Test  


Bez kliszy
Dariusz Ha│as


A parat fotograficzny stanowi bez w▒tpienia urz▒dzenie powszechnego u┐ytku, kt≤┐ z nas bowiem nie lubi pami▒tek z przesz│o╢ci w postaci zdjΩµ? Nieco inaczej wygl▒da sytuacja w przypadku fotografii cyfrowej. Cyfrowe aparaty jeszcze rok czy dwa lata temu stanowi│y eksluzywne (ze wzglΩdu na swoj▒ cenΩ) wyposa┐enie dodatkowe komputera. Nie do╢µ, ┐e aparaty te by│y drogie, to jeszcze jako╢µ zdjΩµ by│a niemal ┐a│osna. Dzi╢ sytuacja wygl▒da du┐o lepiej.

Dzisiejsze "cyfr≤wki" s▒ ju┐ sporo ta±sze i choµ ich ceny wci▒┐ nie mo┐na jeszcze por≤wnywaµ z cenami aparat≤w konwencjonalnych, to jako╢µ zdjΩµ cyfrowych jest du┐o lepsza ni┐ w starszych modelach.
W aparatach cyfrowych zdjΩcie powstaje na skutek na╢wietlenia fotografowanym elementem tzw. tablicy ze sprzΩ┐eniem │adunkowym (CCD). Fizycznie spos≤b "odbioru" obrazu przez czujniki CCD jest analogiczny jak w popularnych skanerach (u┐ywaj▒cych tego samego typu czujnik≤w). CCD sk│ada siΩ z trzech lub czterech element≤w, z kt≤rych ka┐dy jest odpowiedzialny za detekcjΩ jednej z czterech (CMY i kolor uzupe│niaj▒cy) lub z trzech (RGB) barw podstawowych. Obraz odzwierciedlony na matrycy CCD jest nastΩpnie przesy│any do wewnΩtrznego no╢nika pamiΩci aparatu cyfrowego. W zale┐no╢ci od modelu mo┐e to byµ karta pamiΩci lub zwyk│a dyskietka. Podczas przesy│ania obrazu do pamiΩci jest dokonywana kompresja, kt≤rej si│a jest zale┐na od wybranego przez u┐ytkownika trybu pracy i rozdzielczo╢ci wykonywanego zdjΩcia. Najpopularniejsz▒ metod▒ kompresji stosowan▒ w tego typu urz▒dzeniach jest format JPEG. Mimo ┐e jest to kompresja stratna, co oznacza, ┐e im wiΩkszy jej stopnie±, tym gorsza jako╢µ kompresowanego elementu, to stanowi ona kompromis pomiΩdzy jako╢ci▒ a pojemno╢ci▒ (liczb▒ zdjΩµ) kart pamiΩci umieszczonych w cyfrowych aparatach.
NajwiΩksz▒ zalet▒ cyfrowych aparat≤w jest wyeliminowanie jednego etapu przygotowania publikacji - skanowania zdjΩµ. ZdjΩcie wykonane takim aparatem i przechowywane w pamiΩci aparatu, mo┐e byµ skopiowane do komputera i u┐yte w ewentualnych publikacjach bez ┐adnych dodatkowych nak│ad≤w. Ponadto u┐ycie aparatu cyfrowego eliminuje sam proces produkcji zdjΩµ, czyli wywo│ania kliszy, wykonania diapozytyw≤w b▒d╝ odbitek itp., a co za tym idzie zmniejsza koszt wykonania zdjΩcia. Zanim popadniemy w euforiΩ, nale┐y wspomnieµ, ┐e automatyka aparatu cyfrowego bardzo ogranicza wp│yw fotografa na ostateczny wygl▒d zdjΩcia. Ponadto rozdzielczo╢µ matrycy CCD jest ci▒gle zbyt niska do zastosowa± profesjonalnych. Jednak pomijaj▒c zastosowania typowo profesjonalne, aparat taki wydawa│by siΩ byµ idealny do zastosowa± domowych. U┐ytkownik nie musi kupowaµ filmu, oddawaµ go specjalistycznemu zak│adowi do wywo│ania, nie musi zamawiaµ i p│aciµ za odbitki. Wspaniale, ale jeszcze nie dzi╢, gdy┐, niestety, te ceny...

