Magazyn  


Przysz│o╢µ system≤w sieciowych
Cezary G│owi±ski


A ktualnie w sieciach lokalnych nadal jeszcze kr≤luje Ethernet 10 Mb/s. PostΩp technologiczny i konkurencja miΩdzy firmami spowodowa│a, ┐e stopniowo zaczΩ│y pojawiaµ siΩ kolejne rozwi▒zania pozwalaj▒ce na du┐e prΩdko╢ci transmisji. ZaczΩ│o siΩ od 100VG-AnyLAN zaproponowanego przez HP. Wkr≤tce potem pojawi│ siΩ Fast Ethernet pracuj▒cy z prΩdko╢ci▒ 100 Mb/s. I to w│a╢nie ten standard zaczyna wypieraµ dotychczasowy Ethernet. Tym bardziej ┐e ceny adapter≤w powoli, ale stopniowo, spadaj▒. W miΩdzyczasie pojawi│ siΩ standard ATM (Asynchronous Transfer Mode) pracuj▒cy z prΩdko╢ci▒ 155 Mb/s (a nawet 622 Mb/s). Jednak nie by│ on lansowany jako podstawa sieci lokalnych, lecz bardziej jako sieµ szkieletowa. Ubieg│y rok przyni≤s│ natomiast kolejn▒ odmianΩ Ethernetu, tym razem gigabitow▒.

W biurze


Ethernet to najpopularniejsze rozwi▒zanie dla sieci lokalnych na ca│ym ╢wiecie. Ich zalet▒ s▒ tanie urz▒dzenia zar≤wno kart sieciowych, kt≤re s▒ montowane w komputerach, jak i urz▒dze± retransmituj▒cych. Popularno╢µ Ethernetu zaowocowa│a pojawieniem siΩ ulepszonej specyfikacji 802.3u, kt≤ra zwiΩkszy│a teoretyczn▒ przepustowo╢µ tej sieci do 100 Mb/s.

Fast Ethernet


Praktycznie ju┐ wszyscy producenci kart sieciowych maj▒ w swojej ofercie adaptery szybkiego Ethernetu. Jest to najta±szy w tej chwili spos≤b zwiΩkszenia przepustowa╢ci sieci lokalnej. Co wiΩcej, karty 100 Mb/s potrafi▒ automatycznie wykryµ i dostosowaµ prΩdko╢µ transmisji do "zwyk│ego" Ehternetu 10 Mb/s daj▒c du┐▒ elastyczno╢µ, gdy┐ mo┐liwa jest w ten spos≤b stopniowa migracja na nowy standard. Oczywi╢cie sieµ zacznie dzia│aµ z prΩdko╢ci▒ 100 Mb/s dopiero, gdy wszystkie jej elementy bΩd▒ obs│ugiwaµ Fast Ethernet. Zalet▒ jest tu to, ┐e nie musimy ju┐ kupowaµ kart 10 Mb/s do nowego komputera, a potem kolejnej szybszej karty, gdy oka┐e siΩ, ┐e potrzebujemy wiΩkszej przepustowo╢ci. Ju┐ teraz warto kupiµ kartΩ prze│▒czan▒ 10/100.

ATM


Protok≤│ ATM jest technologi▒ pakietow▒, kt≤ra wykorzystuje bardzo kr≤tkie pakiety sta│ej d│ugo╢ci nazywane kom≤rkami. Ka┐da kom≤rka ma d│ugo╢µ 53 bajty i sk│ada siΩ z dw≤ch czΩ╢ci: 5 bajt≤w nag│≤wka i 48 bajt≤w danych. Dzia│anie sieci opiera siΩ na tworzeniu, w ramach fizycznego │▒cza, wirtualnych ╢cie┐ek i kana│≤w. ATM ma zalety wymagane w sieciach rozleg│ych lub szkieletowych. Umo┐liwia transmisjΩ izochroniczn▒ (g│os, obraz; og≤lnie multimedialn▒). Gwarantuje przy tym realizacjΩ us│ugi QoS (Quality of Service). Jest dobrze skalowalny, zatem teoretycznie mo┐e byµ wykorzystywany w sieciach lokalnych. EkspansjΩ tΩ hamuj▒ jednak koszty sprzΩtu, kt≤re s▒ nadal wysokie.

