Test  


"3DNow!" i rywale
Ryszard Sobkowski


Wakacje to okres, w kt≤rym producenci sprzΩtu komputerowego szykuj▒ niespodzianki, kt≤re maj▒ im zapewniµ sukces rynkowy w nowym sezonie. Sensacj▒ tego sezonu sta│ siΩ, oczywi╢cie, procesor

AMD K6-2 "3DNow!"


AMD K6-2

Nazwa jest uzasadniona - architektura procesora jest w znacznym stopniu dostosowana do tworzenia grafiki tr≤jwymiarowej. Dodatkowych 21 instrukcji procesora, rozszerzaj▒cych zestaw MMX, wspomaga w│a╢nie grafikΩ tr≤jwymiarow▒. Tylko dwie z nich maj▒ inne przeznaczenie - s│u┐▒ do dekompresji danych w formacie MPEG.

Mniejsza o szczeg≤│y - r≤wnie┐ superskalarna architektura procesora jest wyra╝nie przeznaczona do obs│ugi multimedi≤w i grafiki 3D - podw≤jna jednostka ca│kowitoliczbowa i MMX wspierane s▒ przez jednostkΩ zmiennoprzecinkow▒ zdoln▒ do wykonywania operacji na czterech(!) zestawach argument≤w jednocze╢nie (z pojedyncz▒ precyzj▒).

Ponadto procesor zosta│ wyposa┐ony w now▒ funkcjΩ - out of order execution - mo┐liwo╢µ zmian w kolejce rozkaz≤w do wykonania, eliminuj▒c▒ tak czasoch│onne porz▒dkowanie kolejek po instrukcjach skok≤w w procesorach rodziny Pentium. Efekty ko±cowe s▒ zdumiewaj▒ce - 300 MHz K6-2 w grafice tr≤jwymiarowej bije "na g│owΩ" zar≤wno r≤wnorzΩdne pod wzglΩdem czΩstotliwo╢ci zegara procesory Pentium II, jak i Cyrixa czy WinChipa. Oczywi╢cie pod warunkiem, ┐e oprogramowanie uwzglΩdnia zestaw instrukcji 3DNow! - w przeciwnym razie wydajno╢µ K6-2 jest por≤wnywalna ze starym K6, czego dowodz▒ wyniki uzyskiwane przez nowy procesor w testach aplikacyjnych i grafiki 2D.

Niew▒tpliw▒ zalet▒ procesora AMD, z punktu widzenia kieszeni u┐ytkownik≤w, jest zgodno╢µ z dotychczasow▒ infrastruktur▒ Socket 7, kt≤rej rozwiniΩciem staje siΩ coraz bardziej widoczne na rynku Super 7. Niestety chocia┐ wszyscy licz▒cy siΩ na rynku producenci oprogramowania u┐ytkowego otrzymali od AMD wsparcie informacyjne i programowe, to jednak tylko niekt≤rzy z producent≤w gier zdecydowali siΩ na wyposa┐enie "game engines" swoich produkt≤w w obs│ugΩ kodu 3DNow. Co prawda mo┐na siΩ spodziewaµ, ┐e wobec wykazanej przez ten procesor efektywno╢ci w grach 3D, wiΩkszo╢µ producent≤w tego typu oprogramowania p≤jdzie w ich ╢lady.

W ka┐dym razie, ze sprzΩtowego punktu widzenia, nowy procesor AMD sprawia wra┐enie optymalnej propozycji dla u┐ytkownik≤w domowych - niewielki koszt sprzΩtu, ogromna wydajno╢µ w grach 3D i najzupe│niej wystarczaj▒ca w typowych aplikacjach.
Cena brutto: 1193 z│

Intel Celeron


Intel Celeron

O tym procesorze pisali╢my ju┐ (ENTER 7/98, str. 81), traktuj▒c go w spos≤b nale┐ny inwalidzie - Celeron to przecie┐ Pentium II z amputowan▒ pamiΩci▒ cache L2. Ale tak okaleczony procesor znalaz│ swoje miejsce na rynku dok│adnie tam, gdzie chcieli go widzieµ jego tw≤rcy - w tzw. segmencie home/entry level.

