Konsylium


Schemat skrosowanego kabla UTP, u┐ywanego w po│▒czeniach dw≤ch komputer≤w.
Dariusz Ha│as


UTP zwyk│y
Jestem sta│ym czytelnikiem ENTERA. Interesuj▒ mnie sieci komputerowe. W numerze 10/98 zamie╢cili╢cie artyku│ "Tanie sieci", w kt≤rym om≤wione zosta│y podstawy │▒czenia komputer≤w w sieµ - jednak dla mnie zabrak│o w tek╢cie najbardziej istotnej rzeczy.
Chodzi o tzw. schemat po│▒cze± na z│▒czu RJ45 - skrosowanego kabla UTP, kt≤ry umo┐liwi mi po│▒czenie komputera z komputerem na kartach 100 Mbit/s.

Krzysztof B▒cik
kbwur@friko2.onet.pl

Istotnie, jedynym sposobem uzyskania transferu rzΩdu 100 Mbit/s (zak│adaj▒c, ┐e komputery wyposa┐one s▒ w karty Fast Ethernet) podczas po│▒czenia dw≤ch (i tylko dw≤ch) komputer≤w jest u┐ycie odpowiednio przygotowanego kabla UTP, tzw. skrosowanego.

Przedstawiam schemat takiego po│▒czenia. Ten spos≤b po│▒czenia polecam jednak jedynie u┐ytkownikom posiadaj▒cym ju┐ odpowiednie karty sieciowe. Zakup Fast Ethernetowych kart sieciowych (kilkaset z│ za kartΩ) po to, aby po│▒czyµ dwa komputery ma sens, gdy odleg│o╢µ miΩdzy komputerami jest wiΩksza ni┐ 20 m, a tak┐e wtedy, gdy w za│o┐eniach u┐ytkownika jest rozszerzenie tej minisieci o dodatkowe stanowiska. W przeciwnym przypadku znacznie ta±szym rozwi▒zaniem jest zakup odpowiedniego kabelka r≤wnoleg│ego lub szeregowego.  

Sterowniki w Windows 98


Droga Redakcjo!
Zwracam siΩ do Was z pro╢b▒ o wyja╢nienie sprawy sterownik≤w do systemu Windows 98. W najbli┐szej przysz│o╢ci mam zamiar przesi▒╢µ siΩ z obecnie u┐ywanej wersji 95 PL na 98 PL, gdy taka uka┐e siΩ na rynku. M≤j problem polega na tym, ┐e nie dysponujΩ sterownikami przeznaczonymi do nowego systemu dla ┐adnego z komponent≤w mojego komputera.
Z Waszego pisma dowiedzia│em siΩ, ┐e sam Windows 98 zawiera du┐▒ liczbΩ sterownik≤w do popularnych urz▒dze±. A je╢li jednego (kilku) nie bΩdzie na tej li╢cie? Czy pozostanΩ z nie dzia│aj▒c▒ kart▒ muzyczn▒ czy modemem? Czy mogΩ w takim wypadku u┐yµ sterownik≤w od "starego" Windows 95 (nie OSR2). Czy raczej jedynym wyj╢ciem pozostanie szukanie sterownik≤w w Internecie na stronach odpowiednich producent≤w?
Kupno oryginalnej wersji Windows 98 PL stanowi dla mnie powa┐ny wydatek, wiΩc chcia│bym rozwiaµ moje w▒tpliwo╢ci.


Micha│ Roguski
national@friko6.onet.pl

Odpowied╝ na postawione w li╢cie pytanie nie jest jednoznaczna. Instalator Windows 98 sprawdza, jaki sprzΩt jest zainstalowany w komputerze. W wypadku, gdy do danego sprzΩtu zostanie znaleziony sterownik w uaktualnionej bazie sterownik≤w Windows 98, system u┐yje w│a╢nie tego sterownika. Jednak w sytuacji, gdy takiego sterownika w bazie nie ma, to (zak│adaj▒c, ┐e nowy system jest instalowany na starszy) instalator spr≤buje u┐yµ sterownika z Windows 95. Niestety nie da siΩ przewidzieµ, co siΩ wydarzy, kiedy sterownik z Windows 95 oka┐e siΩ niew│a╢ciwy dla nowego systemu. Jedynym znanym mi przypadkiem k│opot≤w jest karta d╝wiΩkowa Gravis UltraSound, do kt≤rej producent nie przewidzia│ nowszych sterownik≤w (dla Windows 98).

W wielu przypadkach pewnym rozwi▒zaniem jest zastosowanie sterownik≤w standardowych. Np. znaj▒c szybko╢µ oferowan▒ przez modem mo┐na za│o┐yµ, ┐e bΩdzie on prawid│owo funkcjonowa│ ze sterownikiem standardowym (np. "Standardowy modem 28800"). Podobnie rzecz wygl▒da w przypadku innych urz▒dze± (monitor≤w, kart d╝wiΩkowych itp.).

Dariusz Ha│as

 

Co daje homologacja modemu?


Droga Redakcjo.
Jestem Waszym sta│ym czytelnikiem i prenumeratorem. Niedawno zafundowa│em sobie modem wewnΩtrzny Sportster Flash Pc 56Kbps i w zwi▒zku z tym mam kilka pyta±.
Czy jest obowi▒zek zarejestrowania modemu w TP S.A.? Czy jest za to op│ata? I czy m≤j modem ma certyfikacjΩ?

