Klub U┐ytkownika  


Przydatne na srebrnej p│ytce


W tym miesi▒cu spo╢r≤d wielu zamieszczonych na naszym kr▒┐ku program≤w wybra│em dwie aplikacje.

Desk Pad 98


1	Okno Desk Pada
1 Okno Desk Pada
Jest to ma│a, ale bardzo u┐yteczna aplikacja dla posiadaj▒cych du┐▒ liczbΩ zainstalowanych program≤w, a potrzebuj▒cych mieµ szybki dostΩp do wybranych aplikacji. Program instalowany jest do foldera Autostart, dziΩki czemu jest uruchamiany od razu na starcie systemu. Domy╢lnie okno Desk Pada (rys. 1) znajduje siΩ w dolnym prawym rogu ekranu. Przedstawione na nim ikony umo┐liwiaj▒ uruchomienie niezbΩdnych program≤w.

DostΩp do opcji konfiguracyjnych jest mo┐liwy poprzez klikniΩcie prawym klawiszem myszki na oknie Desk Pada i wybranie opcji "Preferences" (rys. 2). Zaczynaj▒c od g≤ry mo┐emy zmieniµ wygl▒d (t│o) okna Desk Pada.
Poni┐ej w ramce zatytu│owanej "Program List" mamy mo┐liwo╢µ zdefiniowania program≤w jakie chcemy umie╢ciµ w rozwijalnym (za pomoc▒ pierwszej od lewej ikonki zatytu│owanej "My Programs") menu i tym samym mieµ do nich szybszy dostΩp.
2	Opcje konfiguracyjne Desk Pada
2 Opcje konfiguracyjne Desk Pada

Ponadto mo┐emy zdecydowaµ, kt≤re ikony (maksimum sze╢µ) maj▒ byµ wy╢wietlane standardowo w oknie Desk Pada poprzez zaznaczenie odpowiednich opcji w polu "Show Icons For". Ten ma│y programik oferuje jeszcze jedn▒ przydatn▒ funkcjΩ. Po klikniΩciu prawym klawiszem myszki w okienku g│≤wnym i wybraniu opcji "New Desk Pad Note" pojawi siΩ okno, w kt≤rym mo┐emy wpisaµ podrΩczn▒ notatkΩ. Jej reprezentacja w postaci ikony bΩdzie p≤╝niej widoczna na okienku Desk Pada. To nic innego jak elektroniczna forma popularnych w wielu biurach ┐≤│tych karteczek.

WhereIsIt 1.11


WhereIsIt 1.11
3 WhereIsIt 1.11 - podpowie gdzie co jest
Ten program powinien siΩ znale╝µ u ka┐dego, kto ju┐ nie wie, co gdzie ma, na jakiej dyskietce, czy te┐ jakie pliki s▒ na dysku itp. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu pojawi siΩ szereg okien zawieraj▒cych opcje konfiguracyjne. Po przebrniΩciu przez te ustawienia oczom naszym ukazuje siΩ okno g│≤wne programu. Wybieramy z menu "File" opcjΩ "New Catalog". Pojawi siΩ okno zawieraj▒ce pytanie o nazwΩ, jak▒ chcemy nadaµ naszej bazie program≤w. Interfejs programu jest do╢µ podobny do Eksploratora Windows 95, po lewej stronie mamy zawarto╢µ naszej bazy plik≤w (u┐ywanie s│owa katalog mo┐e byµ nieco myl▒ce), za╢ po prawej zawarto╢µ wybranego z lewej strony elementu tej bazy, czyli dysku, dyskietki itp.

Mamy zatem stworzon▒ now▒, ale jeszcze pust▒ bazΩ. Kliknijmy teraz ikonΩ "Add/Update Disk Image..." (pi▒ta od lewej w pasku z ikonami). Pojawi siΩ okno pozwalaj▒ce na wyb≤r konkretnego dysku, czy te┐ dyskietki. NajwiΩksz▒ zalet▒ tego programu jest fakt, ┐e w ka┐dej chwili mamy dostΩp do informacji np. co znajduje siΩ na 325 dyskietce, bez potrzeby wk│adania jej do stacji dysk≤w.

Oczywi╢cie program musi przedtem ka┐d▒ dyskietkΩ przeskanowaµ, czyli innymi s│owy musimy j▒ w│o┐yµ do stacji i wybraµ j▒ poprzez wspomnian▒ ju┐ wy┐ej ikonΩ "Add/Update". Podobnie postΩpujemy z ewentualnymi CD-ROM-ami lub innymi no╢nikami, na kt≤rych przechowujemy nasze dane. W tak stworzonej bazie mo┐emy wyszukiwaµ niezbΩdne informacje wg wolnej przestrzeni na danym dysku, wg nazwy, wg typu no╢nika itp.

(c) Copyright LUPUS