Apollo 1
Pierwsza katastrofa w historii ameryka±skich program≤w kosmicznych - w czasie pr≤b na wyrzutni wybuch│ po┐ar w kapsule statku kosmicznego, w wyniku czego zginΩ│a ca│a za│oga. Wypadek ten wp│yn╣│ na decyzjΩ o wprowadzeniu zmian w konstrukcji statku Apollo.
Apollo 4
Pierwszy start 111-metrowej rakiety no£nej Saturn V przeznaczonej do lot≤w ksiΩ┐ycowych statku kosmicznego Apollo; lot w ca│o£ci udany.
Kosmos 4
Pierwszy z pierwszej generacji satelit≤w rozpoznania fotograficznego Kosmos, stosuj╣cy technologiΩ Wostoka; kapsu│a Wostoka zosta│a zmodyfikowana w celu wyniesienia kamer i film≤w, kapsu│a by│a wyrzucana i wraca│a po trzech dniach. Ten typ, o przeciΩtnym czasie trwania lotu 8 dni, by│ w u┐yciu do 1967 roku, starty odbywa│y siΩ tak┐e z Kosmodromu Plesieck.
Kosmos 954
Jeden z serii RORSAT'≤w (satelity radarowego do rozpoznania ocean≤w), z kt≤rych pierwszy (Kosmos 198) wszed│ na orbitΩ 27 grudnia 1967 roku. S╣ godne uwagi ze wzglΩdu na pok│adowy reaktor j╣drowy, kt≤ry zasila ich silny radar. Kosmos 954 uciek│ spod kontroli i spad│ na ZiemiΩ 24 stycznia 1978 roku, rozbijaj╣c siΩ i powoduj╣c ska┐enie radioaktywne w p≤│nocnej Kanadzie.
Lunar Orbiter 1
Pierwsza z piΩciu sond kosmicznych z udanej serii Lunar Orbiter wys│anych w celu sporz╣dzenia map KsiΩ┐yca; fotografuje tereny odpowiednie do l╣dowania statku Apollo. To samo robi╣ wys│ane p≤ƒniej Lunar Orbiter 2 (6 listopada 1966 r.) i 3 (5 lutego 1967 r.), natomiast zdjΩcia robione przez Lunar Orbiter 4 (start 4 maja 1967 r.) i 5 (start 1 sierpnia 1967 r.) maj╣ ju┐ bardziej og≤lny charakter; │╣cznie sondy wykonuj╣ ok. 950 zdjΩµ KsiΩ┐yca.
Sojuz
Podstawowy typ radzieckiego statku kosmicznego do lot≤w za│ogowych od czasu jego pierwszego tragicznego lotu jako Sojuz 1 (23-24 kwietnia 1967 r.), w kt≤rym ginie pilot W│adimir Komarow. Na statku Sojuz 30 odby│ swoj╣ pierwsz╣ misjΩ Miros│aw Hermaszewski.
Sojuz 1
W pierwszym za│ogowym locie nowego pojazdu kosmicznego Sojuz Komarow zosta│ pierwszym cz│owiekiem, kt≤ry wykona│ dwa loty kosmiczne, ale zgin╣│ podczas powrotu na ZiemiΩ, kiedy systemy pojazdu i spadochron zawiod│y, staj╣c siΩ pierwsz╣ znan╣ £mierteln╣ ofiar╣ wypadku w czasie lotu kosmicznego. Aparaty l╣duj╣ce wszystkich statk≤w Sojuza maj╣ kszta│t zbli┐ony do sto┐ka.
Surveyor 3
Po pora┐ce Surveyora 2, Surveyor 3 jest drug╣ sond╣ kosmiczn╣, kt≤ra wykonuje miΩkkie l╣dowanie na KsiΩ┐ycu, na Oceanie Burz (Oceanus Procellarum). Wyposa┐ona jest w wysuwane ramiΩ i czerpak, kt≤rymi bada konsystencjΩ gruntu ksiΩ┐ycowego. W grudniu 1969 r. w pobli┐u Surveyora 3 l╣duje za│oga statku Apollo 12; loty Surveyora 5, 6 i 7 (we wrze£niu i listopadzie 1967 r. oraz styczniu 1968 r.) s╣ r≤wnie┐ udane.
Venera 4
Pierwsze udane wej£cie sondy w atmosferΩ Wenus, umo┐liwiaj╣ce otrzymanie pierwszych danych na temat warunk≤w w niej panuj╣cych. (Venera 3 wesz│a w atmosferΩ w marcu 1966 r., ale utracono │╣czno£µ). Dane m≤wi│y o atmosferze z│o┐onej g│≤wnie z dwutlenku wΩgla oraz o temperaturze powierzchni zbli┐aj╣cej siΩ do 500 stopni C, a tak┐e o ci£nieniu oko│o 75 atmosfer. Venera 5 i 6 wykonywa│y podobne zadania w roku 1969. Sondom Venera 7 (1970) i 8 (1972) uda│o siΩ wyl╣dowaµ na powierzchni.
|