Klub U┐ytkownika  


Zdrowo i wygodnie
Anna Ga│▒zkiewicz


Przy ┐adnym urz▒dzeniu wspomagaj▒cym pracΩ umys│ow▒ nie spΩdzamy tyle czasu co przy komputerze. Dlatego tak wa┐ne jest, aby miejsce pracy by│o wygodne, bezpieczne, dobrze o╢wietlone - jednym s│owem, ┐eby spe│nia│o wymogi ergonomii.

W│a╢ciwe biurko


Ergonomiczne miejsce pracy
Niekt≤re stoliki nie zawsze s▒ odpowiednio du┐e, by m≤c na nich swobodnie pracowaµ. Czasem ledwo co zmie╢ci│ siΩ sam monitor, klawiatura, a tu jeszcze mysz potrzebuje trochΩ wolnego miejsca. Stolik powinien mieµ wiΩc odpowiedni▒ g│Ωboko╢µ, miejsce na obudowΩ komputera i klawiaturΩ. Je╢li z biurka korzystamy r≤wnie┐ przy pracy bez komputera, idealny okazuje siΩ dodatkowy wysuwany blat, na kt≤rym mo┐na ustawiµ klawiaturΩ. W│a╢nie w taki blat wyposa┐one s▒ stoliki tworzone z my╢l▒ o komputerze. Niekt≤re z nich maj▒ dodatkowe miejsce na skaner, drukarkΩ. CzΩsto wyposa┐one s▒ tak┐e w k≤│ka. Warto zastanowiµ siΩ nad kupnem takiego stolika, bo w wielu wypadkach mo┐liwo╢µ jego przesuniΩcia mo┐e u│atwiµ nam pracΩ, np. │atwiejszy dostΩp do sprzΩtu. Nale┐y tylko uwa┐aµ na "gorzej" pomy╢lane konstrukcje, w kt≤rych k≤│ka nie wytrzymuj▒ obci▒┐enia, jakim jest komputer z peryferiami i po prostu odmawiaj▒ wsp≤│pracy - odpadaj▒. Warto te┐ zadbaµ o p≤│ki w pobli┐u biurka, na kt≤rych mo┐na postawiµ pude│ko z dyskietkami czy p│ytami CD.

Wygodna klawiatura


Klawiatura jest elementem stanowiska wp│ywaj▒cym zar≤wno na wydajno╢µ pracy, jak i na jej komfort, w tym r≤wnie┐ na zapobieganie dolegliwo╢ciom uk│adu miΩ╢niowo-szkieletowego. Z tego powodu powinna byµ usytuowana w linii ╢rodkowej cia│a operatora. Prawid│owe u│o┐enie ko±czyn g≤rnych podczas obs│ugi typowej klawiatury powinno byµ takie, aby k▒t miΩdzy ramieniem i przedramieniem opartym na przed│okietniku wynosi│ oko│o 90 stopni. U│o┐enie klawiatury powy┐ej │okcia powoduje b≤le w obrΩbie ramion. RΩce podczas pisania na klawiaturze powinny byµ swobodne i mieµ mo┐liwo╢µ oparcia nadgarstk≤w o podk│adkΩ. Istotne jest, aby rΩka nie opiera│a siΩ o kant sto│u na wysoko╢ci nadgarstka, poniewa┐ niesie to za sob▒ ryzyko podra┐nienia nerwu przebiegaj▒cego przez nadgarstek. Klawiatura, kt≤r▒ bΩdziemy siΩ pos│ugiwaµ, mo┐e mieµ kszta│t standardowy lub profilowany - ergonomiczny. Kszta│t tej drugiej wyprofilowany jest tak, by nasze d│onie le┐a│y w naturalnej pozycji, a nadgarstki nie by│y nadmiernie obci▒┐one. By zadbaµ o nadgarstki, maj▒c zwyk│▒ klawiaturΩ, mo┐emy do niej dokupiµ podstawkΩ dostosowan▒ do wysoko╢ci klawiatury.

