Magazyn  

Wirtualny Raszyn
Andrzej Paj▒k


zapukaµ do drzwi Wirtualnego Ratusza
Ju┐ niebawem podobne kioski multimedialne pojawi▒ siΩ na terenie Gminy Raszyn. DziΩki nim mieszka±cy bΩd▒ mogli zapukaµ do drzwi Wirtualnego Ratusza.
Wybory - przez komputer. Zakupy bez wychodzenia z domu - przez komputer. Rozmowa z lekarzem - przez komputer. Wizyta w urzΩdach, banku - przez komputer. Film - przez komputer. Tak niebawem bΩdzie wygl▒da│o ┐ycie w Raszynie. Wszystko zaczΩ│o siΩ od projektu Wirtualna Gmina.

Projekt jest wynikiem wsp≤│pracy w│adz kilku miast europejskich, przemys│u IT i uniwersytet≤w, kt≤re pod patronatem Unii Europejskiej pr≤buj▒ zbudowaµ europejski model cyfrowego miasta. Powo│ane w tym celu konsorcjum Integrated Multimedia Applications Generating Innovative Networks in European Digital Towns (IMAGINE) zaproponowa│o udzia│ w tym projekcie czterem unijnym miastom: Casale Monferrato we W│oszech, Parthenay we Francji, Torgau i Weinstadt w Niemczech. IMAGINE zwr≤ci│o uwagΩ, ┐e Internet, mimo ogromnej popularno╢ci, nie jest w│a╢ciwie wykorzystywany. WiΩkszo╢µ os≤b odbiera go jako ╝r≤d│o rozrywki lub medium zastrze┐one dla elitarnych zawod≤w. Wizja cyfrowej gminy ma przybli┐yµ zdobycze najnowszych technologii spo│eczno╢ciom lokalnym, czyli ka┐demu z nas. Jej g│≤wnym za│o┐eniem ma byµ udostΩpnienie mieszka±com pakietu us│ug, kt≤re pomog▒ zrealizowaµ czΩ╢µ codziennych potrzeb przez sieµ.

Od strony technicznej g│≤wn▒ rolΩ w realizacji projektu odgrywa Microsoft. Na jego nowej platformie internetowej MCIS - Microsoft Commercial Internet System - bΩdzie dzia│aµ pakiet Imagine, obs│uguj▒cy wirtualne miasto. Pozwoli on na dostΩp do takich us│ug, jak wirtualny ratusz, home banking, sklep on-line, nauczanie na odleg│o╢µ czy zdalna s│u┐ba zdrowia (wiΩcej w ramce: "Taka gmina..."). Niebagateln▒ rolΩ w projekcie odgrywa tak┐e Siemens Nixdorf, kt≤ry zajmuje siΩ opracowywaniem rozwi▒za± sprzΩtowych.

Na tak stworzonej podstawie po│▒czone zostan▒ r≤┐norodne propozycje us│ug dla spo│eczno╢ci lokalnej, oferowane przez zainteresowane banki, sklepy, w│adze lokalne. Mieszka±cy bΩd▒ mieli dostΩp do us│ug poprzez komputery PC, kioski multimedialne czy przystawki WebTV. Tak w wielkim skr≤cie wygl▒da realizacja projektu za nasz▒ zachodni▒ granic▒. A my...

Polacy nie gΩsi


Polska, jako kraj nie nale┐▒cy do Wsp≤lnoty Europejskiej, nie zosta│a bezpo╢rednio zaproszona do uczestnictwa w projekcie IMAGINE. Jednak chΩµ bycia bli┐ej Europy zaowocowa│a stworzeniem w│asnego projektu o nazwie Wirtualna Gmina, kt≤ry bΩdzie powstawa│ przy wsp≤│pracy z unijnym IMAGINE (na razie polski projekt nie jest jego czΩ╢ci▒). Du┐▒ rolΩ odegra│ tu polski oddzia│ Microsoftu, kt≤ry taki projekt stworzy│ dla Polski na pocz▒tku tego roku. Wyb≤r miejsca, gdzie ma on zostaµ zrealizowany, pad│ na podwarszawski Raszyn.

