Aktualno╢ci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.



[aktualno╢ci BdPN]


Gar╢µ informacji dla mi│o╢nik≤w Doliny Sanu u podn≤┐a Otrytu

Pasmo Otrytu i wij▒cy siΩ u jego st≤p San mimo wybudowania tu sieci dr≤g le╢nych nadal pozostaje jednym z rzadziej odwiedzanych zak▒tk≤w Bieszczad≤w. Na odcinku SΩkowiec - Rajskie nie ma znakowanych szlak≤w pieszych, ani schronisk turystycznych za wyj▒tkiem Gospodarstwa Agroturystycznego To╢ki Majsterek w Krywem. WiΩkszo╢µ teren≤w stanowi w│asno╢µ Skarbu Pa±stwa, administrowanych g│≤wnie przez Lasy Pa±stwowe i AgencjΩ W│asno╢ci Rolnej Skarbu Pa±stwa. W planach przestrzennych Gminy Lutowiska nie przewiduje siΩ budowy nowej infrastruktury turystycznej na odcinku Hulskie - Rajskie. Wed│ug uzgodnie± z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym nie powinny byµ wydawane pozwolenia na budowΩ wzd│u┐ lewego brzegu Sanu Sanu od jego ╝r≤de│ po Zalew Soli±ski. Zachowaniu w stanie dzikim doliny Sanu s│u┐▒ r≤┐ne formy ochrony przyrody, jakie wprowadzono tu w ostatnich latach pocz▒wszy od rezerwat≤w poprzez u┐ytki ekologiczne (Tworylne), a sko±czywszy na zepo│ach przyrodniczo-krajobrazowych (Hulskie, Krywe)

.

Rezerwat przyrody "Krywe"

W 1991r. wzd│u┐ doliny utworzony zosta│ najwiΩkszy bieszczadzki rezerwat przyrody "Krywe" o powierzchni przesz│o 500 ha. Obejmuje on koryto rzeki San i w▒ski pas nadbrze┐y po obu stronach rzeki pomiΩdzy nieistniej▒cymi wsiami Krywe i Tworylne. Celem ochrony jest zachowanie walor≤w przyrodniczych prze│omowego odcinak Sanu w rejonie Otrytu oraz ochrona ┐yj▒cego tu wΩ┐a Eskulapa. W▒┐ ten jako jedyny spo╢r≤d wystΩpuj▒cych w Polsce gad≤w nale┐y do dusicieli. Wchodzenie na ten rezerwatu jest zabronione. Mo┐na natomiast poruszaµ siΩ po biegn▒cych wzd│u┐ rzeki utwardzonych drogach le╢nych - "stok≤wkach". Przy drodze biegn▒cej z SΩkowca do Rajskiego, na prawym brzegu Sanu wybudowano specjalny taras z widokiem na dolinΩ dawnej wsi Tworylne.

Zerwany most na Sanie w Krywemmost na Sanie

Pod koniec poprzedniej zimy zosta│ zerwany most prowadz▒cy do krainy zwanej umownie "Karpatlandi▒" w g│o╢nym filmie dokumentalnym "Dziki Wsch≤d". Od wielu lat nie remontowany zd▒┐y│ ju┐ mocno "skruszeµ". Przez wiele lat stanowi│ on najbardziej dogodne po│▒czenie dla go╢ci spΩdzaj▒cych sw≤j urlop u To╢ki Majsterek w Krywem. Sam przejazd tym legendarnym mostem dostarcza│ pasa┐erom sporej ilo╢ci niezapomnianych wra┐e±. W wielu miejscach podziurawiony i spr≤chnia│y stanowi│ powa┐ny wyzwanie dla umiejΩtno╢ci brawurowych kierowc≤w. Pozosta│y wprawdzie dwa ko±cowe przΩs│a mostu, ale o planach odbudowy pozosta│ych nie ma razie ┐adnych wie╢ci. C≤┐ mi│o╢nikom przeuroczej doliny Krywego nie pozostaje nic innego jak tylko podkasaµ nogawki u spodni i ruszyµ w br≤d przez San.

Wspomnienie po domku my╢liwskim w Tworylnemw Tworylnem

Wiosn▒ tego roku rozebrano domek my╢liwski, tzw. ChatkΩ Prominenta. Usytuowany na ko±cu alei dworskiej przez wiele lat stanowi│ miejsce awaryjnego noclegu dla wΩdruj▒cych tΩdy turyst≤w. W ostatnim czasie mocno zdewastowany w ╢rodku bardziej straszy│ ni┐ zachΩca│ do zatrzymania siΩ na d│u┐ej. Decyzj▒ Wojew≤dzkiego Konserwatora Przyrody w Rzeszowie zosta│ ca│kowicie usuniΩty, jako ┐e znajdowa│ siΩ pobli┐u rezerwatu przyrody "Krywe". Po dawnym domku my╢liwskim pozosta│ tylko pusty plac, kt≤ry wkr≤tce pokryje siΩ traw▒.

Tekst i fotografie: Grzegorz Sitko

DO G╙RY

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000