Agfa ePhoto 307


Agfa ePhoto 307
Agfa ePhoto 307 max rozdzielczo╢µ: 640╫480 pamiΩµ: 4 MB nasza ocena: 3 cena brutto: 1751 PLN (cena przeliczona z DM po kursie NBP z dnia 15.04.98)
Najprostszy i najta±szy aparat cyfrowy w ofercie Agfy typu kompakt, z wygl▒du przypomina popularne, proste w obs│udze aparaty fotograficzne. Wyposa┐ony jest w obiektyw o ogniskowej 43 mm (co jest odpowiednikiem 35 mm obiektywu w kamerze). Ma│y ekranik ciek│okrystaliczny wy╢wietla podstawowe parametry pracy i liczbΩ odzwierciedlaj▒c▒, ile jeszcze zdjΩµ mo┐na wykonaµ do zape│nienia karty pamiΩci o pojemno╢ci 4 MB. Interesuj▒ce nas motywy kadrujemy za pomoc▒ standardowego optycznego wizjera. Uk│ad CCD zainstalowany w ePhoto 307 mo┐e zarejestrowaµ 307 200 pikseli, co odpowiada rozdzielczo╢ci VGA 640╫480 pikseli. Tyle te┐ wynosi maksymalna rozdzielczo╢µ zdjΩcia wykonanego tym aparatem. Ponadto do wyboru jest jeszcze jeden tryb oferuj▒cy dwukrotnie wiΩksz▒ liczbΩ zdjΩµ, ale ich rozdzielczo╢µ wynosi w takim przypadku zaledwie 320╫240 pikseli.
U┐ytkownik nie ma ┐adnego wp│ywu na parametry zdjΩµ, takie jak ostro╢µ, ekspozycja, stopie± kompresji itp. Regulowalnymi elementami s▒: tryb pracy lampy b│yskowej (automatyczny, lampa w│▒czona, wy│▒czona, tryb redukcji "czerwonych oczu"), wyzwalacz czasowy (10-sekundowe op≤╝nienie) oraz mo┐liwo╢µ ustawienia czasu automatycznego wy│▒czenia siΩ aparatu (do 5 minut bezczynno╢ci urz▒dzenia). Podczas wykonywania zdjΩµ aparat nie daje mo┐liwo╢ci ani podgl▒du zdjΩµ (brak wbudowanego medium wizyjnego), ani te┐ ich selektywnego usuwania z pamiΩci karty bez pod│▒czania urz▒dzenia do komputera.
Na oprogramowanie dostarczane wraz z ePhoto 307 sk│adaj▒ siΩ: program Agfa PhotoWise 1.0, za pomoc▒ kt≤rego mo┐emy zgrywaµ zdjΩcia z aparatu i dokonywaµ ich edycji oraz program Adobe PhotoDeluxe umo┐liwiaj▒cy tworzenie archiw≤w zdjΩciowych, a tak┐e "upiΩkszanie" poszczeg≤lnych fotografii. Aparat zasilany jest czterema bateriami (b▒d╝ akumulatorkami) LR6. Standardowym wyposa┐eniem jest tak┐e obowi▒zkowy kabelek │▒cz▒cy aparat z komputerem. Podsumowuj▒c Agfa ePhoto 307 nie jest najnowszym rozwi▒zaniem jednak wci▒┐ stanowi dobre narzΩdzie dla domowych "zapale±c≤w". Jednak┐e jego cena mog│aby byµ nieco ni┐sza.

