Aktualno╢ci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.



[aktualno╢ci BdPN]


Bieszczadzki worek - w Dolinie G≤rnego Sanu i Siankach

Krajobraz w rejonie Tarnawy. "Dolina G≤rnego Sanu" po│o┐ona w tzw. "bieszczadzkim worku" obejmuje najbardziej na po│udniowy-wsch≤d wysuniΩty obszar Polski, po│o┐ony w zlewni rzeki San. W│a╢ciwe ╝r≤d│a Sanu znajduj▒ siΩ ju┐ po stronie ukrai±skiej i bez │amania przepis≤w nie mo┐na do nich dotrzeµ. Dolina ma bardzo ciekawy charakter - z jednej strony widzimy wysokie g≤ry (Krzemie±, Halicz, Ki±czyk Bukowski), a po przeciwnej stronie rozleg│e, │agodne pag≤rki (pola i │▒ki). San p│ynie tutaj stosunkowo leniwie i miejscami przypomina swoim charakterem nizinn▒ rzekΩ.

  • Jak tu dotrzeµ?

Dla zmotoryzowanych istnieje tylko jedna formalnie dostΩpna droga i prowadzi ze Stuposian przez Muczne do Tarnawy Ni┐nej (15 km). A jej jako╢µ miejscami pozostawia sporo do ┐yczenia. St▒d dobra rada - jed╝ ostro┐nie i patrz uwa┐nie pod ko│a. Przy wyje╝dzie z Mucznego w stronΩ Tarnawy na asfalcie dwa poprzeczne garby - mog▒ nie╝le potrz▒sn▒µ twoim auteczkiem.Brama w Bukowcu rozpoczynaj▒ca ╢cie┐kΩ "W dolinie g≤rnego Sanu" W Tarnawie nale┐y siΩ zatrzymaµ w po│o┐onym tu┐ przy szosie Hoteliku "Nad Roztok▒", kt≤ry nale┐y do Bieszczadzkiego PN. Tutaj w Recepcji Hoteliku kupujemy bilety wstΩpu do Parku i mo┐emy pΩdziµ dalej przez kolejne blisko 10 km. Po kilku kilometrach niez│ej szosy wje┐d┐amy na gorsz▒ typow▒ le╢n▒ "stok≤wkΩ". Jad▒c powoli przez zalesion▒ KiczerΩ Sokolick▒ docieramy w ko±cu do Bukowca. Tutaj ju┐ na dobre musimy porzuciµ nasze cztery k≤│ka - na oznakowanym parkingu Bieszczadzkiego PN (parkowanie bezp│atnie). Dalej wΩdrujemy ╢cie┐k▒ przyrodniczo-historyczn▒ "W dolinie G≤rnego Sanu" (patrz dalsze informacje). Piechurzy musz▒ liczyµ wy│▒cznie na w│asne nogi - autobusy PKS przeje┐d┐aj▒ tylko przez Stuposiany. Dalej trzeba dreptaµ po asfalcie. Mo┐na te┐ pr≤bowaµ szczΩ╢cia na "stopa", szczeg≤lnie je┐eli towarzyszy nam p│eµ piΩkna. Aut w ostatnim czasie nieco przyby│o. W tzw. roboczy dzie± rano je┐d┐▒ tΩdy pracownicy le╢ni, parkowcy, autobus szkolny, a w sezonie letnim go╢cie z Hoteli w Mucznem i Tarnawie Ni┐nej. Oczywi╢cie pozostaje nam jeszcze rower, kt≤ry mo┐emy wypo┐yczyµ, np. w Ustrzykach G≤rnych.

  • Jak siΩ bezpiecznie poruszaµ?

