Test  


Powr≤t glinianej tabliczki
Anna Ga│▒zkiewicz


Mimo doskona│o╢ci komputerowych program≤w graficznych, nawet najlepsi arty╢ci nie potrafi▒ oddaµ bogactwa kszta│t≤w za pomoc▒ myszki czy trackballa. Do tego celu potrzeba urz▒dzenia, kt≤re zast▒pi tradycyjny o│≤wek i kartkΩ papieru ¡ tabletu. P│askie, zbli┐one wymiarami do kartki formatu A4, tablice nazywane fachowo tabletami s│u┐▒ do digitalizacji ruch≤w elektronicznego pi≤rka na pozostawiany na ekranie ╢lad np. kreskΩ. Zasada ich dzia│ania nie r≤┐ni siΩ od pracy zwyk│ej komputerowej myszki. Tablety pracuj▒ jednak z 10¡20-krotnie wiΩksz▒ rozdzielczo╢ci▒ ni┐ myszka i, dziΩki zastosowaniu pi≤rka, s▒ bardziej ni┐ ona naturalne dla u┐ytkownika.

Czu│a na nacisk


Dla malarza czy rysownika najwiΩksz▒ zalet▒, opr≤cz naturalnego kszta│tu pi≤rka, jest rozpoznawanie przez opisywane urz▒dzenia si│y nacisku. W codziennym ┐yciu ma┐▒c o│≤wkiem po kartce zauwa┐amy, ┐e im mocniej dociskamy o│≤wek do kartki, tym kreska jest grubsza, a kolor staje siΩ intensywniejszy. Podobnie dzia│a tablet. Jednak korzystanie z tego rozwi▒zania mo┐liwe jest tylko w niekt≤rych programach (Painter, Expression, Photoshop), w pozosta│ych mamy do dyspozycji tylko precyzyjny odpowiednik myszki.

Jak to dzia│a?


Zasada dzia│ania tablet≤w optycznie przypomina nieco pracΩ myszy, kt≤ra porusza siΩ po specyficznej podk│adce z siatk▒ krzy┐uj▒cych siΩ pod k▒tem prostym linii. S▒ one punktami odniesienia dla czujnika fotoelektrycznego. Digitizer tak┐e wykorzystuje siatkΩ, z tym, ┐e cienkich przewod≤w, tworz▒cych uk│ad elektromagnetyczny niskiej czΩstotliwo╢ci ¡ ca│o╢µ zatopiona jest w obudowie urz▒dzenia. W momencie, gdy zasilane bateriami pi≤ro zbli┐y siΩ do tabletu cewka¡siatka zostanie pobudzona i komputer otrzyma informacjΩ o po│o┐eniu oraz sile nacisku. Inaczej dzia│aj▒ tablety zaopatrzone w pi≤rka bezbateryjne, niestety w ich przypadku ┐aden z producent≤w nie m≤wi g│o╢no o szczeg≤│ach. Wed│ug redakcyjnych domys│≤w ich dzia│anie mo┐e byµ zbli┐one do zasady pracy ok│adek kondensatora i zmiany napiΩcia elektrostatycznego pomiΩdzy nimi. W obu wypadkach dotkniΩcie pi≤rka do powierzchni digitizera odpowiada naci╢niΩciu lewego klawisza myszy.

Pi≤rko


Pi≤rko
Najwa┐niejszym elementem tabletu jest dobrze le┐▒ce w d│oni pi≤rko. Wszystkie z testowanych urz▒dze±, poza zabawkowym Learn'n Sketch, wyposa┐one by│y w wygodne pi≤rka. Jednak z digitizerami Wacoma otrzymujemy pi≤rko z elektroniczn▒ gumk▒ na jego drugim ko±cu (dzia│a w wiΩkszo╢ci program≤w). To du┐e u│atwienie, nie musimy naciskaµ dodatkowych przycisk≤w, wystarczy odwr≤ciµ pisak. Poza tym jest to kolejny krok w na╢ladowaniu rzeczywisto╢ci. Wszystkie pisaki maj▒ na sobie dwa przyciski, kt≤re odpowiadaj▒ prawemu i ╢rodkowemu klawiszowi myszki. Do│▒czone oprogramowanie pozwala na samodzielne przypisanie przyciskom dowolnych zada±. Z my╢l▒ o zawodowcach Wacom oferuje dodatkowo pi≤rka odpowiadaj▒ce kszta│tem i wygl▒dem pisz▒cej ko±c≤wki narzΩdziom plastycznym: pi≤ro, pΩdzel, o│≤wek, rapitograf. Czy wybraµ pi≤rko z bateriami, czy bez? Osobi╢cie polecam pisaki bezbateryjne, co obni┐y koszty eksploatacji tabletu ¡ baterie trzeba przecie┐ co jaki╢ czas wymieniaµ.

Menu i skalowanie


Nie bez znaczenia, zw│aszcza dla profesjonalist≤w, jest umieszczenie na obudowie klawiszy programowalnego menu. Standardowo przyciskom przypisane s▒ funkcje typu: wytnij, kopiuj, wstaw, cofnij, przywr≤µ, menu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby u┐ytkownik przedefiniowa│ menu. G│≤wn▒ zalet▒ p│yn▒c▒ z zastosowania klawiszy menu jest szybki dostΩp z poziomu tabletu do potrzebnych opcji programu, bez potrzeby zbΩdnego "je┐d┐enia" kursorem po ekranie. Ka┐dy tablet powinien tak┐e pozwalaµ na skalowanie, czyli dostosowanie powierzchni tabletu lub monitora do realizowanego projektu. Oznacza to, ┐e dowolnemu fragmentowi ekranu mo┐emy przypisaµ ca│▒ robocz▒ powierzchniΩ digitizera i odwrotnie, fragmentowi powierzchni tabletu przypisaµ ca│y ekran. DziΩki temu mo┐emy pracowaµ z wiΩksz▒ precyzj▒, co jest wa┐ne, gdy powierzchnia tabletu jest mniejsza ni┐ wymiary rysowanego obrazu.

