Klub U┐ytkownika  


Weso│ych ªwi▒t
Marek Maciejewski


Zbli┐aj▒ siΩ ªwiΩta Bo┐ego Narodzenia, a zaraz po nich Nowy Rok. Z tej okazji wysy│amy wszystkim bliskim i znajomym kartki ╢wi▒teczne. Z regu│y s▒ one wszystkie do siebie podobne, poniewa┐ drukowane s▒ w wielkich nak│adach. Wiele os≤b, chcia│oby zapewne zrobiµ kartkΩ ╢wi▒teczn▒ samemu, wydrukowaµ j▒ i wys│aµ do bliskich, znajomych czy klient≤w. Rzecz, kt≤ra na pierwszy rzut oka wydaje siΩ domen▒ profesjonalist≤w, nie jest wcale taka trudna.

Nasz▒ kartkΩ wykonamy w CorelDraw 8 pl. Nasz wyb≤r podyktowany zosta│ du┐▒ popularno╢ci▒ tego programu w Polsce. Wersja testowa CorelDraw 8 pl znalaz│a siΩ na CD do│▒czonym do ENTERA 8/98. Niestety do szybkiego wykonania kartki potrzeby jest kompletny pakiet, poniewa┐ skorzystamy z wielu do│▒czonych do programu grafik wektorowych (ewentualnie mo┐emy zastosowaµ inne grafiki o zbli┐onej tematyce).

Najpierw musimy okre╢liµ, jak bΩdzie wygl▒da│a nasza kartka. Ja przyj▒│em standardowy format 150 na 105 mm i orientacjΩ pionow▒. Kartka bΩdzie siΩ otwiera│a jak ksi▒┐ka, a wiΩc musi byµ sk│adana na p≤│. W zasadzie do tworzenia kartki mo┐emy przyj▒µ ka┐dy format mieszcz▒cy siΩ w standardow▒ kopertΩ na listy.

Zaczynamy


Tworzenie kartki ╢wi▒tecznej rozpoczniemy od ustalenia wymiar≤w strony. Aby nie powsta│y przykre niespodzianki podczas druku, na tej samej stronie stworzymy obok siebie zar≤wno front, jak i ty│ kartki. Natomiast na drugiej stronie napiszemy ┐yczenia. W Corel Draw 8 stworzenie i zapamiΩtanie w programie papieru o niestandardowych wymiarach jest bardzo proste. Po uruchomieniu programu tworzymy nowy dokument i wchodzimy do menu "Opcje α Dokument α Strona α Rozmiar", ustawiamy szeroko╢µ na 210 mm, wysoko╢µ na 150 mm i wciskamy przycisk "Zapisz niestandardowy", wprowadzamy nazwΩ, np. "Kartka ╢wi▒teczna", klikamy "OK" i (rys. 1) zamykamy menu opcji wciskaj▒c "OK".

Teraz musimy dodaµ jeszcze jedn▒ stronΩ na ┐yczenia. W tym celu wciskamy klawisz "+" (rys. 2) blisko lewego dolnego rogu ekranu obok zak│adki "Strona 1". Po dodaniu przez program drugiej strony cofamy siΩ do poprzedniej uaktywniaj▒c zak│adkΩ "Strona 1". Teraz mo┐emy jeszcze zmieniµ nazwy stron. Klikamy prawym klawiszem myszy na zak│adce "Strona 1" i wybieramy "Zmie± nazwΩ strony". NazwΩ "Strona 1" mo┐emy zmieniµ na np. "Prz≤d i ty│", a "Strona 2" na "»yczenia".