Procesor, mimo ┐enuj▒co s│abych wynik≤w w klasycznych benchmarkach aplikacyjnych, okaza│ siΩ zadziwiaj▒co sprawny w aplikacjach, kt≤re stanowi▒ obecnie wyznacznik wydajno╢ci maszyn domowych, czyli w grach 3D. Nie ma w tym nic dziwnego - tr≤jwymiarowa grafika to przede wszystkim ogromna liczba operacji arytmetycznych, a jednostka zmiennoprzecinkowa Intela bije na g│owΩ wydajno╢ci▒ rozwi▒zania AMD czy Cyrixa, za╢ WinChip, mimo zalet, nie nad▒┐a w postΩpie czΩstotliwo╢ci zegar≤w.

Zalet▒ Celerona jest tak┐e to, ┐e jest on stosunkowo podatny na overclocking, co dotar│o nawet do producenta - oferowane obecnie procesory Celeron 300 MHz pochodz▒ z tego samego procesu technologicznego, co popularne 266 MHz. Pr≤by laboratoryjne wykaza│y, ┐e Celeron wytrzymuje czΩstotliwo╢µ nawet 448 MHz, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego ch│odzenia, ale amatorom odradzamy takie eksperymenty - w najlepszym razie sko±cz▒ siΩ ruin▒ oprogramowania w komputerze, w najgorszym - konieczno╢ci▒ zakupu nowej p│yty g│≤wnej i procesora. Ponadto nie ka┐da konstrukcja p│yty g│≤wnej pozwala na takie do╢wiadczenia - mo┐e to i lepiej.

Z rodzin▒ procesor≤w Celeron firma Intel wi▒┐e d│ugofalowe plany. Czy Celeron odegra swoj▒ rolΩ rynkow▒ i dziΩki niskiej cenie umo┐liwi Intelowi pokonanie zagro┐enia, jakie w segmencie rynku obejmuj▒cym zastosowania domowe nios▒ ze sob▒ architektura Super 7 i konkurencyjne procesory, o tym zadecyduje rynek.
Cena brutto: 828 z│

Cyrix M2


Cyrix M2

Nowa konstrukcja Cyrixa jest w zasadzie rozwiniΩciem dotychczasowej architektury M1. ZwiΩkszona znacz▒co wydajno╢µ jednostki zmiennoprzecinkowej w dalszym ci▒gu nie dor≤wnuje intelowskiej, ale jest dostatecznie du┐a, by w klasycznych aplikacjach procesor ten m≤g│ konkurowaµ z innymi konstrukcjami Socket 7. R≤wnie┐ jednostka MMX nowego procesora ma wiΩksz▒ wydajno╢µ, dziΩki czemu wypada on zadowalaj▒co w aplikacjach "rozrywkowych", chocia┐ w grafice 3D daleko mu do osi▒g≤w AMD K6-2 3DNow.

Znacz▒ce zmiany w tej klasie zastosowa± przyniesie dopiero nastΩpny proce-sor Cyrixa, zapowiadany na jesie± tego roku, wyposa┐ony w zestaw instrukcji wspomagaj▒cych grafikΩ 3D. W obecnej postaci M2 jest, dziΩki niewyg≤rowanej cenie i przyzwoitym osi▒gom, sensown▒ propozycj▒ dla rynku entry level, zw│aszcza w zastosowaniach biurowych, a dziΩki niskim cenom infrastruktury, Socket 7 mo┐e byµ konkurencj▒ z jednej strony dla Celerona, z drugiej za╢ dla nowo╢ci takich, jak IDT WinChip C6.
Cena brutto: 659 z│

IDT WinChip C6


IDT WinChip C6

Ten bardzo prosty w architekturze i dziΩki swojej prostocie tani procesor nie prezentuje rewelacyjnych wynik≤w wydajno╢ciowych, zw│aszcza ze wzglΩdu na to, ┐e produkowany jest obecnie w wersjach ze stosunkowo nisk▒ czΩstotliwo╢ci▒ zegar≤w. Jego wydajno╢µ jednak jest najzupe│niej wystarczaj▒ca nie tylko we wsp≤│czesnych aplikacjach biurowych, lecz r≤wnie┐ w wielu zastosowaniach multimedialnych. Podobnie jak w przypadku Cyrixa, prawdziwie prze│omow▒ ma byµ nastΩpna wersja WinChipa, wyposa┐ona, podobnie jak procesor AMD, w superskalarne jednostki wykonawcze - zmiennoprzecinkow▒ i MMX. Lista nowych rozkaz≤w WinChipa ma byµ, wed│ug zapowiedzi firmy, zgodna z 3DNow, dziΩki czemu procesor bΩdzie zgodny z Direct X 6.0 oraz z aplikacjami optymalizowanymi dla 3DNow.