Gigabit Ethernet


Potencja│ zwi▒zany z istniej▒c▒ infrastruktur▒ sieciow▒ opart▒ na Ethernecie, a tak┐e pojawienie siΩ bardzo szybkich konkurencyjnych standard≤w spowodowa│o, ┐e przyst▒piono do prac nad jego kolejn▒ wersj▒. Gigabitowy Ethernet, bo o nim mowa, bΩdzie dziesiΩµ razy szybszy od swego poprzednika w wersji Fast, a mimo to zachowa z nim zgodno╢µ. BΩdzie wykorzystywa│ ten sam format ramki, jej rozmiar oraz protok≤│ CSMA/CD.
Pierwsza specyfikacja oczekiwana jest w pierwszym kwartale 1998 roku i bΩdzie nosi│a oznaczenie 802.3z. Za gigabitowym Ethernetem przemawia niska cena urz▒dze± i kart oraz │atwo╢µ migracji istniej▒cych sieci na nowy standard. Te cechy powoduj▒, ┐e gigabitowy Ethernet nadaje siΩ do sieci lokalnych. Nowy Ethernet teoretycznie bΩdzie obs│ugiwa│ r≤┐ne rodzaje medi≤w transmisyjnych, w tym kable miedziane. Jednak jako podstawowe medium ma zostaµ wykorzystany ╢wiat│ow≤d. W≤wczas maksymalny zasiΩg transmisji bΩdzie wynosi│ ok. 3 km. Je╢li wszystko w implementacji gigabitowego Ethernetu p≤jdzie dobrze, to pierwszy raz bΩdziemy ╢wiadkami tego, ┐e prΩdko╢µ sieci bΩdzie wy┐sza ni┐ najszybszych serwer≤w.

W domu


Opr≤cz wy╢cigu technologicznego w dziedzinie sieci komputerowych trzeba braµ pod uwagΩ technologie pozwalaj▒ce na dostΩp do sieci z zewn▒trz. Od momentu, gdy komputery osobiste trafi│y do dom≤w, my╢lano jak je po│▒czyµ - rozwi▒zaniem okaza│y siΩ istniej▒ce linie telefoniczne. One w│a╢nie umo┐liwi│y komunikacjΩ z innymi u┐ytkownikami komputer≤w i do│▒czanie siΩ do sieci z miejsc, do kt≤rych nie by│y doprowadzone po│▒czenia bezpo╢rednie. Jednak, aby by│o mo┐na przesy│aµ dane poprzez linie telefoniczne, potrzebny jest modem (patrz: ENTER 1/98). Obecnie mamy do wyboru szybkie modemy telefoniczne 56 Kb/s, kt≤re tak naprawdΩ wejd▒ do powszechnego u┐ytku w ci▒gu dw≤ch lat. Je╢li jednak mamy do mieszkania doprowadzon▒ kabl≤wkΩ, kt≤ra udostΩpnia Internet, to mo┐emy skorzystaµ z modem≤w kablowych (ENTER 4/98). Jak na razie jest to drogie rozwi▒zanie, dlatego mo┐e warto poczekaµ na upowszechnienie szybkiej technologii ADSL, bazuj▒cej na tradycyjnych liniach telefonicznych.
Je╢li mamy dostΩp do cyfrowej linii telefonicznej, to warto ju┐ teraz skorzystaµ z modem≤w ISDN (ENTER 3/98).