Kolejny krok to wci▒gniΩcie na nasz projekt linii prowadz▒cych. Pomog▒ nam one precyzyjnie i r≤wno ustawiµ obiekty na stronie. W tym celu klikamy na jednej z linijek, kt≤re znajduj▒ siΩ na g≤rze i z lewej strony obszaru roboczego i przytrzymuj▒c myszkΩ przeci▒gamy niebiesk▒ liniΩ na stronΩ. Aby szybko ustawiµ kilka linii prowadz▒cych, proponujΩ klikn▒µ dwa razy nad wci▒gniΩt▒ lini▒ i za pomoc▒ okna dialogowego wprowadziµ nastΩpuj▒ce linie poziome: 0, 7, 25, 143, 150 oraz linie pionowe: 0, 7, 98, 105, 112, 203, 210 (rys. 3). Przy wprowadzaniu kolejnych linii nale┐y wciskaµ klawisz "Dodaj", natomiast wci▒gniΩt▒ na pocz▒tku liniΩ mo┐na albo przesun▒µ za pomoc▒ klawisza "Przenie╢" lub usun▒µ klikaj▒c w ni▒ myszk▒ i wciskaj▒c klawisz "Delete" na klawiaturze. Teraz trzeba jeszcze w│▒czyµ na pasku w│a╢ciwo╢ci opcjΩ przyci▒gania do linii prowadz▒cych (rys. 4). Linie prowadz▒ce wy╢wietlane s▒ tylko na ekranie, w druku nie bΩd▒ widoczne.

Rysujemy kartkΩ


Po ustawieniu ╢rodowiska pracy pierwsz▒ rzecz▒, jak▒ musimy stworzyµ jest t│o kartki. W naszym przypadku s▒ to p│atki ╢niegu na niebieskim tle. Najpierw narysujemy t│o. BΩdzie to prostok▒t wielko╢ci ca│ej kartki. Wciskamy klawisz F6, kt≤ry wybiera narzΩdzie do rysowania prostok▒t≤w i rysujemy zaczynaj▒c od g≤rnego lewego rogu kartki do prawego dolnego. Teraz z palety kolor≤w wybieramy odpowiedni kolor i metod▒ "przeci▒gnij i upu╢µ" przeci▒gamy na narysowany prostok▒t. W ten sam spos≤b likwidujemy kontur prostok▒ta, przeci▒gaj▒c kolor przezroczysty (rys. 5), znajduj▒cy siΩ w palecie nad kolorem czarnym, na kontur prostok▒ta.

Kolejnym elementem t│a kartki s▒ p│atki ╢niegu. P│atka ╢niegu nie trzeba rysowaµ, trzeba go tylko znale╝µ. W tym celu otwieramy doker (specjalne okno zawieraj▒ce listΩ element≤w) symboli, wciskaj▒c odpowiedni klawisz (rys. 6) na pasku narzΩdzi. W dokerze symboli wybieramy czcionkΩ "Wingdings" (jest ona standardowo zainstalowana w Windows 95). Po znalezieniu p│atka ╢niegu przeci▒gamy go na nasz▒ kartkΩ, wype│niamy na bia│o klikaj▒c lewym klawiszem myszy na kolor bia│y na palecie kolor≤w oraz likwidujemy kontur klikaj▒c prawym klawiszem myszy na kolor przezroczysty. Teraz jeszcze musimy znacznie zmniejszyµ ╢nie┐ynkΩ i powieliµ j▒. Powielanie najlepiej wykonywaµ │api▒c lewym klawiszem myszy ╢nie┐ynkΩ i podczas przesuwania przyciskaj▒c na chwilΩ klawisz prawy, na kursorze myszy powinien pojawiµ siΩ w takim przypadku znak "+". Mo┐na te┐ skorzystaµ z klawiszy CTRL-D s│u┐▒cych do powielania obiekt≤w.

