Test  


Skanery do domu i biura
Andrzej Majkowski


Wsp≤│czesne mo┐liwo╢ci cyfrowego przetwarzania obraz≤w kusz▒ do ich kolekcjonowania w postaci elektronicznej. Aby jednak obraz znalaz│ siΩ na jakimkolwiek no╢niku (dysk twardy, p│yta kompaktowa) w postaci cyfrowej, bardzo czΩsto musi tam trafiµ poprzez urz▒dzenie peryferyjne zwane skanerem.

Kupuj▒c skaner do domu czy ma│ego biura, kierujemy siΩ najczΩ╢ciej cen▒ urz▒dzenia (im mniejsza, tym lepiej). Ale decyduj▒c siΩ na urz▒dzenia tanie (znacznie poni┐ej 1 tys. z│), musimy mieµ ╢wiadomo╢µ, ┐e po pierwsze produkty te nie zapewni▒ nam takiej perfekcyjnej jako╢ci, jak np. skanery warte 1-3 tys. z│ (nie m≤wi▒c o skanerach ca│kowicie profesjonalnych, najczΩ╢ciej bΩbnowych, kt≤rych ceny s▒ niebotyczne). Po drugie, odbije siΩ to na szybko╢ci dzia│ania skanera, choµ w warunkach domowych akurat ten parametr ma mniejsze znaczenie. Ta±sze skanery oferowane s▒ z interfejsem wykorzystuj▒cym port r≤wnoleg│y (tak jak drukarki) i s▒ z regu│y nieco wolniejsze od urz▒dze± dzia│aj▒cych poprzez interfejs SCSI.
Nie zawsze jednak tak siΩ dzieje, bo ca│kowita szybko╢µ skanowania zale┐y tak┐e od kilku innych czynnik≤w - prΩdko╢ci w≤zka przemieszczaj▒cego ╝r≤d│o ╢wiat│a, sprawno╢ci sterownika komunikuj▒cego siΩ z komputerem, wielko╢ci bufora pamiΩci w skanerze. Zalet▒ skaner≤w z interfejsem EPP (port r≤wnoleg│y) jest │atwo╢µ do│▒czania ich do komputera, bez ingerencji do jego wnΩtrza. Mo┐emy te┐ bez trudu do│▒czyµ drukarkΩ do dodatkowego portu obecnego w ka┐dym skanerze EPP (choµ oczywi╢cie nie mo┐emy jednocze╢nie drukowaµ i skanowaµ). Ale je╢li ju┐ mamy zamontowany w komputerze sterownik SCSI, to do│▒czenie skanera korzystaj▒cego z takiego interfejsu jest tak┐e banalnie proste (pod warunkiem, ┐e sterownik i skaner "dogadaj▒ siΩ"). Je╢li jednak musimy zamontowaµ kartΩ sterownika SCSI wraz z nowym skanerem, nie powinni╢my wpadaµ w panikΩ, albowiem jest to do╢µ proste i zapewne │atwiejsze ni┐ instalowanie i konfigurowanie karty graficznej czy d╝wiΩkowej.
Podstawowym parametrem odr≤┐niaj▒cym skanery i dziel▒cym je na klasy pod wzglΩdem oferowanej jako╢ci jest rozdzielczo╢µ optyczna. Obecnie wszystkie urz▒dzenia z grupy stacjonarnych, p│askich maj▒ 300╫600 pkt./cal. Te o rozdzielczo╢ci 600╫1200 pkt./cal daj▒ lepsz▒ jako╢µ (umo┐liwiaj▒ np. dobre skaningi ze slajd≤w ma│oobrazkowych, czego te pierwsze nie wykonaj▒ najlepiej). Kolejnym parametrem jest deklarowana g│Ωbia koloru. Standardem jest 30 bit≤w (po 10 na ka┐dy z podstawowych kolor≤w), ale s▒ i urz▒dzenia 36-, a nawet 42-bitowe. Parametr ten jednak jest nieco mniej istotny, bo na wyj╢ciu i tak otrzymujemy najczΩ╢ciej kolor 24-bitowy. Du┐o wa┐niejsza jest gΩsto╢µ optyczna (D) osi▒gana przez urz▒dzenie. Warto╢µ D=3,0 jest ju┐ dobra, D=3,3 dwukrotnie lepsza, a D=3,6 uznawana jest za doskona│▒. Wsp≤│czesne skanery w╢r≤d ca│ego bogactwa oprogramowania dostarczanego wraz z zestawem maj▒ sterowniki do komunikacji z komputerem. Przy czym najczΩ╢ciej jest to uniwersalny sterownik TWAIN, kt≤ry pozwala "zobaczyµ" skaner niemal z ka┐dej aplikacji graficznej i wykonaµ z jej poziomu wczytanie konkretnego obrazu. Sam proces skanowania jest czynno╢ci▒ prost▒, ale umiejΩtno╢µ uzyskania w│a╢ciwych efekt≤w skanowania jest po prostu sztuk▒, kt≤rej nie da siΩ nauczyµ w godzinΩ czy dwie. Takie umiejΩtno╢ci doskonali siΩ miesi▒cami, a nawet latami. Standardem w╢r≤d do│▒czanych do skaner≤w program≤w s▒ programy graficzne, s│u┐▒ce do ogl▒dania i poprawiania efekt≤w skanowania (dlatego nazywane programami retuszerskimi) oraz programy typu OCR do rozpoznawania skanowanych tekst≤w. Bardzo czΩsto jednak do│▒czone programy OCR nie obs│uguj▒ jΩzyka polskiego i s▒ w takim przypadku niemal nieprzydatne - chyba, ┐e kto╢ pracuje tylko z tekstami zachodnioeuropejskimi. W dro┐szych typach skaner≤w obecne s▒ te┐ programy do kalibracji kolor≤w monitora i procedury kalibracji kolor≤w samego skanera.

