Laboratorium "


Sun Java WorkShop 2.0
Tomasz W│adycza±ski


Sun Java WorkShop 2.0
Sun Java WorkShop 2.0
Rynek narzΩdzi dla Javy prze┐ywa sw≤j boom. W kr≤tkich odstΩpach czasu odby│y siΩ premiery Borlanda (JBuilder), Sybase'a (Powersoft PowerJ) i IBM (Visual Age for Java). Sam Sun Microsystems zaprezentowa│ niedawno najnowsz▒ wersjΩ swojego Java Workshop.
Pakiet zawiera│ kr▒┐ek CD-ROM, poradnik instalacyjny, podrΩcznik obs│ugi i kilka ulotek. Wed│ug producenta pakiet powinien funkcjonowaµ bez problemu ju┐ na komputerze z procesorem klasy Pentium 100 MHz i 32 MB pamiΩci RAM. W praktyce okaza│o siΩ jednak, ┐e co prawda oprogramowanie pracuje na takiej platformie, ale do komfortu jest daleko. Niema│e wymagania sprzΩtowe mo┐na usprawiedliwiµ faktem, i┐ znaczna czΩ╢µ ╢rodowiska sama w sobie jest aplikacj▒ w Javie, kt≤ra podczas pracy musi byµ interpretowana. Do pewnego stopnia daje to jednak gwarancjΩ zgodno╢ci generowanego kodu ze standardem Java.
Sun Java WorkShop 2.0
Kr≤tko
pakiet do tworzenia aplikacji w Javie.

Zalety:
niska cena, wygodny interfejs, skuteczny debugger.

Wady:
wzglΩdne ub≤stwo mo┐liwo╢ci.

Dostarczy│:
Sun Microsystems Poland, ul. Hankiewicza 2, 02-103 Warszawa, tel. (022) 8747800, faks (022) 8747808, www.sun.com.pl

Cena:
ok. 500 PLN.

Rywal:
Visual Age for Java.

Przy projektowaniu aplikacji pakiet korzysta z do│▒czonego Java Development Kit w wersji 1.1.3. DziΩki temu obs│ugiwane s▒ komponenty JavaBeans. W Java Workshop jednak technologia ta zosta│a prze│o┐ona jedynie na paletΩ obiekt≤w graficznych modu│u "Visual Java GUI Builder". Samo ╢rodowisko nie udostΩpnia funkcji u│atwiaj▒cych tworzenie w│asnych JavaBeans. Java WorkShop wyrΩcza programistΩ jedynie przy tworzeniu podstawowego kodu komponentu. Mo┐e on zostaµ wygenerowany przed rozpoczΩciem pracy nad nowym projektem (funkcja "Create Project"). Podobny szkielet kodu mo┐na wygenerowaµ dla apletu, samodzielnej aplikacji oraz pakietu. Do zarz▒dzania ka┐dym z opracowywanych projekt≤w s│u┐y okienko "Project Manager".
Sam modu│ "GUI Builder" stanowi narzΩdzie do tworzenia interfejsu u┐ytkownika przez ┐mudne wpisywanie kodu. Jego paleta komponent≤w nie prezentuje siΩ tak imponuj▒co jak w konkurencyjnych narzΩdziach z graficznie projektowanym interfejsem Javy, jednak mo┐na j▒ konfigurowaµ i rozszerzaµ wed│ug w│asnych mo┐liwo╢ci i chΩci.
Przy optymalizacji ca│ego kodu przychodzi z pomoc▒ funkcja Profiler. Uruchamia ona aplikacjΩ w specjalnym trybie i generuje odpowiednie wykresy czasowe jej wykonania. Java WorkShop nie zaskakuje swoimi mo┐liwo╢ciami, ale r≤wnie┐ - w sensie pozytywnym - cen▒. Dlatego produkt wydaje siΩ dobry na pocz▒tek przygody z Jav▒. Bardziej wybrednym proponujΩ rozejrzeµ siΩ za "mocniejszymi" pakietami.

(c) Copyright LUPUS