KanuNWANKWO KANU

Nwankwo Kanu urodzi│ siΩ 1 sierpnia 1976 roku w ma│ej miejscowo£ci Owerri w zachodniej Nigerii. Jak ka┐dy m│ody ch│opiec chcia│ zostaµ s│awnym pi│karzem i wyjechaµ z pe│nej nΩdzy Nigerii. Od pierwszych lat swojego ┐ycia wzorowa│ siΩ na takich gwiazdach jak Maradona czy Pele: "Kiedy tam dorastasz ca│y czas chcesz kopaµ pi│kΩ. Zaraz po szkole, a┐ do wieczora. Czasem grasz bez but≤w, z go│ymi stopami. Gra│em ca│y czas, a do domu wraca│em tylko na noc. W szkole podstawowej szybko zosta│em kapitanem dru┐yny. Wtedy znajomi stwierdzili, ┐e mogΩ zostaµ pi│karzem. W szkole £redniej dosta│em siΩ do junior≤w jednego z czo│owych zespo│≤w w Nigerii". Kanu by│ rzeczywi£cie bardzo obiecuj╣cym zawodnikiem. Sw╣ sportow╣ karierΩ zacz╣│ w w klubie Fed Works. Gdy jednak zagra│ w 1993 roku na mistrzostwach junior≤w U-17 w Japonii, gdzie zdoby│ z│oty medal zainteresowa│ siΩ nim sam Ajax Amsterdam-klub, kt≤rego szk≤│ka pi│karska jest znana na ca│ym £wiecie. Kanu oczywi£cie zgodzi│ siΩ przej£µ do holenderskiego giganta i wtedy rozpoczΩ│a siΩ jego wielka kariera: "Jako ma│y ch│opiec zawsze marzy│em o tym, aby zostaµ najlepszym pi│karzem £wiata lub przynajmniej jednym z najlepszych". Nigeryjczyk mia│ uczyµ siΩ fachu od najwiΩkszych gwiazd, ale niespodzianie szybko przebi│ siΩ do pierwszego sk│adu i ju┐ w sezonie 1993/1994 £wiΩtowa│ sw≤j pierwszy tytu│ mistrza Holandii. Nastolatkowi bardzo w adaptacji do nowego £rodowiska pom≤g│ jego rodak i kolega klubowy, Finide George. Kariera w Ajaxie to pasmo sukces≤w: w sezonie 1994/1995 siΩgn╣│ po  europejski Puchar Mistrz≤w. Wywalczy│ te┐ drugi i trzeci tytu│ mistrza Holandii. Po pokonaniu Realu Saragossa zdoby│ Super Puchar Europy. Wkr≤tce nigeryjskim napastnikiem zainteresowa│ siΩ sam Inter Mediolan (klub w kt≤rym gra│ Dennis Bergkamp) Temu wielkiemu w│oskiemu klubowi uda│o siΩ sprowadzi│ Kanu do Mediolanu. Kilka tygodni p≤ƒniej rozpoczΩ│y siΩ Igrzyska Olimpijskie w Atlancie. Nigeria gra│a bardzo dobrze, a Kanu zyska│ £wiatow╣ s│awΩ w pamiΩtnym meczu 1/2 fina│u w kt≤rym to Nigeria po dramatycznym spotkaniu pokona│a faworyt≤w turnieju-BrazyliΩ. Zbigniew Boniek powtarza│ czΩsto, ┐e w najtrudniejszych momentach meczu zwykle gwiazdy przes╣dzaj╣ o zwyciΩstwie. Tylko pi│karscy arty£ci s╣ w stanie nagle i niespodziewanie zmieniµ losy spotkania. Potwierdzenie tych s│≤w mo┐na by│o znaleƒµ w│a£nie w tym meczu. Dobiega│a 90 minuta meczu, w kt≤rym Brazylia prowadzi│a 3:2. I wtedy b│ysn╣│ Kanu. Przej╣│ po wyrzucie z autu pi│kΩ jeszcze przez kogo£ odbit╣ i mimo asysty rywali, robi╣c p≤│obr≤t, pos│a│ j╣ do brazylijskiej bramki. Zrobi│o siΩ 3:3, sΩdzia zarz╣dzi│ dogrywkΩ. Nigeryjczycy, kt≤rzy ju┐ od przynajmniej p≤│ godziny przewa┐ali na boisku, stworzyli kolejn╣ groƒn╣ sytuacjΩ pod bramkΩ Didy. To by│a 94 minuta meczu. Do bramki by│o oko│o 16 metr≤w. Kanu przej╣│ odbit╣ przez Amokachiego pi│kΩ, min╣│ zwodem Aldaira, po czym uderzy│ z rotacj╣ i Dida by│ bezradny. Ten mecz, ogl╣dany blisko przez 80.000 widz≤w, przeszed│ do historii jako jedna z najwiΩkszych pi│karskich sensacji. Pocz╣tek nie zapowiada│ sensacji. Flavio Conceicao ju┐ w 2 minucie strzelil gola dla Brazylii i choµ niebawem samob≤jczy gol Roberto Carlosa wyr≤wna│ stan zawod≤w, do przerwy Brazylia prowadzi│a 3:1 i my£la│a ju┐ pewnie o finale z Argentyn╣. I wtedy lew obudzi│ siΩ w Nigeryjczykach. Ruszyli do ataku, czego efektem by│a spora przewaga i rzut karny, nie wykorzystany jednak przez OkochΩ. Brazylijczycy nie wytrzymali narzuconego tempa. W 77 minucie Victor Ikpeba strzeli│ na 2:3, a potem dwa zab≤jcze trafienia Kanu. Sam Kanu m≤wi│ o tym: "To co£ fantastycznego. To by│ jeden z najwa┐niejszych dni w moim ┐yciu. Jeste£my wszyscy bardzo szczΩ£liwy, rezultat meczy nie jest wielk╣ sensacj╣". Nigeria siΩgnΩ│a wtedy po z│oto, a Kanu wybrali pi│karzem roku w Afryce.

