1972


Anik 1
Pierwszy satelita dla │╣czno£ci krajowej wys│any na orbitΩ geostacjonarn╣. Anik E2, wyniesiony przez rakietΩ Ariane 4, 4 kwietnia 1991 roku, jest pierwszym z satelit≤w pi╣tej generacji Anik/Telesat.
Apollo 16
Pi╣te l╣dowanie na KsiΩ┐ycu, na wy┐ynie w pobli┐u krateru Descartesa. Mattingly zostaje na orbicie ksiΩ┐ycowej, Young i Duke wychodz╣ na powierzchniΩ KsiΩ┐yca, przemieszczaj╣ siΩ w pojeƒdzie ksiΩ┐ycowym, spΩdzaj╣ na KsiΩ┐ycu 20,3 godz; w drodze powrotnej na ZiemiΩ Mattingly wychodzi w przestrze± kosmiczn╣, aby wyj╣µ film z przedzia│u przyrz╣dowego statku kosmicznego.
Apollo 17
Ostatnie (z programu Apollo) l╣dowanie na KsiΩ┐ycu, w okolicy krateru Littrowa i g≤r Taurus. Evans zostaje na orbicie ksiΩ┐ycowej, Cernan z geologiem Schmittem trzykrotnie wychodz╣ na powierzchniΩ KsiΩ┐yca, badaj╣ KsiΩ┐yc korzystaj╣c z pojazdu ksiΩ┐ycowego, zbieraj╣ rekordow╣ ilo£µ pr≤bek gruntu (115 kg), pokonuj╣ odleg│o£µ ponad 35 km. ú╣cznie przebywaj╣ na powierzchni KsiΩ┐yca rekordow╣ ilo£µ czasu: 22,1 godz; w drodze powrotnej na ZiemiΩ Evans wychodzi w przestrze± kosmiczn╣, aby wyj╣µ film z przedzia│u przyrz╣dowego statku.
Copernicus
Drugie pomy£lnie orbituj╣ce laboratorium astronomiczne. Obserwowa│o na d│ugo£ciach fal promieni X i nadfioletowych, odkry│o ƒr≤d│o promieni X w gwiazdozbiorze úabΩdzia, Cygnus X-1, obecnie uwa┐ane za czarn╣ dziurΩ.
Landsat 1
Pierwszy z serii piΩciu satelit≤w Landsat, pierwotnie nazwany ERTS-1, kapsu│a typu Nimbus z bateriami s│onecznymi w kszta│cie skrzyde│ motyla. Landsat 2 (wys│any 22 stycznia 1975 roku) i Landsat 3 (5 marca 1978 roku) by│y podobne.
Venera 4
Pierwsze udane wej£cie sondy w atmosferΩ Wenus, umo┐liwiaj╣ce otrzymanie pierwszych danych na temat warunk≤w w niej panuj╣cych. (Venera 3 wesz│a w atmosferΩ w marcu 1966 r., ale utracono │╣czno£µ). Dane m≤wi│y o atmosferze z│o┐onej g│≤wnie z dwutlenku wΩgla oraz o temperaturze powierzchni zbli┐aj╣cej siΩ do 500 stopni C, a tak┐e o ci£nieniu oko│o 75 atmosfer. Venera 5 i 6 wykonywa│y podobne zadania w roku 1969. Sondom Venera 7 (1970) i 8 (1972) uda│o siΩ wyl╣dowaµ na powierzchni.
Voyager
Voyager jest nazw╣ dw≤ch identycznych sond wys│anych dla zbadania planet zewnΩtrznych. Projekt Voyager, pierwotnie Mariner Jowisz Saturn, zacz╣│ siΩ w 1972 roku. Dwie sondy, Voyager 1 i Voyager 2, wyruszy│y w swoj╣ podr≤┐ badawcz╣ w roku 1977. Voyager 2 zosta│ wystrzelony jako pierwszy, 20 sierpnia, Voyager 1 - 5 wrze£nia. Voyager 1 wyprzedzi│ sw≤j siostrzany pojazd i dotar│ do Jowisza, a potem do Saturna przed nim. Dokona│ wielu odkryµ na ka┐dej z tych planet, zanim wyruszy│ w drogΩ poza Uk│ad S│oneczny. Voyager 2 te┐ odwiedzi│ Jowisza i Saturna, ale potem polecia│ badaµ planety Uran i Neptun. Wykorzysta│ on ustawienie planet zewnΩtrznych, jakie zdarza siΩ raz na 175 lat. Wykorzysta│ przyci╣ganie grawitacyjne ka┐dej z planet dla wyrzucenia go w kierunku nastΩpnej planety. Ta technika, nazywana wspomaganiem grawitacyjnym, by│a pierwszy raz zastosowana w czasie lotu sondy Mariner 10 do Wenus i Merkurego. Ka┐da sonda Voyager jest taka sama. Ma ona masΩ oko│o 815 kg, a jej najwiΩkszym elementem jest misa antenowa o rozpiΩto£ci 3,7 m. WiΩkszo£µ aparatury jest umieszczona na wysiΩgniku, kt≤rego ko±cowa czΩ£µ, platforma obserwacyjna, jest ruchoma. Na platformie znajduj╣ siΩ dwie kamery telewizyjne i inne przyrz╣dy. D│u┐szy wysiΩgnik niesie dwa magnetometry. Przyrz╣dy s╣ zasilane z äbateriiö j╣drowej, zespo│u generator≤w termoelektrycznych z izotop≤w promieniotw≤rczych (RTG). Voyager 2 by│ najbardziej udany ze wszystkich sond. W czasie swojej 12-letniej podr≤┐y odkrywczej przez zewnΩtrzny Uk│ad S│oneczny odwiedzi│ cztery planety. Do czasu kiedy dotar│ do ostatniej, Neptuna, w sierpniu 1989 roku, przelecia│ 7000 milion≤w km. Jednak prowadzony by│ z tak╣ precyzj╣, ┐e m≤g│ przelecieµ w odleg│o£ci 4900 km od powierzchni Neptuna. By│ wtedy tak daleko, ┐e jego sygna│y radiowe, lec╣ce z prΩdko£ci╣ £wiat│a, potrzebowa│y ponad czterech godzin na dotarcie na ZiemiΩ.