Nasz wyb≤r


Po przetestowaniu 26 modeli skaner≤w (24 p│askich, 1 rolkowego i 1 rΩcznego) uznali╢my, ┐e trzy spo╢r≤d nich kwalifikuj▒ siΩ do przyznania im najwy┐szych laur≤w i polecenia ich przy ewentualnym zakupie. S▒ to:
Hewlett-Packard ScanJet 5P
wybor≤r redakcji

Hewlett-Packard ScanJet 5P - za doskona│▒ jako╢µ skanowanych obraz≤w, rewelacyjn▒ szybko╢µ dzia│ania przy niezbyt wyg≤rowanej cenie, a przy tym │adny, nietypowy wygl▒d.







Primax Colorado D600
wybor≤r redakcji

Primax Colorado D600 - najlepszy z najta±szych; za 400 z│ nie znajdziemy lepszego skanera do domowych zastosowa±.









UMAX Astra 1220S
wybor≤r redakcji

UMAX Astra 1220S - idealne po│▒czenia cech skanera domowego (ma│e wymiary, tani) i biurkowego (dobra jako╢µ skan≤w i parametry techniczne).







A4 TECH


WinScan Color Pro-800 to jedyny przedstawiciel skaner≤w rΩcznych w naszym te╢cie. Z tego powodu nie mogli╢my przeprowadziµ test≤w szybko╢ciowych. Jest to urz▒dzenie typowo domowe. Parametry techniczne nie s▒ zbyt wysokie, ale i cena jest jedn▒ z najni┐szych. WinScan Pro-800 komunikuje siΩ z komputerem za pomoc▒ w│asnej karty ISA, przez kt≤r▒ jest tak┐e zasilany. Przed rozpoczΩciem pierwszego skanowania nale┐y pamiΩtaµ o kalibracji skanera. Drugi model tej rodziny - WinScan 9630 - to p│aski skaner stacjonarny o standardowych parametrach technicznych. Wyr≤┐nia siΩ bardzo szybkim skanowaniem w trybie Line-art oraz dobrym odwzorowaniem kolor≤w materia│u ╝r≤d│owego.

(KJ)

Agfa


Tradycyjnie skanery tego producenta nale┐▒ do czo│≤wki ╢wiatowej i s▒ uznawane za jedne z najlepszych. W naszych testach znalaz│y siΩ dwa modele: SnapScan 600 i StudioStar. Oba umo┐liwiaj▒ skanowanie z maksymaln▒ rozdzielczo╢ci▒ 600╫1200 dpi i oba wykorzystuj▒ interfejs SCSI.
Pierwszy z nich okaza│ siΩ bardzo szybkim urz▒dzeniem ustΩpuj▒c minimalnie HP ScanJet 5P w trybie pe│nokolorowym i uzyskuj▒c najlepszy wynik (identycz-ny z HP ScanJet 6100C) w trybie kreskowym. Drugi model skanowa│ nieco wolniej, ale i tak uplasowa│ siΩ w czo│≤wce wszystkich testowanych urz▒dze±. Gorzej wypad│y por≤wnania w testach jako╢ciowych - odchylenia od barw standardowych w obu modelach by│y nieco wiΩksze ni┐ nale┐a│oby tego oczekiwaµ.