Agfa ePhoto 1280


Wyb≤r redakcji
Agfa ePhoto 1280
Agfa ePhoto 1280 max rozdzielczo╢µ: 1280╫960 pamiΩµ: 4 MB nasza ocena: 5 cena brutto: 3825 PLN (cena przeliczona z DM po kursie NBP z dnia 15.04.98)
ePhoto 1280 to znacznie nowszy i bogatszy w mo┐liwo╢ci, ni┐ poprzednik, aparat cyfrowy Agfy. Wysoka rozdzielczo╢µ i wierno╢µ kolor≤w w otrzymywanych zdjΩciach ╢wiadczy o przeznaczeniu tego urz▒dzenia dla bardziej zaawansowanych u┐ytkownik≤w. Na pierwszy rzut oka, uwagΩ zwraca niekonwencjonalna konstrukcja aparatu. Sk│ada siΩ on z dw≤ch po│▒czonych ze sob▒ czΩ╢ci. Na jednej z nich znajduje siΩ obiektyw wraz z lamp▒ b│yskow▒, za╢ na drugiej, dwucalowy ekran LCD, za pomoc▒ kt≤rego kadrujemy obraz oraz mo┐emy obejrzeµ wykonane ju┐ zdjΩcia. CzΩ╢µ z ekranem zamocowano na obrotowym przegubie o przedziale obrotu wynosz▒cym 280 (stopni). Takie rozwi▒zanie eliminuje niedoskona│o╢µ ekran≤w LCD (zanikanie obrazu przy du┐ym k▒cie patrzenia), co sprawia, ┐e interesuj▒cy nas motyw bΩdzie dobrze widoczny. Jest to o tyle istotne, ┐e aparat nie ma ┐adnego optycznego wizjera. Zastosowany w tym modelu uk│ad CCD potrafi zarejestrowaµ maksimum 810 000 pikseli, za╢ maksymalna rozdzielczo╢µ zdjΩcia (interpolowana) wynosi 1280╫960 pikseli.
Poza najwy┐sz▒ i nie ukrywajmy do╢µ pamiΩcio┐ern▒ rozdzielczo╢ci▒ (4 MB karta pamiΩci pomie╢ci tylko 6 takich zdjΩµ) u┐ytkownik ma do wyboru jeszcze dwie ni┐sze rozdzielczo╢ci: 1024╫768 oraz 640╫480. Ponadto w ka┐dej (poza najwy┐sz▒) rozdzielczo╢ci mo┐na ustawiµ jeden z dw≤ch tryb≤w kompresji JPEG: tzw. H od High (wysoka jako╢µ, niska kompresja) oraz S (s│absza jako╢µ przy wiΩkszej kompresji). Ekran LCD ma dwa (prze│▒czane przez u┐ytkownika) tryby pracy, kt≤rych ustawienie jest zale┐ne od jasno╢ci zewnΩtrznego o╢wietlenia.
Pomimo ┐e wiΩkszo╢µ funkcji aparatu jest ustawiana automatycznie (co zreszt▒ jest zalecane przez producenta mniej do╢wiadczonym u┐ytkownikom), tym kt≤rzy nie boj▒ siΩ i potrafi▒, pozostawiono mo┐liwo╢µ regulacji m.in. takich parametr≤w jak: ustawienie ostro╢ci, czasu ekspozycji, balansu bieli oraz wielko╢ci otworu przes│ony. Ponadto wbudowany wyzwalacz czasowy pozwala na wykonanie zdjΩcia z 5- lub 10--sekundowym op≤╝nieniem. Spos≤b obs│ugi aparatu zosta│ bardzo dobrze przemy╢lany przez jego konstruktor≤w. Do wszelkich ustawie± parametr≤w pracy urz▒dzenia mamy dostΩp za po╢rednictwem jedynie jednego przycisku-pokrΩt│a nazwanego Easy Pilot oraz pokrΩt│a prze│▒czaj▒cego aparat pomiΩdzy zapisywaniem zdjΩµ (fotografowaniem), odtwarzaniem zdjΩµ (podgl▒dem) oraz wy│▒czeniem go.
Wraz z aparatem nabywca otrzymuje ciekawy zestaw oprogramowania. Opr≤cz programu do zgrywania zdjΩµ z aparatu (nowsza, oznaczona numerem 1.5, wersja programu Agfa PhotoWise dostarczanego r≤wnie┐ z modelem ePhoto 307) maj▒cym poza standardowymi funkcjami zarz▒dzania zdjΩciami mo┐liwo╢µ redukcji skutk≤w kompresji, znajdziemy te┐ godny uwagi program o nazwie LivePix 1.1 SE. Aplikacja ta pozwala na znaczne "przerobienie" wykonanych zdjΩµ - doskonale radzi sobie z obrazami o du┐ych rozdzielczo╢ciach. Agfa ePhoto 1280 jest zasilany czterema bateriami (ew. akumulatorkami) LR6. Do standardowego wyposa┐enia nale┐y te┐ kabel szeregowy do komunikacji z komputerem oraz kabelek Video, za pomoc▒ kt≤rego mo┐emy pod│▒czyµ ten, wyposa┐ony w wyj╢cie Video Out, aparat do telewizora.
Za dodatkow▒ op│at▒ mo┐na nabyµ zestaw sk│adaj▒cy siΩ z zasilacza oraz karty pamiΩci o pojemno╢ci 8 MB. Ze wzglΩdu na kr≤tki ┐ywot baterii, zw│aszcza podczas transferu zdjΩµ do komputera, zestaw ten jest raczej koniecznym nabytkiem.

