Magazyn  



M≤j przyjaciel pilot
Andrzej Paj▒k


odbiornik GPS
odbiornik GPS
Do nawigacji wystarczy notebook, odbiornik GPS i oprogramowanie
Od wielu lat w krajach Europy Zachodniej kierowcy mog▒ korzystaµ z system≤w nawigacji samochodowej. W Polsce mo┐emy o tym na razie pomarzyµ.

Nie znajdziemy tego typu system≤w w cenniku ┐adnego z rodzimych dystrybutor≤w aut. Czy jeste╢my zatem skazani na zwyk│y atlas samochodowy?

Okazuje siΩ, ┐e nie. Specjalnie dla Czytelnik≤w Entera spr≤bowali╢my sprawdziµ, czy da siΩ zbudowaµ w naszych warunkach system nawigacji samochodowej. Z za│o┐enia nie mia│o to byµ urz▒dzenie z serii tych, jakie montuje w swoich limuzynach Mercedes, ale takie, kt≤re skutecznie pozwoli przemierzyµ wzd│u┐ i wszerz ca│▒ EuropΩ.

Podobnie jak w rasowych systemach nawigacyjnych, w budowanym systemie skorzystali╢my z GPS, czyli satelitarnego systemu globalnego pozycjonowania (o zasadzie dzia│ania GPS czytaj w ramce), a w│a╢ciwie z niewielkiego odbiornika sygna│u satelitarnego, GPS III firmy Garmin.

By│ on pod│▒czony do notebooka z oprogramowaniem, komputerow▒ map▒ Europy ¡ Microsoft Auto Route 98.



Prosto w blok


Odbiornik Garmin GPS III wymiarami zbli┐ony jest do telefonu kom≤rkowego, ma nawet zewnΩtrzn▒ antenΩ i dziΩki uchwytowi mo┐e byµ zamocowany w samochodzie czy nawet na kierownicy roweru. Zosta│ on wyposa┐ony w mapΩ Europy, kt≤r▒ przechowuje w swojej pamiΩci. Dlatego ju┐ sam odbiornik, bez komputera, nadaje siΩ do nawigacji. Jednak baza danych w przypadku Polski nie przekracza informacji o g│≤wnych drogach (np. droga nr E7). Kolejn▒ zalet▒ GPS III jest graficzny wy╢wietlacz, kt≤ry pozwala na │atwe i mi│e dla oka obserwowanie wskaz≤wek informuj▒cych, w kt≤r▒ stronΩ powinni╢my siΩ skierowaµ, aby dotrzeµ do celu. Urz▒dzenie informuje nas tak┐e o aktualnej prΩdko╢ci, przewidywanym czasie osi▒gniΩcia kolejnego punktu trasy i pozosta│ym do pokonania dystansie. Sam GPS ╢wietnie okre╢la nasz▒ pozycjΩ, je┐eli jedziemy jedn▒ z dr≤g, kt≤ra zosta│a zapisana w jego bazie; mo┐e nawet pokazaµ, w kt≤rym jej fragmencie aktualnie siΩ znajdujemy. Znacznie gorzej jest, gdy z bazy GPS-a wybierzemy dwa miasta np. start ¡ Warszawa, koniec ¡ Krak≤w.

System po│▒czy je lini▒ prost▒ i wcze╢niej czy p≤╝niej, je┐eli bΩdziemy siΩ trzymaµ wytycznych odbiornika, zjedziemy z drogi w pola lub rozbijemy siΩ o blok. Rozwi▒zaniem tego problemu jest po│▒czenie Garmina z notebookiem, a w│a╢ciwie skorzystanie z komputerowego atlasu Microsoft AutoRoute 98.

