L aboratorium "


ExtendNet VPN
Ryszard Sobkowski


ExtendNet VPN
ExtendNet VPN û dedykowany serwer protoko│u PPTP
V PN, czyli pozorne sieci prywatne (virtual private network), to rozwi▒zanie stosowane od pewnego czasu do wydzielenia w sieciach rozleg│ych niezale┐nych zindywidualizowanych podsieci o pokrywajacym siΩ zasiΩgu. Stosowany do tego rodzaju transmisji protok≤│ PPTP (Point to Point Tunneling protocol) zapewnia wystarczaj▒c▒ poufno╢µ danych, transmitowanych w sieci wirtualnej. PPTP jest z powodzeniem stosowany w Internecie. Na jego podstawie oparte jest testowane przez nas urz▒dzenie ExtendNet VPN, produkcji Extended Systems Inc. z Idaho.
ExtendNet VPN jest specjalizowanym serwerem PPTP, umo┐liwiaj▒cym swoim klientom do│▒czanie siΩ z Internetu do sieci LAN tak, jakby pracowali bezpo╢rednio w tej sieci. ExtendNet VPN wyposa┐ony jest w z│▒cza do Ethernetu (10base-2 i 10/100base-T). Zarz▒dzanie funkcjami serwera odbywa siΩ poprzez protok≤│ SNMP lub przy u┐yciu dedykowanego oprogramowania konfiguracyjnego InterprEYES Manager.
ExtendNet VPN
Kr≤tko
ExtendNet VPN umo┐liwia zalogowanie do sieci LAN poprzez Internet.

Zalety:
skuteczna obs│uga PPTP, zdalne zarz▒dzanie przez SNMP.

Wady:
trudna i z│o┐ona konfiguracja w sieci LAN.

Dostarczy│:
Polcentrix Polska sp. z o.o., Al. Lotnik≤w 32/46, O2-668 Warszawa, tel./faks (022) 8470082

Cena:
ok. 3000 USD + VAT.

Rywal:
programowe serwery PPTP.

Do│▒czenie serwera do sieci LAN jest banalnie proste, natomiast jego konfiguracja w sieci wymaga dobrej znajomo╢ci zar≤wno wymog≤w samego urz▒dzenia, jak i parametr≤w konfiguracyjnych sieci û routing, maski i zakresy adres≤w IP. Szczeg≤│owa instrukcja, do│▒czona do urz▒dzenia, jest w procesie konfiguracji bardzo pomocna, a nawet nieodzowna. To ┐e jest ona w jΩzyku angielskim, nie stanowi wady û trudno by│oby byµ kompetentnym administratorem sieci bez znajomo╢ci tego jΩzyka. Serwer pracuje zar≤wno w protokole TCP/IP, jak i IPX.
Oprogramowanie klienta VPN instaluje siΩ na komputerze zdalnego u┐ytkownika, w ╢rodowisku Windows 95 lub NT 4.0. W przypadku, gdy sieµ LAN jest sieci▒ novellowsk▒, niezbΩdne jest zainstalowanie klienta NetWare 32. Oczywi╢cie, konieczny jest r≤wnie┐ protok≤│ TCP/IP. Instalacja oprogramowania klienckiego nie jest bardziej z│o┐ona ni┐ konfiguracja po│▒czenia dial-up do providera Internetu. Po zainstalowaniu oprogramowania klienta i uzyskaniu po│▒czenia, mo┐emy zalogowaµ siΩ do sieci LAN tak samo, jak przy bezpo╢rednim po│▒czeniu do tej sieci. Wiadomo, ┐e Internet jest zat│oczony i nie nale┐y siΩ spodziewaµ du┐ych szybko╢ci transmisji, tym niemniej protok≤│ PPTP okazuje siΩ do╢µ szybki.
Dla u┐ytkownika przyzwyczajonego do powolno╢ci przegl▒darkowego HTTP, szybko╢µ transmisji PPTP okazuje siΩ zadziwiaj▒co du┐a û w ka┐dym razie wystarczaj▒ca do prac wymagaj▒cych transmisji niewielkich objΩto╢ci danych.
Trudno by│oby w ten spos≤b np. obrabiaµ du┐e bazy danych w formacie .DBF, natomiast pracuj▒c z baz▒ SQL nie odczuwa siΩ r≤┐nicy w stosunku do sieci LAN. A przede wszystkim pracuje siΩ z dowolnego miejsca na ╢wiecie za cenΩ po│▒czenia do lokalnego providera!

(c) Copyright LUPUS