1969


Apollo 9
Pierwszy lot kosmicznego statku Apollo w kompletnym sk│adzie ze statkiem macierzystym CSM i l╣downikiem LM; na orbicie oko│oziemskiej, poza orbit╣ KsiΩ┐yca, nastΩpuje rozdzielenie i ponowne po│╣czenie statku CSM i l╣downika LM. LM oddala siΩ od CSM o 160 km, nastΩpnie zbli┐a siΩ do niego i cumuje, symuluj╣c czynno£ci wykonywane przy l╣dowaniu na KsiΩ┐ycu; statek CSM i l╣downik otrzymuj╣ oddzielne sygna│y wywo│awcze.
Apollo 10
Pr≤ba generalna przed l╣dowaniem na powierzchni KsiΩ┐yca; statek osi╣ga orbitΩ oko│o ksiΩ┐ycow╣. Cernan i Stafford oddalaj╣ siΩ w l╣downiku LM od statku macierzystego CSM, w kt≤rym pozostaje Young i zbli┐aj╣ siΩ do powierzchni KsiΩ┐yca na odleg│o£µ ok. 15 km; obserwuj╣ Morze Spokoju, gdzie planowane jest pierwsze l╣dowanie ludzi na KsiΩ┐ycu.
Apollo 11
Pierwsze l╣dowanie cz│owieka na powierzchni KsiΩ┐yca, na Morzu Spokoju - 20 lipca Armstrong jako pierwszy cz│owiek stawia kroki na KsiΩ┐ycu, drugi jest Aldrin. Wyj£cie na powierzchniΩ KsiΩ┐yca trwa 2,5 godz. Collins zostaje na orbicie wok≤│ KsiΩ┐yca.
Apollo 12
Drugie l╣dowanie na powierzchni KsiΩ┐yca, na Oceanie Burz; precyzyjne l╣dowanie w odleg│o£ci 185 m od sondy Surveyor 3, kt≤ra wyl╣dowa│a na KsiΩ┐ycu dwa lata wcze£niej. Wyj£cie Beana i Gordona na powierzchniΩ KsiΩ┐yca trwaj╣ce │╣cznie 7,7 godz; po raz pierwszy u┐yta zostaje aparatura do£wiadczalna ALSEP.
Delta M
D│u┐sza rakieta no£na typu Delta, nadal z trzema silnikami pomocniczymi; wersja M-6 (w u┐yciu w latach 1969-1971) wyposa┐ona jest ju┐ w sze£µ takich silnik≤w, a wersja 904 (z lat 1971-1972) w dziewiΩµ.
Interkosmos 1
Pierwszy lot satelity badawczego Interkosmos w ramach wsp≤lnego programu kosmicznego z innymi krajami Europy Wschodniej. Dalsze satelity w tym kontynuowanym programie by│y wysy│ane z kosmodrom≤w Plesieck i Bajkonur. Badania obejmowa│y promieniowanie s│oneczne, magnetosferΩ i jonosferΩ Ziemi.
Mariner 6
Pierwsza sonda, kt≤ra przes│a│a na ZiemiΩ dobre jako£ciowo obrazy z Marsa, 75 zdjΩµ ksiΩ┐ycopodobnej, pokrytej kraterami powierzchni. Wykryto tak┐e atmosferΩ z│o┐on╣ przede wszystkim z dwutlenku wΩgla o ci£nieniu r≤wnym oko│o jednej setnej ci£nienia atmosferycznego Ziemi. Identyczna sonda, Mariner 7, wystrzelona 27 marca 1969 r. dokona│a swego najbli┐szego podej£cia 5 sierpnia 1969 r. i przes│a│a 120 zdjΩµ.
Meteor 1
Pierwszy z serii 31 podobnych satelit≤w meteorologicznych, ostatni wys│any 10 lipca 1981 roku. Niekt≤re by│y wysy│ane z kosmodromu Bajkonur.
Sojuz 4
Sojuz 4 spotyka siΩ z Sojuz 5 i │╣czy z nim - pierwsze kosmiczne po│╣czenie dw≤ch statk≤w za│ogowych. Dwaj kosmonauci ze statku Sojuz 5, Chrunow i Jelisiejew, wykonuj╣ spacer w przestrzeni, przechodz╣ na pok│ad bliƒniaczego statku kosmicznego Sojuz 4 i w nim powracaj╣ na ZiemiΩ.
Sojuz 5
Spotkanie i po│╣czenie z Sojuzem 4. Pierwsze po│╣czenie dw≤ch za│ogowych statk≤w kosmicznych. Dwaj kosmonauci ze statku Sojuz 5, Chrunow i Jelisiejew, wykonuj╣ spacer w przestrzeni, przechodz╣ na Sojuza 4 i w tym statku powracaj╣ na ZiemiΩ.
Sojuz 6
Pierwszy z serii trzech start≤w wykonanych dzie± po dniu. Podczas wyprawy Sojuz 6 spotyka siΩ z Sojuzem 7 i Sojuzem 8. Przeprowadzono eksperymenty spawania metali, prowadzone w bezci£nieniowym przedziale orbitalnym.
Sojuz 7
Trzykrotne spotkanie na orbicie z Sojuzem 6 i Sojuzem 8.
Sojuz 8
Wielokrotne spotkania z Sojuzem 6 i Sojuzem 7. Siedem os≤b jednocze£nie na orbicie - rekord.
Venera 4
Pierwsze udane wej£cie sondy w atmosferΩ Wenus, umo┐liwiaj╣ce otrzymanie pierwszych danych na temat warunk≤w w niej panuj╣cych. (Venera 3 wesz│a w atmosferΩ w marcu 1966 r., ale utracono │╣czno£µ). Dane m≤wi│y o atmosferze z│o┐onej g│≤wnie z dwutlenku wΩgla oraz o temperaturze powierzchni zbli┐aj╣cej siΩ do 500 stopni C, a tak┐e o ci£nieniu oko│o 75 atmosfer. Venera 5 i 6 wykonywa│y podobne zadania w roku 1969. Sondom Venera 7 (1970) i 8 (1972) uda│o siΩ wyl╣dowaµ na powierzchni.