Dobry monitor


Zdrowo i wygodnie
Przyk│adowe, ergonomiczne akcesoria firmy 3M
Z│a jako╢µ monitora, r≤┐nice iluminacji i odleg│o╢ci miΩdzy powierzchniami pracy, tj. ekranem, klawiatur▒ i dokumentem prowadz▒ do os│abienia ostro╢ci wzroku. Obraz staje siΩ wtedy zamazany, oczy piek▒ i │zawi▒, mog▒ wyst▒piµ b≤le i zawroty g│owy, ╢wiat│owstrΩt, niemo┐no╢µ d│ugiego czytania. Z bada± wynika, ┐e na pogorszenie wzroku przy pracy z komputerem czΩ╢ciej skar┐▒ siΩ kobiety ni┐ mΩ┐czy╝ni. ZwiΩkszenie liczby godzin pracy przy komputerze z 3,5 do 6 powoduje wzrost liczby os≤b ze skargami na zmΩczenie wzroku z 9 do 45 procent og≤lnej liczby zatrudnionych na skomputeryzowanych stanowiskach. Monitor razem z biurkiem powinien byµ ustawiony tak, by na ekran nie pada│o ┐adne ostre ╢wiat│o. W przeciwnym razie powsta│e w ten spos≤b na ekranie refleksy bΩd▒ zniekszta│ca│y obraz komputerowy i mΩczy│y nam wzrok. Monitor ╢wieci w│asnym ╢wiat│em. Natomiast w celu o╢wietlenia klawiatury i ewentualnych materia│≤w najlepiej postaraµ siΩ o lampkΩ z regulowanym ramieniem. Kiedy usi▒dziemy przy biurku, odleg│o╢µ miΩdzy monitorem a naszymi oczami powinna zawieraµ siΩ w przedziale 45-70 centymetr≤w. G≤rna krawΩd╝ monitora powinna znajdowaµ siΩ na poziomie oczu u┐ytkownika. Optymalne ustawienie monitora powinni╢my osi▒gn▒µ wspomagaj▒c siΩ regulacj▒ krzes│a i biurka. Zbyt wysokie ustawienie monitora w stosunku do siedz▒cego powoduje sztywnienie w okolicy karku i szyi. Kupuj▒c monitor warto dowiedzieµ siΩ, czy spe│nia normy MPR-II i TCO '92 definiuj▒ce ograniczenia emisji szkodliwego promieniowania do bezpiecznego poziomu. Drugi warunek to rozmiar plamki, kt≤ry powinien wynosiµ najwy┐ej 0,28 mm, a lepiej by by│ mniejszy, np. 0,26 mm. Przy wiΩkszej plamce obraz mo┐e byµ rozmyty, co powoduje zmΩcznie oczu.

Filtry niezbyt potrzebne


Filtr zak│adamy, by wyeliminowaµ odblaski na monitorze, szkodliwe promieniowanie i pole elektrostatyczne. Jednak┐e od momentu wprowadzenia do sprzeda┐y monitor≤w LR (Low Radition) o obni┐onym stopniu promieniowania, kt≤rych ekrany zawieraj▒ warstwΩ przewodz▒c▒, bΩd▒c▒ skuteczn▒ zapor▒ dla pola elektrostatycznego, znaczenie filtr≤w zmala│o. Nowe monitory zosta│y wyposa┐one w warstwy odblaskowe i dodatkowo jeszcze w funkcje rozmagnesowania kineskopu (degauss), dziΩki czemu poprawia siΩ jako╢µ wy╢wietlanego obrazu i zmniejsza siΩ pole elektrostatyczne. Dlatego te┐ do obecnie stosowanych monitor≤w powinni╢my raczej u┐ywaµ filtr≤w poprawiaj▒cych wyrazisto╢µ obrazu na ekranie, ni┐ t│umi▒cych pole elektrostatyczne.

