Klub U┐ytkownika  


Tanie sieci bezserwerowe
Dariusz Ha│as


Topologia sieci

Co jaki╢ czas na │amach ENTER-a publikujemy informacje dotycz▒ce sieci lokalnych. Zdecydowali╢my zatem, ┐e najwy┐szy czas zaprezentowaµ kompleksowe rozwi▒zanie samodzielnej instalacji sieci lokalnej, uwzglΩdniaj▒ce nie tylko aspekty pos│ugiwania siΩ oprogramowaniem, ale tak┐e szczeg≤│y dotycz▒ce instalacji kart sieciowych oraz monta┐u okablowania jak i innych, czΩsto niezbΩdnych element≤w sprzΩtowych, bΩd▒cych sk│adnikami ma│ej sieci LAN (Local Area Network).

Zanim przejdziemy do konkret≤w warto jeszcze nadmieniµ, co rozumiemy jako pojΩcie "ma│a sieµ". Sieµ sk│adaj▒ca siΩ np. z sze╢ciu komputer≤w pod wzglΩdem ilo╢ci jednostek (stacji roboczych) na pewno nie jest du┐a, jednak wiΩksze znaczenie ma nie tyle liczba poszczeg≤lnych komputer≤w w danej sieci, co wa┐no╢µ przesy│anych przez ni▒ danych. Przecie┐ ju┐ dwukomputerowa sieµ, na kt≤rej dzia│aj▒ komputery ksiΩgowo╢ci mo┐e byµ uznana za du┐▒, gdy┐ informacje przetwarzane w tej sieci maj▒ znaczenie strategiczne dla funkcjonowania ca│ej firmy. W naszym przypadku pominiemy rozwi▒zania maj▒ce a┐ tak istotny charakter. G│≤wnie dlatego, ┐e ustalonym przez nas priorytetem by│o stworzenie sieci jak najmniejszym kosztem, czyli opr≤cz zastosowania tanich ╢rodk≤w, tak┐e bez pomocy drogiego zespo│u fachowc≤w. Od razu zastrze┐enie ¡ je┐eli sieµ, jak▒ chcemy postawiµ ma przetwarzaµ dane o strategicznym dla naszej dzia│alno╢ci znaczeniu, nie mo┐emy sobie pozwoliµ na lekcewa┐enie problemu. W takim przypadku lepiej nie oszczΩdzaµ i zdaµ siΩ na pomoc specjalistycznej firmy. Jednak w wielu przypadkach specjali╢ci nie s▒ (z pe│nym dla± szacunkiem) potrzebni.

Dotyczy to zw│aszcza sytuacji, gdy sieµ ma s│u┐yµ jedynie wygodniejszej wymianie informacji (do╢µ latania z dyskietk▒ pomiΩdzy komputerami), a tak┐e rozrywce. Sieci▒ o takim charakterze jest na pewno sieµ peer-to-peer (ka┐dy z ka┐dym), gdzie nie ma jednostek nadrzΩdnych (serwer≤w), a ka┐dy komputer ma r≤wnorzΩdne uprawnienia. Du┐▒ zalet▒ takiej sieci jest tak┐e fakt, ┐e w praktyce nie musimy nabywaµ kosztownego oprogramowania sieciowego, gdy┐ wiΩkszo╢µ funkcji sieciowych, w pe│ni wystarczaj▒cych do wymiany informacji, jest wbudowana w system operacyjny. Co do systemu ¡ skupili╢my siΩ na mo┐e nie najlepszych, ale na pewno najpopularniejszych systemach: Windows 95 oraz 98.

Planowanie


Pierwszym etapem na drodze budowy w│asnej sieci lokalnej jest odpowiednie zaplanowanie jej struktury. Najpopularniejszymi architekturami, a raczej topologiami sieci lokalnych s▒ topologia magistrali oraz topologia gwiazdy.

TopologiΩ magistrali (patrz rysunek) naj│atwiej por≤wnaµ z lampkami choinkowymi. Od jednego g│≤wnego przewodu odchodz▒ poszczeg≤lne komputery. Sieµ o topologii magistrali jest zdecydowanie najta±szym rozwi▒zaniem, naj│atwiejszym w budowie, ale te┐ najbardziej wadliwym.

