Ariel 1
Pierwszy satelita brytyjski i pierwszy wys│any w ramach wsp≤│pracy miΩdzynarodowej, GB/USA, bada│ jonosferΩ i promienie kosmiczne. Cztery inne satelity Ariel wykonywa│y badania radioastronomiczne i promieni X.
Atlas - Centaur
Rakieta no£na o £redniej masie, zaprojektowana przez NASA, sw≤j pierwszy lot odby│a w 1962 r. Centaur jest pierwsz╣ rakiet╣, do kt≤rej napΩdu u┐yto wysokoenergetycznej kombinacji ciek│ego wodoru i ciek│ego tlenu. Najnowsza wersja Atlasa-Ceuntaura nosi nazwΩ Atlas I.
Kosmos 1
Pierwszy satelita w serii Kosmos. Nazwa Kosmos, pocz╣tkowo przewidziana dla ma│ych satelit≤w naukowych, zosta│a zastosowana do satelit≤w wszelkich mo┐liwych typ≤w, wysy│anych z kosmodrom≤w Kapustin Jar, Bajkonur i Plesieck. Do ko±ca 1992 roku liczba wys│anych satelit≤w Kosmos dosz│a do oko│o 2200.
Kosmos 4
Pierwszy z pierwszej generacji satelit≤w rozpoznania fotograficznego Kosmos, stosuj╣cy technologiΩ Wostoka; kapsu│a Wostoka zosta│a zmodyfikowana w celu wyniesienia kamer i film≤w, kapsu│a by│a wyrzucana i wraca│a po trzech dniach. Ten typ, o przeciΩtnym czasie trwania lotu 8 dni, by│ w u┐yciu do 1967 roku, starty odbywa│y siΩ tak┐e z Kosmodromu Plesieck.
Mariner 2
Pierwszy udany lot sondy na Wenus, podobnej w budowie do ksiΩ┐ycowej sondy Ranger. Mariner doni≤s│, ┐e temperatura powierzchni Wenus pod nieprzeniknion╣ pokryw╣ chmur wynosi co najmniej 425 stopni C. Ostatnia │╣czno£µ z sond╣ zosta│a nawi╣zana w styczniu 1963 r. z odleg│o£ci oko│o 90 mln km
Mars 1
Pierwsza sonda wys│ana na Marsa w celu wykonania 11 000-kilometrowego przelotu i dostarczenia fotografii; niestety │╣czno£µ zosta│a zerwana zanim dokonano pierwszej korekty lotu na orbicie.
Merkury 6
Pierwszy lot na orbitΩ ameryka±skiego kosmonauty Glenna; trzykrotne okr╣┐enie Ziemi. Przy wej£ciu w atmosferΩ ziemsk╣ nastΩpuje pe│na napiΩcia chwila, gdy wydaje siΩ, ┐e os│ona termiczna jest rozerwana; na szczΩ£cie tak nie jest.
Merkury 7
Z powodu przegrzanego skafandra kosmonauty, wadliwego dzia│ania urz╣dze± kontrolnych, zbyt du┐ego zu┐ycia paliwa i ƒle wyliczonego k╣ta i momentu wej£cia w atmosferΩ manewr ten jest niezgodny z programem i wodowanie nastΩpuje 400 km od zaplanowanego miejsca.
Mercury - Atlas
Rakieta no£na, kt≤ra w latach 1962-63 wynios│a na orbitΩ Johna Glenna i innych astronaut≤w ze statku Mercury. Symbol æ1Æ oznacza, ┐e wszystkie trzy silniki odpalaj╣ jednocze£nie przy starcie, ale p≤ƒniej dwa z nich (pomocnicze) od│╣czaj╣ siΩ, pozostaje wiΩc tylko jeden (silnik marszowy).
Oso 1
Pierwszy z serii o£miu orbituj╣cych obserwatori≤w s│onecznych (OSO), u┐ywaj╣cy czujnik≤w promieni nadfioletowych i promieni X. Bada│ atmosferΩ s│oneczn╣, rozb│yski i inne rodzeje aktywno£ci.
Telestar 1
Pierwszy czynny satelita komunikacyjny, kt≤ry umo┐liwi│ pierwsze transatlantyckie transmisje telewizyjne na ┐ywo - 20 minut w czasie 90-minutowego okr╣┐enia orbity.
Transit 1A
Pierwszy satelita nawigacyjny. Ponad 30 satelit≤w o tej nazwie zosta│o wys│anych na orbitΩ; Transit 5A-1 (wyniesiony 19 grudnia 1962 roku przez rakietΩ Scout z bazy lotniczej Vandenberg) by│ pierwszym pracuj╣cym. Satelity by│y czasem nazywane Oscar i by│y mylone z satelitami Oscar dla radioamator≤w.
Wostok 3
Pierwszy jednoczesny lot wraz ze statkiem Wostok 4, pilotowanym przez P. Popowicza, wystrzelonym dzie± p≤ƒniej. Statki zbli┐aj╣ siΩ na odleg│o£µ zaledwie 6 km. 64 okr╣┐enia wok≤│ Ziemi.
Wostok 4
Jednoczesny lot wraz ze statkiem Wostok 4, pilotowanym przez A. Niko│ajewa, wystrzelonym dzie± wcze£niej. Statki zbli┐aj╣ siΩ na odleg│o£µ zaledwie 6 km. Oba statki l╣duj╣ 15 sierpnia.
|