Test  


Kasy i drukarki fiskalne
Tomasz Go│Ωbiowski


Wubieg│ym roku sprzedano ponad 150 tys. kas fiskalnych. Jest to zatem do╢µ wa┐ny segment rynku IT. Wed│ug ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. podatnicy sprzedaj▒cy towary i ╢wiadcz▒cy us│ug s▒ obowi▒zani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku nale┐nego przy zastosowaniu kas rejestruj▒cych. Kryteria i warunki techniczne, kt≤rym musz▒ odpowiadaµ kasy rejestruj▒ce, oraz warunki ich u┐ywania okre╢la "Rozporz▒dzenie Ministra Finans≤w" z dnia 12 maja 1993 r. »adne urz▒dzenie z segmentu IT nie zosta│o dot▒d obwarowane tyloma wymogami prawnymi.

Kupuj▒c kasΩ nale┐y sprawdziµ, czy producenci krajowi i importerzy legitymuj▒ siΩ pozytywn▒ opini▒ Ministra Finans≤w. Odpowiedni paragraf wymusza zapewnienie polskiej instrukcji, a tak┐e tzw. ksi▒┐ki kasy, w kt≤rej odnotowywane s▒ wszelkie zdarzenia zwi▒zane z jej funkcjonowaniem.

Kasa i ksi▒┐ka maj▒ taki sam numer ewidencyjny i s▒ do siebie przypisane na sta│e. Kasa mo┐e dzia│aµ jako urz▒dzenie samodzielne lub te┐ jako czΩ╢µ sk│adowa systemu kasowego. Kasy winny mieµ pamiΩµ fiskaln▒, kt≤ra jest wbudowana w czΩ╢µ niedostΩpn▒ dla u┐ytkownika. Tego rodzaju pamiΩµ zapewnia trwa│y jednokrotny zapis i wielokrotny odczyt danych, kt≤re s▒ nieusuwalne bez zniszczenia samego urz▒dzenia.

Producent musi zapewniµ, ┐e zapis i przechowywanie danych bΩd▒ mog│y odbywaµ siΩ przez okres co najmniej piΩciu lat. Trzeba zwr≤ciµ uwagΩ na zabezpieczenie obudowy kasy. Wymogiem jest o│owiana plomba i tyczy siΩ to zar≤wno ka┐dej kasy systemu kasowego, jak i jego jednostki centralnej. Oddzielny przepis dotyczy paragonu, kt≤ry winien byµ drukowany w jΩzyku polskim. Jakiekolwiek nieprawid│owe dzia│anie urz▒dzenia nale┐y bezzw│ocznie zg│osiµ do serwisu, kt≤ry musi zareagowaµ w czasie nie d│u┐szym ni┐ 48 godzin od momentu zg│oszenia problemu. Co wiΩcej, serwisant musi - bez specjalnego wezwania - co najmniej dwukrotnie w ci▒gu roku dokonaµ przegl▒du technicznego. Szkoda, ┐e jaka╢ kom≤rka w ministerstwie nie przedstawi│a tak wyg≤rowanych ┐▒da± w stosunku do producent≤w pecet≤w. No, ale komputera nikt nie musi sobie kupowaµ, a kasy tak.

Aktualne przepisy i istotne komentarze na temat stosowania kas fiskalnyh mo┐na znale╝µ na stronie:
www.unipos.com.pl/clients/akrauze

Drukarka fiskalna


Drukarka fiskalna

Do zada±, kt≤re spe│nia kasa fiskalna, zgodnie z prawem wystarczyµ mo┐e drukarka fiskalna. Jest to z przyczyn finansowych dobre rozwi▒zanie dla ka┐dego punktu handlowego, gdzie z konieczno╢ci u┐ywa siΩ komputera. Zamiast kupna kasy, wystarczy pod│▒czenie drukarki do peceta i uruchomienie specjalnego oprogramowania, aby drukarka "wyplu│a" paragon. Urz▒dzenie to r≤wnie sumiennie odnotuje w pamiΩci EPROM ka┐d▒ przeprowadzon▒ transakcjΩ. Oferta rynkowa to ig│≤wki, atrament≤wki i drukarki termiczne. G│≤wn▒ zalet▒ tych pierwszych jest szybko╢µ, ale s▒ du┐o g│o╢niejsze od innych. Na ich korzy╢µ przemawia jednak fakt ta±szej eksploatacji. Oferta rynkowa jest na tyle du┐a, ┐e wyb≤r optymalnego urz▒dzenia nie powinien byµ trudny.

Nie tylko kasa...


Kasy na polskim rynku

WiΩkszo╢µ dostΩpnych na rynku kas wymaga wsp≤│pracy z wieloma urz▒dzeniami peryferyjnymi. Warto wiΩc zastanowiµ siΩ nad rodzajem drukarki - ig│owa czy termiczna - a tak┐e nad typem wy╢wietlacza, zar≤wno dla klienta, jak i sprzedawcy. Je┐eli jest mo┐liwo╢µ pod│▒czenia monitora, mo┐na wybraµ zwyk│y 14-calowy lub dotykowy z czytnikiem kart magnetycznych. Producenci proponuj▒ tak┐e kilka rodzaj≤w skaner≤w: skanery rΩczne, stacjonarne, r≤wnie┐ stacjonarne z wag▒. R≤┐ne s▒ sposoby rozwi▒za± zasilania awaryjnego, czΩ╢µ urz▒dze± dysponuje wbudowanymi bateriami, inne mo┐na pod│▒czyµ do urz▒dze± UPS. Ze wszystkimi kasami fiskalnymi wystΩpuj▒cymi na polskim rynku wsp≤│pracuj▒ zasilacze awaryjne fiskal UPS produkowane przez S.P.E. i I "ETA".

(c) Copyright LUPUS