Wkr≤tce wr≤ci│ do W│och, gdzie wkr≤tce spotka│a go wielka tragedia : "Po Olimpiadzie w 1996 zagra│em 5 czy 6 towarzyskich spotka± w barwach Interu Mediolan, a potem zosta│em poddany badaniom lekarskim. Stwierdzono u mnie problemy z sercem. W pierszej chwili by│em zszokowany. W Ajaxie mia│em czΩsto badania ale nigdy nie by│o problem≤w. Nie by│o zagro┐enia dla kariery czy nawet ┐ycia ,ale lekarze stwierdzili, ┐e by│oby lepiej poddaµ siΩ operacji w tak m│odym wieku". Nie by│o ┐art≤w, Kanu postanowi│ poddaµ siΩ skomplikowanej operacji: "Mia│em operacjΩ w Cleveland, p≤ƒniej musia│em przej£µ 6-miesiΩczn╣ rehabilitacjΩ w Kalifornii". Po p≤│rocznej przerwie Kanu wr≤ci│ na boisko. Trenowa│ dwa razy wiΩcej ni┐ inni, aby doj£µ do formy. Powr≤cil na boisko po p≤│tora roku, 11 stycznia 1998 roku w meczu Serie A Inter Mediolan:Fiorentina. Nie sz│o mu najlepiej, mia│ k│opoty z wywalczeniem miejsca w podstawowym sk│adzie. Postanowi│ zmieniµ klub: "Pi│karze, kt≤rzy nie byli wcale lepsi ode mnie mieli szansΩ graµ. Nie jest │atwo kiedy siedzi siΩ ci╣gle na │awce i wchodzi tylko na zmiany. Po Mistrzostwach îwiata, kiedy mia│em kontuzjΩ stwierdzi│em, ┐e nie chcΩ zostaµ w dru┐ynie, w kt≤rej trenerem jest Simone". Prezydent Interu zgodzi│ siΩ sprzedaµ Nigeryjczyka o kt≤rego zabiega│o siΩ wiele renomowanych, europejskich klub≤w.Ostatecznie po rozmowie z Arsene Wengerem, Nwankwo Kanu wybra│ Arsenal: "Wiedzia│em, ┐e Arsenal zdoby│ podw≤jn╣ koronΩ i kiedy dosta│em od nich propozycjΩ od razu siΩ zgodzi│em". I chyba dobrze zrobi│.Pierwszy mecz Kanu rozegra│ w rezerwach Arsenalu z rezerwami Brighton.Mecz zako±czy│ siΩ rezultatem bezbramkowym, a Kanu, obserwowany przez Arsene Wengera i Pata Rice`, zagra│ raczej przeciΩtnie. NastΩpne spotkania by│y ju┐ zdecydowanie lepsze. Wchodz╣c na og≤│ jako rezerwowy, strzeli│ kilka wa┐nych bramek (m.in. w meczu o TarczΩ Dobroczynno£ci z MU wygranym przez Arsenal 2:1 lub jedyn╣ bramkΩ w meczu z Aston Villa w ostatniej kolejce Premiership w sezonie 1998/1999). Ju┐ po kilku miesi╣cach, Kanu sta│ siΩ idolem tysiΩcy fan≤w Arsenalu. Tak wiΩc Nwankwo Kanu- ch│opiec z afryka±skiego miasteczka Owerri zrealizowa│ swoje marzenia-sta│ siΩ jednym z najlepszych pi│karzy £wiata...