Aktualno╢ci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.



[aktualno╢ci BdPN]


Kolejny fragment "bieszczadzkiego worka" w granicach Parku Narodowego

San w okolicy Tarnawy.Na pocz▒tku listopada 1999r. Bieszczadzki Park Narodowy powiΩkszy│ siΩ o blisko 1 500 ha. Tym samym jego aktualna powierzchnia wynosi 29 200 ha. W sk│ad Parku wszed│ kompleks teren≤w niele╢nych obejmuj▒cy obszar nieistniej▒cych ju┐ dzi╢ wsi Sokoliki G≤rskie, Tarnawa Wy┐na i Ni┐na, D╝winiacz oraz úokieµ. W zasadzie tereny te ju┐ od 1997r. znalaz│y siΩ "pod opiek▒ Parku" stanowi▒c grunty w tzw. zarz▒dzie Parku Narodowego. Obszar ten prawie do ko±ca lat 80-ych by│ prawie niedostΩpny dla turyst≤w, jako ┐e stanowi│ czΩ╢µ w│o╢ci administrowanych przez Urz▒d Rady Ministr≤w ze s│ynnym hotelem w Mucznem na czele.  Bieszczadzki Park Narodowy poza samymi gruntami przej▒│ tak┐e nieruchomo╢ci w Tarnawie Ni┐nej. Za s│owem "nieruchomo╢ci" kryj▒ siΩ wybudowane w latach 80-ych fermy hodowlane, tzw. hokejki. D│ugie, stoj▒ce rzΩdem obok siebie budynki gospodarcze bardziej dzi╢ strasz▒ ni┐ ╢wiadcz▒ o dawnej potΩdze peerelowskiego giganta rolnego, znanego pod nazw▒ "Iglopol". C≤┐ z nimi pocz▒µ? Zabudowania by│ej fermy hodowlanej Igloopolu w Tarnawie. O hodowli byd│a czy te┐ owiec na przemys│ow▒ skalΩ mo┐na dzi╢ zapomnieµ. Niekt≤re po drobnych przer≤bkach mo┐na bΩdzie wykorzystaµ jako stajnie dla koni huculskich oraz magazyny na paszΩ - jak siΩ ju┐ sta│o w Wo│osatem.

Tak czy inaczej czΩ╢µ trzeba bΩdzie rozebraµ. Zreszt▒ ich konstrukcja najwy┐sza jako╢ci▒ wykonania te┐ nie grzeszy, co te┐ udowodni│y dwie ostanie zimy, kiedy to pod naporem ╢niegu za│ama│y siΩ dachy dw≤ch ob≤r. Na bazie budynku by│ej hydroforni w Tarnawie powstanie r≤wnie┐ ma│y o╢rodek edukacyjno-informacyjny, a wok≤│ ╢cie┐ki poznawcze, rowerowe, konne i ma│y wyci▒g narciarski. S│owem dla ka┐dego co╢ mi│ego, ale bez wielkiego rozmachu. Generalnie ca│▒ dolinΩ planuje siΩ utrzymaµ w stanie p≤│dzikim, z ograniczonym udostΩpnieniem dla turystyki kwalifikowanej. Tarnawa Ni┐na bΩdzie stanowiµ bazΩ wypadow▒ w dalsza czΩ╢µ doliny G≤rnego Sanu. Widok z torfowiska w Tarnawie na Krzemie±. Nad ca│o╢ci▒ czuwa Pan Antoni Derwich z Mucznego - le╢nik z krwi i ko╢ci ca│ym ┐yciem oddany Bieszczadom, a szczeg≤lnie ich najdalszym rubie┐om. Oczywi╢cie realizacja tych wy┐ej nakre╢lonych w wielkim skr≤cie wizji nie obejdzie siΩ bez przys│owiowego grosza. A z tym groszem to jest coraz trudniej. Generalnie bud┐et Bieszczadzkiego Parku Narodowego staje siΩ z roku na rok coraz to skromniejszy jak zreszt▒ ka┐dej tego typu instytucji. Stad poszukiwanie ╢rodk≤w na zewn▒trz.

Ostatnio rejonem Tarnawy zainteresowa│a znana na ca│ym ╢wiecie organizacja ochroniarska World Wildlife Found (WWF). Ale co z tego wyniknie, trudno powiedzieµ. Mo┐e kto╢ ma jaki╢ sensowny pomys│ na zagospodarowanie tego obszaru Bieszczad≤w. Czekam na propozycje.

Tekst i fotografie: Grzegorz Sitko

DO G╙RY

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000