Magazyn  


Nie upowa┐nionym wstΩp wzbroniony
Grzegorz Teter


Terminal FINGERSCAN
Terminal FINGERSCAN firmy Fujitsu pozwalaj▒cy na identyfikacjΩ os≤b na podstawie linii papilarnych Ten unikalny kod paskowy jest sprawdzany i weryfikowany z wcze╢niej zarejestrowanym wzorem. Ca│y proces identyfikacji zajmuje ok. 2 sekund.
L udzie od wiek≤w starali siΩ ochroniµ sw≤j maj▒tek przed ingerencj▒ niepowo│anych os≤b. Dlatego te┐, najcenniejsze rzeczy i oszczΩdno╢ci zamykano w r≤┐nego rodzaju szkatu│ach, skrzyniach, sejfach i bankach. Wraz z rozwojem cywilizacji, opr≤cz ochrony dobytku, pojawi│ siΩ jeszcze jeden problem - ochrona informacji.

Powsta│y wiΩc r≤┐norodne, coraz bardziej skomplikowane systemy ogranicze± dostΩpu. Im jednak tworzono bardziej wyrafinowane zabezpieczenia, tym bardziej wymy╢lano sprytne i przebieg│e sposoby na ich forsowanie. Ten nieustanny "wy╢cig zbroje±" oraz powstaj▒ce w ostatnich latach, z powodu dzia│alno╢ci os≤b trzecich, ogromne straty instytucji finansowych, przyczyni│y siΩ do powstania nowej dziedziny - biometrii. Zajmuje siΩ ona jednoznaczn▒ identyfikacj▒ os≤b na podstawie ich naturalnych, niepowtarzalnych cech biologicznych.

Elektroniczna cyganka


Wykorzystuj▒c zwyk│▒ kamerΩ ..
Wykorzystuj▒c zwyk│▒ kamerΩ wideo oraz standardowe o╢wietlenie, urz▒dzenie automatycznie odnajduje twarz identyfikowanej osoby i dok│adnie okre╢la po│o┐enie oka
Jeszcze do niedawna tylko stara Cyganka potrafi│a wyczytaµ informacje z naszej d│oni, dzi╢ elektroniczne czytniki radz▒ sobie z tym bez problemu. Robi▒ to zar≤wno skomplikowane systemy strzeg▒ce dostΩpu do drzwi naszych dom≤w i instytucji, jak i proste czytniki wbudowane w klawiaturΩ komputera. Pierwsze urz▒dzenia pozwalaj▒ce na bie┐▒co identyfikowaµ linie papilarne palca - bez u┐ycia popularnie stosowanego do tego celu przez policjΩ tuszu i papieru - powsta│y ju┐ wiele lat temu. Odcisk palca stanowi jedn▒ z najdok│adniejszych metod identyfikacji konkretnej osoby. Du┐▒ zalet▒ tej metody jest to, ┐e wz≤r linii papilarnych, r≤┐ny dla ka┐dego z nas, kszta│tuje siΩ jednoznacznie we wczesnym okresie dzieci±stwa i pozostaje niezmienny przez ca│e ┐ycie. Pewnym problemem mog▒ tu byµ wszelkiego rodzaju deformacje i uszkodzenia nask≤rka, np. skaleczenie, wiΩc aby temu zapobiec, zapisuje siΩ wz≤r nie jednego, lecz trzech palc≤w. Podczas weryfikacji por≤wnywany jest wz≤r palca zapisany w bazie systemu z odczytanym aktualnie przez urz▒dzenie. Weryfikacja nie odbywa siΩ jednak na podstawie por≤wnywania nak│adanych na siebie dw≤ch odcisk≤w, lecz na identyfikacji niedoci▒gniΩµ - przerwa± i rozwidle± we wzorze odcisku. W ten spos≤b okre╢liµ mo┐na oko│o 40 charakterystycznych punkt≤w pomiaru.
Opr≤cz weryfikacji linii papilarnych palc≤w mo┐na tak┐e rozpoznawaµ osoby na podstawie ca│ej d│oni. Podczas takiego procesu brane s▒ pod uwagΩ zar≤wno parametry zewnΩtrzne takie jak linie papilarne i indywidualny kszta│t d│oni, jak r≤wnie┐ struktura wewnΩtrzna. Specjalny czytnik prze╢wietlaj▒c d│o± por≤wnuje kszta│t i wzajemne u│o┐enie ko╢ci oraz ┐y│.

