Konsylium


Jak z magnetofonu zapisaµ d╝wiΩk na komputerze?


Witam RedakcjΩ ENTERA! Mam pytanie - czy istnieje mo┐liwo╢µ przegrywania muzyki z kasety magnetofonowej do komputera w postaci np. wav.? Je┐eli tak, to co trzeba zrobiµ? Bardzo proszΩ o pomoc.
kruczek@kki.net.pl

Wojciech Kruk

Przegrywanie muzyki z magnetofonu lub dowolnego innego urz▒dzenia domowego audio nie stanowi problemu o ile jeste╢my zaopatrzeni w kartΩ d╝wiΩkow▒.

Generalnie podstawow▒ operacj▒ pozwalaj▒c▒ na zapis muzyki na dysku twardym jest po│▒czenie ╝r≤d│a d╝wiΩku (tu: magnetofonu) i karty d╝wiΩkowej. Wa┐ne, aby magnetofon mia│ wyj╢cie audio (Line Out), kt≤re │▒czymy z wej╢ciem d╝wiΩku na karcie d╝wiΩkowej (Line In). Konieczne jest zaopatrzenie siΩ w odpowiedni kabelek - o ile w przypadku karty, na wej╢ciu mamy z│▒cze typu mini-jack stereo, to w magnetofonie mo┐emy siΩ spotkaµ z r≤┐nymi konc≤wkami (jack, cinch, din itp.). Zaopatrzenie siΩ w odpowiedni kabelek nie powinno stanowiµ problemu, gdy┐ wszelkiego typu przej╢ci≤wki i kable mo┐na nabyµ w ka┐dym sklepie elektronicznym. W wielu przypadkach samo pod│▒czenie magnetofonu do komputera wystarczy, aby ze± zapisywaµ d╝wiΩk na komputerze.

Do zapisu d╝wiΩku mo┐emy wykorzystaµ aplikacjΩ wbudowan▒ w Windows o nazwie "Rejestrator d╝wiΩku". Ma on jednak pewn▒ wadΩ, gdy┐ zapisuje d╝wiΩk korzystaj▒c z pamiΩci komputera, a tej jak wiadomo, nigdy nie jest za wiele. Dlatego te┐ polecam zaznajomienie siΩ z programami do zapisu plik≤w WAV (i nie tylko) znajduj▒cymi siΩ na p│ycie #1 ENTERA 9/98. Je┐eli jednak z pr≤by nagrania nic nie wychodzi warto sprawdziµ ustawienia miksera danej karty d╝wiΩkowej.

Sam mikser jest wywo│ywany dwukrotnym klikniΩciem na ikonΩ g│o╢niczka na pasku zada±. W╢r≤d znajduj▒cych siΩ suwak≤w reguluj▒cych g│o╢no╢µ danego urz▒dzenia mo┐e (ale nie musi) znajdowaµ siΩ suwak "Line In".

Je┐eli jest, to sprawd╝my stan opcji "Wycisz" widocznej pod suwakiem (powinna ona byµ wy│▒czona - rys. 1). Domy╢lnie mikser otwiera siΩ na ustawieniach dotycz▒cych odtwarzania d╝wiΩku.

Je┐eli chcemy regulowaµ opcje nagrywania, musimy wybraµ z menu "opcje" (options) pozycjΩ "w│a╢ciwo╢ci" (properties), a nastΩpnie zaznaczyµ pole "Nagrywanie" (Recording), z wy╢wietlonej poni┐ej listy zaznaczyµ urz▒dzenie Line In i klikn▒µ OK (rys. 2). Tym sposobem prze│▒czyli╢my mikser na regulacjΩ g│o╢no╢ci nagrywania. I tu r≤wnie┐ ograniczamy siΩ do sprawdzenia, czy opcja "Wycisz" pod suwakiem Line In jest wy│▒czona.

Teraz pozostaje nam tylko uruchomiµ program nagrywaj▒cy (np. znajduj▒cy siΩ na naszym kr▒┐ku GoldWave), w│▒czyµ magnetofon i klikn▒µ opcjΩ, czy te┐ ikonkΩ "Record" w u┐ywanym przez nas oprogramowaniu.