Canon PowerShot 600


Canon PowerShot 600
Canon PowerShot 600 max rozdzielczo╢µ: 832╫608 pamiΩµ: 1 MB nasza ocena: 2 cena brutto: 3500 PLN
Jest to ju┐ mocno zadomowiony na rynku model aparatu cyfrowego. Jego czujnik obrazu CCD zawiera 570 tys. pikseli, a rozmiary zapamiΩtywanych zdjΩµ mog▒ mieµ rozdzielczo╢µ 640 ╫ 480 lub 320 ╫ 240 punkt≤w.
Istnieje te┐ mo┐liwo╢µ uzyskania specjalnej, wysokiej rozdzielczo╢ci 832 ╫ 608 punkt≤w w trybie CCD RAW (czy-sty, nie skompresowany obraz przekazany prosto z czujnika obrazu). W pozosta│ych dw≤ch rozdzielczo╢ciach mo┐na stosowaµ tryby "fine", "normal" lub "economy" r≤┐ni▒ce siΩ stopniem kompresji.
Aparat ten mo┐e wydawaµ siΩ nieco niepraktyczny z uwagi na brak wy╢wietlacza TFT do bezpo╢redniego ogl▒dania wykonanych zdjΩµ. Jednak ma on inne ciekawe mo┐liwo╢ci. Jedn▒ z nich jest wbudowany mikrofon pozwalaj▒cy na zapisywanie g│osowych informacji, kt≤re chcemy do│▒czyµ do zrobionego zdjΩcia. Jest to nieoceniona funkcja, zw│aszcza przy robieniu bardzo wielu zdjΩµ - takie informacje nagrywane "na gor▒co" pozwol▒ na konstruowanie kompletnego archiwum i to nie tylko albumu rodzinnego, ale i wydarze± zwi▒zanych z aktywno╢ci▒ zawodow▒. Drug▒ ciekawostk▒ tego modelu jest mo┐liwo╢µ prze│▒czania w tryb tekstowy, czarno- -bia│y i wykonywanie zdjΩµ dokument≤w tekstowych, wizyt≤wek, plakietek itp. Minimalny rozmiar fontu, kt≤ry mo┐na czytelnie sfotografowaµ wynosi 4 pkt.
Aparat ma korekcjΩ nieadekwatnego o╢wietlenia oraz prze│▒cznik makro stosowany do zdjΩµ z ma│ej odleg│o╢ci (min. 10 cm). Bardzo ciekawy i nietypowy jest te┐ spos≤b │▒czenia aparatu z komputerem. Po│▒czenie odbywa siΩ poprzez interfejs r≤wnoleg│y, co zapewnia doskona│y transfer rzΩdu 2 MB/sek. Aby skomunikowaµ siΩ z komputerem, aparat nale┐y wstawiµ do specjalnej stacji dokuj▒cej (CS-36) po│▒czonej z portem r≤wnoleg│ym komputera, co, niestety, wi▒┐e siΩ z chwilowym brakiem dostΩpu do drukarki.
Aparat korzysta z wewnΩtrznej pamiΩci typu "flesh" o rozmiarze 1 MB. Wystarcza to jedynie na zapisanie od 4 do 15 zdjΩµ. Praktycznym rozwi▒zaniem wydaje siΩ zastosowanie karty CompactFlesh zgodnej ze standardem PCMCIA 2.1 o pojemno╢ci 4 MB, co pozwoli na zapis od 20 do 60 zdjΩµ. Idealnym zastosowaniem wydaje siΩ natomiast karta HD HC-170M (PCMCIA III) o pojemno╢ci 170 MB. Wtedy mo┐emy zapamiΩtaµ od 800 do 2500 zdjΩµ. Aparat zasilany jest akumulatorkami Ni-Cd (NB-6N) lub kompletem 6 baterii R6. Akumulatory wystarczaj▒ na wykonanie ok. 300 zdjΩµ (z lamp▒ b│yskow▒), ale ich czas │adowanie jest stosunkowo d│ugi (8-12 godz.). Do zestawu do│▒czony jest program graficzny Ulead PhotoImpact 3.0 o bardzo rozbudowanych mo┐liwo╢ciach, kt≤ry tak┐e mo┐e s│u┐yµ do przenoszenia zdjΩµ z aparatu do komputera.

