Klub U┐ytkownika  


Komputer na miarΩ
Ryszard Sobkowski


Komputer PC jest z natury "sk│adakiem" - zaledwie kilku wielkich producent≤w wypuszcza w│asne maszyny, ca│a reszta PC to sk│adaki, nosz▒ce czasem markΩ firmy, kt≤ra je zmontowa│a, a czΩsto pozbawione marki... Na naszym rynku takie w│a╢nie sk│adaki stanowi▒ wci▒┐ przewa┐aj▒c▒ czΩ╢µ sprzedawanych komputer≤w. Ale sk│adak sk│adakowi nier≤wny, zar≤wno pod wzglΩdem ceny, jak i jako╢ci (np. r≤┐nica miΩdzy Dell'em i Optimusem - obie firmy produkuj▒ "markowe sk│adaki"). Dysponuj▒c do╢µ szerokim przegl▒dem oferty rynkowej, postanowili╢my przedstawiµ nasze propozycje sk│adak≤w - konfiguracje zestawione ze znanych nam, przetestowanych produkt≤w.

Nasze propozycje:


  • komputer hobbysty - gry, aplikacje, Internet, eksperymenty;
  • maszyna do gier - gry, przede wszystkim 3D;
  • komputer popularny - podstawowe oprogramowanie biurowe i rozrywkowe, Internet;
  • maszyna marze± - niestety, za droga;
  • najta±szy komputer - maszyna z procesorem Cyrix Media GX - grafika i d╝wiΩk w procesorze;
  • PC dla oszczΩdnych - zintegrowana grafika i tani procesor umo┐liwiaj▒ du┐e oszczΩdno╢ci.
Dwie ostatnie propozycje pozwalaj▒ zaoszczΩdziµ kilkaset z│otych kosztem... no w│a╢nie, jaki jest koszt takich oszczΩdno╢ci?

Wsp≤ln▒ cech▒ przedstawionych propozycji alternatywnych jest zastosowanie podzespo│≤w o wy┐szym stopniu integracji. W przypadku Media GX grafika i d╝wiΩk s▒ zintegrowane z uk│adem procesora, w przypadku p│yty UMA integracja dotyczy tylko grafiki - procesor pozostaje standardowy.

Rozwi▒zania takie, choµ wydatnie ta±sze od klasycznych, w niekt≤rych przypadkach mog▒ siΩ okazaµ niezbyt korzystne. Je╢li np. u┐ytkownik komputera opartego na Media GX uzna, ┐e moc jego maszyny jest zbyt ma│a, nie bΩdzie mia│ mo┐liwo╢ci prostej wymiany procesora na wydajniejszy - musi wymieniµ p│ytΩ g│≤wn▒, dokupiµ kartΩ graficzn▒ i kartΩ d╝wiΩkow▒. W przypadku p│yty g│≤wnej ze zintegrowan▒ grafik▒ poziom komplikacji jest ni┐szy - grafikΩ na p│ycie mo┐na wy│▒czyµ, zastΩpuj▒c j▒ dowoln▒ kart▒ graficzn▒ ze z│▒czem PCI. No w│a╢nie - wy│▒cznie PCI... podczas gdy obecnym standardem kart graficznych jest ju┐ AGP!

Procesory alternatywne to osobny problem - z regu│y znacznie ta±sze od intelowskiej konkurencji, jednocze╢nie oferuj▒ zwykle nieco mniejsz▒ wydajno╢µ og≤ln▒ i znacznie ni┐sz▒ wydajno╢µ jednostki zmiennoprzecinkowej - wyj▒tkiem jest tu AMD K6-2, kt≤rego architektura w niekt≤rych zastosowaniach (3D) pozwala na uzyskanie rewelacyjnych osi▒g≤w, kosztem zastosowania dedykowanego kodu.

Dlaczego w│a╢nie tak?