Do przesz│o╢ci nale┐▒ ju┐ "romantyczne" czasy kiedy obszar ca│ej doliny G≤rnego Sanu by│ "pod opiek▒" UrzΩdu Rady Ministr≤w i p│k Doskoczy±skiego, a nieliczni ╢mia│kowie kt≤rzy siΩ tu nielegalnie zapuszczali musieli siΩ liczyµ z powa┐nymi konsekwencjami, w razie z│apani przez WOP. Obecnie wiΩkszo╢µ tych teren≤w zosta│o przejΩtych przez Bieszczadzki Park Narodowy i udostΩpnionych do zwiedzania turystom. Je┐eli poruszamy siΩ opisan▒ ju┐ drog▒ Stuposiany - Muczne - Tarnawa - Bukowiec i dalej znakowan▒ ╢cie┐k▒ "W dolinie G≤rnego Sanu" nie potrzeba specjalnych zezwole±. Granica z Ukrain▒. O planowanej wΩdr≤wce nie musimy uprzednio informowaµ Stra┐y Granicznej, wystarczy ┐e zg│osimy fakt swojego wjazdu lub wej╢cia na Recepcji Hoteliku w Tarnawie Niznej. Tutaj kupujemy te┐ bilety wstΩpu do Parku (doro╢li - 2,50 z│, m│odzie┐ - 1,50 z│). Trzeba jednak mieµ przy sobie jaki╢ dokument to┐samo╢ci - najlepiej dow≤d osobisty. PamiΩtajmy, ze przez ca│y czas poruszamy siΩ w bezpo╢rednim s▒siedztwie granicy Pa±stwa. Granica biegnie tu dok│adnie wzd│u┐ Sanu i poruszaj▒c siΩ szos▒ widzimy pas▒ce siΩ ju┐ po ukrai±skiej stronie krowy oraz kilka niewielkich zabudowa±. Nie b▒d╝my zatem zdziwieni widokiem zielonych mundurk≤w. Mo┐e siΩ te┐ zdarzyµ, ┐e jaki╢ patrol Stra┐y Granicznej zatrzyma nas celem rutynowej kontroli. Tym bardziej, ┐e w tej okolicy do╢µ czΩsto zdarzaj▒ siΩ nielegalne przekroczenia "przez zielon▒ granicΩ" obywateli Ukrainy, b▒d╝ te┐ mieszka±c≤w bardziej egzotycznych zak▒tk≤w naszego globu, np. Sri Lanki lub Pakistanu. Rowerzy╢ci i kolarze g≤rscy mog▒ wjechaµ nieco dalej za parking dla samochod≤w w Bukowcu. A mianowicie do schronu BdPN w Beniowej, przy potoku Negryl≤w (po lewej stronie drogi). Tutaj musimy pozostawiµ sw≤j rower, po opiek▒ pracownik≤w Parku i dalej wΩdrujemy ju┐ pieszo. Do╢wiadczeni je╝d╝cy mog▒ te┐ odbyµ wyprawΩ na hucu│ach. Na tak▒ wyprawΩ musimy jednak po╢wiΩciµ dwa dni. Wyruszamy ze stadniny koni w Wo│osatem lub z "Ranczo Terebowiec" w Ustrzykach G≤rnych. W tym wypadku nocujemy w Hoteliku BdPN w Tarnawie Ni┐nej.

  • ªcie┐ka przyrodniczo-historyczna "W dolinie G≤rnego Sanu"
    (Bukowiec - Beniowa - Sianki - Bukowiec) - autor Antoni Derwich

