1977


Kosmos 949
Pierwszy z nowej generacji satelit≤w rozpoznania fotograficznego, stosuj╣cy technologiΩ Sojuza. Kapsu│a z filmem wyrzucana okresowo, pojazd kosmiczny wraca│ po 14 lub po 44 dniach. Kosmos 1643 (25 marca 1985 roku) jest podobnym pojazdem, ale przesy│a obrazy na ZiemiΩ drog╣ radiow╣. Obydwa typy stale s╣ w u┐yciu w latach dziewiΩµdziesi╣tych.
Kosmos 954
Jeden z serii RORSAT'≤w (satelity radarowego do rozpoznania ocean≤w), z kt≤rych pierwszy (Kosmos 198) wszed│ na orbitΩ 27 grudnia 1967 roku. S╣ godne uwagi ze wzglΩdu na pok│adowy reaktor j╣drowy, kt≤ry zasila ich silny radar. Kosmos 954 uciek│ spod kontroli i spad│ na ZiemiΩ 24 stycznia 1978 roku, rozbijaj╣c siΩ i powoduj╣c ska┐enie radioaktywne w p≤│nocnej Kanadzie.
Meteosat 1
Pierwszy z serii satelit≤w meteorologicznych Europejskiej Agencji Przestrzeni Kosmicznej (ESA), Meteosat, umieszczony nad Afryk╣ r≤wnikow╣, fotografowa│ co p≤│ godziny obrazy ca│ej p≤│kuli. Jeden z trzech satelit≤w okre£lonych oficjalnie jako pr≤bne. Pierwszy satelita eksploatacyjny, Meteosat 4 (MOP 1) wszed│ na orbitΩ w marcu 1989 roku.
Salut
W kwietniu 1971 roku Rosjanie wys│ali na orbitΩ pierwszy obiekt kosmiczny przeznaczony do d│ugotrwa│ego funkcjonowania, czyli stacjΩ kosmiczn╣ Salut. By│a to pierwsza z siedmiu stacji kosmicznych o tej samej nazwie i o bardzo podobnej konstrukcji. Zasadniczo sk│ada│a siΩ ona z trzech cylindr≤w o r≤┐nych £rednicach, wzajemnie po│╣czonych. Mia│a baterie s│oneczne do wytwarzania energii i jeden wΩze│ cumowniczy dostosowany do statk≤w za│ogowych Sojuz, kt≤re transportowa│y na ni╣ kosmonaut≤w. Pierwsza za│oga Saluta 1 ustanowi│a rekord pobytu w kosmosie - trzej kosmonauci przebywali w stacji kosmicznej przez trzy tygodnie. Ale rado£µ zamieni│a siΩ w tragediΩ, kiedy kosmonauci zginΩli wracaj╣c na ZiemiΩ. Rosjanie nie odnie£li wielu sukces≤w przy wysy│aniu kolejnych stacji typu Salut, a┐ do roku 1977, kiedy wys│ali na orbitΩ Saluta 6. By│ on lepiej wyposa┐ony ni┐ poprzednie i mia│ dwa wΩz│y cumownicze usytuowane po przeciwnych stronach zdolne przyjmowaµ statki za│ogowe i statki towarowe Progress.
Sojuz 25
Pierwsza ekspedycja do nowej stacji kosmicznej Salut 6, start 29 wrze£nia. Z powodu pope│nionych przez za│ogΩ b│Ωd≤w po│╣czenia nie uda│o siΩ zrealizowaµ. Program Salut i loty kosmonaut≤w z programu Interkosmos zostaj╣ op≤ƒnione.
Voyager
Voyager jest nazw╣ dw≤ch identycznych sond wys│anych dla zbadania planet zewnΩtrznych. Projekt Voyager, pierwotnie Mariner Jowisz Saturn, zacz╣│ siΩ w 1972 roku. Dwie sondy, Voyager 1 i Voyager 2, wyruszy│y w swoj╣ podr≤┐ badawcz╣ w roku 1977. Voyager 2 zosta│ wystrzelony jako pierwszy, 20 sierpnia, Voyager 1 - 5 wrze£nia. Voyager 1 wyprzedzi│ sw≤j siostrzany pojazd i dotar│ do Jowisza, a potem do Saturna przed nim. Dokona│ wielu odkryµ na ka┐dej z tych planet, zanim wyruszy│ w drogΩ poza Uk│ad S│oneczny. Voyager 2 te┐ odwiedzi│ Jowisza i Saturna, ale potem polecia│ badaµ planety Uran i Neptun. Wykorzysta│ on ustawienie planet zewnΩtrznych, jakie zdarza siΩ raz na 175 lat. Wykorzysta│ przyci╣ganie grawitacyjne ka┐dej z planet dla wyrzucenia go w kierunku nastΩpnej planety. Ta technika, nazywana wspomaganiem grawitacyjnym, by│a pierwszy raz zastosowana w czasie lotu sondy Mariner 10 do Wenus i Merkurego. Ka┐da sonda Voyager jest taka sama. Ma ona masΩ oko│o 815 kg, a jej najwiΩkszym elementem jest misa antenowa o rozpiΩto£ci 3,7 m. WiΩkszo£µ aparatury jest umieszczona na wysiΩgniku, kt≤rego ko±cowa czΩ£µ, platforma obserwacyjna, jest ruchoma. Na platformie znajduj╣ siΩ dwie kamery telewizyjne i inne przyrz╣dy. D│u┐szy wysiΩgnik niesie dwa magnetometry. Przyrz╣dy s╣ zasilane z äbateriiö j╣drowej, zespo│u generator≤w termoelektrycznych z izotop≤w promieniotw≤rczych (RTG). Voyager 2 by│ najbardziej udany ze wszystkich sond. W czasie swojej 12-letniej podr≤┐y odkrywczej przez zewnΩtrzny Uk│ad S│oneczny odwiedzi│ cztery planety. Do czasu kiedy dotar│ do ostatniej, Neptuna, w sierpniu 1989 roku, przelecia│ 7000 milion≤w km. Jednak prowadzony by│ z tak╣ precyzj╣, ┐e m≤g│ przelecieµ w odleg│o£ci 4900 km od powierzchni Neptuna. By│ wtedy tak daleko, ┐e jego sygna│y radiowe, lec╣ce z prΩdko£ci╣ £wiat│a, potrzebowa│y ponad czterech godzin na dotarcie na ZiemiΩ.
Voyager 1
Pierwsza z dw≤ch sond Voyager, kt≤ra dotar│a do Jowisza i Saturna, przesy│aj╣c przepiΩkne zdjΩcia planet i ich ksiΩ┐yc≤w. Wioz│a na pok│adzie p│ytΩ äOdg│osy Ziemiö z nagranymi dƒwiΩkami i widokami z Ziemi. Wci╣┐ nadaje z kra±c≤w Uk│adu S│onecznego.
Voyager 2
Najbardziej udany typ sondy w historii bada± kosmicznych. Jedyna sonda wystrzelona do czterech planet, a zarazem jedyna, kt≤ra prowadzi│a badania Urana i Neptuna w ci╣gu dwunastoletniej wyprawy, przebywaj╣c odleg│o£µ ponad 7 000 000 000 000 km. Tak jak Voyager 1, wioz│a na pok│adzie p│ytΩ äOdg│osy Ziemiö z nagranymi dƒwiΩkami i widokami z Ziemi. Wci╣┐ nadaje z kra±c≤w Uk│adu S│onecznego.