Powody, dla kt≤rych zosta│a wybrana ta, a nie inna gmina s▒ proste. Microsoft za│o┐y│, ┐e pilota┐owy charakter projektu wymaga gminy bogatej, o du┐ej liczbie firm dzia│aj▒cych na jej terenie, o wysokim stopniu komputeryzacji urzΩdu gminy - Raszyn to jedna z nielicznych gmin posiadaj▒ca w komputerze ewidencjΩ grunt≤w, ludno╢ci i plany zagospodarowania przestrzennego - i gΩstej sieci telefonicznej: 80% mieszka±c≤w ma telefon. Powy┐sze wymagania spe│nia w│a╢nie Raszyn, kt≤rego dodatkowym atutem jest znajduj▒cy siΩ na jego terenie kompleks handlowy Janki - sklepy IKEA, Massa, Praktiker, Euro AGD, Elektroland i maj▒ce powstaµ niebawem ogromne hipermarkety Auchan i Geant. Daje to mo┐liwo╢µ stworzenia na tej bazie sieci wirtualnych sklep≤w i realizacji p│atno╢ci za pomoc▒ elektronicznej portmonetki. Z drugiej strony, du┐a liczba dobrze prosperuj▒cych sklep≤w zapewnia samofinansowanie siΩ projektu w ci▒gu ok. 5 lat, co ze wzglΩdu na jego pilota┐owy charakter ma niebagatelne znaczenie.

Warte uwagi jest to, ┐e projekt po uko±czeniu bΩdzie w│asno╢ci▒ Gminy Raszyn, mimo i┐ w│adze lokalne nie ponosz▒ ┐adnych koszt≤w zwi▒zanych z realizacj▒ projektu. Nieoficjalnie wiadomo, ┐e w kosztach opr≤cz Microsoftu partycypowaµ maj▒ takie firmy jak: 3Com, Optimus, TP S.A., Kredyt Bank PBI, Polska OnLine, Warner Bros.

Wirtualne ┐ycie


Witryny WWW miast europejskich
Witryny WWW miast europejskich, kt≤re bior▒ udzia│ w projekcie IMAGINE
W Raszynie ju┐ niebawem wszystko bΩdzie wirtualne. Uczniowie zamiast w szkole, czΩ╢µ lekcji bΩd▒ mogli odbyµ w domu, przed ekranami komputer≤w. Je┐eli nie wszyscy, to przynajmniej ci, kt≤rzy akurat zachorowali. Doro╢li zamiast i╢µ do urzΩdu gminy, si▒d▒ przed monitorem i poruszaj▒c siΩ po przestrzennym wnΩtrzu ratusza, bΩd▒ pukaµ do wirtualnych biur. Wype│nienie formularza i wys│anie go poczt▒ elektroniczn▒ za│atwi sprawΩ z│o┐enia podania o kredyt w banku czy wydanie nowych tablic rejestracyjnych. Do atrakcji ma nale┐eµ transmisja z obrad rady gminy i mo┐liwo╢µ podyskutowania z radnymi przez system wideokonferencyjny.

Oferowane standardowe us│ugi zostan▒ objΩte abonamentem, ale dopiero wtedy, gdy projekt zostanie powszechnie przyjΩty. Cena ma byµ ni┐sza ni┐ op│ata za telewizjΩ kablow▒. Oczywi╢cie osoby mniej zasobne w got≤wkΩ bΩd▒ mog│y liczyµ na wsparcie gminy lub banku. CzΩ╢µ us│ug, np. gry przez Internet czy ogl▒danie on-line zam≤wionych kaset wideo, bΩdzie op│acana oddzielnie za pomoc▒ osobistej karty mikroprocesorowej, kt≤ra bΩdzie pe│niµ funkcjΩ elektronicznej portmonetki.

