Konsylium


  Nagrywanie p│yt d╝wiΩkowych raz jeszcze.

Szanowny Panie, m≤j list ma zwi▒zek z podanym w numerze 8/98 ENTERA sposobie nagrywania p│yt CD-ROM oraz CD-DA ("Poradnik spawacza, czyli..."). Niestety niezbyt dok│adnie rozumiem czΩ╢µ po╢wiΩcon▒ nagrywaniu p│yt muzycznych. W zwi▒zku z tym proszΩ o wyja╢nienie nastΩpuj▒cych problem≤w:
1. Czy jest mo┐liwe nagranie jednej p│yty CD z utworami z wielu p│yt?
2. Je┐eli odpowied╝ na pierwsze pytanie jest twierdz▒ca, proszΩ o wyja╢nienie, czy w takim uk│adzie powienienem najpierw "zgraµ" utwory na dysk twardy i dopiero po utworzeniu takiego zestawu przegrywaµ go na p│ytΩ CD, czy te┐ ka┐dorazowo przegrywaµ po jednym utworze z p│yty CD na p│ytΩ CD-DA?
3. Kt≤rych p│yt (z│otych, niebieskich itp.) powinienem u┐ywaµ, aby mo┐liwe by│o ich odtwarzanie przy u┐yciu r≤┐nych odtwarzaczy (czasami zabieram p│yty na imprezy)?
4. Posiadam CD-ROM Toshiba 6202B (32╫), kt≤ry ma wyj╢cie cyfrowe (st▒d m≤j wniosek, ┐e napΩd potrafi wyekstrahowaµ ╢cie┐ki do postaci cyfrowej). Czy powinienem pod│▒czyµ w jaki╢ spos≤b nagrywarkΩ do tego gniazda, ew. do karty muzycznej (SB AWE 64 Value)?
5. Czy program Adaptec Easy CD pracuje w ╢rodowisku Windows NT4?
Z g≤ry dziΩkujΩ za rozwianie moich w▒tpliwo╢ci.

ú▒czΩ wyrazy szacunku, úukasz Studzi±ski

Ad. 1. Tak, jest to mo┐liwe. Oczywi╢cie na jedn▒ p│ytkΩ zmie╢ci siΩ tyle utwor≤w, ile na standardowym no╢niku CD-Audio (czyli ok. 74 minuty).
Ad. 2. Sposob≤w postΩpowania w przypadku nagrywania na p│ytkΩ utwor≤w (╢cie┐ek d╝wiΩkowych) pochodz▒cych z r≤┐nych p│yt audio jest kilka. Najpro╢ciej jest zgraµ za pomoc▒ programu nagrywaj▒cego interesuj▒ce Pana utwory na dysk twardy, a nastΩpnie tak przygotowany zestaw nagraµ na p│ytce. Spos≤b z ka┐dorazowym przegrywaniem utworu z p│ytki audio na nagrywan▒ te┐ jest mo┐liwy, ale nieco bardziej k│opotliwy, gdy┐ dla ka┐dego utworu trzeba powtarzaµ procedurΩ nagrywania, a tak┐e trzeba pamiΩtaµ o tym, aby nie zamykaµ nagranej p│yty zanim nie zostanie na ni▒ przeniesiony ostatni utw≤r.
Ad. 3. Zasadniczo najlepiej do odtwarzania w zwyk│ych odtwarzaczach audio nadaj▒ siΩ p│ytki z│ote. Pozosta│e (tj. zielone b▒d╝ niebieskie) mog▒ stwarzaµ pewne problemy zespo│owi odczytuj▒cemu standardowego odtwarzacza. Tych problem≤w nie ma jednak w przypadku, gdy do odtwarzania bΩdzie u┐ywany czytnik CD-ROM. WspomnΩ jeszcze, ┐e odtwarzacze CD-Audio nie potrafi▒ odczytaµ nagranych p│yt CD-RW, jakich to problem≤w nie powinny mieµ niekt≤re odtwarzacze CD-ROM.
Ad. 4. Zachodzi tu pewne nieporozumienie. Do zgrywania czy te┐ wyekstrahowania ╢cie┐ek audio z p│yty CD-Audio nie potrzeba wyj╢cia cyfrowego, a nawet karty d╝wiΩkowej. Jedynym wymogiem jest zdolno╢µ czytnika CD do odczytu danych w postaci RAW-Data. Karta d╝wiΩkowa jest potrzebna jedynie do ewentualnego ods│uchania zgranej ╢cie┐ki. Dane s▒ przesy│ane przez interfejs IDE/ATAPI. Je┐eli nawet CD-ROM nie jest w stanie (co w przypadku posiadanego przez Pana CD-ROM-u nie powinno mieµ miejsca) zgraµ ╢cie┐ek na dysk, mo┐na w tym celu u┐yµ samej nagrywarki.
Ad. 5. Tak. Adaptec Easy CD Creator to program dzia│aj▒cy pod kontrol▒ 32-bitowych Windows (95/98/NT4).

Dariusz Ha│as


  Dyskietka startowa Windows 95 OSR2 mo┐e byµ przyczyn▒ k│opot≤w z instalacj▒ serwera Novell NetWare.

