Magazyn  


220 wolt≤w na sekundΩ
Andrzej Paj▒k


P owszechnie znane s▒ sposoby │▒czenia siΩ z Internetem. NajczΩ╢ciej do tego celu wykorzystuje siΩ modemy i wolne anologowe linie telefoniczne, rzadziej szybsze cyfrowe linie ISDN. Niekt≤re firmy pr≤buj▒ wykorzystaµ zupe│nie odmienne rozwi▒zania, takie jak telewizja kablowa (ENTER 4/98), czy... sieµ energetyczna.

Istniej▒ dwie szerzej znane koncepcje powszechnego wykorzystania tej technologii. Pierwsza, pomys│u kanadyjskiego producenta telekomunikacyjnego Nortel (dawniej Northern Telecom) i druga, ameryka±skiej firmy Intelogis nazwana Passport. Warto dodaµ, ┐e ta ostatnia jest kontynuacj▒, odsprzedanego Intelogis, projektu Novella znanego pod nazw▒ NEST.

Po kanadyjsku, ale nie w Kanadzie


Nortel wsp≤lnie z Norweb Communication (filia brytyjskiego dostawcy wody i energii United Utilities) zaprezentowa│y w pa╝dzierniku ubieg│ego roku spos≤b transmisji danych przez sieµ elektroenergetyczn▒ do domowych u┐ytkownik≤w z szybko╢ci▒ powy┐ej 500 Kbps. Pomys│ Nortela wykorzystuje do przesy│ania danych sieµ kabli ╢wiat│owodowych podwieszonych na s│upach wysokiego napiΩcia (rys. 1). ªwiat│owody │▒cz▒ centralny serwer dostΩpu do Internetu z koncentratorami znajduj▒cymi siΩ w podstacjach transformatorowych. Dalej dane s▒ rozprowadzane przez sieµ zbudowan▒ analogicznie jak sieµ lokalna LAN, kt≤rej okablowanie zosta│o po│o┐one razem z przewodami doprowodzaj▒cymi energiΩ elektryczn▒ do mieszka± u┐ytkownik≤w. Mo┐liwo╢µ transmisji danych z prΩdko╢ci▒ 500 kbps, a w przysz│o╢ci nawet 1 Mbps czyni z tego rozwi▒zania alternatywΩ do tradycyjnych sposob≤w pod│▒czenia siΩ do sieci. Dodatkowym atutem tej technologii ma byµ jej cena. Instalacja ma kosztowaµ tyle samo co koszt pod│▒czenia do sieci telefonii cyfrowej ISDN. Z tym ┐e sieµ Nortela bΩdzie 8-krotnie szybsza i bΩdzie z niej mo┐na korzystaµ non stop bez dodatkowych op│at. Pilotowa instalacja ruszy│a ju┐ w Manchesterze, gdzie w ten spos≤b pod│▒czona zosta│a do Internetu jedna ze szk≤│. Kolejne rusz▒ zapewne wkr≤tce w Europie i Azji. Nortel chwilowo nie my╢li o USA i Kanadzie ze wzglΩdu na inny system dystrybucji pr▒du.

Sieµ przez gniazdko


Technologia Passport jest pomys│em po│▒czenia komputer≤w i drukarek w sieµ LAN (odleg│o╢µ do 800 m), z tym ┐e zamiast kabla koncentrycznego czy skrΩtki jako no╢nika u┐ywa linii napiΩcia 220 V. WszΩdzie tam, gdzie jest gniazdko, bΩdzie mo┐na dziΩki Passportowi za│o┐yµ sieµ, kt≤rej przepustowo╢µ wynosi obecnie 350 kbps i ma wzrosn▒µ niebawem do 1,5 Mbps. Zastosowanie takiego rozwi▒zania jest szerokie, pocz▒wszy od wymiany plik≤w, wsp≤lnych drukarek, po dostΩp do Internetu. Co prawda sam pomys│ firmy Intelogis nie oferuje pod│▒czenia do sieci, ale stwarza mo┐liwo╢µ pod│▒czenia wielu komputer≤w, po│▒czonych poprzez gniazdka do jednej telefonicznej linii dostΩpowej, za pomoc▒ szybkiego modemu, np. ADSL (rys. 2). Takie rozwi▒zanie pozwala │atwo zbudowaµ, nawet niewielkim kosztem, sieµ osiedlow▒, bowiem sugerowana cena urz▒dzenia wraz z oprogramowaniem pozwalaj▒cym na po│▒czenie 2 komputer≤w i drukarki ma wynosiµ ok. 250 dolar≤w. Koszt pod│▒czenia nastΩpnego komputera i drukarki wynosiµ ma odpowiednio 100 i 50 dolar≤w. Produkt ma byµ dostΩpny w USA wiosn▒ 1998 roku. Na polskich │▒czach Polskie Sieci Energetyczne proponuj▒ swoje sieci telekomunikacyjne komercyjnym odbiorcom (sprzeda┐▒ us│ug zajmuje siΩ sp≤│ka Tel-Energo). S▒ nimi g│≤wnie operatorzy sieci GSM, NASK i Telbank. Rozwi▒zanie PSE wykorzystuje do transmisji danych (szybko╢µ do 622 Mbps) ╢wiat│owody ukryte w linkach odgromowych, w kt≤re wyposa┐one s▒ wszystkie s│upy wysokiego napiΩcia. Stwarza to mo┐liwo╢ci wykorzystania tej infrastruktury w podobny spos≤b, jaki zaprezentowa│ Nortel. Na realizacjΩ pomys│u musimy poczekaµ a┐ urz▒dzenia firmy Intelogis pojawi▒ siΩ w sprzeda┐y w Polsce.

Dodatkowe informacje


Informacje o nowych technologiach mo┐na znale╝µ w Internecie pod adresami:
www.intelogis.com
www.nortel.com
www.norweb.com
www.pse.com.pl

Wykorzystanie sieci do transmisji danych wg Nortela (rysunek)
Wykorzystanie sieci elektroenergetycznej do transmisji danych wg technologii Passport (rysunek)

(c) Copyright LUPUS