Kto podejmie rΩkawicΩ lub Testament Pana Doktora


Figury Matki Boskiej z napisem "uzdrowienie chorych" spotkaµ mo┐na we wszystkich sanatoriach na po│udniu kraju. Takie miasteczka jak Horyniec, Iwonicz, Ryman≤w czy Wysowa mia│y znacznie wiΩcej szczΩ╢cia, poniewa┐ wybi│y siΩ na o╢rodki o walorach zdrowotnych i klimatycznych. Data pod lesk▒ figur▒ przy ╝r≤de│kach 12.05.1935 upamiΩtnia fakt ╢mierci Marsza│ka Rzeczpospolitej Polskiej J≤zefa Pi│sudskiego. Przed I wojn▒ by│o czynnych 14 ╝r≤de│ek, istnia│ punkt zdrojowy. Bezpo╢rednio przed II wojn▒ z inicjatywy burmistrza mjr M. Ma│ka powsta│ ma│y zak│ad wodoleczniczy z kabinami do natrysk≤w i pijalni▒ w≤d. By│ nawet drewniany pawilonik z napisem "Zarz▒d ¼r≤de│". W okresie wojny pawilony zosta│y zniszczone i rozebrane. Pierwsz▒ pr≤bΩ wykorzystania ╝r≤de│ek przeprowadzono w 1954 roku dokonuj▒c badania fizyko-chemiczne leskich ╝r≤de│ siarczkowych. Przeprowadzono pewne zabiegi modernizacyjne: zabezpieczono studzienki, za│o┐ono pokrywy, za│o┐ono rurki przelewowe, wstawiono st≤│ z szachownic▒, wybudowano altanΩ drewnian▒.

Do 1968 roku nikt nie interesowa│ siΩ ╝r≤de│kami. Nawet altana zgni│a i rozpad│a siΩ. Z chwil▒ powstawania eksperymentalnego powiatu bieszczadzkiego w 1974 roku przyszed│ lepszy klimat dla leskich ╝r≤de│ek. Spraw▒ zaj▒│ siΩ zdecydowanie, maj▒c "b│ogos│awie±stwo" w│adz powiatu dr Wojciech Strzy┐ewski, choµ do tej pory nie spotyka│ siΩ ze zbytni▒ przychylno╢ci▒ decydent≤w. Opr≤cz specjalizacji internistycznej zrobi│ drug▒, z zakresu balneologii, klimatologii i medycyny fizykalnej. Pracownia tworzyw naturalnych w Poznaniu wykona│a ekspertyzΩ w≤d i opracowa│a dokumentacjΩ hydrogeologiczn▒ ╝r≤de│ siarczanych w Lesku. ¼r≤d│a nr 1 i 4 zosta│y uznane przez MZiOS za wody lecznicze, a Centralny Urz▒d Geologii w Warszawie wyda│ decyzjΩ o stworzeniu obszaru g≤rniczego. W 1977 roku powo│ano Spo│eczny Komitet Zagospodarowania ¼r≤de│ek Mineralnych w Lesku. Przedstawiciele Komitetu zwr≤cili siΩ do doc. Medeyskiego z Instytutu Balneologii o opracowanie wytycznych na budowΩ zak│adu przyrodoleczniczego. Zak│ad mia│ przysporzyµ miastu korzy╢ci poprzez aktywizacjΩ gospodarcz▒ miasta i gminy i tym samym zapocz▒tkowaµ dzia│alno╢µ uzdrowiskow▒, stworzenie mo┐liwo╢ci korzystania z tego lecznictwa przez ludno╢µ miejscow▒ i przyjezdn▒, pe│nienie funkcji │aziennych, efektywne wykorzystanic w≤d mineralnych. RozpoczΩto zbi≤rkΩ pieniΩdzy na pierwsze prace modernizacyjne, utwardzono nawierzchniΩ ulicy, posadzono drzewa. UMiG zakupi│ wyposa┐enie dw≤ch kabin │a╝ni fi±skiej, a rodak z Leska przekaza│ projekt budynku │a╝ni.

W 1979 roku by│a ju┐ gotowa dokumentacja techniczna rekonstrukcji ╝r≤de│ek, niestety, nasta│y z│e czasy dla tego typu inwestycji. Budulec wywieziono, ╢wiat│a nie doprowadzono, zniszczy│o siΩ wyposa┐enie, zlikwidowano konto Spo│ecznego Komitetu, a wygl▒d ╝r≤de│ek wr≤ci│ do stanu z │at 60-tych. Dr Wojciech Strzy┐ewski zosta│ sam z dokumentacj▒ i problemami, i ze wzglΩdu na brak wsparcia zawiesi│ starania o ich odbudowΩ. Nale┐y dodaµ, ┐e w pocz▒tkach lat 90-tych mia│a miejsce kolejna pr≤ba ich zagospodarowania, tym razem z inicjatywy samych mieszka±c≤w ulicy ¼r≤dlanej. Utwardzono czΩ╢µ placu, uporz▒dkowano teren, ustawiono tablice informacyjne. Nieco p≤╝niej wybudowano dwie piΩkne altanki. ¼r≤de│ka maj▒ kilku zaprzysiΩ┐onych, codziennych bywalc≤w, s▒ to ludzie pragn▒cy zaopatrzyµ siΩ w czyst▒, zdrow▒ wodΩ do konsumpcji, nie tylko z Leska ale i z Sanoka.

Czy miasto, gmina i przysz│y powiat leski potrafi▒ skorzystaµ z mo┐liwo╢ci jakie daj▒ siarczkowe ╝r≤d│a mineralne w Lesku i arsenowe /unikalne w Europie/ w Bystrem ko│o Baligrodu. Mija w│a╢nie trzecia rocznica ╢mierci Doktora, kto podejmie "rΩkawicΩ" rzucon▒ przez W. Strzy┐ewskiego, kt≤ry wykaza│ siΩ podziwu godnym uporem w ich wykorzystaniu? Jego marzenia o powstaniu zak│adu rehabilitacji leczniczej w Lesku w po│▒czeniu z Pola±czykiem i Bystrem czekaj▒ na kolejnego pasjonata.


Echo Bieszczad≤w - Sierpie± 2000

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000