Szanowna Redakcjo,
w numerze sierpniowym ENTERA zamie╢cili╢cie pe│n▒ wersjΩ sieciowego serwera Novell Netware 4.11. Problem m≤j sprowadza siΩ do tego, ┐e owego serwera nie da siΩ zainstalowaµ. Zaraz po uruchomieniu instalacji i pojawieniu siΩ ekranu z wyborem jΩzyka komputer siΩ "wiesza". Maj▒c nadziejΩ, ┐e problem dotyczy wadliwej p│ytki zakupi│em jeszcze jeden numer ENTERA (wiem, ┐e mog│em wys│aµ j▒ do Was, lecz nie chcia│em czekaµ). Problem pozosta│. Pr≤bowa│em instalowaµ (z obydwu posiadanych p│ytek) Novella na trzech r≤┐nych komputerach (...) na ka┐dym efekt by│ taki sam. PostΩpowa│em ╢ci╢le wg Waszego przewodnika (artyku│ "Wpadamy w sieµ - ENTER 8/98, dop. red.) pos│uguj▒c siΩ dyskietk▒ startow▒ wykonan▒ w Windows 95 OSR2. ªmiem w▒tpiµ, czy przetestowali╢cie p│ytki przed ich rozprowadzeniem, a mo┐e to wyj▒tkowa z│o╢liwo╢µ losu?

S│awomir Kaczmarek, ú≤d╝

Szanowny Panie.
Problem jest nam znany. Otrzymali╢my swego czasu sporo telefon≤w i list≤w elektronicznych, od - co tu ukrywaµ - zawiedzionych czytelnik≤w. Od razu na wstΩpie chcia│bym zapewniµ, ┐e oprogramowanie, kt≤re publikujemy na naszych kr▒┐kach jest testowane. Moj▒ uwagΩ przyku│ pewien do╢µ istotny fakt. Problem wspomniany przez Pana wystΩpowa│ u wszystkich, kt≤rzy wykorzystywali do uruchomienia komputera i odpowiedniego przygotowania dysku twardego (za│o┐enie partycji, formatowanie itp.) dyskietki startowej wykonanej w systemie Windows 95 OSR2. Chc▒c to sprawdziµ, powt≤rzy│em instalacjΩ Novell NetWare (wykorzystuj▒c oczywi╢cie nasze kr▒┐ki). Skutek by│ taki sam jak ten, kt≤ry Pan opisa│. Rozwi▒zaniem jest zastosowanie dyskietek startowych zrobionych w starszej wersji Windows 95 lub pod kontrol▒ DOS 6.xx. Program fdisk pochodz▒cy z DOS-a nie widzi partycji za│o┐onych pod kontrol▒ Windows 95 OSR2 (a dok│adniej - za pomoc▒ startowej dyskietki W95 OSR2), sygnalizuj▒c ich obecno╢µ jako "NON-DOS Partition". W takiej sytuacji niezwyk│e zachowanie siΩ instalatora Novell NetWare nie jest wad▒ ani samego programu, ani p│yty. Wystarczy zatem u┐yµ dyskietki startowej wykonanej pod DOS-em lub starsz▒ wersj▒ Windows 95.

Dariusz Ha│as


  Licznik odwiedzin na stronie WWW jest czΩsto zale┐ny od naszego us│ugodawcy.

Jestem Waszym sta│ym czytelnikiem, wiΩc z problemem zwracam siΩ do Was. Za│o┐y│em moj▒ pierwsz▒ stronΩ WWW, oczywi╢cie za darmo i zwi▒zku z tym mam jedno pytanie. Jak za│o┐yµ licznik odwiedzin na mojej stronie?

Z powa┐aniem, Maciej Rostocki

Kwestia licznika mierz▒cego liczbΩ odwiedzin witryny jest do╢µ silnie uzale┐niona od us│ugodawcy, a ╢ci╢lej od serwera WWW, z jakiego korzystamy. PiszΩ o tym dlatego, ┐e w przypadku serwis≤w udostΩpniaj▒cych miejsca na prywatne strony WWW za darmo u┐ytkownik ma niewielkie mo┐liwo╢ci wzbogacania tre╢ci swojej witryny o elementy nie HTML-owe. Ka┐dy z darmowych serwis≤w powinien udostΩpniaµ w│asne liczniki (robi tak np. Polbox-free), z kt≤rych mo┐emy korzystaµ umieszczaj▒c je na w│asnej stronie WWW. Okre╢lenie "licznik us│ugodawcy" nie oznacza bynajmniej, ┐e bΩdzie on mierzy│ czΩsto╢µ odwiedzin witryny serwera, lecz to, ┐e program-skrypt obs│uguj▒cy ten┐e licznik zosta│ stworzony przez samego us│ugodawcΩ. Taki stan rzeczy podyktowany jest wzglΩdami bezpiecze±stwa. Opr≤cz wykorzystania licznik≤w znajduj▒cych siΩ na serwerze WWW, z kt≤rego korzystamy, istnieje jeszcze mo┐liwo╢µ skorzystania z oferty us│ugodawc≤w oferuj▒cych serwisy licznikowe. W Internecie mo┐na znale╝µ bardzo wiele tego typu serwis≤w. Ze wzglΩdu jednak na lokalizacjΩ oraz, co wa┐niejsze, szybko╢µ dzia│ania, lepiej skupiµ siΩ na tych znajduj▒cych siΩ w Polsce. Jeden z takich serwis≤w jest oferowany pod adresem:
http://www.webmedia.pl/webcount/liczniki.htm
Znajdziemy tam ponad 400 wzor≤w graficznych darmowych licznik≤w. Procedura umieszczania licznika jest tam dok│adnie wyja╢niona.

Dariusz Ha│as

(c) Copyright LUPUS