|
Emulowane wspomnienia |
||||||
Andrzej Paj▒k | ||||||
Wirtualne komputery, pomog▒ przypomnieµ nam stare gry, czar programowania w jΩzyku Basic i generowane przez g│o╢niczek "zachwycaj▒ce" d╝wiΩki. Tw≤rcy emulator≤w chc▒c u│atwiµ dostΩp do swoich produkt≤w zaczynaj▒ je pisaµ w Javie, dziΩki czemu mog▒ one dzia│aµ na ka┐dym komputerze, bez wzglΩdu na zainstalowany system lub procesor. S▒dzΩ, ┐e ka┐dy z nas pamiΩta nieprzespane noce, gdy pr≤bowa│ doj╢µ do 60 mostu w niezapomnianym River Raid czy rozwik│aµ zagadki mrocznego horroru Elvira. Czar tych gier odszed│ jednak wraz z 8-bitowymi lub nieco wydajniejszymi 16-bitowymi komputerami, takich marek, jak Spectrum, Atari czy Commodore. Jednak, czy odszed│ na pewno? Zapale±cy z ca│ego ╢wiata prze╢cigaj▒ siΩ, by przywr≤ciµ czar tamtych dni i korzystaj▒c z wydajnych komputer≤w PC pisz▒ programowe zastΩpniki tamtych maszyn. Praktycznie ka┐da z nich doczeka│a siΩ swej wersji na platformΩ IBM PC, Spectrum nawet zosta│ zaemulowany w niezale┐nym od platformy jΩzyku Java, a w kolejce czeka emulator Atari ST tworzony w tym jΩzyku.
Prezentujemy kr≤tkie opisy najlepszych, naszym zdaniem, emulator≤w. Du┐a ich czΩ╢µ znalaz│a siΩ na naszym kr▒┐ku. Niestety nie publikujemy na p│ycie ┐adnych gier, poniewa┐ chronione s▒ przez prawo autorskie. Z podobnych wzglΩd≤w nie znalaz│y siΩ na p│ycie obrazy (image) ROM-≤w, czy DOS-≤w potrzebne do wystartowania niekt≤rych emulator≤w. Ich ewentualne poszukiwania mo┐na rozpocz▒µ od witryny Retrozone PamiΩtajmy jednak, ┐e nie wolno nam korzystaµ z tego oprogramowania d│u┐ej ni┐ 24-godziny i to tylko w celach testowych.
ZX SPECTRUM
Java ZX Spectrum
www.spectrum.lovely.net/Jetpac.html
X128 Pracuj▒cy w DOS-ie emulator Spectrum 128, kt≤re by│o wyposa┐one w 128 kB pamiΩci RAM. Pracuje w trybie pe│noekranowym, obs│uguje d╝wiΩk i joystick. Pozwala na pisanie program≤w w Basicu 48 lub 128. DostΩp do poszczeg≤lnych opcji programu, np. │adowania gier, uzyskujemy klawiszami funkcyjnymi.
X128 czyta formaty Z80, SNA i SLT. Czyta tak┐e dyskietki tzw. Betadive stosowane w Spectrum. Mo┐e zaemulowaµ tak┐e Pentagona - 256-kilobajtowego nastΩpcΩ Spectrum. X128 wydaje siΩ najbardziej wszechstronnym emulatorem mikrokomputera Pana Sinclaira.
WSpecEmu
Mo┐emy w ten spos≤b zgraµ programy na dysk peceta. Dodatkowym udogodnieniem jest graficzny odpowiednik klawiatury Spectrum u│atwiaj▒cej wprowadzanie polece± (ci, kt≤rzy mieli kiedy╢ Spectrum pamiΩtaj▒ jego klawisze, z kt≤rych ka┐dy wywo│ywa│ 5 funkcji).
"Ma│e" Atari (XL/XE)
Atari800Win
Do pracy potrzebuje ROM-u i czΩsto tak┐e jednej z wersji DOS-u dla Atari. Czyta image dysk≤w zapisane jako pliki XFD i ATR.
XL-it!
