|
Simply znaczy │atwo |
||
Dariusz Ha│as | ||
Cechami charakterystycznymi Simply 3D s▒ prostota obs│ugi oraz wyj▒tkowo niskie wymagania sprzΩtowe. Program dzia│a ju┐ na komputerach wyposa┐onych w procesor 486 33 MHz i 8 MB pamiΩci (aczkolwiek wielko╢µ 12 MB RAM jest zalecana). Program stworzono dla systemu Windows 3.1x (system musi byµ uruchomiony w trybie rozszerzonym - Enhanced mode), jednak w pe│ni sprawnie dzia│a tak┐e na nowszych "oknach". Aby programy zawarte w pakiecie dzia│a│y prawid│owo, karta graficzna powinna wy╢wietlaµ przynajmniej 256 kolor≤w w rozdzielczo╢ci min. 800╫600 pikseli. Dodatkowym wymogiem dla u┐ytkownik≤w Windows 3.1x jest ustawienie pamiΩci wirtualnej o rozmiarach min. 20 MB. Podczas instalacji pakietu posiadacze Windows 95 lub nowszych 98 powinni wy│▒czyµ opcjΩ "Video for Windows...", co pozwoli unikn▒µ nadpisania nowszych sterownik≤w wideo (wbudowanych w Windows) ich starszymi odpowiednikami, tworzonymi dla Windows 3.1x. Ponadto u┐ytkownicy Windows 95/98 nie musz▒ ustawiaµ wielko╢ci pamiΩci wirtualnej, gdy┐ nowsze Windows same dobieraj▒ optymaln▒ objΩto╢µ pliku wymiany (swap file).
RozpoczΩcie pracy Podstawowym programem wchodz▒cym w sk│ad pakietu Simply 3D jest Renderize Live EZ. Interfejs bezpo╢rednio po uruchomieniu wygl▒da raczej ubogo, gdy┐ wy╢wietlane s▒ tylko: pasek menu, pod nim pasek ikon, za╢ w ╢rodku okna Renderize okno projektu, bΩd▒ce zarazem g│≤wnym obszarem naszych przysz│ych dzia│a±. Choµ pocz▒tkowo element≤w interfejsu jest stosunkowo niewiele, to ich liczba zmienia siΩ w zale┐no╢ci od wykonywanego w danej chwili dzia│ania. Aby stworzyµ nowy projekt, musimy wybraµ z menu Toolbox opcjΩ Select. W wyniku wybrania tej opcji interfejs u┐ytkownika znacznie siΩ zmienia. Po lewej stronie okna programu znajduje siΩ swoiste "centrum dowodzenia". Ikony po lewej stronie pozwalaj▒ na prze│▒czenie palety aktualnie interesuj▒cych nas element≤w tworzonego obrazu czy animacji. Domy╢lnie pod ikonami wy╢wietlona jest paleta podgl▒d≤w (views), zawieraj▒ca na razie tylko podgl▒d domy╢lny (widoczny w postaci logo programu). Gdy chcemy dodawaµ jakiekolwiek obiekty do naszego projektu, musimy utworzyµ nowy podgl▒d, przenosz▒c mysz▒ znacznik podgl▒du domy╢lnego (default) na pole "View". W wyniku takiej operacji powstanie nowy element o nazwie "default_1", a logo Simply 3D znajduj▒ce siΩ w oknie projektu ust▒pi miejsca nowemu podgl▒dowi. Ka┐dy element wy╢wietlany w palecie po lewej stronie ma w│asne menu kontekstowe, kt≤re uzyskujemy klikaj▒c wybrany element prawym klawiszem myszki. Ju┐ na tym etapie mo┐na zmieniµ nazwΩ nowego podgl▒du ("default_1") za pomoc▒ opcji "Rename" znajduj▒cej siΩ w│a╢nie w takim menu. Mamy ju┐ zatem przygotowane miejsce na umieszczenie nowych obiekt≤w 3D w naszym rysunku.
