1981


Himawari 2
Drugi japo±ski satelita meteorologiczny GMS (geostacjonarny satelita meteorologiczny) i pierwszy wys│any z Japonii za pomoc╣ japo±skiej rakiety; Himawari 4 zosta│ wystrzelony 5 wrze£nia 1989 roku.
N2
Znana r≤wnie┐ jako Nu-2, druga ze zbudowanych przez JaponiΩ rakiet no£nych. Pierwszy lot (z satelit╣ Kiku 3) ma miejsce 11 lutego 1981 r.; wzorowana na ameryka±skich rakietach z serii Delta 2914; w wersji H-I trzeci stopie± napΩdzany jest ciek│ym wodorem i ciek│ym tlenem.
Sojuz 40
Wizyta w stacji Salut 6, spotkanie z Kowalonkiem i Sawinychem. Kosmonauta programu Interkosmos Prunariu jako pierwszy Rumun polecia│ w kosmos. Ostatnia wizyta na stacji Salut 6 i ostatni radziecki lot przed roczn╣ przerw╣.
Tiros N
Pierwszy z nowej generacji satelit≤w meteorologicznych, dostarczaj╣cy wyraƒne obrazy dziennej i nocnej pow│oki chmur z radiometru o bardzo wysokiej rozdzielczo£ci (AVHRR). Pionowe sondowanie atmosfery i zbieranie danych z automatycznych platform meteorologicznych. Prawie identyczne satelity nosi│y nazwy NOAA 6 (wys│any 27 czerwca 1979 roku) i NOAA 7 (23 czerwca 1981 roku). NOAA jest skr≤tem nazwy ameryka±skiej Krajowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.
Venera 13
Pierwsza z dw≤ch sond Wenus, wystrzelona w 1981 r. Udoskonalone wyposa┐enie zawiera system przekazywania obrazu, kt≤ry wykona│ pierwsze kolorowe zdjΩcia powierzchni Wenus oraz spektrometr do analizy gleby. Identyczna Wenera 14, wystrzelona 4 listopada 1981 r. wyl╣dowa│a w cztery dni p≤ƒniej. Venera 15 i 16 wystrzelone w czerwcu 1983 r. wesz│y na orbitΩ Wenus w paƒdzierniku i sporz╣dzi│y mapΩ przy u┐yciu radaru.