Dla tych, kt≤rzy nie mieli do czynienia z Atari czy te┐ innymi emulatorami tego komputera, przydatny jest plik Readme, gdzie znalaz│y siΩ wskaz≤wki dotycz▒ce obs│ugi programu.
Atari ST
WinSTon Dzia│aj▒cy pod Windows emulator Atari ST bez zastrze┐e± wsp≤│pracuje z wiΩkszo╢ci▒ gier i program≤w demo.
Wprowadzanie plik≤w do wirtualnych stacji dyskietek odbywa siΩ za pomoc▒ umieszczonych w oknie emulatora ikon. Program pracuje z d╝wiΩkiem i joystickiem. Wymaga niestety jednego z ROM-≤w tzw. TOS.
Pacyfist Rozbudowany i wszechstronniejszy emulator dzia│aj▒cy pod DOS-em. Utrudnieniem podczas pracy jest konieczno╢µ wprowadzenia ╢cie┐ki dostΩpu do TOS i okre╢lenie lokalizacji dysku twardego Atari w pliku konfiguracyjnym pacyfist.ini. Klawisz tyldy i F12 pozwalaj▒ na wybieranie dysku, restart wirtualnej maszyny czy nawet przegl▒d zawarto╢ci pamiΩci.
Zdecydowanie szybszy od poprzednika. Wp≤│pracuje z kart▒ d╝wiΩkow▒ (r≤wnie┐ d╝wiΩk MIDI) i joystickiem. Potrzebuje TOS.
Commodore 64
Win64
www.users.dircon.co.uk/~yellows/
CCS64
www.fatal-design.com/ccs64
Amiga
UAE Przygotowany dla systemu UNIX emulator doczeka│ siΩ swojej DOS-owej wersji. Obs│uguje d╝wiΩk stereo, joystick, wirtualne dyski i stacje dyskietek. Menu konfiguracyjne pozwala wyci▒gn▒µ wszystko, co oferowa│a rzeczywista Amiga.
Najlepszy ze znanych emulator≤w tego komputera. Do pracy potrzebuje oryginalnego (w postaci programowej) Kickstartu. Opis, jak go zgraµ z w│asnej(!!) Amigi, znajduje siΩ w dokumentacji (r≤wnie┐ po polsku).
Macintosh
Executor Pracuj▒cy pod Windows emulator Macintoshy z procesorami Motoroli, jednak nie PowerPC. Czyta dyski, ZIP-y, CD-ROM, dyskietki zapisane w makowym odpowiedniku FAT - standardzie HFS.
Radzi sobie z prostymi programami. Gorzej, gdy chcemy uruchomiµ zawansowane aplikacje np. Adobe Photoshopa. Niemniej przydatny nawet do rozpakowywania makowych archiw≤w SIT (dekompresor wbudowany w program), czy przegl▒dania i zgrywania plik≤w z makowych no╢nik≤w.
Potrzebuje przynajmniej Pentium 166 i 32 MB RAM.
Emulowany 3Dfx Podczas szukania emulator≤w komputer≤w natkn▒│em siΩ r≤wnie┐ na trzy programowo zrealizowane "dopalacze" grafiki 3D - akceleratory 3Dfx. Pierwszy z nich - 3Dfx Emulator - jest produktem firmy ELZ Software i przy procesorze Pentium 200 mo┐e osi▒gn▒µ nawet do 50 procent mocy prawdziwego 3Dfx. Niestety pracuje tylko z DirectX 3.0 i kilkoma grami, nie ma w╢r≤d nich GLQuake i Tomb Raidera 2. Drugi pr≤buje dodaµ nieco mocy kartom Matrox Mystique (3Dfx Emulator). Umo┐liwia nawet wyb≤r wielko╢ci bufora wideo oraz obs│ugiwanych efekt≤w. Ostatni programowy "dopalacz" emuluje Monstera 3D. Wymaga jednak karty S3 Virge i 64 MB RAM, ale pozwala zagraµ w GLQuake i QLHexena. Wszystkie programy znajduj▒ siΩ na p│ycie ENTERA CD9 #1. (c) Copyright LUPUS |