Przenikliwe spojrzenia


Druga kamera
Druga kamera kieruje siΩ na pozycjΩ oka i zapisuje pojedyncz▒, czarnobia│▒ klatkΩ. W identyfikacji nie przeszkadzaj▒ okulary, szk│a kontaktowe ani warunki o╢wietlenia.
Jedn▒ z najbardziej zaawansowanych i najdok│adniejszych, a co za tym idzie i najdro┐szych, metod biometrycznego rozpoznawania ludzi jest pomiar w│a╢ciwo╢ci oka. Analiza taka dokonywana jest na podstawie pomiaru obrazu naczy± krwiono╢nych na siatk≤wce lub tΩcz≤wce oka. Wysoka dok│adno╢µ tej metody wywodzi siΩ z tego, ┐e oko ludzkie kszta│tuje siΩ ca│kowicie w okresie dw≤ch pierwszych lat ┐ycia i pozostaje niezmienne a┐ do ╢mierci. Wz≤r tworzony przez naczynia krwiono╢ne jest tak unikalny, ┐e nie powtarza siΩ w oczach bli╝ni▒t ani nawet w lewym i prawym oku ka┐dego z nich. Urz▒dzenia tego typu okre╢laj▒ oko│o 250 unikatowych punkt≤w kontrolnych, bior▒c dodatkowo pod uwagΩ reakcjΩ ╝renicy oraz ci╢nienie krwi.
Nieco mniej skomplikowana jest analiza rys≤w twarzy. Pierwszym etapem takiej identyfikacji twarzy ludzkiej jest sczytanie rzeczywistego obrazu. NastΩpnie wizerunek poddawany jest obr≤bce, czΩsto z udzia│em sieci neuronowych, w celu uwypuklenia charakterystycznych krawΩdzi i zarys≤w. Przetworzony obraz por≤wnywany z wzorcowym, przechowywanym w bazie systemu. Metoda ta chocia┐ prosta i wygodna w u┐yciu, ma jednak pewne minusy. Twarz ludzka bowiem nie jest niezmienna w d│ugim okresie czasowym. Wszelkie zmiany wagi - uwypuklenie policzk≤w czy te┐ przeciwnie wychudzenie twarzy oraz zmiany spowodowane up│ywem czasu, np. pojawienie siΩ zmarszczek, mog▒ przyczyniµ siΩ do negatywnej weryfikacji uprawnionego u┐ytkownika. System taki wymaga wiΩc nanoszenia okresowych poprawek przechowywanego wizerunku.