(AM)

Canon


Dwa identyczne z wygl▒du modele tego producenta r≤┐ni▒ siΩ parametrami technicznymi: rozdzielczo╢ci▒ (odpowiednio 300╫600 i 600╫1200 dpi) i g│Ω-bi▒ przetwarzania kolor≤w (27 i 30 bit≤w). Oba skanery dzia│aj▒ przez interfejs SCSI.
Bardzo dobrze zaprezentowa│y siΩ w testach na szybko╢µ skanowania w trybie kreskowym (line-art). S│abiej wypad│y w trybie pe│nokolorowym.
Pod wzglΩdem jako╢ci przetwarzanych kolor≤w lepszy okaza│ siΩ model CanoScan 300 - podstawowe barwy by│y przetworzone poprawnie, a biel i czer± mia│y niewielkie odchylenia od idea│u. CanoScan 600 dobrze poradzi│ sobie tylko z biel▒ i czerwieni▒. Pozosta│e barwy podstawowe mia│y ju┐ spore odchylenia, wymagaj▒ce korekty programem retuszerskim.

(AM)

Dexxa


Dexxa Flatbed Scanner 4800 idealnie nadaje siΩ do domowego u┐ytku. Niewyg≤rowana cena i jednocze╢nie ca│kiem dobre parametry techniczne zainteresuj▒ na pewno grafik≤w-amator≤w. Oprogramowanie dostarczone przez producenta nie jest zbyt bogate, ale pozwala na podstawow▒ obr≤bkΩ skanowanych materia│≤w, │▒cznie z OCR.
Podczas test≤w skanera pojawi│y siΩ k│opoty z ustawieniem trybu portu r≤wnoleg│ego. Skaner dzia│a│ tylko w trybie Normal, nie akceptuj▒c EPP. Nie przeszkodzi│o to jednak w osi▒gniΩciu ca│kiem niez│ych wynik≤w szybko╢ciowych. Je╢li chodzi o jako╢µ skanowanych obraz≤w, Dexxa wypad│a dobrze, radz▒c sobie z wiernym zeskanowaniem wzornika kolor≤w. Oprogramowanie pozwala kalibrowaµ kolory monitora.

(KJ)

Hewlett-Packard


Obecne w testach dwa modele HP r≤┐ni│y siΩ znacznie od siebie nie tylko wygl▒dem. ScanJet 5P to zgrabny skaner p│aski, porΩczny, o │adnym wystroju, g│≤wnie do zastosowa± domowych lub niezbyt wyrafinowanych zada± profesjonalnych (z uwagi na maksymaln▒ rozdzielczo╢µ optyczn▒ 300 dpi). UwagΩ zwraca zastosowanie rzadziej spotykanych z│▒czy interfejsu (miniDIN-50) w tym skanerze wymagaj▒cych kabla i karty interfejsu z analogicznymi z│▒czami (do│▒czonymi do zestawu). Model ten okaza│ siΩ bardzo szybki w dzia│aniu (najlepszy wynik w trybie TrueColor), a przy tym zeskanowane barwy mia│y bezb│Ωdn▒ wrΩcz jako╢µ.
Drugi model, ScanJet 6100C, to znacznie wiΩksze i ciΩ┐sze urz▒dzenie o wy┐szych parametrach technicznych (rozdzielczo╢µ optyczna 600 dpi). Pod wzglΩdem szybko╢ci r≤wnie┐ ten model okaza│ siΩ jednym z najlepszych, a jego wierno╢µ przetwarzanych barw by│a nieskazitelna, podobnie jak w mniejszym modelu HP.