Por≤wnanie z lampkami choinkowymi jest o tyle trafne, ┐e w przypadku, gdy jeden komputer pod│▒czony do takiej sieci przestaje dzia│aµ, oznacza to przerwΩ w dzia│aniu ca│ej sieci. Mimo to zalety tej topologii predystynuj▒ jej zastosowanie w przypadkach, gdy naszym celem jest jedynie chΩµ wymiany danych pomiΩdzy pod│▒czonymi komputerami, bez zastrze┐enia, ┐e sieµ ma dzia│aµ bez przerwy. Ponadto ta topologia jest najlepszym wyborem, gdy nie zamierzamy modernizowaµ w znacz▒cym stopniu naszej sieci w przysz│o╢ci.

Topologia gwiazdy (rysunek) ma ju┐ zdecydowanie bardziej "profesjonalny" charakter, gdy┐ w tym przypadku wadliwe dzia│anie pojedynczego wΩz│a (komputera lub zainstalowanej w nim karty sieciowej) nie powoduje "padu" ca│ej sieci.

Topologia gwiazdy zdecydowanie najlepiej sprawdza siΩ w przypadku, gdy zamierzamy po│▒czyµ ze sob▒ wiΩksz▒ liczbΩ komputer≤w (minimum 4¡5). W przeciwnym wypadku lepszym (bo ta±szym) rozwi▒zaniem jest topologia magistrali.



SprzΩt


Skoro zamierzamy postawiµ sieµ, oczywiste jest, ┐e posiadamy ju┐ na stanie kwintescencjΩ jej istnienia, czyli same komputery. Zgodnie z naszym wstΩpnym za│o┐eniem, ┐e bazujemy na 32-bitowych Windows, wymagania sprzΩtowe odno╢nie komputer≤w pozostaj▒ zbli┐one do wymaga± sprzΩtowych systemu operacyjnego, z jakiego korzystamy. Fakt instalacji sieci niczego w tym przypadku nie zmienia. Od strony komputera najistotniejszym elementem zapewniaj▒cym naszej maszynie komunikacjΩ z innymi komputerami danej sieci lokalnej jest karta sieciowa. Ponadto oczywiste jest, ┐e do po│▒czenia zainstalowanych w komputerze kart sieciowych musimy u┐yµ odpowiedniego okablowania, a tak┐e ¡ w zale┐no╢ci od tego, ile komputer≤w chcemy po│▒czyµ ¡ dodatkowych urz▒dze± (koncentrator≤w, gniazdek, itp.).

Je┐eli zale┐y nam na odpowiednio d│ugiej i komfortowej eksploatacji sieci, a tak┐e mo┐liwo╢ci jej ewentualnej, przysz│ej rozbudowy, nale┐y zadbaµ o nale┐yte po│o┐enie wszelkich jej sk│adowych komponent≤w. Np. monta┐ okablowania w listwach na╢ciennych zabezpiecza kabel przed przypadkowymi uszkodzeniami, a tak┐e zwiΩksza (i to znacznie) estetykΩ wykonania takiej sieci. Mo┐emy jednak┐e zrezygnowaµ z estetyczno-funkcjonalnych udogodnie±, co zminimalizuje koszty ca│ej instalacji.

Karty sieciowe


Na rynku mo┐na spotkaµ wiele rodzaj≤w kart sieciowych, o r≤┐nych typach z│▒cz, charakteryzuj▒cych siΩ r≤┐nymi parametrami. Mam nadziejΩ, ┐e poni┐sze sugestie pomog▒ zorientowaµ siΩ w ca│ym tym galimatiasie. Nas powinny zainteresowaµ urz▒dzenia opracowane dla standardu Ethernet.

Zasadnicz▒ r≤┐nic▒ pomiΩdzy oferowanymi kartami jest typ z│▒cza sieciowego, w jaki zaopatrzona jest dana karta oraz maksymalna szybko╢µ, z jak▒ karta mo┐e przesy│aµ dane po sieci. Je┐eli chodzi o rodzaj z│▒cza, nale┐y wyr≤┐niµ trzy typy. Najbardziej popularnym jest z│▒cze RJ-45, przypominaj▒ce kszta│tem wej╢cie gniazdka telefonicznego w standardzie ameryka±skim (RJ-11), lecz jest od niego nieco szersze.