Olympus Camedia C-1400 L


Olympus Camedia C-1400 L
Olympus C-1400 L max rozdzielczo╢µ: 1280╫1024 pamiΩµ: 4 MB nasza ocena: 4 cena brutto: 6789 PLN
Cyfrowa lustrzanka Olympusa to aparat oferuj▒cy swoim u┐ytkownikom zdjΩcia o najlepszych parametrach. Jego wygl▒d nie pozostawia w▒tpliwo╢ci, ┐e mamy do czynienia z aparatem wysokiej klasy. Uk│ad CCD zastosowany w tym aparacie pozwala zarejestrowaµ najwiΩksz▒ po╢r≤d testowanych przez nas modeli aparat≤w liczbΩ 1 410 000 pikseli. Maksymalna rozdzielczo╢µ wykonywanych zdjΩµ wynosi a┐ 1240╫1024 pikseli. W tej rozdzielczo╢ci aparat umo┐liwia wyb≤r jednego z dw≤ch tryb≤w jako╢ci (czyli stopnia kompresji). W zale┐no╢ci od wybranego w tej rozdzielczo╢ci trybu aparat jest w stanie zapamiΩtaµ maksymalnie 4 lub 12 zdjΩµ (karta pamiΩci o pojemno╢ci 4 MB). Dlatego te┐, gdy chcemy mieµ mo┐liwo╢µ "upakowania" wiΩkszej liczby zdjΩµ konieczne jest przej╢cie na jeszcze jeden tryb charakteryzuj▒cy siΩ ni┐sz▒, bo wynosz▒c▒ 640╫512 pikseli, rozdzielczo╢ci▒, co zwiΩksza liczbΩ zdjΩµ do 48.
Informacje, w jakim trybie aparat siΩ aktualnie znajduje oraz dane dotycz▒ce innych parametr≤w (ustawienie lampy b│yskowej, liczba zdjΩµ, stan baterii itp.), wy╢wietlane s▒ na ma│ym ekraniku - panelu kontrolnym - umieszczonym w g≤rnej czΩ╢ci aparatu. Podgl▒d zdjΩcia aktualnie wykonanego, b▒d╝ te┐ zdjΩµ znajduj▒cych siΩ ju┐ w pamiΩci jest mo┐liwy dziΩki wy╢wietlaczowi LCD o przek▒tnej 4,5 cm, znajduj▒cemu siΩ w tylnej czΩ╢ci aparatu.
W odr≤┐nieniu od Agfy ePhoto 1280, a tak┐e Olympusa C-820 ekran LCD nie umo┐liwia w tym modelu kadrowania. U┐ytkownik mo┐e uchwyciµ interesuj▒cy go schemat za pomoc▒ optycznego wizjera o regulowanej ostro╢ci (ostro╢µ wizjera nie ma zwi▒zku z ostro╢ci▒ wykonywanych zdjΩµ, jest to zatem uk│on w stronΩ os≤b z wad▒ wzroku). Poza charakterystycznymi ju┐ dla wszystkich aparat≤w cyfrowych ustawieniami lampy b│yskowej, mo┐liwa jest zmiana parametr≤w ekspozycji. Uproszczone zarz▒dzanie wykonanymi fotografiami jest mo┐liwe z poziomu samego aparatu (selektywne kasowanie, podgl▒d). Poza portem szeregowym (RS-232C) │▒cz▒cym aparat z komputerem (do zgrywania i ewentualnego wgrywania zdjΩµ z/do aparatu s│u┐y taka sama aplikacja jak w modelu C-820 L), mo┐liwe jest pod│▒czenie aparatu do ekranu telewizyjnego za po╢rednictwem gniazda Video Out (PAL). Ponadto aparat wyposa┐ony jest w gniazdo do pod│▒czenia zewnΩtrznego zasilacza (dokupywanego oddzielnie) oraz gniazdo drukarkowe, kt≤re umo┐liwia wydruk zdjΩcia bezpo╢rednio na drukarce. Ze wzglΩdu na nietypowe z│▒cze, s▒dzΩ, ┐e producent ograniczy│ mo┐liwo╢µ drukowania tylko do w│asnych modeli drukarek fotograficznych, niestety, nie mieli╢my okazji przetestowaµ tej mo┐liwo╢ci urz▒dzenia. Aparat podobnie jak wiΩkszo╢µ testowanych modeli, zasilany jest czterema bateriami lub akumulatorkami LR6.
Podsumowuj▒c jest to sprzΩt wysokiej klasy, wykonuj▒cy zdjΩcia o parametrach wystarczaj▒cych do ich zastosowania w niekt≤rych publikacjach, lecz do wad modelu 1400 L trzeba zaliczyµ zbyt ma│▒ pojemno╢µ karty pamiΩci (4 MB umo┐liwia zachowanie 4 zdjΩµ w najwy┐szej jako╢ci) oraz niezwykle wysok▒ cenΩ (6 789 PLN brutto).

