1959


Discoverer 13
Pierwszy udany Discoverer (Discoverer 1 wys│any 28 lutego 1959 roku), wyrzuci│ kapsu│Ω zawieraj╣c╣ b│onΩ fotograficzn╣, wydobyt╣ nastΩpnie z Oceanu Spokojnego. Kapsu│y spada│y na ZiemiΩ na spadochronach i mog│y byµ przechwycone przez patroluj╣ce samoloty.
Explorer 6
Pierwszy z serii Explorer≤w geofizycznych, dostarcza│ dalszych informacji o pasach promieniowania Van Allena i o mikrometeorytach.
Little Joe 1
Rakieta przeznaczona do lot≤w pr≤bnych statku kosmicznego Mercury. Pierwszy lot ma miejsce 21 sierpnia 1959 r. W nastΩpnych lotach, kt≤re odbywaj╣ siΩ po torach balistycznych, wznosz╣ siΩ w przestrze± kosmiczn╣ dwie ma│py: Sam (4 grudnia 1959 r.) i Miss Sam (21 stycznia 1960 r.); wersja Little Joe 2 (pierwszy lot 28 sierpnia 1963 r.) u┐ywana jest do lot≤w pr≤bnych statku kosmicznego Apollo.
Little Joe 3
Pr≤bny lot suborbitalny statku kosmicznego Merkury z ┐ywym organizmem na pok│adzie, pr≤ba systemu ratunkowego; przeprowadzone zostaj╣ badania biomedyczne. 21 stycznia ma miejsce trwaj╣ca 8 min powt≤rka misji Little Joe 3, z ma│p╣ Miss Sam na pok│adzie.
úuna 1
Pierwsza sonda, kt≤ra osi╣ga drug╣ prΩdko£µ kosmiczn╣ (ok. 40 000 km/h); mija KsiΩ┐yc i wchodzi na orbitΩ oko│os│oneczn╣ z trzecim stopniem rakiety no£nej.
úuna 2
Pierwsza sonda, kt≤ra dotar│a na KsiΩ┐yc; rozbija siΩ przy l╣dowaniu na Mare Imbirum (Morzu Deszcz≤w) w pobli┐u krateru Archimedesa; pozostawia na KsiΩ┐ycu niewielkie kule z god│em ZSRR.
úuna 3
7 paƒdziernika úuna 3 rozpoczyna fotografowanie powierzchni KsiΩ┐yca z odleg│o£ci ok. 65 tys. km; po raz pierwszy fotografowana jest odwrotna strona KsiΩ┐yca.
Pioneer 1
Druga sonda kosmiczna, kt≤ra osi╣ga drug╣ prΩdko£µ kosmiczn╣, przelatuje w znacznej odleg│o£ci od powierzchni KsiΩ┐yca; pr≤by wys│ania na KsiΩ┐yc czterech poprzednich sond z serii Pioneer nie powiod│y siΩ.
Thor - Agena A
Wywodzi siΩ od pocisku balistycznego £redniego zasiΩgu Thor IRBM. Pierwszy lot, kt≤ry ma miejsce 28 lutego 1959 r., jest jednocze£nie pierwszym lotem orbitalnym z bazy Vandenberg; Thor-Agena B i D maj╣ zbli┐on╣ budowΩ, ale wiΩksz╣ startow╣ si│Ω ci╣gu (78 ton).