Po wykonaniu t│a (rys. 7) na lewej stronie kartki umieszczamy dwa kieliszki od szampana. Do napΩdu CD wk│adamy CD2 z pakietu CorelDraw 8 pl, w czasie zamykania napΩdu przytrzymujemy na chwilΩ klawisz SHIFT na klawiaturze i wybieramy z menu "Widok/Teczka podrΩczna/ Clipart". W dokerze Clipart odszukujemy plik "Tost002.cdr", kt≤ry znajduje siΩ w katalogu: "..\Clipart\Spec_occ\Newyear". Ka┐dy obrazek otrzyma w dokerze ma│y podgl▒d. Kieliszki po wci▒gniΩciu na kartkΩ zmniejszamy i ustawiamy na stronie. Aby je │atwiej ustawiµ, mo┐na na chwilΩ wy│▒czyµ przyci▒ganie obiekt≤w do linii prowadz▒cych. Teraz musimy narysowaµ dwa prostok▒ty po lewej i po prawej stronie. Obydwa wype│niamy na bia│o i likwidujemy kontur. Podczas rysowania korzystamy z wcze╢niej stworzonych, wewnΩtrznych linii prowadz▒cych. Narysowanym prostok▒tom nadajemy przezroczysto╢µ wybieraj▒c narzΩdzie do ustawiania przezroczysto╢ci (rys. 8). NarzΩdziem klikamy w prostok▒t i wybieramy na pasku w│a╢ciwo╢ci przezroczysto╢µ "Jednolit▒" oraz wielko╢µ przezroczysto╢ci 35 (rys. 9). Po ustawieniu przezroczysto╢ci w obydwu prostok▒tach lewy trochΩ zmniejszamy do wysoko╢ci poziomej linii prowadz▒cej 25 mm. Teraz wciskamy klawisz "+" na klawiaturze numerycznej i powielamy prostok▒t, przesuwamy go do do│u i zmniejszamy. BΩdzie on stanowi│ t│o dla adresu nadawcy kartki (rys. 10). W tej chwili mo┐emy ju┐ wy│▒czyµ przyci▒ganie do linii prowadz▒cych.

Na dole po lewej stronie rysujemy ramkΩ tekstow▒ wybieraj▒c narzΩdzie tekst i rysuj▒c prostok▒t. Najlepiej narysowaµ go znacznie wiΩkszym, aby │atwiej wprowadziµ tekst. Je┐eli po narysowaniu w ramce tekstowej nie pojawi siΩ kursor, oznacza to, ┐e na pasku w│a╢ciwo╢ci ustawiona jest za du┐a czcionka. Po wybraniu i ewentualnym zmniejszeniu czcionki oraz wy╢rodkowaniu tekstu ustawiamy nad nim jeszcze logo naszej firmy. Na koniec pozostaje nam jedynie znalezienie Miko│aja (ja wybra│em "Santa003.cdr" z katalogu "..\Clipart\Spec_ occ\Xmassanta"), wci▒gamy go i umieszczamy po prawej stronie. Ostatnim umieszczonym na kartce obiektem graficznym bΩdzie obrazek noworoczny ("oldyear.cdr" z katalogu: "..\Clipart\Spec_occ\Newyear" - rys. 11).

Na froncie naszej kartki brakuje jeszcze tylko napisu "Weso│ych ªwi▒t", kt≤ry tworzymy wybieraj▒c narzΩdzie tekst i klikaj▒c na kartce. Mo┐na te┐ dodaµ nazwΩ swojej firmy lub nazwisko swojej rodziny.

Ko±cowym "bajerem" jest dodanie cienia pod napisem i logo. Robimy to wykorzystuj▒c narzΩdzie cie± (rys. 12). úapiemy napis i interaktywnie zaznaczamy, jaki ma byµ cie±. Wszystkie ustawienia mo┐emy zmieniµ za pomoc▒ paska w│a╢ciwo╢ci. Stosuj▒c cienie nie mo┐na przesadzaµ. Mo┐e siΩ tak zdarzyµ, ┐e nasza drukarka nie bΩdzie ich drukowa│a poprawnie. Z cieniami nie ma problem≤w podczas na╢wietlania czy druku na drukarkach postscriptowych, z innymi drukarkami mo┐e byµ r≤┐nie, przed u┐yciem najlepiej to sprawdziµ.