Dodawanie obiekt≤w Prze│▒czmy paletΩ podgl▒d≤w na paletΩ obiekt≤w za pomoc▒ ikony "Object Resource Palette" (druga od lewej w pierwszym rzΩdzie po lewej stronie). Zauwa┐my, ┐e nazwy ikon, nad kt≤rymi znajduje siΩ w danej chwili wska╝nik myszki, s▒ wy╢wietlane na pasku tytu│owym programu Renderize. Pocz▒tkowo paleta obiekt≤w jest pusta. Aby umie╢ciµ na niej jakiekolwiek obiekty, musimy skorzystaµ z dodatkowej aplikacji - programu Visual Catalogue. Na interfejs Visual Catalogue sk│adaj▒ siΩ: pasek menu oraz lista - podobna do tej z programu Renderize - w kt≤rej wy╢wietlane s▒ b▒d╝ obiekty, b▒d╝ te┐ inne elementy sk│adowe projektu. O tym, jakiego typu elementy bΩd▒ wy╢wietlane w danej chwili na li╢cie, decyduje u┐ytkownik za pomoc▒ ikonki umieszczonej na pasku tytu│owym tej┐e listy. Pocz▒tkowo lista obiekt≤w jest pusta. Dodanie nowych obiekt≤w do listy polega na wybraniu z menu "File" opcji "Open". Wszystkie obiekty do│▒czane wraz z pakietem znajduj▒ siΩ na kr▒┐ku w katalogu "Simply3D\ Objects\" w postaci plik≤w *.eye. Ponadto podczas instalacji pakietu s▒ instalo-wane przyk│adowe projekty, z kt≤rych r≤wnie┐ mo┐emy skorzystaµ dodaj▒c obiekty do biblioteki. Na szczeg≤ln▒ uwagΩ zas│uguje projekt "catalog.eye". Znajduje siΩ on na dysku w miejscu, gdzie zainstalowali╢my pakiet w katalogu "Tutor". Ka┐dy z plik≤w *.eye zawiera kilka lub kilkana╢cie obiekt≤w wraz z ich w│asno╢ciami (teksturami itp.). Je┐eli chcemy otworzyµ wszystkie te pliki i w ten spos≤b poszerzyµ bibliotekΩ dostΩpnych obiekt≤w, musimy po otwarciu pierwszego pliku u┐yµ polecenia "Merge", znajduj▒cego siΩ tak┐e w menu "File" programu Visual Catalogue. Obiekty dodane w ten spos≤b wy╢wietlane s▒ w oknie g│≤wnym programu Visual Catalogue, stamt▒d te┐ mo┐emy je przenosiµ (myszk▒) do programu Renderize. Opr≤cz obiekt≤w dodawane s▒ w ten spos≤b do biblioteki tak┐e tekstury w│a╢ciwe dla przeniesionych obiekt≤w. Przygotowany zestaw obiekt≤w mo┐emy umieszczaµ na naszym projekcie, przenosz▒c wybrany obiekt z palety obiekt≤w na obszar projektu. Chc▒c dokonywaµ jakichkolwiek przekszta│ce± wybranego obiektu, przenosimy jego miniaturkΩ z palety na pole "Move". Je┐eli natomiast chcemy dokonywaµ szczeg≤│owej edycji w│asno╢ci wybranego obiektu, przeci▒gamy jego miniaturkΩ na pole "Edit" widoczne w lewym, dolnym rogu okna Renderize'a.
Tworzenie napis≤w 3D Kreowanie przestrzennych napis≤w odbywa siΩ r≤wnie┐ za pomoc▒ oddzielnej aplikacji - Visual Font. Program ten wykorzystuje czcionki zainstalowane w systemie. Stworzenie nowego napisu ogranicza siΩ do wybrania z menu "Format" opcji "Choose Font", a nastΩpnie wyboru czcionki. Wielko╢µ wybranej czcionki praktycznie nie ma znaczenia, gdy┐ i tak wielko╢µ oraz inne w│asno╢ci napisu 3D ustawiamy p≤╝niej. Podgl▒d tworzonego napisu wywo│ujemy aktywuj▒c opcjΩ "View..." z menu "Preview". Pocz▒tkowo napis wy╢wietlany w oknie podgl▒du jest p│aski. Efekt g│Ωbi oraz inne w│asno╢ci tworzonego napisu dodajemy za pomoc▒ opcji wy╢wietlanych w oknach wywo│ywanych poleceniami "Bevel" oraz "Settings" z menu "Format". Zmiany, jakich dokonamy za pomoc▒ tych opcji, nie s▒ automatycznie wy╢wietlane w oknie podgl▒du. W tym celu musimy ponownie klikn▒µ polecenie "View...". Gotowy napis przenosimy do programu Renderize za pomoc▒ polecenia "Copy to Renderize" z menu "Edit". Jest on dodawany do palety obiekt≤w, sk▒d mo┐emy przenie╢µ go na nasz projekt.
Pliki pomocy oraz dokumentacja Charakterystyczn▒ cech▒ pe│nych wersji program≤w jest ich dokumentacja. Poniewa┐ medium, z jakiego korzystamy publikuj▒c tego typu programy, a tak┐e objΩto╢µ ENTERA nie pozwalaj▒ na publikacjΩ dokumentacji w formie drukowanej, wiΩc pe│na dokumentacja pakietu Simply 3D, pliki pomocy, przyk│adowe kursy itp. znajduj▒ siΩ na kr▒┐ku w katalogu "PODAJ KATALOG". Do odczytu tych plik≤w nale┐y u┐yµ programu uruchamianego ikon▒ "Users's Guide" znajduj▒c▒ siΩ w grupie Simply 3D. Tym sposobem mamy dostΩp do pe│nej dokumentacji i podrΩcznik≤w dostarczanych wraz z Simply 3D.
(c) Copyright LUPUS |