Jak to dzia│a?


Wszystkie gospodarstwa domowe i budynki u┐yteczno╢ci publicznej w Raszynie maj▒ zostaµ wyposa┐one w komputery multimedialne z kart▒ sieciow▒ i czytnikiem kart mikroprocesorowych. Taki sprzΩt bΩdzie podstawowym ╢rodkiem komunikacji z sieci▒ intranetow▒ w gminie i Internetem.

DostΩp do wideokonferencji maj▒ zapewniµ monitory z wbudowan▒ kamer▒ wideo. Pod│▒czenie do sieci zostanie zrealizowane poprzez istniej▒c▒ sieµ kabli telefonicznych i modem≤w ADSL. O wyborze tej technologii zadecydowa│a mo┐liwo╢µ szybkiego przesy│u danych (6 Mb/s - odbi≤r, 1,5 Mb/s - nadawanie) przez zwyk│e │▒cza telefoniczne. Ograniczenie ADSL, jakim jest odleg│o╢µ od centrali nie wiΩksza ni┐ 6 km, w przypadku Raszyna nie ma istotnego znaczenia. Poza tym zalet▒ tego rozwi▒zania jest mo┐liwo╢µ zastosowania filtra czΩstotliwo╢ciowego, kt≤ry pozwoli na r≤wnoczesne prowadzenie na tej samej linii rozmowy telefonicznej i po│▒czenia z sieci▒. Co wiΩcej, obie us│ugi mog▒ byµ oddzielnie rozliczane. Oznacza to mo┐liwo╢µ preferencyjnego taryfikowania transmisji danych przez operatora telefonicznego. Wspomniany czytnik kart procesorowych bΩdzie pe│ni│ funkcjΩ autoryzacji dostΩpu do us│ug i aplikacji oferowanych mieszka±com, a poza tym umo┐liwi │adowanie (i roz│adowywanie) elektronicznej portmonetki.

Problem os≤b, kt≤re nie maj▒ jeszcze komputera lub ich na niego nie staµ projektodawcy chc▒ rozwi▒zaµ jednym z poni┐szch sposob≤w. Pierwszy pomys│ to przystΩpny kredyt lokalnego banku i preferencyjne ceny sprzΩtu. Druga propozycja, dla os≤b maj▒cych problemy z obs│ug▒ komputera, to przystawka WebTV (zreszt▒ przystΩpniejsza cenowo ni┐ PC), gdzie logika obs│ugi odpowiada zasadom pos│ugiwania siΩ pilotem TV. Osoby starsze, inwalidzi i najbiedniejsi prawdopodobnie dostan▒ sprzΩt w dzier┐awΩ. Poza tym na terenie Raszyna znajdzie siΩ ponad 20 kiosk≤w multimedialnych, kt≤re r≤wnie┐ umo┐liwi▒ dostΩp do Wirtualnej Gminy.

Na pocz▒tek kioski


Czas kompletnej realizacji programu przewidziano na 3 lata. Trzy fazy maj▒ pozwoliµ na stopniowe wprowadzanie projektu. W pierwszym okresie, kt≤ry jak siΩ nieoficjalnie dowiedzieli╢my rozpocznie siΩ pod koniec tego roku, maj▒ zostaµ postawione w miejscach publicznych kioski multimedialne, kt≤re pozwol▒ mieszka±com zapoznaµ siΩ z dzia│aniem systemu, us│ugami, aplikacjami i interfejsem. Ma to spowodowaµ │agodne wprowadzenie nowej technologii i zachΩciµ potencjalnych u┐ytkownik≤w do zakupu sprzΩtu do dom≤w i firm.