Pawe│ Szyma±ski
pawszym@friko6.onet.pl

W przypadku jakiegokolwiek modemu nie ma obowi▒zku rejestrowania urz▒dzenia w TP S.A., tym samym wyja╢nia siΩ sprawa op│at. Jedyn▒ op│at▒, jak▒ trzeba ponie╢µ w wyniku u┐ytkowania modemu, jest koszt po│▒czenia (tyle samo, ile lokalna rozmowa telefoniczna) wynosz▒cy 0,23 z│ (z VAT-em) za ka┐de rozpoczΩte trzy minuty po│▒czenia.

W li╢cie postawi│ Pan pytanie o certyfikacjΩ, jednak wydaje mi siΩ, ┐e chodzi o homologacjΩ. Czy modem j▒ ma? Trudno odpowiedzieµ na to pytanie bior▒c pod uwagΩ szeroki zestaw modem≤w oferowanych na naszym rynku. Pe│ny wykaz urz▒dze± telekomunikacyjnych posiadaj▒cych homologacjΩ mo┐na uzyskaµ odp│atnie w Zak│adzie Informacji Naukowo-Technicznej TP S.A. (Warszawa, ul. Grochowska 341, budynek nr 16 pok≤j nr 10 (parter) w godz. 8-16, tel. (022) 189408) w formie katalog≤w papierowych oraz w Pa±stwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej (02-691 Warszawa, ul. Obrze┐na 7, tel. (022) 8575561, tel./fax (022) 6473747) w formie elektronicznej (baza danych) lub papierowej. Ponadto informacja o homologacji powinna znajdowaµ siΩ na samym opakowaniu zakupionego przez Pana urz▒dzenia. Jest to tym bardziej istotne, ┐e nawet je┐eli urz▒dzenie znajduje siΩ w wykazie homologacyjnym, to mo┐e tak naprawdΩ nie spe│niaµ wymog≤w polskiej sieci, a tym samym dzia│aµ wadliwie.
Przyk│adem jest sytuacja, gdy modem zosta│ zakupiony za granic▒ i choµ jest to model o identycznej nazwie jak sprzedawany - jako homologowany - w Polsce, to mo┐e on r≤┐niµ siΩ nieznacznie pewnymi szczeg≤│ami konstrukcyjnymi, nie na tyle wa┐nymi, by usprawiedliwia│o to inn▒ nazwΩ modelu, ale na tyle istotnymi, ┐e modem mo┐e dzia│aµ niew│a╢ciwie. TP S.A. wyra╝nie zastrzega, ┐e wszystkie urz▒dzenia telekomunikacyjne instalowane na terenie Polski musz▒ posiadaµ polsk▒ homologacjΩ, co gwarantuje poprawne ich dzia│anie w sieci.

Wg TP S.A. u┐ywanie urz▒dze± bez homologacji powoduje zak│≤cenia w sieci i mo┐e byµ przyczyn▒ nieprawid│owej taryfikacji. W praktyce modemy bez homologacji mog▒ dzia│aµ w pe│ni sprawnie, jednak w przypadku jakichkolwiek uwag (np. zauwa┐ymy, ┐e rachunki telefoniczne s▒ zawy┐one, niezgodne ze stanem faktycznym) TP S.A. nie bΩdzie uwzglΩdnia│o ┐adnych reklamacji.

Dariusz Ha│as

 

Problemy z telnetem, jak siΩ pod│▒czyµ?


Telnet
Szanowna Redakcjo!
Jestem sta│ym czytelnikiem ENTERA, od niedawna posiadam modem i korzystam z Internetu (g│≤wnie z poczty elektronicznej, czasem WWW). PracujΩ w systemie Windows 95, a │▒czΩ siΩ przez numer dostΩpowy TP S.A. Wiem, ┐e istnieje mo┐liwo╢µ zdalnego zalogowania siΩ na odleg│y serwer za pomoc▒ programu telnet. Posiadam nastΩpuj▒ce konto na jednym z serwer≤w PWr: senator@zakus.ita.pwr.wroc.pl
Niestety nie wiem jak wykorzystaµ telnet, wiΩc proszΩ o pomoc.

Rafa│ Senator
senator@polbox.com

Z poziomu Windows 95 aplikacj▒ umo┐liwiaj▒c▒ korzystanie z internetowej us│ugi telnet jest program o tej samej nazwie ("telnet"). Aby go uruchomiµ, nale┐y z menu Start wybraµ opcjΩ "Uruchom", a nastΩpnie wpisaµ "telnet". (Oczywi╢cie zak│adam, ┐e komputer jest ju┐ po│▒czony z TP S.A.).

Po uruchomieniu programu z menu "Po│▒cz" proszΩ wybraµ opcjΩ "System zdalny...". Pojawi siΩ okno, w kt≤rym nale┐y podaµ parametry po│▒czenia: adres serwera (nazwa hosta, np. pronet.optinet.pl), port (najczΩ╢ciej "telnet") oraz typ terminala (najczΩ╢ciej "vt100"). Po klikniΩciu przycisku "Po│▒cz" w oknie g│≤wnym programu - emuluj▒cym ekran terminala - powinien pojawiµ siΩ wiersz przedstawiaj▒cy polecenie logowania. Trzeba teraz podaµ nazwΩ u┐ytkownika oraz has│o i ju┐ jeste╢my na odleg│ym serwerze.

W▒tpliwo╢ci moje budzi adres podany przez Pana w li╢cie. Jest to adres e-mail (pocztowy), co nie jest to┐same z adresem serwera, na kt≤rym uruchomiono us│ugΩ telnet. Ponadto nie na ka┐dy serwer mo┐na siΩ zdalnie "telnetowaµ". Jest to mo┐liwe tylko tam, gdzie taka us│uga zosta│a uruchomiona.

Dariusz Ha│as

(c) Copyright LUPUS