Komputerowa mapa


Auto Route to mapa Europy
Auto Route to bardzo szczeg≤│owa mapa Europy
Auto Route to dok│adna mapa samochodowa Europy, dziΩki kt≤rej mo┐emy z │atwo╢ci▒ zaplanowaµ podr≤┐ ze stolicy na Hel, czy r≤wnie dobrze do Barcelony. Zawiera nawet takie polskie wioski, kt≤rych pr≤┐no szukaµ na samochodowych mapach polskich wydawnictw. Wystarczy wybraµ miejsce startu i ko±ca podr≤┐y, a p≤╝niej wpisaµ, z jak▒ prΩdko╢ci▒ mamy zamiar poruszaµ siΩ na autostradach, drogach pierwszej i drugiej kategorii, drogach lokalnych i wiejskich. Po wybraniu rodzaju trasy (najkr≤tsza czy najszybsza) i naci╢niΩciu przycisku Kalkulacja, program wy╢wietli proponowan▒ trasΩ z list▒ newralgicznych miejsc, np. po 1,3 km skrΩµ w lewo na drogΩ nr 2 (E30), powiniene╢ zatankowaµ przed 145 km po-dr≤┐y. Wytyczne s▒ doprawdy imponuj▒ce, tym bardziej, ┐e AutoRout poinformuje nas o przewidywanym czasie trwania trasy, koszcie paliwa.

Zanim wyruszymy w drogΩ mo┐emy te┐ przejrzeµ interesuj▒ce ¡ wg Microsoftu ¡ atrakcje turystyczne wzd│u┐ trasy.

W trasie


Po pod│▒czeniu kabli danych i zasilania mo┐na rozpocz▒µ podr≤┐. GPS dosyµ dok│adnie zbiera dane z satelity i na ekranie notebooka (zasilanie z gniazda zapalniczki) wy╢wietla kursor aktualnego po│o┐enia. Gdyby co╢ z│ego przytrafi│o siΩ notebookowi, mo┐emy skorzystaµ z samego odbiornika GPS, o ile wcze╢niej wprowadzimy do niego dane o przebiegu trasy (sharewareÆowy program Waypoint). Niestety program Microsoftu nie mo┐e przes│aµ wybranej w nim trasy do odbiornika, a jedynie odbiera od niego informacje o po│o┐eniu, prΩdko╢ci i innych danych. Podczas poszukiwa± szczeg≤│≤w topograficznych (np. jezioro w terenie) mo┐emy wykorzystaµ zestaw nawigacyjny do po│▒czenia z Internetem (potrzebny telefon kom≤rkowy i karta modemowa PCMCIA), a dok│adnie z TerraServerem (patrz ramka), gdzie mo┐na znale╝µ darmowe zdjΩcia satelitarne ca│ego ╢wiata, kt≤rych dok│adno╢µ siΩga kilku metr≤w. Pracuj▒c z tego typu systemem mo┐na nie tylko poczuµ siΩ jak w filmie szpiegowskim, ale na pewno szybciej i │atwiej doje- chaµ do celu.

TerraServer


TerraServer
Uruchomiony przez Microsoft serwer zdjΩµ satelitarnych zrobionych przez ameryka±sk▒ firmΩ USGS i rosyjsk▒ SPIN-2 w latach 1989 i 1992 zawiera 6,7 terrabajt≤w danych!!! Niestety nie znalaz│y siΩ tam jeszcze zdjΩcia ca│ej Polski.

Na razie prawie w 100 procentach pokryty zosta│ obszar USA. Niemniej baza danych jest imponuj▒ca, poniewa┐ mo┐na tam znale╝µ nawet male±kie wsie, tak┐e polskie. Serwer powsta│ z my╢l▒ o szko│ach i organizacjach rz▒dowych. ChΩtni mog▒ zam≤wiµ zdjΩcia (w formie elektronicznej) dowolnego zak▒tka ╢wiata, ale za to ju┐ trzeba zap│aciµ.
www.terraserver.com



Jak dzia│a GPS?


Globalny System Pozycjonowania (Global Positioning System) jest systemem nawigacji sk│adaj▒cym siΩ z 24 satelit≤w Ministerstwa Obrony USA. Pierwotnie opracowany na potrzeby ameryka±skich │odzi podwodnych, dostarcza u┐ytkownikom dok│adnych informacji o czasie, po│o┐eniu i prΩdko╢ci. Dzia│a 24 godziny na dobΩ w ka┐-dym zak▒tku Ziemi. Jednak Departament Obrony USA zak│≤ca sygna│ GPS, tak ┐e tylko wojsko ameryka±skie mo┐e skorzystaµ z jego superdok│adnych pomiar≤w.

W Polsce najta±szy odbiornik mo┐na kupiµ za oko│o 700 z│.

WiΩcej informacji o GPS pod adresem
www.horyznot-kpg.com.pl

(c) Copyright LUPUS