Karty innego typu wyposa┐one s▒ w z│▒cze typu BNC. Najbardziej uniwersalnym, ale te┐ najdro┐szym rozwi▒zaniem s▒ karty sieciowe typu Combo, zawieraj▒ce oba wspomniane wy┐ej typy z│▒cz. Drugim kryterium r≤┐nicuj▒cym karty jest oferowany przeze± transfer danych. Generalnie mo┐na wyr≤┐niµ tu dwa typy kart. Pierwsze (ozn. 10 Base-T lub 10 Base2) oferuj▒ transfer na poziomie 10 Mbit/s (zwyk│y Ethernet), za╢ drugie ¡ lepsze ¡ pozwalaj▒ na przesy│ z szybko╢ci▒ 100 Mbit/s (100 Base-TX ¡ Fast Ethernet).

Choµ najlepszym rozwi▒zaniem wydaje siΩ byµ wyb≤r karty szybszej, to pamiΩtajmy, ┐e szybko╢µ transmisji w sieci wymaga odpowiedniej insfrastruktury sieciowej, czyli okablowania odpowiedniej jako╢ci, a tak┐e ¡ w wypadku, gdy zdecydujemy siΩ na topologiΩ gwiazdy ¡ znacznie kosztowniejszych koncentrator≤w. Odno╢nie wyboru kart sieciowych nastΩpuj▒ca rada ¡ wybierzmy (o ile to mo┐liwe) karty tego samego typu dla ka┐dego komputera naszej przysz│ej sieci. Ponadto warto zainwestowaµ w kartΩ montowan▒ na z│▒czu PCI, gdy┐ takie karty w mniejszym stopniu obci▒┐aj▒ zasoby komputera (dziΩki szybszej magistrali) ni┐ karty ISA, a tak┐e │atwiej je zainstalowaµ, dziΩki temu, ┐e wiΩkszo╢µ tego typu kart wykorzystuje Plug&Play. Podsumowuj▒c, polecamy karty oparte na z│▒czu PCI oferuj▒ce transfer 10 Mbit/s. Taka szybko╢µ w pe│ni wystarcza w wiΩkszo╢ci domowych i biurowych zastosowa±. To, czy karta ma mieµ z│▒cze RJ-45, czy BNC zale┐y od przyjΩtej topologii.

W przypadku magistrali zastosujmy karty ze z│▒czem BNC, w przypadku topologii gwiazdy ¡ z│▒cze RJ-45. Zainteresowanych odpowiedzi▒ na pytanie, czemu nie sugerujemy zastosowania kart 100-megabitowych odsy│am do ramki "Dlaczego wolniej?".

Koncentratory


W wypadku, gdy chcemy po│▒czyµ w sieµ wiΩksz▒ liczbΩ komputer≤w, przydatnym rozwi▒zaniem, znacznie upraszczaj▒cym konstrukcjΩ sieci, jest koncentrator (hub). Urz▒dzenia tego typu stanowi▒ swego rodzaju rozdzielacze sieciowe i s▒ w zasadzie nieodzowne w przypadku, gdy zdecydujemy siΩ na zastosowanie topologii gwiazdy. Najmniejszymi ze spotykanych s▒ koncentratory 4¡5-portowe (umo┐liwiaj▒ce po│▒czenie do czterech komputer≤w ze sob▒), ale w miarΩ potrzeb mo┐na zaopatrzyµ siΩ w koncentrator 8-portowy lub te┐ 12-portowy. Koncentratory mo┐na te┐ │▒czyµ ze sob▒, co wydatnie zwiΩksza liczbΩ mo┐liwych po│▒cze± sieciowych. Nawet w przypadku, gdy chcemy zainstalowaµ tylko jeden koncentrator, np. 5-portowy, to i tak nale┐y liczyµ siΩ z wydatkiem ok. 300¡350 z│.

