Laboratorium "


Poza rok 2000 - JavaStation
Tomasz W│adycza±ski


 Poza rok 2000 - JavaStation
Ten czajnik to naprawdΩ komputer
Ostatnio du┐o siΩ m≤wi o jΩzyku Java, w kt≤rym wielu upatruje przysz│o╢ci internetowego komputera globalnego. Jak dot▒d jedynym zastosowaniem Javy, z jakim siΩ stykamy na co dzie±, s▒ aplety i skrypty zdobi▒ce wiele stron internetowych, ale zaczyna kszta│towaµ siΩ platforma sprzΩtowa "webputer≤w" nastawionych na pracΩ w ╢rodowisku tego jΩzyka. Do naszego Laboratorium trafi│a JavaStation firmy SUN Microsystems, firmy chyba najsilniej promuj▒cej ideΩ komputera sieciowego.
ZewnΩtrzna stylizacja tego komputera jest szokuj▒ca - najbardziej przypomina on swoim wygl▒dem futurystyczny czajnik. Ten ┐art stylistyczny nawi▒zuje do "kawowych" skojarze± wystΩpuj▒cych czΩsto w publikacjach zwi▒zanych z Jav▒ (np. wydajno╢µ procesor≤w mierzona jest w "coffeinmarkach"). Wewn▒trz czajnika kryje siΩ jednak do╢µ interesuj▒ca technologia - procesor RISC microSPARC IIep taktowany zegarem 100 MHz, obs│uguj▒cy do 64 MB RAM. Ponadto na p│ycie g│≤wnej umieszczona jest pamiΩµ nieulotna typu Flash o pojemno╢ci 4 MB, przeznaczona do przechowywania systemu operacyjnego JavaOS, szybki interfejs sieciowy Ethernet 10/100Base-T, 16-bitowy uk│ad d╝wiΩkowy oraz grafika - 1280╫1024 pikseli z czΩstotliwo╢ci▒ od╢wie┐ania 75 Hz. Wyprowadzone z ty│u obudowy z│▒cza to m.in. VGA do monitora, port Ethernet typu RJ-45, wyj╢cie s│uchawkowe (mini-jack), port szeregowy RS-232C (DB-9) oraz gniazda typu PS/2 - do klawiatury i myszy. Bez monitora urz▒dzenie pobiera do 30 W energii, wa┐y ok. 5,5 kg i mo┐e pracowaµ w temperaturze od -5 do 45 stopni C.
JavaStation
Kr≤tko
Sun JavaStation - propozycja komputera sieciowego.

Zalety:
zwarta konstrukcja, pe│na zgodno╢µ ze standardem Java, nieskomplikowana obs│uga.

Wady:
brak wiΩkszej liczby "rdzennych" aplikacji, s│aba wydajno╢µ (interpretacja kodu).

Dostarczy│:
Sun Microsystems Poland, ul. Hankiewicza 2, 02-103 Warszawa, tel. (022) 8747800, faks (022) 8747808, www.sun.com.pl

Sercem JavaStation jest JavaOS - modu│owy, w znacznej czΩ╢ci oparty na Javie, system operacyjny. Najni┐sz▒ warstw▒ tego systemu jest mikroj▒dro, czyli podstawowe sterowniki i biblioteka obs│ugi sprzΩtu. G│≤wnym zadaniem mikroj▒dra jest uruchomienie maszyny wirtualnej Java (JVM) i zapewnienie jej wsp≤│pracy ze sprzΩtem. Dopiero JVM inicjuje i obs│uguje konkretne, napisane w Javie sterowniki wszystkich urz▒dze±. Pozosta│a czΩ╢µ systemu to "klasyczne" ju┐ biblioteki funkcji bazuj▒ce na ni┐szych warstwach systemu: podsystem graficzny, modu│ element≤w steruj▒cych interfejsu u┐ytkownika oraz modu│ obs│ugi sieci. Najwy┐sz▒ i tym samym najbardziej niezale┐n▒ od sprzΩtu warstwΩ JavaOS stanowi▒ biblioteki: graficzna (awt), wej╢cia/wyj╢cia (io) oraz sieciowa (net). Ca│y system jest │adowany z pamiΩci Flash lub z sieci, ze specjalnie skonfigurowanego serwera. Jak na ka┐dym "normalnym" komputerze, tak i na JavaStation potrzebny jest do pracy pulpit b▒d╝ mened┐er program≤w. W terminologii komputer≤w sieciowych tak▒ pow│okΩ systemow▒ nazywa siΩ "webtop". Dla JavaStation "webtopem" mo┐e byµ praktycznie dowolna aplikacja w Javie udostΩpniona na serwerze sieciowym. W ramach podstawowego "pakietu" klient otrzymuje takie aplikacje "webtop" jak przegl▒darka WWW o nazwie HotJava oraz swoisty mened┐er informacji osobistej HotJava Views.
Jak widaµ JavaStation to solidna technicznie konstrukcja. Czy Java stanie siΩ jΩzykiem przysz│o╢ci, a sieµ globalnym komputerem? Je╢li tak, to w│a╢nie przedstawili╢my pierwszy seryjnie produkowany terminal "globputerowy"!

(c) Copyright LUPUS