Cyfrowy grafolog


okre╢lenie charakterystycznych punkt≤w na tΩcz≤wce
System wykorzystuje owaln▒ siatkΩ do okre╢lenia charakterystycznych punkt≤w na tΩcz≤wce. Siatka ta zostaje na│o┐ona na zdjΩcie oka, a urz▒dzenie odczytuje rozmieszczenie jasnych i ciemnych rejon≤w w stosunku do odpowiednich miejsc siatki i generuje "ludzki" kod paskowy specyficzny dla tej konkretnej tΩcz≤wki.
Choµ nasz podpis i charakter pisma zmienia siΩ nieustannie i zale┐y w du┐ej mierze od nastroju i samopoczucia, to do╢wiadczenia zebrane przez specjalist≤w z dziedziny grafologii, kryminologii, psychologii i medycyny pozwoli│y na stworzenie urz▒dze± analizuj▒cych strukturΩ pisma. Umo┐liwia to, pomimo optycznej r≤┐nicy pisma, ┐e czΩ╢µ jego cech pozostaje niezmienna. Bada siΩ wiΩc stosunek wielko╢ci jednych liter do drugich, odleg│o╢µ pomiΩdzy nimi, prΩdko╢µ i czas przeznaczony na nakre╢lenie konkretnych wyraz≤w, liczbΩ przerw podczas pisania i miejsca, w kt≤rych one wystΩpuj▒. Cechy te wystarczaj▒ do jednoznacznego rozpoznania konkretnej osoby, a elektroniczne urz▒dzenia potrafi▒ce to robiµ znalaz│y zastosowanie przy potwierdzaniu autentyczno╢ci dokument≤w w specjalistycznych zastosowaniach kryminologicznych i medycznych. Technologia ta trafi│a te┐ do komputerowych urz▒dze±, takich jak pi≤ra ╢wietlne, tablety czy dotykowe wy╢wietlacze organizer≤w.
Niekt≤re z system≤w skupiaj▒ siΩ tak┐e na identyfikacji os≤b na podstawie sposobu pisania okre╢lonych tekst≤w na klawiaturze. Tak jak w przypadku pisma rΩcznego, ka┐dy ma tak┐e swoj▒ indywidualn▒ dynamikΩ pisania na klawiaturze. Dla ka┐dego cz│owieka mo┐na wiΩc okre╢liµ spos≤b, w jaki wprowadza on okre╢lone s│owa czy zdania - has│o. Wa┐ne jest nie tylko to co siΩ pisze, ale tak┐e w jaki spos≤b. Urz▒dzenie bada rytm, prΩdko╢µ, si│Ω nacisku klawisza, czas jego naci╢niΩcia i spos≤b przenoszenia nacisku. Systemy dzia│aj▒ce w ten spos≤b zazwyczaj dodatkowo po│▒czone s▒ z jak▒╢ form▒ identyfikacji wizualnej.

Sezamie otw≤rz siΩ!


unikalny kod paskowy
Ten unikalny kod paskowy jest sprawdzany i weryfikowany z wcze╢niej zarejestrowanym wzorem. Ca│y proces identyfikacji zajmuje ok. 2 sekund
Magicznego has│a, wykorzystanego w ba╢ni przez AlibabΩ do otwierania Sezamu, mo┐emy dzisiaj u┐yµ ju┐ nie za spraw▒ magii, lecz nowoczesnej technologii, do otwarcia naszego sejfu ukrytego za obrazem. Rozpoznawanie g│osu, podobnie jak pozosta│e metody identyfikacji biometrycznej, oparte jest na tym, ┐e ka┐dy cz│owiek ma sw≤j unikalny zbi≤r charakterystycznych cech g│osu. S▒ one czΩ╢ci▒ akustycznego wzoru mowy. Systemy weryfikacji g│osowej wydobywaj▒ specyficzne i unikalne w│a╢ciwo╢ci g│osu, takie jak wysoko╢µ, ton, amplidudΩ czy spos≤b wibracji i por≤wnuj▒ je z wcze╢niej zapamiΩtanym wzorcem. Metoda ta tak┐e ma jednak swoje minusy. Ich przyczyn▒ jest zmienno╢µ g│osu ludzkiego, kt≤ra spowodowana mo┐e byµ stanem emocjonalnym lub zdrowotnym - wyobraziµ tu sobie mo┐emy np. ostr▒ chrypΩ wywo│an▒ przeziΩbieniem.
Dynamiczny rozw≤j biometrii oraz urz▒dze± wykorzystuj▒cych jej osi▒gniΩcia ╢wiadczy o du┐ym zainteresowaniu tematem. R≤wnocze╢nie wraz z rozwojem poszczeg≤lnych technik biomertycznych, zwiΩksza siΩ obszar zastosowa± tego typu rozwi▒za±. Zapotrzebowanie na konkretny typ urz▒dze± zwi▒zane mo┐e byµ np. z charakterystycznymi warunkami pracy, w kt≤rych chcemy je wykorzystaµ. Mo┐emy bowiem przypuszczaµ, i┐ np. czytniki linii papilarnych mia│yby ma│e zastosowanie w warsztacie mechanicznym, kt≤rego pracownicy maj▒ czΩsto zabrudzone rΩce wszelkiego rodzaju smarami.

(c) Copyright LUPUS