56K


Jest to najnowszy standard modem≤w telefonicznych. W rzeczywisto╢ci istnia│y dwa standardy 3Com X2 oraz Rockwell K56flex, kt≤re nie by│y ze sob▒ zgodne. Niemniej rozszerza│y one mo┐liwo╢ci dotychczasowych urz▒dze± tego rodzaju, pozwalaj▒c na transmisjΩ danych z prΩdko╢ci▒: 56 Kb/s przy odbieraniu i 28.8 Kb/s przy wysy│aniu, wykorzystuj▒c do tego standardowe linie telefoniczne. Istnia│y, bo MiΩdzynarodowa Unia Telekomunikacyjna ITU przyjΩ│a jednolity standard modem≤w 56 Kb/s jako protok≤│ V.90. Przyczyni siΩ to do wzrostu popularno╢ci tych urz▒dze±, gdy┐ do tej pory wyb≤r napotyka│ barierΩ. Dotychczasowe konstrukcje maj▒ zostaµ uaktualnione tak, aby by│y zgodne ze jednolitym standardem.

Modemy kablowe


Modemy kablowe umo┐liwiaj▒ dostΩp do Internetu za po╢rednictwem istniej▒cych instalacji telewizji kablowej. S▒ to do╢µ drogie urz▒dzenia, dlatego stosuje siΩ je do instalacji zbiorczych. DziΩki nim mo┐liwe jest odbieranie danych z prΩdko╢ci▒ 36 Mb/s i wysy│anie z prΩdko╢ci▒ 2 MB/s.

ADSL


Jest to nowa technologia transmisji danych poprzez sieµ telefoniczn▒. Modemy ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) umo┐liwi▒ odbieranie danych z prΩdko╢ci▒ 1-6 MB/s, wysy│anie za╢ z prΩdko╢ci▒ 576 KB/s. Jest to jak na razie najszybsza technologia wykorzystuj▒ca istniej▒ce │▒cza. Polega ona na zwielokrotnianiu kana│≤w i kompresji transmitowanego sygna│u.

ISDN


Modemy przystosowane do pracy z cyfrowymi liniami telekomunikacyjnymi ISDN (Integred Services Digital Network) pozwalaj▒ na transmisjΩ z prΩdko╢ci▒ 128 Kb/s w obie strony. Do transmisji danych wykorzystywanych jest wiele cyfrowych kana│≤w jednocze╢nie na tej samej linii telefonicznej. DziΩki temu rozwi▒zaniu jest mo┐liwo╢µ transmitowania danych, g│osu, obrazu naprzemiennie po jednym przewodzie.

W kosmosie


Opr≤cz sieci naziemnych trwa rozw≤j sieci satelitarnych. Maj▒ byµ one uzupe│nieniem system≤w naziemnych. Ich g│≤wnym przeznaczeniem ma byµ obs│uga sieci globalnej. Trudno cokolwiek przes▒dzaµ, ale zanosi siΩ na to, ┐e stopniowo integracja sieci lokalnych z sieci▒ globaln▒ bΩdzie postΩpowaµ coraz szybciej. Satelity pozwol▒ na dostΩp do sieci z obszar≤w, na kt≤rych nie istnieje infrastruktura naziemna albo takich, gdzie jest ona zbyt s│aba, aby obs│u┐yµ nowoczesne technologie (wiΩcej na temat sieci satelitarnych mo┐na znale╝µ w ENTER-ze 4/98).