(AM)

Microtek


Rodzina skaner≤w Microtek reprezentowana by│a w naszym Te╢cie przez cztery modele. ScanMagic 4800P i ScanMagic 9636P to urz▒dzenia opisywane w marcowym numerze ENTERA. Oba skanery komunikuj▒ siΩ z komputerem za pomoc▒ z│▒cza r≤wnoleg│ego. Model 9636 jest godny polecenia z racji wysokich parametr≤w technicznych i bardzo przystΩpnej ceny. Jedyn▒ wad▒ obu modeli jest d│ugi czas skanowania, wynikaj▒cy z do╢µ ma│ych bufor≤w.
Model Phantom 330 zbli┐ony jest parametrami do ScanMagica 4800P, jednak jest znacznie szybszy od niego. Czwarty z rodziny skaner≤w Microtek - ScanMaker 630 - to konstrukcja wykorzystujaca z│▒cze SCSI. R≤┐nica ta, a tak┐e wy┐sze parametry techniczne wp│ywaj▒ na wy┐sz▒ cenΩ ScanMakera. W swojej klasie skaner ten uzyska│ jedne z lepszych wynik≤w szybko╢ciowych. Do│▒czonym do niego kontrolerem SCSI jest Adaptec AVA-1505.

(KJ)

Mustek


A┐ sze╢µ skaner≤w Mustek znalaz│o siΩ w naszym Te╢cie. Reprezentuj▒ one r≤┐ne klasy, zar≤wno je╢li chodzi o parametry jak i o ceny. Najta±szym i jednocze╢nie najprostszym modelem jest ScanExpress 6000P. Jest to skaner do domowego u┐ytku, wyposa┐ony jednak w profesjonalny program OCR Recognita 2.0. Identyczne parametry ma tak┐e model ScanExperss 6000SP. R≤┐nica polega wy│▒cznie na sposobie komunikacji z komputerem. Model 6000SP wyposa┐ony jest z kontroler SCSI. Ciekawym modelem jest rolkowy Paragon Page Color. Charakteryzuje siΩ niezbyt wysokimi parametrami technicznymi, ale za to ma podajnik, w kt≤rym mie╢ci siΩ 10 arkuszy formatu A4. Skaner wyposa┐ony jest we w│asny interfejs na karcie ISA (8-bit), przez kt≤ry jest tak┐e zasilany.
Trzy pozosta│e skanery Mustek to konstrukcje bardziej zaawansowane. Wszystkie wykorzystuj▒ z│▒cze SCSI i skanuj▒ z wysok▒ rozdzielczo╢ci▒ optyczn▒. Model Paragon 1200SP jest 36-bitowym skanerem formatu A4. Paragon 1200SP i 1200SP Pro potrafi▒ skanowaµ materia│y znacznie wiΩksze ni┐ A4 i mo┐na w nich zainstalowaµ przystawki do slajd≤w. Dodatkowo model Paragon 1200SP mo┐na wyposa┐yµ w podajnik arkuszy. Nale┐y wspomnieµ, ┐e wszystkie modele skaner≤w Mustek by│y do╢µ wolne i nie radzi│y sobie z odwzorowaniem koloru bia│ego z wzornika Agfy stosowanego przy testach jako╢ci. Dopiero d│uga kalibracja i wielokrotne pr≤by da│y satysfakcjonuj▒ce rezultaty.

(KJ)

Primax


Firma Primax przedstawi│a cztery skanery. Najbardziej ciekawym egzemplarzem by│ Phodox UltraScan 300. Konstrukcja ta nie korzysta ze sterownik≤w TWAIN, lecz ma w│asny driver. Wygl▒d zewnΩtrzny skanera te┐ jest niecodzienny, poniewa┐ g≤rna pokrywa otwiera siΩ jak ksi▒┐ka, a zamyka siΩ na zatrzask. Urz▒dzenie ma standardowe oprogramowanie, a zeskanowane zdjΩcia umieszczane s▒ na pulpicie Windows 95 lub w otwartej aplikacji.
Colorado to "podrodzina" skaner≤w Primax. S▒ to urz▒dzenia tanie, │atwe w instalacji i bardzo lekkie. Oba modele - D600 i Direct 4800 - wykorzystywa│y interfejs r≤wnoleg│y EPP. Wyposa┐one by│y w identyczne oprogramowanie. Zalet▒ Colorado D600 jest wy┐sza rozdzielczo╢µ optyczna i bardzo atrakcyjna cena jak na tΩ klasΩ sprzΩtu. Primax 9600 Profi to najsilniejszy z testowanych skaner≤w Primaxa. Charakteryzowa│ siΩ wysok▒ rozdzielczo╢ci▒ optyczn▒ i interpolowan▒ oraz wyposa┐ony by│ w interfejs SCSI.
Nale┐y przyznaµ, ┐e wszystkie skanery Primax cechowa│a wysoka wierno╢µ kolor≤w w por≤wnaniu z wzornikiem. Najlepiej radzi│ sobie z tym testem 9600 Profi. Wszystkie urz▒dzenia Primaxa odznacza│y siΩ du┐▒ szybko╢ci▒ skanowania. Do modelu 9600 Profi mo┐na dokupiµ przystawki do skanowania slajd≤w.

