Klub U┐ytkownika  


Komputer domowy
Ryszard Sobkowski


Od poprzedniej edycji "sk│adak≤w" min▒│ zaledwie miesi▒c, a w naszych propozycjach ju┐ pojawi│y siΩ zmiany. Producenci nie ╢pi▒, nowo╢ci goni▒ jedna drug▒, a my przecie┐ chcemy mieµ komputer nowoczesny. G│≤wnym punktem przewagi sk│adaka nad jakimkolwiek komputerem "markowym" jest elastyczno╢µ - mo┐emy w formie sk│adaka zrealizowaµ konfiguracjΩ, kt≤rej seryjna produkcja by│aby nieop│acalna dla ┐adnego producenta.

W domu, gdzie komputer ma s│u┐yµ nie tylko jako "przed│u┐enie" stanowiska pracy, lecz tak┐e jako domowe centrum rozrywki i informacji, r≤┐norodno╢µ aplikacji "domowych" narzuca komputerowi konieczno╢µ obs│ugi wielu funkcji, kt≤re by│yby ca│kowicie zbΩdne w maszynie biurowej. I dlatego, nawet w wykonaniu renomowanych firm, komputer domowy zawsze jest sk│adakiem. R≤wnie┐ z tego powodu komputer domowy mo┐e pos│u┐yµ jako bardzo dobry przyk│ad projektowania konfiguracji "zorientowanej zadaniowo", czyli sk│adaka przeznaczonego dla wybranej grupy zada±.

Tak samo, tyle ┐e wed│ug innych w ka┐dym przypadku za│o┐e±, bΩdzie siΩ projektowaµ sk│adaka - stacjΩ graficzn▒ do DTP, sk│adaka - st≤│ monta┐owy do wideo, czy te┐ sk│adaka do wyrafinowanych oblicze± numerycznych. W ka┐dym przypadku podstawΩ stanowi zakres funkcji, kt≤rego bΩdziemy wymagaµ od komputera, a celem jest ich mo┐liwie skuteczna realizacja za mo┐liwie niewielkie pieni▒dze.

Zdefiniowanie zastosowa± jest najwa┐niejszym elementem procesu projektowania.
Dla komputera domowego bΩd▒ to, w takiej czy innej kolejno╢ci:

  • praca w domu - zdolno╢µ do wydajnej obs│ugi wszystkich typowych aplikacji, zw│aszcza typu biurowego;
  • korzystanie z Internetu;
  • korzystanie z publikacji multimedialnych;
  • gry i inne aplikacje rozrywkowe.
Z zastosowa± wynika konfiguracja:
  • karta graficzna z akceleratorem 3D,
  • procesor o mocy wystarczaj▒cej do animacji gier,
  • dobry d╝wiΩk,
  • szybki modem,
  • czytnik CD/DVD,
  • odtwarzacz DVD.
Wyb≤r wersji obudowy jest prosty - czy bardzo zale┐y nam na takich funkcjach, jak wy│▒czanie komputera "z klawiatury" i w│▒czanie go przez modem? Przesz│o 100 z│ r≤┐nicy w cenie mo┐e zniechΩciµ do ATX. Ale liczcie siΩ z tym, ┐e gdy za 2 czy 3 lata bΩdziecie chcieli zmodernizowaµ Wasz komputer, mo┐e okazaµ siΩ, ┐e na rynku pozosta│a ju┐ tylko konstrukcja ATX i jej pochodne! Z drugiej strony - cena obudowy ATX bΩdzie wtedy na pewno ni┐sza ni┐ obecnie, ryzyko nie jest wiΩc wielkie.

Wyb≤r standardu konstrukcyjnego - Socket 7 czy Slot 1 - to najtrudniejszy z wybor≤w. W obu wariantach jeste╢my w stanie zrealizowaµ komputer, spe│niaj▒cy aktualne wymogi wydajno╢ci, nie grozi nam zatem jego szybka "╢mierµ moralna". Na korzy╢µ Super 7 przemawia ni┐sza cena i oferowane przez procesor AMD wsparcie tr≤jwymiarowej grafiki. Za koncepcj▒ Slot 1 wydaje siΩ przemawiaµ zgodno╢µ z mocniejszymi procesorami Intela. Tylko, czy bΩdziemy z nich kiedykolwiek korzystaµ? Czy staniej▒ na tyle, by znale╝µ siΩ w naszym zasiΩgu?