»yczenia


Koniec naszej pracy ju┐ blisko. Pozosta│o nam jedynie napisanie ┐ycze±. Umieszczamy je w prawej czΩ╢ci drugiej strony kartki. Mo┐emy je umie╢ciµ w ozdobnej ramce, np.: "xmas026.cdr" z katalogu: "..\Clipart\ Bor-ders\Holiday". »yczenia umieszczamy w ramce tekstowej. Tekst po wprowadzeniu najlepiej zaznaczyµ i sformatowaµ za pomoc▒ paska w│a╢ciwo╢ci. Na pocz▒tku pisania mo┐na ustawiµ wielko╢µ czcionki aby tekst nam nie znika│ z ramki .

Drukujemy


Nasz▒ kartkΩ ╢wi▒teczn▒ trzeba teraz zapisaµ i mo┐na przyst▒piµ do drukowania. Z menu "Plik" wybieramy "Drukuj". Nale┐y pamiΩtaµ, ┐e drukujemy najpierw stronΩ 1, a potem na odwrocie stronΩ 2. Papier powinien byµ raczej gruby, najlepiej specjalny do kolorowych drukarek atramentowych. Przed wydrukiem mo┐na jeszcze w menu "Ustawienia drukarskie" zaznaczyµ na dole "Drukuj znaczniki ciΩcia" i wybraµ "podgl▒d wydruku" (rys. 13). Program sam sprawdzi, czy orientacja papieru jest dobrze ustawiona , je╢li nie - poprawi j▒ i wy╢wietli podgl▒d.

Je┐eli wszystko jest w porz▒dku, mo┐na przyst▒piµ do drukowania. Wszystkim tw≤rcom kartek ╢wi▒tecznych ┐yczΩ mi│ej zabawy i Weso│ych ªwi▒t.

Opis czynno╢ci i ilustracje do nich


Rys.1 Utworzenie odpowiedniego formatu papieru na tworzon▒ kartkΩ to pierwszy krok naszego dzia│ania

Rys.2 KlikniΩcie przycisku "+" dodaje nowe strony tworzonej kartki

Rys.3 Za pomoc▒ tego okna w prosty spos≤b mo┐emy wprowadziµ na ekran projektu linie prowadz▒ce (prowadnice)

Rys.4 W│▒czenie opcji przyci▒gania do prowadnic znacznie u│atwi rozmieszczanie obiekt≤w na projekcie kartki

Rys.5 Ikonka krzy┐yka na palecie kolor≤w pozwala uczyniµ wybrany obiekt lub kontur przezroczystym

Rys.6 Za pomoc▒ widocznego na rysunku przycisku otwieramy doker (okno zawieraj▒ce listΩ) symboli

Rys.7 T│o kartki ju┐ gotowe, pozostaje jeszcze rozmieszczenie pierwszoplanowych element≤w

Rys.8 NarzΩdzie do ustawiania przezroczysto╢ci pozwoli nam uzyskaµ ciekawy efekt zmiany t│a w miejscu, gdzie znajd▒ siΩ napisy

Rys.9 Dok│adne parametry przezroczysto╢ci obiektu znajduj▒ siΩ (po klikniΩciu odpowiedniego narzΩdzia) na pasku narzΩdziowym programu

Rys.10 Widoczny po lewej stronie (na dole) kartki prostok▒t pos│u┐y jako miejsce na adres nadawcy kartki

Rys.11 Za pomoc▒ tego narzΩdzia mo┐emy dodawaµ cienie pod zaznaczone na obrazku elementy

Rys.12 Kartka ozdobiona elementami graficznymi

Rys.13 Wybranie opcji "Znaczniki ciΩcia" znacznie u│atwi wyciΩcie kartki z zadrukowanej strony

Gotow▒ kartkΩ mo┐emy rozsy│aµ do znajomych

(c) Copyright LUPUS