Opisy produkt≤w

Wacom PenPartner i ArtPad


Dwa prawie identyczne tablety, r≤┐ni▒ce siΩ rozdzielczo╢ci▒, a co za tym idzie cen▒. Doskona│e narzΩdzia dla os≤b stawiaj▒cych pierwsze kroki w rzemio╢le graficznym. Tablet rozr≤┐nia, podobnie jak pozosta│e urz▒dzenia Wacoma, 256 stopni nacisku i wsp≤│pracuje z bezbateryjnym pi≤rkiem z gumk▒. PenPartner jest rozprowadzany w wersji samodzielnej lub z programami firmy MetaCreations - Dabbler i Soap - oraz prostym pakietem do tworzenia kresk≤wek Disney's Magic Artist. Poszczeg≤lne modele r≤┐ni▒ siΩ cen▒. Ja polecam zestaw z Dabblerem.

Wacom UltraPad


DostΩpny w rozmiarach od A5 do A2 digitizer jest narzΩdziem dla profesjonalist≤w. Pi≤rko z gumk▒, 256 stopni nacisku, od 16 do 44 klawiszy funkcyjnych plus zestaw dodatkowych pi≤rek na╢laduj▒cych narzΩdzia rysunkowe czyni▒ z UltraPada urz▒dzenie dla rysownik≤w, DTP i zastosowa± CAD/CAM. Bogaty panel kontrolny umo┐liwia ustawienie wielu parametr≤w, w tym si│y nacisku, k▒ta nachylenia w stosunku do powierzchni, orientacji (portret¡krajobraz), skalowania. Tablet wykonano w technologii bezbateryjnej.

Calcomp Learn'n Sketch


Tablet zosta│ zaprojektowany z my╢l▒ o najm│odszych, co widaµ w zabawkowym kszta│cie i kolorystyce oraz "pancernym" wykonaniu. Du┐a powierzchnia robocza pozwala na │atwe tworzenie do╢µ du┐ych prac. Do rysowania s│u┐y bezprzyciskowy pisak¡banan. Funkcje prawego klawisza spe│nia umieszczona w obudowie tabletu truskawka. Learn'n Sketch najlepiej sprawdza siΩ w do│▒czonym zestawie oprogramowania, gorzej radzi sobie w powa┐nych programach, gdzie stosunkowo ma│a rozdzielczo╢µ nie pozwala na uzyskanie zadawalaj▒cego efektu.

Calcomp UltraSlate


Produkowany w dw≤ch wersjach - A6 i A5 - digitizer jest wyposa┐ony w bezprzewodowe, bezbateryjne pi≤rko. Czu│a na nacisk powierzchnia tabletu rozpoznaje 512 stopni nacisku, co dobrze oddaje nacisk autentycznym o│≤wkiem czy kredk▒. Godny uwagi jest tak┐e panel sterowania, kt≤ry uaktywnia siΩ po instalacji sterownik≤w. DziΩki niemu w │atwy spos≤b mo┐emy zmieniµ ustawienia czu│o╢ci, si│y nacisku oraz przypisaµ dowolne funkcje klawiszom pi≤rka. Bardzo ciekawie rozwi▒zano tak┐e skalowanie pola pracy tabletu i monitora. Wystarczy zakre╢liµ odpowiednie fragmenty na obu urz▒dzeniach. Jest to szczeg≤lnie przydatne podczas pracy na mniejszym UltraSlacie.

Calcomp DrawingSlate


Najstarsza linia digitizer≤w Calcompa pracuje w technologii elektromagnetycznej, czego efektem jest bezprzewodowe, ale zasilane z minibaterii pi≤rko. Kolejnym mankamentem tej rodziny tablet≤w jest nagrzewanie siΩ powierzchni roboczej. S▒ to jednak raczej przeszkody, kt≤re nie wp│ywaj▒ na jako╢µ pracy a ta, podobnie jak w przypadku UltraSlate'a, jest znakomita. Zestaw klawiszy menu (5 lub 12) pozwala na przypisanie im najczΩ╢ciej u┐ywanych funkcji.

Co wybraµ?


Profesjonalistom oraz osobom o zaciΩciu graficznych polecam UltraPada A5 firmy Wacom. Jego parametry i wymiary s▒ idealne do wiΩkszo╢ci zastosowa±. Mniej zamo┐nym, czy te┐ mniej wymagaj▒cym sugerujΩ zwr≤ciµ uwagΩ na PenPartnera lub UltraSlate'a A6. Dzieci powinny koniecznie rozwijaµ swe talenty na tanim i kolorowym Learn'n Skeatchu.

Konkurs


Czytelnicy, kt≤rzy odwiedz▒ nasz▒ witrynΩ internetow▒ (www.enter.pol.pl) i wype│ni▒ zamieszczony tam formularz konkursowy, wezm▒ udzia│ w losowaniu tabletu Learn'n Sketch firmy Calcomp. Na zg│oszenia czekamy do 30 pa╝dziernka 1998.

Fundatorem nagrody jest firma Agraf, tel. (42) 6741043
www.agraf.com.pl

(c) Copyright LUPUS