Okablowanie


Stanowi bodaj najistotniejszy fragment naszej sieci, ale te┐ jest jej najbardziej wra┐liwym na uszkodzenia elementem. Okablowanie musi ╢ci╢le odpowiadaµ posiadanym przez nas kartom sieciowym, a konkretnie typom z│▒cz, w jakie owe karty s▒ wyposa┐one (patrz tabela "Typ sieci, okablowanie i z│▒cza"). W przypadku, gdy na kartach znajduje siΩ z│▒cze RJ-45, musimy zaopatrzyµ siΩ w okablowanie strukturalne UTP (Unshielded Twisted Pair), tzw. "skrΩtkΩ". Nazwa wziΩ│a siΩ st▒d, ┐e wewn▒trz takiego przewodu znajduje siΩ kilka (najczΩ╢ciej cztery) par przewod≤w wzajemnie skrΩconych. Typ wybranej skrΩtki mo┐e zale┐eµ od kart, w jakie zaopatrzyli╢my komputery, kt≤re chcemy po│▒czyµ.

W przypadku kart 10 Mbit/s wystarczaj▒ce powinno byµ okablowanie kategorii 3, jednak tego typu kabli ju┐ siΩ praktycznie nie stosuje, mimo tego, ┐e taki kabel jest najta±szy (cena ok. 240 z│ za rolkΩ 305 m). Jest to oszczΩdno╢µ pozorna, poniewa┐ UTP kategorii 3 ma gorsze w│a╢ciwo╢ci ni┐ zalecany i powszechnie dzi╢ stosowany UTP kategorii 5. Za nieznacznie wiΩksz▒ cenΩ (ok. 300 z│ za rolkΩ 305 m) mo┐emy nabyµ typ kabla, kt≤ry charakteryzuje siΩ znacznie lepszymi parametrami oraz, co najwa┐niejsze, pozwala na pe│ne wykorzystanie mo┐liwo╢ci kart 100 Mbit/s. Jeszcze jedna istotna uwaga. UTP kategorii 5 umo┐liwia poprawne │▒czenie poszczeg≤lnych komputer≤w pod warunkiem, ┐e odleg│o╢µ pomiΩdzy kolejnymi ko±c≤wkami sieci nie jest wiΩksza ni┐ 100 m. W wypadku, gdy chcemy po│▒czyµ siΩ np. z s▒siadem, a z naszych wylicze± wynika, ┐e odleg│o╢µ pomiΩdzy │▒czonymi komputerami jest wiΩksza, pozostaje zastosowanie kabla koncentrycznego, kt≤ry pozwala na │▒czenie jednostek oddalonych od siebie o wiΩksze odleg│o╢ci oraz jest lepiej przystosowany do instalacji zewnΩtrznych ("na ╢wie┐ym powietrzu"). Takim okablowaniem (ok. 400¡500 z│ za rolkΩ 305 m, jednak cena mo┐e siΩ wahaµ w zale┐no╢ci od jako╢ci) powinni╢my te┐ dysponowaµ, gdy karty sieciowe, kt≤re posiadamy maj▒ jedynie z│▒cze BNC.

Listwy i gniazdka


Je╢li │▒czone komputery znajduj▒ siΩ w jednym b▒d╝ w r≤┐nych, ale bezpo╢rednio ze sob▒ s▒siaduj▒cych pomieszczeniach, znajduj▒cych siΩ w jednym budynku, najbardziej eleganckim rozwi▒zaniem bΩdzie poprowadzenie kabla sieciowego w taki spos≤b, by fizyczne po│▒czenie przebiega│o od komputera do karty sieciowej w nim zainstalowanej do znajduj▒cego siΩ w pobli┐u gniazdka na╢ciennego. Dopiero od gniazdka kolejny przew≤d biegnie do nastΩpnego pomieszczenia, gdzie znajduje siΩ kolejne gniazdko, po│▒czone z innym komputerem lub te┐ koncentratorem. Wzd│u┐ ╢cianki kabelek mo┐na poprowadziµ wewn▒trz listwy na╢ciennej.

NarzΩdzia, ko±c≤wki, typy z│▒cz


Okablowanie mo┐emy nabyµ na dwa sposoby. Pierwszy spos≤b ¡ wygodniejszy oraz dro┐szy ¡ polega na zam≤wieniu w specjalistycznej firmie gotowych kabli wraz z ko±c≤wkami o podanej przez nas d│ugo╢ci.