Dla hobbysty wybrali╢my procesor Intel Celeron - mo┐liwo╢µ overclockingu oraz wymiany na Pentium II to warto╢ciowe cechy komputera dla hobbysty, kt≤ry na pewno bΩdzie udoskonala│ swoj▒ maszynΩ. Karta graficzna Canopus, z procesorem Riva 128, umo┐liwi nie tylko korzystanie z gier 3D, lecz tak┐e rejestracjΩ obraz≤w nieruchomych i AVI. NapΩd DVD zamiast CD te┐ u hobbysty wydaje siΩ bardzo na miejscu. Hobbysta korzysta czΩsto z komputera jako automatycznej sekretarki - celowe jest w jego przypadku zastosowanie konstrukcji ATX, umo┐liwiaj▒cej w│▒czanie komputera przez modem.

Mi│o╢nik gier obecnie zwraca uwagΩ przede wszystkim na wydajno╢µ i jako╢µ grafiki 3D, nie bez znaczenia jest r≤wnie┐ og≤lna wydajno╢µ komputera. Procesor AMD K6-2 "3DNow!" i akcelerator graficzny Black Magic z procesorem Voodoo 2 i 12 MB pamiΩci, po│▒czony z dobr▒ kart▒ 2D, wsparte przyzwoitej jako╢ci d╝wiΩkiem 3D, to wszystko, czego potrzeba graczowi. Komputer biurowo-domowy nie stawia wielkich wymaga± - potrzebna jest tylko rozs▒dna wydajno╢µ w typowych aplikacjach.

Ostatnia klasa to bardziej "maszyna marze±" ni┐ rzeczywista propozycja rozwi▒zania. Prohibicyjne ceny podzespo│≤w wysokiej klasy sprawiaj▒, ┐e przeciΩtny u┐ytkownik mo┐e sobie tylko pomarzyµ o takim zestawie...

ATX czy AT?


Standard konstrukcji p│yty g│≤wnej determinuje typ stosowanej obudowy - obecnie na rynku p│yt dla procesor≤w Intela dominuj▒ p│yty ATX, za╢ dla procesor≤w Socket 7 - konstrukcje "baby AT". R≤┐nica miΩdzy nimi to nie tylko kwestia ceny i innej wtyczki zasilacza - ATX umo┐liwia bogatsze funkcje u┐ytkowe - w│▒czanie i wy│▒czanie komputera "z klawiatury" czy te┐ przez urz▒dzenia peryferyjne (modem!).

Przy poprawnej konstrukcji komputer w obudowie ATX jest ponadto cichszy, co nie jest bez znaczenia. Niestety, obudowa ATX jest znacznie dro┐sza, niemniej jej zalety warte s▒ r≤┐nicy w cenie.

Ile kosztuje moc?


Mocy nigdy do╢µ - autorzy oprogramowania prze╢cigaj▒ siΩ w zagospodarowywaniu wzrastaj▒cej wydajno╢ci najnowszych procesor≤w. Ale moc jest bardzo kosztowna!

Przedstawili╢my na wykresie wydajno╢µ popularnych procesor≤w w typowym benchmarku aplikacyjnym, 3D WinBench i w kultowej grze 3D - Quake'u. Aby ujednoliciµ wyniki, jako wzorcowy przyjΩli╢my procesor Intel Pentium II 300 MHz - podane liczby to stosunek wydajno╢ci, uzyskanej przez dany procesor, do analogicznego wyniku Pentium II-300.

Przedstawiaj▒c "op│acalno╢µ" mocy, odnie╢li╢my cenΩ danego procesora do ceny Pentium II-300. Uzyskane rezultaty s▒ do╢µ zaskakuj▒ce - najta±sz▒ moc oferuje Celeron 266 MHz! Niestety, jak na dzisiejsze kryteria, ta moc jest nieco za niska... Ale jego "m│odszy brat", Celeron 300A, a tak┐e procesor AMD K6-2, oferuj▒ r≤wnie┐ wysok▒ op│acalno╢µ mocy, zapewniaj▒c jednocze╢nie wydajno╢µ, kt≤ra powinna wystarczaµ przynajmniej na najbli┐szy rok, a mo┐e i d│u┐ej. Dalsze zwiΩkszanie mocy, jak widaµ, jest bardzo kosztowne - Pentium II 400 MHz to ju┐ naprawdΩ "moc za wszelk▒ cenΩ"!

Wykresy:
Op│acalno╢µ procesor≤w
Wydajno╢µ wzglΩdna procesor≤w

(c) Copyright LUPUS