(KJ)

Trust


Trust Easy Scan 19200 jest skane-rem o rozdzielczo╢ci interpolowanej 19200╫19200 dpi. By│ to jeden z nielicznych skaner≤w z instrukcj▒ w jΩzyku polskim i do╢µ bogatym oprogramowaniem, w tym OCR.
Dodatkowymi zaletami Trusta s▒ ma│e wymiary, niewielka waga i zawrotna szybko╢µ skanowania w 600 dpi mimo z│▒cza r≤wnoleg│ego. Przy instalacji skanera mamy mo┐liwo╢µ wyboru sterownik≤w skanuj▒cych: TWAIN, ISIS, HP AccuPage. Bior▒c pod uwagΩ jako╢µ skanowania, Easy Scan 19200 zaliczyµ mo┐na do czo│≤wki testowanych modeli.
Odwzorowanie kolor≤w zeskanowanego wzornika by│o niemal idealne. Tak┐e cena tego modelu jest bardzo atrakcyjna jak na mo┐liwo╢ci tej konstrukcji.

(KJ)

UMAX


Dwa modele z najnowszej serii Astra zdecydowanie wyr≤┐nia│y siΩ w naszych testach. Oba skanery o zgrabnym wystroju i niewielkich rozmiarach r≤┐ni│y siΩ parametrami technicznymi oraz zastosowanym interfejsem: 610P korzysta│ z portu r≤wnoleg│ego komputera i mia│ maksymaln▒ rozdzielczo╢µ optyczn▒ 300╫600 dpi, natomiast model 1220S by│ zaopatrzony w interfejs SCSI, a jego maksymalna rozdzielczo╢µ optyczna wynosi│a 600╫1200 dpi. W testach szybko╢ciowych lepiej prezentowa│a siΩ Astra 1220S, kt≤ra jako jedna z nielicznych "zaliczy│a" test pe│nokolorowy w czasie poni┐ej 1 min. Pod wzglΩdem jako╢ci skanowanych barw r≤wnie┐ ten model okaza│ siΩ lepszy od swojej mniejszej "siostry". Dobre wra┐enia z test≤w wsparte zosta│y informacj▒ o atrakcyjnej cenie wiΩkszej Astry, najni┐szej w tej klasie sprzΩtu.

(AM)

Przyk│ady skanowania testowanymi skanerami


"Ko± jaki jest, ka┐dy widzi" - oto przed Pa±stwem pr≤bki prac testowanych przez nas urz▒dze±. Obok subiektywnych ocen jako╢ci efekt≤w skanowania zamieszczonych w tabeli, przedstawiamy "na ┐ywo" rezultaty skanowania ka┐dym z testowanych skaner≤w zdjΩcia apetycznych kanapek w warzywnym otoczeniu.
Skanery ustawiane by│y na maksymaln▒, w│asn▒ rozdzielczo╢µ optyczn▒ (300 lub 600 dpi), a zeskanowane zdjΩcie nie by│o poddawane dalszym obr≤bkom poprawiaj▒cym jako╢µ obrazu. Ilustracja wzorcowa wykonana zosta│a przez zeskanowanie orygina│u skanerem ScanView ScanMate F8 w rozdzielczo╢ci 300 dpi.

