1963


Atlas - Agena D
Udany model wczesnej rakiety no£nej, kt≤ry w latach 1963-1978 odby│ oko│o 40 lot≤w na orbitΩ.
Delta Thor Delta
Pierwsza wersja rakiety no£nej typu Delta wzorowana na zbudowanym dla potrzeb lotnictwa pocisku balistycznym £redniego zasiΩgu Thor IRBM - wersje A, B i C (w u┐yciu do 1963 r.) mia│y zbli┐on╣ budowΩ; wersje D, E i J (w u┐yciu w latach 1964-1968) by│y nieco d│u┐sze z trzema silnikami pomocniczymi.
IMP Explorer 18
Pierwszy z serii satelit≤w geofizycznych IMP (miΩdzyplanetarna platforma obserwacyjna) Explorer. Potwierdzi│ kroplowy kszta│t pola magnetycznego Ziemi w przestrzeni kosmicznej i odkry│ äczo│ow╣ falΩ uderzeniow╣ö przed polem Ziemi.
Little Joe 1
Rakieta przeznaczona do lot≤w pr≤bnych statku kosmicznego Mercury. Pierwszy lot ma miejsce 21 sierpnia 1959 r. W nastΩpnych lotach, kt≤re odbywaj╣ siΩ po torach balistycznych, wznosz╣ siΩ w przestrze± kosmiczn╣ dwie ma│py: Sam (4 grudnia 1959 r.) i Miss Sam (21 stycznia 1960 r.); wersja Little Joe 2 (pierwszy lot 28 sierpnia 1963 r.) u┐ywana jest do lot≤w pr≤bnych statku kosmicznego Apollo.
Mariner 2
Pierwszy udany lot sondy na Wenus, podobnej w budowie do ksiΩ┐ycowej sondy Ranger. Mariner doni≤s│, ┐e temperatura powierzchni Wenus pod nieprzeniknion╣ pokryw╣ chmur wynosi co najmniej 425 stopni C. Ostatnia │╣czno£µ z sond╣ zosta│a nawi╣zana w styczniu 1963 r. z odleg│o£ci oko│o 90 mln km
Merkury
Jednoosobowy statek kosmiczny u┐ywany do pierwszych ameryka±skich lot≤w za│ogowych; po raz pierwszy u┐yty w suborbitalnym locie statku Merkury 3 w maju 1961 r., po raz ostatni w locie statku Merkury 9 w maju 1963 r.
Merkury 9
22-krotne okr╣┐enie Ziemi; Cooper donosi z orbity, ┐e jest w stanie dojrzeµ zadziwiaj╣ce szczeg≤│y na powierzchni Ziemi, np. dym z drewnianego domku; prawie 8 godz £pi . Kiedy zawodzi automatyczny pilot, Cooper sam steruje I sprawdza statek na ZiemiΩ ; jest to ostatnia misja z serii Merkury.
Syncom 3
Ostatni i najbardziej udany z pierwszych trzech satelit≤w komunikacyjnych umieszczonych na orbicie geostacjonarnej, przekazywa│ ceremoniΩ otwarcia Olimpiady w Tokio äna ┐ywo przez satelitΩö (Syncom 1 umieszczony na orbicie 14 stycznia 1963, niestety zawiod│o radio, Syncom 2 wys│any 26 lipca 1963, ale tylko czΩ£ciowe powodzenie).
Wostok
Pierwszy radziecki statek kosmiczny do lot≤w za│ogowych. 12 kwietnia 1961 r. Wostok 1 z Jurijem Gagarinem na pok│adzie osi╣ga orbitΩ oko│oziemsk╣, zapocz╣tkowuj╣c erΩ za│ogowych lot≤w kosmicznych; w czerwcu 1963 r. Walentyna Tiereszkowa, jako pierwsza kobieta w Kosmosie, bierze udzia│ w ostatnim z sze£ciu udanych lot≤w Wostoka.
Wostok 5
Wsp≤lny lot wraz ze statkiem Wostok 6, pilotowanym przez W. Tiereszkow╣, wystrzelonym dwa dni p≤ƒniej. Statki zbli┐aj╣ siΩ 16 czerwca na odleg│o£µ 5 km. Bykowski do dzi£ dzier┐y rekord d│ugotrwa│o£ci samotnego lotu w kosmosie.
Wostok 6
Pierwszy lot wykonany przez kobietΩ - na nastΩpny trzeba by│o czekaµ 19 lat. Wsp≤lny lot wraz ze statkiem Wostok 6. Statki zbli┐aj╣ siΩ 16 czerwca na odleg│o£µ 5 km.