Olympus Camedia C-820 L


Olympus Camedia C-820 L
Olympus C-820 L max rozdzielczo╢µ: 1024╫768 pamiΩµ: 2 MB nasza ocena: 4 cena brutto: 4398 PLN
C-820 L to kompaktowy model aparatu cyfrowego wyprodukowany przez znan▒ w fotograficznym ╢wiatku firmΩ Olympus. Jak na urz▒dzenie typu kompakt C-820L jest narzΩdziem oferuj▒cym wysok▒ rozdzielczo╢µ i dobre parametry wykonanych nim zdjΩµ. Olympus wyposa┐y│ sw≤j produkt w 1/3-calowy uk│ad CCD zdolny do zarejestrowania 810 000 pikseli. Do wyboru s▒ dwie rozdzielczo╢ci otrzymywanych zdjΩµ: wysoka (1024╫768) oraz ni┐sza (tryb Standard Quality) wynosz▒ca 640╫480 pikseli. Ponadto w wysokiej rozdzielczo╢ci mo┐liwy jest wyb≤r jednego z dw≤ch tryb≤w jako╢ci. R≤┐nica w tym wypadku polega tylko na stopniu kompresji, kt≤ry zreszt▒ jest regulowany przez do│▒czone oprogramowanie aparatu. Fotografowane motywy kadrujemy za pomoc▒ optycznego wizjera lub ekranu LCD. Ekran ten umo┐liwia tak┐e podgl▒d wykonanych zdjΩµ. DziΩki takiemu rozwi▒zaniu mo┐liwe jest usuniΩcie nieudanych zdjΩµ bez potrzeby pod│▒czania urz▒dzenia do komputera. Standardowo aparat wyposa┐ony jest w 2 MB kartΩ pamiΩci typu SmartMedia. Jak na uzyskiwane przez aparat rozdzielczo╢ci wydaje siΩ to wielko╢ci▒ zdecydowanie za ma│▒ (w najwy┐szej rozdzielczo╢ci przy najni┐szej kompresji aparat jest w stanie zapamiΩtaµ zaledwie 4 zdjΩcia). WiΩkszo╢µ fotograficznych parametr≤w jest regulowana automatycznie w zale┐no╢ci od o╢wietlenia oraz odleg│o╢ci od fotografowanego motywu. U┐ytkownikowi pozostawiono jedynie mo┐liwo╢µ ustawienia trybu pracy lampy b│yskowej. Wbudowany samowyzwalacz pozwala na wykonanie zdjΩcia z 12-sekundowym op≤╝nieniem. Komunikacja z komputerem odbywa siΩ za po╢rednictwem do│▒czonego kabla szeregowego (RS-232C).
Aplikacj▒ s│u┐▒c▒ do zgrywania i edycji wykonanych fotografii jest firmowy program o nazwie Olympus C-2.0. C-820 L jest zasilany czterema bateriami (lub akumulatorkami) typu LR6. Poza z│▒czem RS-232C aparat dysponuje gniazdem Video Out (PAL), co pozwala pod│▒czyµ aparat do telewizora w celu obejrzenia wykonanych fotografii. DziΩki temu, ┐e mo┐liwe jest skopiowanie grafiki w formacie JPEG z komputera na aparat (wcale nie musi byµ to wykonane nim zdjΩcie) pozwala to odtworzyµ na ekranie telewizyjnym co╢ w rodzaju prezentacji. Mimo wyr≤┐niaj▒cych go mo┐liwo╢ci oraz wysokich parametr≤w wykonanych zdjΩµ, czynnikiem bardzo os│abiaj▒cym og≤ln▒ notΩ aparatu jest zbyt niska w wyposa┐eniu standardowym pojemno╢µ pamiΩci oraz wysoka cena.