S│ownik


  • Aliasing - widoczne stopnie na uko╢nych liniach lub krawΩdziach obiekt≤w spowodowane przez ostry kontrast tonalny miΩdzy pikselami;
  • CCD (Charge Couple Devices) - urz▒dzenie ze sprzΩ┐eniem │adunkowym. Jest to ╢wiat│oczu│e urz▒dzenie elektroniczne stosowane w skanerach, cyfrowych aparatach fotograficznych przetwarzaj▒ce padaj▒ce na± ╢wiat│o w pr▒d elektryczny;
  • CMYK - Cyan (jasnoniebieski), Magenta (purpurowy), Yellow (┐≤│ty) i blacK (czarny) to podstawowe barwy w substraktywnym modelu barw;
  • Dpi (dot per inch) - punkty na cal, miara rozdzielczo╢ci urz▒dzenia wyj╢ciowego;
  • EPP (Enhanced Parallel Port) - tryb interfejsu portu r≤wnoleg│ego o rozszerzonych mo┐liwo╢ciach;
  • GΩsto╢µ optyczna (D) - stopie± nieprzezroczysto╢ci filtra, barwnika lub na╢wietlonej emulsji fotograficznej poch│aniaj▒cych ╢wiat│o;
  • Histogram - wykres ilustruj▒cy wystΩpuj▒ce w obrazie zakresy tonalne w postaci pionowych s│upk≤w;
  • Interpolacja - zwiΩkszenie rozdzielczo╢ci obrazu przez dodanie do niego nowych pikseli, kt≤rych barwy s▒ wyznaczane na podstawie barw pikseli s▒siednich;
  • IT8 - znormalizowany, przemys│owy wzorzec barw, u┐ywany do kalibracji urz▒dze± wej╢ciowych i wyj╢ciowych;
  • Korekcja gamma - korekcja zakres≤w tonalnych w obrazie, zwykle przez zmianΩ krzywych tonalnych;
  • Krzywe tonalne - s│u┐▒ do p│ynnego korygowania ca│ego zakresu tonalnego obrazu lub poszczeg≤lnych zakres≤w tonalnych w ka┐dym kanale barwy;
  • Liniatura rastra - liczba rzΩd≤w lub linii punkt≤w w obrazie rastrowym przypadaj▒cych na jednostkΩ d│ugo╢ci, normalnie wyra┐ana w liniach na cal (lpi);
  • Mora (moire) - powtarzaj▒ce siΩ, interferencyjne wzory powstaj▒ce przez na│o┐enie symetrycznych siatek punkt≤w lub linii o r≤┐nym k▒cie lub gΩsto╢ci wystΩpowania;
  • OCR (Optical Charakter Recognize) - optyczne rozpoznawanie znak≤w - analiza zeskanowanych danych w celu rozpoznania znak≤w i ich przekszta│cenia na tekst poddaj▒cy siΩ edycji;
  • Piksel - element obrazu. Obrazy cyfrowe sk│adaj▒ siΩ z po│▒czonych ze sob▒ pikseli o r≤┐nych barwach lub tonach;
  • RGB - Red (czerwony), Green (zielony), Blue (b│Ωkitny) to barwy podstawowe postrzegane przez ludzkie oko. Barwy te sk│adaj▒ siΩ na addytywny model barw;
  • Wsp≤│czynnik jako╢ci - wsp≤│czynnik zwielokrotnienia (od 1 do 2) wyj╢ciowej liniatury rastra, u┐ywany do obliczania rozdzielczo╢ci skanowania zapewniaj▒cej optymaln▒ jako╢µ na wyj╢ciu. Znany jest te┐ pod nazw▒ wsp≤│czynnika rastrowania.

(AM)

Ilustracja wzorcowa
A4 Tech WinScan 9630
A4 Tech WinScan Color Pro-800
AGFA SnapScan 600
AGFA StudioStar
Canon CanoScan 300
Canon CanoScan 600
Dexxa Flatbed Scanner 4800
Hewlett-Packard ScanJet 5P
Hewlett-Packard ScanJet 6100C
Microtec Phantom 330
Microtec ScanMagic 4800P
Microtec ScanMagic 9636P
Microtec ScanMaker 630
Mustek Paragon Page Color
Mustek Paragon 1200SP
Mustek Paragon 1200SP Pro
Mustek ScanExpress 6000P
Mustek ScanExpress 6000SP
Mustek ScanExpress 12000SP
Primax Colorado D600
Primax Colorado Direct 4800
Primax Phodox UltraScan 300
Primax 9600 Profi
Trust Easy Scan 19200
UMAX Astra 610P
UMAX Astra 1220S

(c) Copyright LUPUS