Mysz czy trackball?


Zdrowo i wygodnie
Wyb≤r w│a╢ciwej myszki czy innego urz▒dzenia steruj▒cego jest tylko pozornie b│ah▒ rzecz▒. Z bada± wynika, ┐e 2/3 wszystkich czynno╢ci podczas pracy na komputerze wykonujemy za pomoc▒ myszy. Dlatego powinni╢my kupiµ myszkΩ kszta│tem jak najbardziej zbli┐on▒ do wnΩtrza naszej d│oni. Nie dajmy siΩ skusiµ producentom oferuj▒cym myszy w kszta│cie samochod≤w czy owoc≤w. Nie kupujmy pierwszej lepszej myszy. Pobawmy siΩ ni▒ chwilΩ w sklepie, zobaczmy jak le┐y w naszej d│oni. Dla os≤b pracuj▒cych czΩsto z edytorami tekst≤w (lub stronami WWW) du┐ym u│atwieniem mo┐e siΩ okazaµ mysz z funkcj▒ przewijania tekstu i powiΩkszania/zmniejszania wielko╢ci czcionki. Nie mniej wa┐na jest podk│adka pod mysz. Tylko z pozoru podk│adki oferowane na naszym rynku niczym nie r≤┐ni▒ siΩ od siebie. Po jednych mysz chodzi z oporem, po innych ╢lizga siΩ. Niekt≤rym z nas bardziej ni┐ mysz bΩdzie odpowiada│ trackball. Popr≤bujmy. Nie jest to du┐y wydatek.

Krzes│o najwa┐niejsze


Praca z komputerem jest prac▒ siedz▒c▒, wymagaj▒c▒ wysi│ku statycznego, powoduje ona znaczne obci▒┐enie naszych miΩ╢ni. Najbardziej obci▒┐one s▒ te, kt≤re utrzymuj▒ cia│o w pozycji siedz▒cej - miΩ╢nie stabilizuj▒ce krΩgos│up. Obci▒┐one s▒ tak┐e miΩ╢nie ramion i r▒k, miΩ╢nie karku utrzymuj▒ce g│owΩ w pozycji umo┐liwiaj▒cej obserwacjΩ klawiatury lub ekranu. Przy wysi│ku statycznym wystΩpuje przed│u┐ony nacisk miΩ╢ni na naczynia krwiono╢ne, kt≤ry w r≤┐nym stopniu upo╢ledza przep│yw krwi przez miΩ╢nie. Proces ten przyspiesza zmΩczenie miΩ╢niowe. D│ugo utrzymywana pozycja siedz▒ca mo┐e doprowadziµ do zapalenia staw≤w, zapalenia pochewek ╢ciΩgnistych, b≤lu miΩ╢ni i zwyrodnienia staw≤w krΩgos│upa. W│a╢nie krzes│o w najwiΩkszym stopniu zapewnia prawid│ow▒ postawΩ przy pracy z komputerem. Najbardziej godne polecenia s▒ krzes│a z oparciem dla czΩ╢ci lΩd╝wiowej krΩgos│upa. Plecy powinny swobodnie opieraµ siΩ o oparcie, powinny byµ te┐ lekko odchylone do ty│u. Taka postawa odci▒┐a dyski miΩdzykrΩgowe, zapobiega sztywnieniu karku, a w rezultacie uci▒┐liwym b≤lom krΩgos│upa. Krzes│a powinny mieµ te┐ oparcia na │okcie, regulowan▒ wysoko╢µ i k≤│ka. Regulacja wysoko╢ci pozwoli na dostosowanie go do naszego wzrostu. Powinni╢my siedzieµ z nogami opartymi o pod│ogΩ lub podstawkΩ, tak by uda spoczywa│y r≤wnolegle w stosunku do pod│ogi.

(c) Copyright LUPUS