Je┐eli chodzi o oprogramowanie, to pierwszy ma ruszyµ Wirtualny Ratusz - zestaw stron WWW zapewniaj▒cych szkielet nawigacji po ca│ej sieci intranetowej gminy i wyj╢cie na zewn▒trz. R≤wnolegle bΩdzie wdra┐ana us│uga home banking. Kolejn▒ us│ug▒ ma byµ wirtualna wypo┐yczalnia kaset wideo. W miarΩ wzrostu liczby u┐ytkownik≤w systemu rozpocznie siΩ zak│adanie kont e-mail, osobistych stron WWW i wydawanie kart mikroprocesorowych.

Po co to wszystko?


G│≤wnym celem projektu jest sprawdzenie mo┐liwo╢ci realizacji tego typu przedsiΩwziΩcia w polskich warunkach, czego rezultatem bΩdzie zestaw materia│≤w, kt≤re pos│u┐▒ innym gminom za przewodnik. Po pierwsze bΩd▒ to materia│y okre╢laj▒ce ekonomiczne podstawy realizacji Wirtualnej Gminy (biznesplany, wzory um≤w), wyniki bada± socjologicznych, kt≤re odzwierciedl▒ zainteresowanie projektem w╢r≤d mieszka±c≤w i wska┐▒ ewentualne jego wady.

Druga r≤wnie istotna sprawa dla gmin, kt≤re bΩd▒ chcia│y wdro┐yµ projekt, to oszacowanie ╝r≤de│ dochod≤w, jakie zapewni wprowadzenie w gminie Intranetu. Mieszka±cy Raszyna zyskaj▒ mo┐liwo╢µ za│atwiania codziennych spraw na miarΩ XXI wieku. Czy rozwi▒┐e to problem kolejek i czekania w urzΩdach lub sklepach? Na pewno tak, tym bardziej, ┐e sprawy za│atwiane przez sieµ bΩd▒ szybciej realizowane - ca│a papierkowa dokumentacja bΩdzie istnia│a teraz w formie elektronicznej. Zreszt▒ zobaczymy.

Raszyn - fakty


  • Po│o┐enie - 9 km od Warszawy
  • Liczba mieszka±c≤w - 18 000
  • 4000 dom≤w, w tym 80 proc. dom≤w z telefonem - 6000 numer≤w telefonicznych 4000 firm
  • 3 szko│y podstawowe - 2000 tysi▒ce uczni≤w
  • 5 przedszkoli - 350 przedszkolak≤w
  • 3 apteki
  • 4 hotele
  • 10 restauracji
  • 2 stacje benzynowe

Taka gmina...


Wizyt≤wka Raszyna
A tak na razie wygl▒da wizyt≤wka Raszyna
Wirtualny Ratusz - multimedialny interfejs pozwalaj▒cy mieszka±com gminy na bezpo╢redni kontakt z urzΩdnikami w gminie i za│atwianie spraw przez sieµ, bez konieczno╢ci odwiedzania urzΩdu. Znajdzie siΩ tu np. wirtualna tablica og│osze± gminnych, zestaw formularzy urzΩdowych do wype│nienia on-line.


Podstawowe us│ugi - ka┐dy mieszkaniec otrzyma w│asne konto pocztowe, kt≤re opr≤cz wymiany list≤w ze znajomymi pozwoli komunikowaµ siΩ z urzΩdem gminy. Cyfrowy identyfikator pos│u┐y jako forma elektronicznego podpisu, kt≤ry zapewni dodatkow▒ ochronΩ informacji i umo┐liwi dostΩp do us│ug chronionych has│em. Karta mikroprocesorowa po│▒czy w sobie funkcje klucza dostΩpowego i elektronicznej portmonetki. Pakiet bazowy to tak┐e miejsce na w│asn▒ stronΩ WWW.
Home banking - system pozwalaj▒cy zar≤wno firmom, jak i u┐ytkownikom indywidualnym na zdalne zarz▒dzanie w│asnym kontem bankowym. W zale┐no╢ci od us│ug oferowanych przez bank, klient bΩdzie m≤g│ sprawdziµ stan konta, dokonaµ przelewu, zap│aciµ za telefon.