Przewodnik po ╢cie┐ce przyrodniczo - historycznej. Je┐eli marzy nam siΩ wyprawa do "Grobu Hrabiny", tudzie┐ na sam koniec Polski jest to jedyna w pe│ni legalna droga. Musimy byµ jednak przygotowani na ca│kiem niez│▒ "wyrypΩ'. Przej╢cie ca│ej ╢cie┐ki w obie strony od Bukowca do Sianek i z powrotem do Bukowca zajmie nam 6-8 godzin. ªcie┐ka zosta│a przygotowana kilka lat temu i jest doskonale oznakowana. Tak, ┐e ┐adne zgubienie siΩ tu nie wchodzi w rachubΩ. TrasΩ znacz▒ malowane na drzewach i s│upach bia│e kwadraciki z niebieskim uko╢nym paskiem w poprzek. Zreszt▒ w wiΩkszej czΩ╢ci idziemy utwardzon▒ drog▒ le╢n▒. Przed wycieczk▒ warto siΩ zaopatrzyµ w ksi▒┐kowy przewodnik po ╢cie┐ce przyrodniczo-historycznej "W dolinie G≤rnego Sanu", kt≤ry opr≤cz r≤┐nych ciekawostek przyrodniczo-historycznych zawiera tak┐e rysunki i kolorowe zdjΩcia. Autorem publikacji jest Antoni Derwich (le╢niczy BdPN) mieszkaj▒cy w Mucznem.

  • Gdzie po informacje?

Gr≤b Hrabiny. W drodze do "bieszczadzkiego worka" jad▒c od strony Ustrzyk Dolnych mo┐emy zasiΩgn▒µ jΩzyka ju┐ w Lutowiskach w O╢rodku Informacyjno-Edukacyjnym BdPN - przy g│≤wnej szosie, prawie na przeciw ko╢cio│a (tel./fax 013 461 01 66). Tutaj do nabycia r≤wnie┐ przewodnik ksi▒┐kowy do ╢cie┐ki "W dolinie G≤rnego Sanu" w cenie 5,50 z│. Natomiast bΩd▒c w Mucznem mo┐emy zajrzeµ do punktu informacji przy le╢nicz≤wce "G≤rny San" (budynek ukryty w lesie, wyje┐d┐aj▒c z Mucznego w stronΩ Tarnawy po prawej stronie powy┐ej krzy┐a przydro┐nego). W Tarnawie obowi▒zkowo zatrzymujemy siΩ i zg│aszamy sw≤j wjazd w Recepcji Hoteliku BdPN "Nad Roztok▒".

  • Gdzie je╢µ i spaµ?

Najdalej wysuniΩtym miejscem, z kt≤rego mo┐emy urz▒dzaµ eskapady w DolinΩ G≤rnego Sanu jest Tarnawa Ni┐na. Zatrzymujemy siΩ w Hoteliku BdPN "Nad Roztok▒", czynny przez ca│y rok. Posiada 40 miejsc noclegowych, ca│orocznie, pokoje, 2-, 3-, 4-osobowe z │azienkami, mo┐liwo╢µ ca│odziennego wy┐ywienia (tel. 013 461 01 65 w.6). Zimowy widok z okolic Beniowej. Wcze╢niej w Mucznem mo┐emy spΩdziµ noc i co╢ przek▒siµ w by│ym O╢rodku rz▒dowym, a obecnym O╢rodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym "Muczne" bΩd▒cym w zarz▒dzie Las≤w Pa±stwowych.Obiekt czynny ca│y rok, posiada przesz│o 50 m.n. w pokojach 2-, 3-, 4-osobowych z │azienkami (tel. 013 461 01 22). R≤wnie┐ w Mucznem od niedawna "Wilcza Jama", czyli cztery domki do wynajΩcia (kominek, │azienka, kuchnia w ka┐dym, wy┐ywienie) bΩd▒ce w│asno╢ci▒ Andrzeja Pawlaka (tel. 013 461 00 10, zg│asza siΩ Nadle╢nictwo Stuposiany i │▒czy z Mucznem). Plecakowy turysta, kt≤ra ca│▒ trasΩ zamierza przebyµ pieszo mo┐e po drodze do Sianek zatrzymaµ i przenocowaµ (dos│ownie, bo warunki s▒ raczej sparta±skie) w schronisku BdPN w Beniowej, przy drodze, nad potokiem Negryl≤w.

Tekst i fotografie: Grzegorz Sitko

DO G╙RY

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000