Sony Digital Mavica MVC-FD5


Sony Digital Mavica MVC-FD5
Sony Digital Mavica MVC-FD5 max rozdzielczo╢µ: 640╫480 pamiΩµ: 1,44 MB nasza ocena: 3 cena brutto: 3050 PLN
Ten aparat zaskakuje nietypowym rozwi▒zaniem zastosowanej pamiΩci masowej, na kt≤rej zapisywane s▒ wykonywane zdjΩcia. Wykorzystano bowiem tradycyjn▒ dyskietkΩ 3,5-calow▒ w formacie MS-DOS 1,44 MB. Ten spos≤b wykorzystania najbardziej popularnego no╢nika danych znakomicie u│atwia przenoszenie danych pomiΩdzy aparatem a komputerem PC. Obrazy zapisywane s▒ w formacie JPEG. Przy zastosowaniu trybu "fine" mo┐na ulokowaµ na dyskietce co najmniej 15-20 zdjΩµ, a w trybie "standard" - 30-40 zdjΩµ. W obu przypadkach maksymaln▒ rozdzielczo╢ci▒ oferowan▒ przez aparat jest 640╫480 punkt≤w. Nie jest to zbyt rewelacyjny parametr, zw│aszcza w po│▒czeniu z przetwornikiem CCD zawieraj▒cym tylko 380 tys. pikseli. Odbija siΩ to wyra╝nie na jako╢ci wykonanych zdjΩµ. Ale do publikacji w Internecie lub do demonstrowania zdjΩµ na monitorze ta jako╢µ w zupe│no╢ci wystarcza.
Zalet▒ tego modelu jest natomiast obecno╢µ du┐ego (2,5-calowego) ekranu TFT, kt≤ry s│u┐y zar≤wno jako celownik przy wykonywaniu, jak i przegl▒darka ju┐ zrobionych zdjΩµ. ZdjΩcia mo┐na ogl▒daµ bezpo╢rednio po wykonaniu pojedynczo lub w grupach po 6. Ekran ma w│asny regulator jasno╢ci, a zatem nie mo┐na oceniaµ wg jego stanu warunk≤w ekspozycji planowanego zdjΩcia. Aparat ma specjalny, okr▒g│y przycisk (co╢ w rodzaju joypada), s│u┐▒cy do poruszania siΩ po menu. Mo┐na w nim ustawiaµ parametry planowanych zdjΩµ, kasowaµ je, blokowaµ przed przypadkowym skasowaniem, formatowaµ dyskietkΩ, ustawiaµ wskazania daty i czasu. Prze│▒cznik trybu "macro" pozwala na wykonywanie zdjΩµ z bardzo bliskiej odleg│o╢ci, lecz nie nale┐y wtedy korzystaµ z lampy b│yskowej, bo zdjΩcia zostan▒ prze╢wietlone. Aparat wykorzystuje doskona│e akumulatorki litowo-jonowe (Li-Ion) pozwalaj▒ce na d│ugotrwa│▒ pracΩ. Producent zapewnia, ┐e z u┐yciem lampy b│yskowej mo┐na wykonaµ do 320 zdjΩµ lub przez 125 min odtwarzaµ nagrane zdjΩcia bez konieczno╢ci do│adowania akumulator≤w. Z naszych obserwacji wynika, ┐e dane te s▒ bliskie prawdy, zw│aszcza i┐ aparat automatycznie przechodzi w stan u╢pienia po 3 min braku aktywno╢ci.
TrochΩ uci▒┐liwe jest pamiΩtanie o konieczno╢ci w│▒czenia lampy b│yskowej przed ka┐dym zdjΩciem wykonywanym w gorszych warunkach o╢wietleniowych. Aparat bowiem ustawia jedynie automatycznie ostro╢µ i balans bieli. Wraz z aparatem oferowany jest w zestawie program graficzny Ulead iPhoto Express do obr≤bki wykonanych zdjΩµ.

