Bieszczadzkie Uzdrowiska.


Opr≤cz piΩknych krajobraz≤w i ciekawych tras wycieczkowych, Bieszczady posiadaj▒ r≤wnie┐ walory uzdrowiskowe.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym objΩ│a miejscowo╢ci: Czarna i Pola±czyk.

Czarna (500 m n.p.m.) le┐y w G≤rach Sanocko-Turcza±skich, w dolinie Czarnego Potoku. SiΩga swymi pocz▒tkami XVI w. kiedy to zosta│a nadana przez Stanis│awa KmitΩ niejakiemu Wydercze. Odkrycia neolitycznych narzΩdzi obsydianowych wskazuj▒ na istnienie tutaj wcze╢niejszego osadnictwa.
Miejscowo╢µ jest atrakcyjna wypoczynkowo r≤wnie┐ ze wzglΩdu na │agodny podg≤rski klimat i zasobno╢µ w wody mineralne wodorowo-wΩglanowo-wapniowe, sodowe, jodowe i siarczkowe.
Planowana jest rozbudowa bazy sanatoryjnej i zorganizowanie lecznictwa chor≤b dr≤g oddechowych i uk│adu trawiennego.

Pola±czyk le┐y na skraju Bieszczad≤w nad Jeziorem Soli±skim. Jest to obecnie najwiΩkszy w Bieszczadach o╢rodek uzdrowiskowo-wypoczynkowy. Zesp≤│ dom≤w wczasowych i sanatori≤w wzniesiono na malowniczym p≤│wyspie g│Ωboko wcinaj▒cym siΩ w jezioro.
Uzdrowisko po│o┐one jest na granicy dw≤ch region≤w klimatycznych - Karpackiego i Podkarpackiego.
NajwiΩkszy wp│yw na kszta│towanie siΩ stosunk≤w klimatycznych wywiera znaczne oddalenie zar≤wno od Morza Ba│tyckiego jak i od Morza Czarnego - jest to najbardziej kontynentalny skrawek obszaru Polski. Po spiΩtrzeniu jezior klimat sta│ siΩ │agodniejszy.
Do naturalnych czynnik≤w leczniczych w Pola±czyku nale┐y zaliczyµ walory klimatyczne i wystΩpuj▒ce tu wody mineralne. W piaskowcach kro╢nie±skich z okresu oligocenu stwierdzono obecno╢µ w≤d wodorowo-wΩglanowo-chlorkowo-sodowych, wodorowo-chlorkowo-sodowych oraz wodorowo-wΩglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych i jodowych.
W zatwierdzonym dla Pola±czyka profilu lecznictwa przewiduje siΩ leczenie chor≤b uk│adu oddechowego i chor≤b uk│adu moczowego.

Prawid│owa dzia│alno╢µ lecznictwa uzdrowiskowego, jak r≤wnie┐ funkcje turystyczne spe│niane przez uzdrowisko wymagaj▒ ochrony warunk≤w naturalnych.

Uzdrowiska Karpackie
Zygmunt Kruczek
Agnieszka Weseli


(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000