Drugi spos≤b ¡ trudniejszy, ta±szy, ale te┐ daj▒cy nam wiΩksz▒ swobodΩ ¡ polega na zakupie kabla odpowiedniej d│ugo╢ci, a nastΩpnie pociΩciu go na potrzebne fragmenty i dorobieniu ko±c≤wek (kt≤re zreszt▒ te┐ musimy zakupiµ). Bez wzglΩdu na typ wtyczki, a co za tym idzie, kabla (mam na my╢li nastΩpuj▒ce korelacje: kabel koncentryczny α z│▒cze BNC ¡ oraz ¡ "skrΩtka" α z│▒cze RJ-45) istniej▒ na rynku specjalne narzΩdzia przeznaczone do montowania z│▒cz na okablowaniu.

NarzΩdzia te nie s▒ niestety tanie (ok. 55 z│ za "zaciskarkΩ" do z│▒cz RJ-45 oraz ok. 100 z│ za odpowiednik do z│▒cz BNC), dlatego te┐ konieczne jest wyliczenie, czy bardziej op│aci siΩ zakup takowego, czy te┐ lepiej zdecydowaµ siΩ na zam≤wienie gotowych kabli. PamiΩtajmy te┐ o dokupieniu samych ko±c≤wek (RJ-45 ¡ ok. 0,50 z│/szt. oraz BNC ¡ ok. 1,50 z│/szt.) Przyk│adowy monta┐ ko±c≤wek RJ-45 oraz BNC na odpowiednim kablu przedstawia ramka "Kabelek sieciowy".

Tutaj uwaga! W przypadku, gdy zamierzamy po│▒czyµ tylko dwa komputery, a dysponujemy okablowaniem UTP, konieczne jest przygotowanie (ew. zam≤wienie) kabla o nieco odmiennej konstrukcji, tzw. "skrosowanego". Chodzi o to, ┐e niekt≤re kabelki wewn▒trz takiego przewodu s▒ u│o┐one na obu ko±c≤wkach inaczej ni┐ w normalnym kabelku. Uwaga ta nie dotyczy oczywi╢cie kabli koncentrycznych, gdy┐ wewn▒trz nich biegnie tylko jedna, ekranowana miedziana wi▒zka.

Przygotowane kabelki mo┐emy przetestowaµ specjalnym testerem, choµ je┐eli nim nie dysponujemy, nie ma konieczno╢ci zaopatrywania siΩ w tego typu narzΩdzie, gdy┐ jest ono do╢µ drogie (ok. 250 z│ za uniwersalny tester do sieci opartych zar≤wno na okablowaniu koncentrycznym, jak i UTP), a poza tym do tego celu powinien wystarczyµ zwyk│y miernik elektryczny. Za╢ samo sprawdzenie miernikiem ogranicza siΩ do skontrolowania przewodno╢ci elektrycznej na poszczeg≤lnych ko±c≤wkach okablowania.

Przechodzimy do sedna...


Mamy zatem przygotowane ju┐ zar≤wno karty sieciowe, jak i kabelki do po│▒czenia komputer≤w (ewentualnie inne elementy, takie jak gniazdka, koncentrator itp.). Zacznijmy od zainstalowania kart sieciowych w komputerze. Po fizycznym umieszczeniu karty w slocie p│yty g│≤wnej komputera pozostaje nam pod│▒czenie do karty kabelka sieciowego. ProcedurΩ tΩ powtarzamy dla ka┐dego komputera w naszej sieci, a tak┐e pod│▒czamy okablowanie do koncentratora (o ile nim dysponujemy). Ostatnia rzecz to uruchomienie komputera. Zako±czyli╢my w tym momencie etap sprzΩtowego tworzenia i instalacji sieci, przed nami etap drugi ¡ instalacja programowa.

