1966


Essa 1
Pierwszy z serii dziewiΩciu satelit≤w meteorologicznych, eksploatowanych przez AdministracjΩ Bada± îrodowiska (ESSA). Mia│y one kamery TV i urz╣dzenia do automatycznego przekazywania obraz≤w (APT) do stacji naziemnych.
Gemini
Statek kosmiczny dla dwuosobowej za│ogi, w kt≤rego budowie wykorzystano rozwi╣zania techniczne zastosowane w konstrukcji statk≤w Merkury; w marcu 1965 r. mia│ miejsce pierwszy lot za│ogowy, w listopadzie 1966 r. ostatni.
Gemini 8
Pierwsze po│╣czenie na orbicie miΩdzy dwoma statkami kosmicznymi: Gemini 8 i bezza│ogow╣ rakiet╣ no£n╣ Agena.
Gemini 9A
Za│odze nie udaje siΩ po│╣czyµ z ostatnim stopniem rakiety no£nej Agena, poniewa┐ os│ona balistyczna rakiety pozostaje na konstrukcji Cernan odbywa rekordowo d│ugi (2 godz. 7 min) äspacerö w przestrzeni kosmicznej, pomimo problem≤w z widoczno£ci╣ z powodu zaparowanej szybki os│ony przeciws│onecznej.
Gemini 10
Jest to drugi lot Younga; cz│onkowie za│ogi │╣cz╣ siΩ z ostatnim, stopniem rakiety Agena 10 i 8. Po po│╣czeniu z Agen╣ 10, uruchamiaj╣ silnik i rakieta wynosi ich na rekordow╣ wysoko£µ 760 km.
Gemini 11
Cz│onkowie za│ogi spotykaj╣ siΩ w przestrzeni z ostatnim stopniem rakiety Agena 11 i │╣cz╣ siΩ z ni╣; rakieta wynosi ich na rekordow╣ wysoko£µ 1360 km. Gordon odbywa äspacerö w przestrzeni kosmicznej, musi go jednak skr≤ciµ z powodu zaparowania szybki os│ony przeciws│onecznej. Za│oga w swym statku oddala siΩ od Ageny na odleg│o£µ, na kt≤r╣ pozwala │╣cz╣ca ich lina, nastΩpnie uruchamia silnik, co powoduje obracanie siΩ po│╣czonych obiekt≤w i wytworzenie sztucznej grawitacji.
Gemini 12
Aldrin odbywa trzy äspaceryö w przestrzeni kosmicznej trwaj╣ce │╣cznie 8 godz i 18 min; ostatni lot w ramach programu Gemini (program ten obj╣│ │╣cznie ponad 80 dni pobytu cz│owieka w Kosmosie).
Lunar Orbiter 1
Pierwsza z piΩciu sond kosmicznych z udanej serii Lunar Orbiter wys│anych w celu sporz╣dzenia map KsiΩ┐yca; fotografuje tereny odpowiednie do l╣dowania statku Apollo. To samo robi╣ wys│ane p≤ƒniej Lunar Orbiter 2 (6 listopada 1966 r.) i 3 (5 lutego 1967 r.), natomiast zdjΩcia robione przez Lunar Orbiter 4 (start 4 maja 1967 r.) i 5 (start 1 sierpnia 1967 r.) maj╣ ju┐ bardziej og≤lny charakter; │╣cznie sondy wykonuj╣ ok. 950 zdjΩµ KsiΩ┐yca.
úuna 9
Pierwsze udane l╣dowanie aparatury badawczej na KsiΩ┐ycu, na Oceanus Procellarum (Oceanie Burz). Sonda wyrzuca kabinΩ z aparatur╣ przed zderzeniem z powierzchni╣ KsiΩ┐yca; aparatura dostarcza pierwszych fotografii powierzchni KsiΩ┐yca z bliska.
úuna 10
Pierwsza sonda, kt≤ra wchodzi na orbitΩ oko│oksiΩ┐ycow╣; przez 56 dni dostarcza danych o promieniowaniu kosmicznym i gamma oraz mikrometeoroidach z odleg│o£ci 350/1 017 km od Ziemi.
Ogo 3
Trzecie (z sze£ciu) i pierwsze pomy£lnie orbituj╣ce obserwatorium geofizyczne. Bada│o magnetosferΩ Ziemi, pasy Van Allena, wiatr s│oneczny.
Saturn IB
Rakieta pomocnicza drugiej generacji Saturna I, wyposa┐ona w drugi stopie± S-IVB, kt≤ry zostaje u┐yty jako trzeci stopie± w Saturnie V. Pierwszy lot 26 lutego 1966 r.; po pr≤bnych lotach bezza│ogowych Saturny IB s│u┐╣ do lot≤w za│ogowych statk≤w Apollo 7, Skylab 2, 3 i 4 oraz ASTP.
Surveyor 1
Surveyor 1, hamowany przez silniki wsteczne i wyposa┐ony w trzy amortyzuj╣ce ä│apyö, jako pierwszy pojazd kosmiczny wykonuje prawdziwie miΩkkie l╣dowanie na KsiΩ┐ycu. Przez ponad sze£µ tygodni wykonuje ponad 11 tys. zdjΩµ z okolic krateru Flamsteed.
Venera 4
Pierwsze udane wej£cie sondy w atmosferΩ Wenus, umo┐liwiaj╣ce otrzymanie pierwszych danych na temat warunk≤w w niej panuj╣cych. (Venera 3 wesz│a w atmosferΩ w marcu 1966 r., ale utracono │╣czno£µ). Dane m≤wi│y o atmosferze z│o┐onej g│≤wnie z dwutlenku wΩgla oraz o temperaturze powierzchni zbli┐aj╣cej siΩ do 500 stopni C, a tak┐e o ci£nieniu oko│o 75 atmosfer. Venera 5 i 6 wykonywa│y podobne zadania w roku 1969. Sondom Venera 7 (1970) i 8 (1972) uda│o siΩ wyl╣dowaµ na powierzchni.