety Halleya. Pomimo ┐e zosta│a rozbita przez tuman py│u, zdo│a│a przes│aµ ogromn╣ Ilo£µ danych i ol£niewaj╣ce zdjΩcia. Nie u┐ywana przez jaki£ czas, reaktywowana w lutym 1990 r., kiedy wystrzelono j╣ na udane spotkanie z Komet╣ Grigga-Skjellerupa w lipcu 1992 r.
STS 51B
Drugi lot Spacelab (oznaczony symbolem Spacelab 3); astronauta Thornton maj╣cy 56 lat jest najstarszym cz│owiekiem odbywaj╣cym lot kosmiczny, äcz│onkami za│ogiö s╣ r≤wnie┐ ma│py i szczury.
Transit 19
Pierwsze wprowadzenie na orbitΩ jednocze£nie dw≤ch satelit≤w Transit, nazywanych te┐ odpowiednio Oscar 24 i 30, w programie SOOS (Oscary u│o┐one na Scoucie), w kt≤rym satelity zosta│y przeniesione ze sk│adu na Ziemi do sk│adu na orbicie!
Vega 1
Pierwszy z dw≤ch identycznych statk≤w kosmicznych, zbudowanych na bazie projektu Wenery, przeznaczonych do lotu do Komety Halleya via Wenus. G│≤wny pojazd po wypuszczeniu l╣downika i sondy balonowej nad Wenus skierowa│ siΩ do Komety Halleya. By│ pierwszym z piΩciu statk≤w, kt≤ry dotar│ do Komety Halleya. Vega 2 wystrzelona 21 grudnia 1984 r. dotar│a do Wenus 15 czerwca 1985 r. i przelecia│a obok Komety Halleya w odleg│o£ci oko│o 8 000km 9 marca 1986 r.
Zenit
Znana r≤wnie┐ jako SL-16, rakieta no£na o £redniej sile no£nej; pierwszym stopniem jest rakieta pomocnicza rakiety typu Energia. Pierwszy lot ma miejsce 13 kwietnia 1985 r.