Windows 95/98


System Windows 95/98 podczas uruchamiania powinien wykryµ, ┐e w trzewiach komputera znajduje siΩ nowe urz▒dzenie ¡ karta sieciowa. W przypadku, gdy dysponujemy kart▒ Plug&Play nie powinno byµ k│opot≤w z jej zainstalowaniem. Kolejno╢µ jest nastΩpuj▒ca. System w momencie wykrycia danej karty poszukuje w│a╢ciwych do niej sterownik≤w (korzystamy z dyskietki dostarczanej przez producenta danej karty sieciowej). Po instalacji w│a╢ciwych sterownik≤w system sam powinien przej╢µ do instalacji sterownik≤w sieciowych (nie myliµ ze sterownikami karty sieciowej), czyli inicjowania protoko│≤w i us│ug sieciowych. Najprawdopodobniej system za┐▒da od nas w│o┐enia p│yty instalacyjnej Windows, sk▒d pobierze niezbΩdne pliki. Po wykonaniu wszystkich dzia│a± konieczne bΩdzie ponowne uruchomienie komputera. Po restarcie system powinien wy╢wietliµ okienko logowania. Dane, kt≤re podamy w tym momencie oraz odpowiadaj▒ce im has│o nie s▒ wi▒┐▒ce (mo┐na je p≤╝niej zmieniµ), ale warto ju┐ na tym etapie wprowadziµ, wybrane przez nas, login i has│o. Je┐eli jednak karta, jak▒ dysponujemy w komputerze nie uznaje standardu Plug&Play radzimy zajrzeµ do ramki "Instalacja karty sieciowej".

Ustawianie parametr≤w sieci w Windows 95/98


Skoro instalacja karty sieciowej zako±czy│a siΩ sukcesem (co │atwo zweryfikowaµ, zagl▒daj▒c do mened┐era urz▒dze± we w│a╢ciwo╢ciach systemu) mo┐emy przej╢µ do konfigurowania parametr≤w naszej sieci. Zacznijmy od ujednolicenia protoko│≤w sieciowych. Najpopularniejszym protoko│em u┐ywanym w sieciach lokalnych jest bezsprzecznie IPX/SPX (jest on tak┐e czΩsto wykorzystywany w r≤┐nego rodzaju programach, tak┐e grach). Niestety z nieznanych nam powod≤w Windows domy╢lnie instaluje nieefektywny (m.in. ca│kowicie nierutowalny) protok≤│ NetBEUI. Windows 95/98 powinien sam dodaµ ≤w protok≤│ podczas operacji instalacji karty (a wraz z ni▒ instalacji sterownik≤w sieciowych). Warto to sprawdziµ klikaj▒c prawym przyciskiem na ikonie "Otoczenie sieciowe" (Network Neighborhood) i wybieraj▒c z wy╢wietlonego menu kontekstowego opcjΩ "W│a╢ciwo╢ci" (Properties). Inny spos≤b to wybranie z Panelu sterowania modu│u "Sieµ" (Network). Okno "W│a╢ciwo╢ci sieci" wy╢wietla wszystkie elementy zainstalowane przez system podczas inicjacji karty sieciowej i sterownik≤w sieciowych. Mamy tam, opr≤cz samej karty, protoko│y sieciowe oraz us│ugi sieciowe. Je┐eli na li╢cie nie ma protoko│u IPX/SPX, trzeba doinstalowaµ go "rΩcznie", tj. za pomoc▒ przycisku "Dodaj", a nastΩpnie wybranie z listy komponent≤w wiersza "Protok≤│" oraz wybranie z listy producent≤w Microsoft, a z listy protoko│≤w IPX/SPX. To samo zalecamy odno╢nie protoko│u TCP/IP, kt≤ry umo┐liwi nam komunikowanie siΩ z Internetem (oczywi╢cie za po╢rednictwem modemu).

