Klub U┐ytkownika  


W│asny papier firmowy
Grzegorz Teter

Wszelkiego rodzaju dokumenty wygl▒daj▒ znacznie lepiej, gdy drukowane s▒ na specjalnym papierze firmowym. Je┐eli jednak nie mamy do dyspozycji takiego druku, w ci▒gu kilku minut mo┐emy û pos│uguj▒c siΩ edytorem Microsoft Word û zrobiµ w│asny szablon û papier firmowy, na kt≤rym bΩdziemy pisaµ nasze dokumenty.

Otwieramy nowy dokument na bazie szablonu standardowego (lub tego, na kt≤rym zazwyczaj piszemy). W menu Widok wybieramy pozycjΩ Nag│≤wek i stopka, rozpoczynaj▒c w ten spos≤b edycjΩ nag│≤wka dokumentu. Wstawiamy tam dwukolumnow▒ tabelΩ, kt≤ra u│atwi nam sformatowanie tekstu, a nastΩpnie wy│▒czamy wszystkie jej krawΩdzie, pozostawiaj▒c jedynie krawΩd╝ doln▒, kt≤ra na wydruku oddzieli nag│≤wek od tre╢ci dokumentu (rys. 1).

Przygotowan▒ tabelΩ zaczynamy wype│niaµ tre╢ci▒. Przechodzimy do pierwszej kom≤rki tabeli i za pomoc▒ menu Wstaw/Rysunek/Z pliku wczytujemy logo, kt≤rym chcemy siΩ pos│u┐yµ, odpowiednio koryguj▒c jego rozmiary. NastΩpnie przechodzimy do drugiej kom≤rki, w kt≤rej wpisujemy wszelkie istotne informacje, takie jak np. adres, telefon, faks itp. Informacje te powinni╢my napisaµ czcionk▒ o kilka stopni mniejsz▒ ni┐ standardowa wielko╢µ wykorzystywanej przez nas czcionki. W zale┐no╢ci od ilo╢ci wpisanych informacji, mo┐emy teraz skorygowaµ wielko╢µ kom≤rek, tak aby uzyskaµ dobry graficznie efekt (rys. 2).

Je╢li zako±czyli╢my przygotowywanie nag│≤wka, mo┐emy teraz dodaµ do naszego dokumentu automatycznie uaktualnian▒ datΩ. W tym celu wybieramy z menu Wstaw pozycjΩ Pole. Wy╢wietli siΩ nam okno dialogowe (rys. 3), w kt≤rym zaznaczamy KategoriΩ: Data i godzina oraz nazwΩ pola: Date. Klikaj▒c przycisk Opcje mamy mo┐liwo╢µ wyboru formatu wy╢wietlania daty.

Wybieramy kt≤ry╢ z mo┐liwych schemat≤w i zatwierdzamy go za pomoc▒ przycisku Dodaj do pola. W tym momencie, je╢li format nam nie odpowiada, mo┐emy go zmodyfikowaµ, dokonuj▒c rΩcznych poprawek (rys. 4).

Je╢li dokonali╢my ko±cowych poprawek i umie╢cili╢my w naszym dokumencie wszelkie istotne informacje, mo┐emy teraz û za pomoc▒ opcji Plik/Podgl▒d wydruku û obejrzeµ, jak nasz dokument bΩdzie wygl▒da│ w rzeczywisto╢ci (rys. 5).

Je╢li wszystko jest w porz▒dku, tak przygotowany dokument mo┐emy teraz zapisaµ, pamiΩtaj▒c przy tym, aby w trakcie zapisywania okre╢liµ typ dokumentu jako: Word û szablon dokumentu. W tym momencie program powinien sam zmieniµ lokalizacjΩ pliku na tΩ, w kt≤rej przechowywane s▒ szablony. Standardowo jest to c:\Program Files\Microsoft Office\Szablony (rys. 6).

Tak zapisany dokument powinien znale╝µ siΩ na li╢cie dostΩpnych wzor≤w dokument≤w. Je┐eli teraz bΩdziemy chcieli stworzyµ jakie╢ pismo na naszym papierze firmowym, wystarczy wybraµ z menu Plik pozycjΩ Nowy i wskazaµ przygotowany wcze╢niej szablon (rys. 7).

(c) Copyright LUPUS