Serwer gier - to atrakcja skierowana przede wszystkim do m│odych cz│onk≤w gminnej spo│eczno╢ci. Umo┐liwi korzystanie z gier komputerowych przez sieµ.
Serwer wideo - wirtualna wypo┐yczalnia film≤w wideo, kt≤re bΩdzie mo┐na ogl▒daµ na monitorze komputera.
Multimedialne nauczanie - zestaw program≤w szkoleniowych wykorzystuj▒cych mo┐liwo╢ci multimedialne komputera. Tematyka program≤w ma byµ skierowana g│≤wnie do uczni≤w szk≤│ podstawowych i ╢rednich oraz doros│ych - szkolenia z r≤┐nych dziedzin, kursy komputerowe, informacje o wype│nianiu zezna± podatkowych itp.


Wideokonferencje - za pomoc▒ kamer umieszczonych w przedszkolach, szko│ach, urzΩdzie gminy, na poczcie, mieszka±cy bΩd▒ mogli uruchomiµ po│▒czenie wideokonferencyjne w celu skontaktowania siΩ z dzieckiem w szkole, porozmawiania z urzΩdnikiem. Kioski multimedialne umo┐liwi▒ dostΩp do tej us│ugi mieszka±com, kt≤rzy nie bΩd▒ mieli zainstalowanej kamery w domu.
Demokracja bezpo╢rednia - transmisja na ┐ywo posiedze± radnych w Intranecie, mo┐liwo╢µ wysy│ania komentarzy i pyta±. R≤wnie┐ wirtualne referenda.
Ksi▒┐ka teleadresowa - system umo┐liwiaj▒cy szybkie odnalezienie adresu, numeru telefonu, konta pocztowego, kana│u wideokonferencji dowolnego mieszka±ca.
Rozk│ad jazdy - PKS i inne ╢rodki transportu.


Sklepy elektroniczne - wybrane plac≤wki handlowe udostΩpni▒ mieszka±com mo┐liwo╢µ zakup≤w przez Internet (z wykorzystaniem elektronicznej formy p│atno╢ci i dostaw▒ towar≤w do dom≤w).
Serwisy hobbystyczne - u┐ytkownicy bΩd▒ mieli mo┐liwo╢µ dostΩpu do serwis≤w informacyjnych, rozrywkowych i tematycznych (wΩdkarstwo, filatelistyka, sport, informacje biznesowe), spo╢r≤d kt≤rych bΩd▒ mogli wybraµ te interesuj▒ce ich najbardziej. System bΩdzie dostarcza│ automatycznie aktualne informacje z wybranej dziedziny na podstawie zasob≤w w│asnych i zasob≤w ╢wiatowego Internetu, z grupami dyskusyjnymi w│▒cznie.


Us│ugi specjalne - system us│ug dla niepe│nosprawnych i chorych, np. dostawa towar≤w do domu, kontakt z lekarzem, aptek▒. Odczyt licznik≤w (gaz, elektryczno╢µ) przez sieµ.
Wirtualna biblioteka - katalog, p≤╝niej publikacje ksi▒┐ek w sieci.
Monitoring - ci▒g│e monitorowanie wybranych miejsc w gminie za po╢rednictwem kamer wideo (skrzy┐owania, ronda lub p│atne us│ugi ochrony obiekt≤w).


Wirtualna gmina - mapa miasta z naniesionymi obiektami, takimi jak ratusz, apteki, restauracje, hotele - z mo┐liwo╢ci▒ wyszukiwania informacji, ogl▒dania wnΩtrz, rezerwacji miejsc. CzΩ╢µ danych dostΩpna ma byµ tak┐e poza gmin▒, jako wizyt≤wka miasta.

(c) Copyright LUPUS