UdostΩpnianie zasob≤w


W przypadku sieci peer-to-peer (ka┐dy z ka┐dym) konieczne jest udostΩpnienie innym komputerom znajduj▒cych siΩ na danym komputerze dysk≤w, katalog≤w b▒d╝ drukarek. Kwestia, kt≤re dyski czy katalogi maj▒ byµ udostΩpnione jest spraw▒ zale┐n▒ od naszych preferencji oraz plan≤w. Najistotniejszy jest sam fakt udostΩpnienia czegokolwiek, gdy┐ bez tego nie osi▒gniemy ┐adnej korzy╢ci z faktu po│▒czenia komputer≤w w sieµ. Zanim jednak bΩdziemy mogli przej╢µ do udostΩpniania czegokolwiek konieczne jest w│▒czenie odpowiednich opcji we w│a╢ciwo╢ciach sieci. Wybierzmy wiΩc z Panelu sterowania modu│ "Sieµ" (lub te┐ kliknijmy prawym klawiszem na "Otoczenie sieciowe" i wybierzmy opcjΩ "W│a╢ciwo╢ci"), a nastΩpnie kliknijmy przycisk "UdostΩpnianie plik≤w i drukarek". Pojawi siΩ do╢µ proste okno dialogowe umo┐liwiaj▒ce w│▒czenie dw≤ch opcji udostΩpniania. Pierwsza dotyczy dysk≤w i katalog≤w, za╢ druga ¡ drukarek. NastΩpnie wystarczy klikn▒µ na OK. úatwo zauwa┐yµ, ┐e w oknie "W│a╢ciwo╢ci sieci" na li╢cie komponent≤w sieciowych (karty, protoko│y, itp.) pojawi│ siΩ nowy element ¡ us│uga "UdostΩpnianie plik≤w i drukarek..." (File and printer sharing...). Po zatwierdzeniu wszystkich zmian system mo┐e za┐▒daµ p│yty systemowej w celu skopiowania niezbΩdnych plik≤w. Po przekopiowaniu restartujemy komputer. Po restarcie na pierwszy rzut oka nic nie ulega zmianie. Wystarczy jednak w Eksploratorze (lub w oknie "M≤j komputer") klikn▒µ dowolny dysk lub folder prawym klawiszem myszy, by w menu kontekstowym ujrzeµ now▒ opcjΩ "UdostΩpnianie..." (Sharing...). Wybranie tej opcji powoduje wy╢wietlenie okna dialogowego, umo┐liwiaj▒cego nam ustawienie parametr≤w udostΩpniania, takich jak: nazwa i opis udostΩpnianego zasobu oraz has│a dostΩpu (w przypadku plik≤w i folder≤w, zar≤wno "tylko do odczytu" jak i pe│nego).

Kabelek sieciowy




Okablowanie UTP

  • 1.Przygotowujemy kabelek o potrzebnej nam d│ugo╢ci.
  • 2.Na ko±c≤wce kabla ╢ci▒gamy izolacjΩ ze szczeg≤ln▒ ostro┐no╢ci▒, by nie uszkodziµ izolacji wewnΩtrznych przewod≤w.
  • 3.Uk│adamy pojedyncze przewody "skrΩtki" zgodnie ze schematem (patrz ramka "Schemat po│▒cze± na z│▒czu RJ-45") - foto 1.
  • 4.Wciskamy u│o┐one przewody w ko±c≤wkΩ RJ-45 - foto 2.
  • 5. Wk│adamy ko±c≤wkΩ RJ-45 z w│o┐onymi do± przewodami do "zaciskarki" i ╢ciskamy, dziΩki czemu przewody w ko±c≤wce zostaj▒ przymocowane blaszkami, znajduj▒cymi siΩ w samej ko±c≤wce RJ-45 - foto 3.



Okablowanie koncentryczne

  • 1. Mamy kabelek o odpowiedniej d│ugo╢ci.
  • 2. Z│▒cze BNC sk│ada siΩ z trzech element≤w - foto 4.
  • 3. Na ko±c≤wkΩ kabla nawlekamy element A.
  • 4. ªci▒gamy wewnΩtrzn▒ izolacjΩ z przewodu i na miedzianej wi▒zce umieszczamy element B - foto 5.
  • 5. Zaciskamy za pomoc▒ specjalnego narzΩdzia element 2 na ko±c≤wce kabla i nak│adamy ostatni element (C) z│▒cza BNC - foto 6.
  • 6. Ostatni etap to zaci╢niΩcie nawleczonego na pocz▒tku elementu 1.
rys Je┐eli chcemy by u┐ytkownicy "widzieli" nasze dyski i/lub drukarkΩ musimy je udostΩpniµ Przyk│adowa karta sieciowa typu Combo wyposa┐ona jest zar≤wno w z│▒cze RJ-45 (u g≤ry), jak i BNC Windows pozwala na ograniczenie dostΩpu do danego zasobu (np. katalogu) przez nadanie hase│



Instalacja karty sieciowej


  • 1. Uruchamiamy modu│ Panelu sterowania "Add New Hardware" (Dodaj nowy sprzΩt)
  • 2. W momencie, gdy system zapyta, czy ma wykrywaµ nowy sprzΩt odpowiadamy przecz▒co - rys.1
  • 3. Z listy typ≤w sprzΩtu wybieramy karty sieciowe (Network Adapters) - rys.2
  • 4. W oknie wyboru typu karty wybierzmy opcjΩ "Z dysku..." (Have disk...), dziΩki czemu mo┐emy skorzystaµ z dyskietki ze sterownikami dostarczanymi przez producenta danej karty - rys.3
  • 5. Po przekopiowaniu sterownik≤w karty system ┐▒da p│yty systemowej Windows, sk▒d pobiera sterowniki sieciowe.
  • 6. Ponownie uruchamiamy komputer.