Procesor ma pos│u┐yµ nam przynajmniej 18 miesiΩcy, bo taki jest, zgodnie z prawem Moore'a, okres moralnego ┐ycia poszczeg≤lnych generacji uk│ad≤w, po tym okresie sprzΩt zaczyna byµ zauwa┐alnie za s│aby... Aby siΩ ustrzec konieczno╢ci szybkiej wymiany, musimy nieco wyprzedziµ czas - specyfikacja PC99 okre╢la minimum mocy na przysz│y rok: zegar 300 MHz i cache L2 minimum 128 KB. W architekturze Slot 1 jest to dok│adnie Celeron 300A, dla Socket 7 - AMD K6-2 "3DNow!" 300 MHz. Czy mo┐e lepiej wybraµ wersjΩ 333 MHz? W ┐adnym wypadku - 11-procentowa r≤┐nica szybko╢ci zegar≤w daje zaledwie 3-4% r≤┐nicΩ w wynikowej wydajno╢ci komputer≤w, a r≤┐nica w cenie jest naprawdΩ du┐a! Je╢li r≤┐nica cen spadnie do kilkunastu procent, zacznie siΩ to op│acaµ. Procesory s│absze mo┐na stosowaµ jedynie w przypadkach ╢wiadomego ograniczenia funkcjonalno╢ci komputera...

Dysk sta│y nale┐y wybieraµ tak, aby uzyskaµ najni┐szy koszt jednego gigabajta - bardzo tanie dyski o pojemno╢ciach 1,6 czy 2,5 GB s▒ koszmarnie kosztowne! Oczywi╢cie w por≤wnaniu z cen▒ pojemno╢ci oferowan▒ przez wiΩksze modele. A pojemno╢µ rzΩdu 4 GB wcale nie jest za du┐a, zw│aszcza w komputerze domowym, obci▒┐onym du┐▒ ilo╢ci▒ multimedialnych rozrywek i gier. Oczywi╢cie, poza tani▒ pojemno╢ci▒, dysk powinien spe│niaµ podstawowy wym≤g nowoczesno╢ci - byµ zdolnym do pracy w trybie Ultra DMA.

Voodoo, Riva czy Matrox to nazwy znane wszystkim fanom komputer≤w, a kart graficznych z tymi procesorami jest zatrzΩsienie. Karty z procesorem Riva 128 s▒ najbli┐sze optimum dla domowego komputera, oferuj▒ bardzo dobr▒ grafikΩ 2D i wydajn▒ akceleracjΩ 3D. Chc▒c korzystaµ z DVD, musieliby╢my jednak dokupiµ kartΩ odtwarzacza DVD, kosztuj▒c▒ ok. 500 z│. Tymczasem zaczynaj▒ byµ dostΩpne karty z procesorem Mpact 2 3DVD, oferuj▒ce za tΩ cenΩ rewelacyjn▒ grafikΩ 2D, dobr▒ akceleracjΩ 3D oraz pe│ny odtwarzacz DVD z dekompresorem MPEG-2. Wyb≤r jest chyba oczywisty. Karta graficzna powinna byµ kart▒ AGP, do naszego sk│adaka wybrali╢my wersjΩ PCI ze wzglΩdu na fakt, ┐e przystosowana do z│▒cza AGP karta STB Nitro DVD nie ma wyj╢µ TV.

Kiedy bΩdziecie czytaµ ten numer ENTERA, powinny byµ ju┐ dostΩpne wyposa┐one w procesor Mpact 2 karty AGP z wyj╢ciem TV i tak▒ w│a╢nie nale┐y wybraµ!
Jak w przypadku ka┐dego kompromisu, tak i proponowane przez nas rozwi▒zania kompromisowe maj▒ swoje wady i zalety, mo┐emy jednak mieµ pewno╢µ, ┐e realizuj▒ swoje zadania najskuteczniej z najta±szych i najtaniej ze skutecznych rozwi▒za±.

(c) Copyright LUPUS