Nowa architektura zapowiadana jest na jesie±, wraz z wy┐szymi ni┐ obecnie czΩstotliwo╢ciami zegar≤w - obecna stanowi bardzo konkurencyjn▒ cenowo propozycjΩ entry level.
Cena brutto: 213,50 z│


Czym siΩ r≤┐ni▒


Przeprowadzili╢my w Laboratorium testy bardzo podobnych komputer≤w z procesorami AMD K6-2 z zegarem 333 MHz oraz Cyrix M2 z zegarem o czΩstotliwo╢ci 250 MHz, oznaczonym przez producenta wsp≤│czynnikiem PR 333. Oba testowane komputery wyposa┐one by│y w karty graficzne z procesorem Riva 128 i mia│y po 64 MB pamiΩci RAM.

Nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ na fakt, ┐e por≤wnanie uzyskanych wynik≤w w testach grafiki 3D nie jest jednak w pe│ni miarodajne - komputer z procesorem AMD wyposa┐ony by│ w Direct X 6.0 (wersja beta) optymalizowany dla kodu 3DNow, podczas gdy maszyna z Cyrixem mia│a wolniejsze Direct X 5. Niemniej nie mo┐na siΩ spodziewaµ, by nowa wersja Direct X mia│a a┐ tak znacz▒cy wp│yw na wynik, bez udzia│u wysoko wydajnej architektury procesora - 3DNow naprawdΩ jest rewelacj▒ w grafice 3D! Celeron 300 MHz by│ testowany w bardzo podobnym ╢rodowisku (Riva i 64 MB RAM). Jako wska╝nik odniesienia wziΩty "z najwy┐szej p≤│ki" podajemy r≤wnie┐ wyniki test≤w maszyny z procesorem Pentium II - 400 MHz.

Wyniki test≤w ukazuj▒ ogromn▒ przewagΩ 3DNow nad konkurencj▒ w grafice 3D. Trudno siΩ temu dziwiµ - architektura procesora zosta│a w znacznym stopniu podporz▒dkowana tej klasie zastosowa±.

W pozosta│ych benchmarkach wszystkie testowane procesory, z wyj▒tkiem WinChipa z zegarem zaledwie 225 MHz, mo┐na uznaµ za r≤wnorzΩdne. Oczywi╢cie wystΩpuj▒ miΩdzy nimi wyra╝ne r≤┐nice, ale nie jest to r≤┐nica klas. Zatem, je╢li kto╢ nie jest zainteresowany grami 3D lub modelowaniem tr≤jwymiarowym, mo┐e przy wyborze procesora kierowaµ siΩ kryteriami cenowymi i osobistymi sympatiami, bez obawy pope│nienia powa┐niejszego b│Ωdu. Za╢ mi│o╢nicy Quake'a i innych coraz liczniejszych gier 3D, maj▒ do wyboru 3DNow! (nomen omen) lub oczekiwanie na to, co poka┐e pod koniec lata intelowski Katmai, wyposa┐ony w zestaw instrukcji MMX/2 z intensywnym wspomaganiem grafiki 3D. Wyniki test≤w przedstawiono na wykresach.

Co dla kogo?


Procesor Charakterystyka zastosowa±
Intel Celeronnajta±sza konstrukcja zgodna z Pentium II, o du┐ej wydajno╢ci jednostki zmiennoprzecinkowej; polecany do zada± obliczeniowych, a tak┐e dla ambitniejszych hobbyst≤w.
AMD "3DNow!" atrakcja dla mi│o╢nik≤w gier 3D; w innych zastosowaniach r≤wnie┐ wart swojej ceny.
Cyrix MIIniedrogi procesor o dobrych, choµ nie wybitnych parametrach, przeznaczony do taniego sprzΩtu powszechnego u┐ytku.
WinChip C6 procesor o rewelacyjnie niskiej cenie i ca│kiem wystarczaj▒cej, choµ gorszej od konkurencji, wydajno╢ci.

Testowane procesory oferuj▒

TCH Components, ul. Rostafi±skich 4, 02-593 Warszawa, tel. (0-22) 6460033, faks (0-22) 481206.
Infotex, ul. Gwia╝dzista 50a, 01-651 Warszawa, tel. (0-22) 8333050, faks (0-22) 8333042.
CHI Polska, ul. Okaryny 9, 02-787 Warszawa, tel. (0-22) 6448808, faks (0-22) 6448834.

(c) Copyright LUPUS