Dlaczego wolniej


Karty 10-megabitowe posiadaj▒ dwie podstawowe zalety. Po pierwsze s▒ stosunkowo tanie, za╢ po drugie - znacznie istotniejsze - mog▒ wsp≤│pracowaµ zar≤wno z okablowaniem strukturalnym (UTP), jak i koncentrycznym (oczywi╢cie wymaga to zastosowania kart o odpowiednich z│▒czach).

W przypadku topologii magistrali jedynym rozs▒dnym rozwi▒zaniem jest zastosowanie okablowania koncentrycznego (patrz "Schematy..."), co zarazem decyduje o szybko╢ci kart (czyli 10 Mbit/s), gdy┐ karty Fast Ethernetowe nie s▒ wyposa┐ane w z│▒cze BNC (co zreszt▒ nie wynika z kaprysu producent≤w, lecz z w│a╢ciwo╢ci okablowania koncentrycznego).

Karty 100-megabitowe, choµ pozornie tylko nieznacznie dro┐sze, bΩd▒ w pe│ni wykorzystywane tylko wtedy, gdy sieµ bΩdzie wyposa┐ona w urz▒dzenia prze│▒czaj▒ce b▒d╝ koncentratory umo┐liwiaj▒ce przesy│ rzΩdu 100 Mbit/s.

Przyk│adowo Switch Fast Ethernet kosztuje ok. 3000 USD, co jak widaµ powoduje, ┐e sieµ przestaje mieµ znaczenie jako ╢rodek do lepszej wymiany danych, a staje siΩ kluczow▒ inwestycj▒ maj▒c▒ zapewniµ wzrost dochod≤w firmy.

Jedynym rozwi▒zaniem, kiedy op│aca siΩ do domowych i biurowych zastosowa± kupowaµ karty Fast Ethernet jest takie, kiedy │▒czymy dwa (i tylko dwa) komputery bezpo╢rednio "skrosowanym" kablem UTP ("skrΩtk▒"). Wtedy osi▒gniemy szybko╢µ 100 Mbit/s bez znacz▒cych koszt≤w.



Typ sieci, okablowanie i z│▒cza


SieµTyp z│▒czaSzybko╢µOkablowanie
Twist Ethernet RJ-4510/100 Mbit/sUTP (10 BaseT)
Thin EthernetBNC10 Mbit/skoncentryczne (10 Base2)



Schemat po│▒cze± na z│▒czu RJ-45


UTP zwyk│y
Nr przewoduKolor Nr przewoduKolor
1bia│o-pomara±czowy 2pomara±czowy
3bia│o-zielony 4zielony
5 bia│o-niebieski 6 niebieski
7 bia│o-br▒zowy 8 br▒zowy



Wewn▒trz najczΩ╢ciej stosowanego kabla UTP znajduj▒ siΩ cztery pary r≤┐nokolorowych przewod≤w. Ka┐da para tych przewod≤w jest skrΩcona ze sob▒ i najczΩ╢ciej oznaczenie barwne takiej pary przedstawia siΩ w ten spos≤b, ┐e jeden z przewod≤w danej pary jest jednolitej barwy (np. pomara±czowy), za╢ drugi oznaczono dodatkowo kolorem bia│ym (w tym przypadku: bia│o-pomara±czowy). Poni┐ej przedstawiamy umown▒ kolejno╢µ przewod≤w wewn▒trz kabla UTP (umowno╢µ polega na tym, ┐e zasadniczo nie ma znaczenia, kt≤ra para bΩdzie uznana za "pierwsz▒"; wyj▒tkiem jest sytuacja, gdy w naszej sieci zamierzamy u┐yµ gniazdek, kt≤re maj▒ ko±c≤wki oznaczone kolorami).

(c) Copyright LUPUS