Na biurku


Od paru lat (od ok. 1995 r.) coraz g│o╢niej s│ychaµ o inicjatywie zast▒pienia komputera osobistego PC komputerem sieciowym NC. Urz▒dzenie to nie bΩdzie ju┐ tak samodzielne, jak zwyk│y komputer. Jego ╢rodowiskiem pracy bΩdzie sieµ i bez niej bΩdzie praktycznie bezu┐yteczny. Byµ mo┐e dlatego trudno jest, jak do tej pory, przeforsowaµ tΩ koncepcjΩ. Natomiast jego niew▒tpliw▒ zalet▒ ma byµ ni┐sza cena. Zalet▒ system≤w opartych na komputerach sieciowych jest jej scentralizowanie, szczeg≤lnie wskazane przy zarz▒dzaniu. Aplikacje w takim ╢rodowisku bΩd▒ dzia│aµ na du┐ych serwerach. To rozwi▒┐e jedn▒ z bol▒czek dzisiejszych sieci redukuj▒c w niej ruch. Pojawienie siΩ du┐ych serwer≤w aplikacji u│atwi te┐ ochronΩ takiej sieci, zmniejszaj▒c liczbΩ mo┐liwych maszyn, kt≤re mog▒ byµ zaatakowane. R≤wnie┐ obs│uga takiego systemu jest │atwiejsza. Aplikacje i bazy danych bΩd▒ serwisowane, konfigurowane i uaktualniane na komputerach g│≤wnych, a nie jak to ma miejsce w sieciach na kilkudziesiΩciu lub nawet kilkuset stacjach roboczych. Komputer sieciowy bΩdzie wyposa┐ony (wed│ug pomys│odawc≤w) w przegl▒darkΩ sieci WWW oraz wirtualn▒ maszynΩ Javy. Czy rzeczywi╢cie NC zast▒pi PC, przekonamy siΩ w najbli┐szych latach.
Opr≤cz idei komputera sieciowego jest jeszcze jedna koncepcja g│oszona przez przedstawicieli firmy Sony. Proponuje ona jako podstawΩ wykorzystanie telewizora, wzbogacaj▒c go w funkcje komputera osobistego, tak aby umo┐liwi│ korzystanie z Internetu. Tak wiΩc wygl▒da na to, ┐e za kilka lat bΩdziemy siedzieµ przed komputerami sieciowymi pracuj▒c na odleg│o╢µ, nasze dane za╢ bΩd▒ przesy│ane przez szybkie modemy kablowe, a nastΩpnie za po╢rednictwem sieci globalnej dotr▒ do biura. Gdy ju┐ siΩ zmΩczymy, to zam≤wimy do domu film wideo za po╢rednictwem NCwizora, ale nie bΩdziemy musieli fatygowaµ siΩ po ┐adn▒ kasetΩ, gdy┐ projekcja zostanie nam bezpo╢rednio wys│ana przez satelitΩ. A jak film bΩdzie siΩ nam podoba│, to skasujemy sobie trochΩ elektronicznych pieniΩdzy i zakupimy w jakim╢ elektronicznym sklepie piwo i chipsy, kt≤re przywiezie mam kurier bezb│Ωdnie trafiaj▒c naprowadzany systemem GPS.

Standardy Fast Ethernet


  • 100BASE-TX dwie pary kabla (nieekranowanej skrΩtki) kategorii 5 lub dwie pary kabla ekranowanego
  • 100BASE-T4 cztery pary kabla (nieekranowanej skrΩtki) kategorii 3, 4 lub 5
  • 100BASE-FX dwa wielomodowe ╢wiat│owody

Technologie xDSL


Technologia Odbieranie Wysy│anie Odleg│o╢µ *
IDSL (ISDN DSL) 128 Kb/s 128 Kb/s 5,4 km
HDSL (High-bit-rate DSL) 768 Kb/s 768 Kb/s 3,6 km
ADSL (Asymmetric DSL) 1,5-6 Mb/s 640-1000 Kb/s 3,6-5,4 km
SDSL (Symmetric DSL) 1,5-2 Mb/s 1,5-2 Mb/s 3 km
RADSL (Rate-Adaptive DSL) 7 Mb/s 1 Mb/s 3,6 km
VDSL (Very-high-rate DSL) 13-52 Mb/s 1,5-2,3 Mb/s 0,3-1,3 km

* odleg│o╢µ dotyczy sieci telekomunikacyjnej bez zainstalowanych repater≤w
¼r≤d│o: Byte

Rodzaje urz▒dze± po╢rednicz▒cych stosowanych przy dostΩpie do Internetu


Modemy telefoniczne 53 proc.
ISDN 26 proc.
Sieci kablowe 16 proc.
Satelity 5 proc.
¼r≤d│o: Gartner Group

DostΩp do Internetu poprzez r≤┐ne platformy


Komputery osobiste 84 proc.
Komputery sieciowe i telewizory 16 proc.
¼r≤d│o: Jupiter Communications

Historia sieci Ethernet (rysunek)
PrΩdko╢ci modem≤w (rysunek)

(c) Copyright LUPUS