Nasz wyb≤r


Por≤wnuj▒c wszystkie parametry, ceny oraz jako╢µ uzyskanych zdjΩµ zgodnym g│osem uznali╢my za najlepszy aparat Agfa model ePhoto 1280. Mimo nie najwy┐szych parametr≤w zdjΩµ (lepsze mia│ model Olympus C-1400 L) charakteryzowa│ siΩ najwiΩksz▒ elastyczno╢ci▒ w dopasowywaniu funkcji do w│asnych potrzeb oraz bardzo dobrze przemy╢lan▒ i prost▒ obs│ug▒. A wszystko to za wcale niewyg≤rowan▒, jak na tΩ klasΩ sprzΩtu - cenΩ. W╢r≤d modeli kompaktowych zdecydowanie wyr≤┐nia│ siΩ model C-820 L firmy Olympus. ZdjΩcia wykonana tym aparatem by│y naszym zdaniem najlepsze w╢r≤d zdjΩµ robinych aparatami typu kompakt, lecz wska╝nik cena/wydajno╢µ, niestety, nas nie zachwyci│. (DH)

Por≤wnaj jako╢µ!


ZdjΩcie wzorcowe wykonano aparatem Mamiya RB-67, wykorzystuj▒c film pozytywowy (slajd 6╫7 cm) o czu│o╢ci ISO 100. Slajd ten nastΩpnie zeskanowano skanerem Hewlet Packard ScanJet IIcx /T przy ustawionej rozdzielczo╢ci 300 dpi, otrzymuj▒c plik .TIF. T▒ sam▒ scenΩ w identycznych warunkach o╢wietleniowych sfotografowano ka┐dym z aparat≤w cyfrowych bez korzystania z lamp b│yskowych. Tak przygotowane zdjΩcia przeniesiono do komputera i bez ┐adnych korekt wkomponowano na nasze │amy. Efekt i r≤┐nice w jako╢ci mo┐ecie Pa±stwo zaobserwowaµ go│ym okiem. Wniosek jest oczywisty: tradycyjne aparaty zdecydowanie przewy┐szaj▒ jako╢ci▒ uzyskiwanych zdjΩµ swoich cyfrowych, m│odszych braci. S▒ te┐ od nich nadal znacznie ta±sze. Jedynie w kosztach eksploatacji (kupno i wywo│ywanie filmu oraz wykonywanie odbitek) nale┐y szukaµ przewagi aparat≤w cyfrowych, kt≤re tych koszt≤w s▒ pozbawione nad aparatami tradycyjnymi. (AM)

Agfa ePhoto 1280
Olympus Camedia C-820 L
Canon PowerShot 600
Sony Digital Mavica MVC-FD5
Agfa ePhoto 307
Olympus Camedia c-1400
Slajd wzorcowy

(c) Copyright LUPUS