Dariusz Ha│as




 

Wp│yw przy╢pieszania czΩstotliwo╢ci taktowania procesora na sprzΩt


Zwraca│em siΩ opomoc do wielu ludzi i magazyn≤w. Niestety dostawa│em bardzo niejasne odpowiedzi lub nie odpowiadano mi wcale. Problem pozosta│ i dlatego zwracam siΩ do Was o pomoc w sprawach:

  • 1.Jakie jest prawdopodobie±stwo uszkodzenia p│yty g│≤wnej na skutek podrasowania prΩdko╢ci procesora (ustawienie K6 200 MHz na K6 233 MHz). Posiadam p│ytΩ g│≤wn▒ Abit TX5.
  • 2.Jak mo┐na zbadaµ rzeczywist▒ prΩdko╢µ procesora tzn. czy np. K6 233 MHz nie jest oszukan▒ K6 200 MHz.
Z g≤ry dziΩkujΩ i pozdrawiam ca│▒ redakcjΩ,
jotesz@polbox.com


Powy┐sze pytania nasuwaj▒ siΩ ka┐demu, kto s│ysza│ o tzw. overclockingu, czyli ustawianiu procesora na czΩstotliwo╢µ taktowania wy┐sz▒, ni┐ do jakiej zosta│ przeznaczony.

Ad. 1. Prawdopodobie±stwo, ┐e na skutek "podkrΩcenia" procesora ulegnie uszkodzeniu p│yta g│≤wna jest raczej ma│e, gdy┐ mo┐liwo╢µ uszkodzenia p│yty powstaje wtedy, gdy procesor dzia│aj▒cy na zwiΩkszonych obrotach zatrzyma siΩ na skutek przegrzania. Im wiΩksza szybko╢µ procesora, tym wiΩcej ciep│a on wydziela. Nawet je┐eli zwiΩkszenie czΩstotliwo╢ci nie powoduje zatrzymania procesora (co zazwyczaj nie wystΩpuje, gdy zmiana czΩstotliwo╢ci jest nieznaczna) mo┐e to spowodowaµ kr≤tszy ┐ywot uk│adu.

Tak wiΩc zanim zaczniemy zwiΩkszaµ szybko╢µ serca komputera, zapewnijmy mu odpowiednie ch│odzenie.

Ad. 2. Pod tym pytaniem zapewne podpisz▒ siΩ wszyscy nabywcy procesor≤w z nie najpewniejszych ╝r≤de│ (gie│da itp.). W przypadku procesor≤w AMD, Cyrixa czy starszych modeli (Pentium, Pentium MMX) Intela, w praktyce nie ma mo┐liwo╢ci sprawdzenia, czy procesor, jakiego u┐ywamy jest fabrycznie przystosowany do danej czΩstotliwo╢ci. Producenci procesor≤w broni▒ siΩ przed procederem sprzedawania "podkrΩconych" procesor≤w pakuj▒c procesor w opakowanie, w kt≤rym nabywca znajdzie certyfikat autentyczno╢ci oraz zamontowany fabrycznie na procesorze wiatraczek (i ewentualnie radiator). Sam posiadam tak sprzedany procesor Pentium 133 MHz Intela i co ciekawsze nie uda│o mi siΩ go "przyspieszyµ", jednak nie wiem niestety, czy wszystkie tego typu "pakowane" procesory maj▒ tak▒ blokadΩ.

Nieco inaczej wygl▒da sprawa w przypadku nowych procesor≤w Intel Celeron. S▒ to uk│ady, w kt≤rych producent zamontowa│ piny identyfikacyjne jednoznacznie definiuj▒ce typ procesora. Sprawdzenie takiego procesora polega na umieszczeniu go na p│ycie bezzworkowej zawieraj▒cej BIOS, kt≤ry odczyta informacjΩ o procesorze na podstawie wspomnianych pin≤w. W przypadku innego typu p│yty g│≤wnej wracamy do punktu wyj╢cia, czyli niemo┐no╢ci weryfikacji rzeczywistej prΩdko╢ci procesora.

Dariusz Ha│as

(c) Copyright LUPUS