E nter.net  


META nag│≤wek stron WWW
Grzegorz Teter


W ybranie konkretnego adresu internetowego lub wskazanie odsy│acza na stronie WWW powoduje wys│anie ┐▒dania do servera internetowego. Je╢li wybrany dokument rzeczywi╢cie istnieje i jest dostΩpny, poprzez protok≤│ HTTP transmitowany jest nag│≤wek pliku zawieraj▒cy informacje pomagaj▒ce przegl▒darce internetowej prawid│owo wy╢wietliµ otwierany dokument. Dane zapisane w META tagach dodatkowo uzupe│niaj▒ standardowy pakiet informacji. Wstawiamy je w nag│≤wkowej czΩ╢ci dokumentu pomiΩdzy znacznikami <HEAD>.
Rozr≤┐niamy dwa typy META tag≤w: HTTP-EQUIV oraz NAME. Ich warto╢ci zapisywane s▒ w atrybucie CONTENT.
Tagi HTTP-EQUIV stosowane s▒ w celu rozszerzenia nag│≤wka dokumentu transmitowanego do przegl▒darki. Niekt≤re z serwer≤w konwertuj▒ ich zawarto╢µ bezpo╢rednio do nag│≤wka wysy│aj▒c wszystko do przegl▒darki jako jednorodn▒ ca│o╢µ. Tagi NAME powsta│y jako czΩ╢µ nag│≤wka nie wysy│ana do przegl▒darki, lecz traktowana jako zbi≤r dodatkowych informacji. W praktyce wygl▒da to jednak trochΩ inaczej i czΩ╢µ dostΩpnego oprogramowania, np. niekt≤re wyszukiwarki traktuj▒ obie wersje META tag≤w w ten sam spos≤b.

Polskie znaki


Za pomoc▒ META tag≤w mo┐emy zadeklarowaµ standard kodowania polskich znak≤w na naszych stronach. Jest to bardzo pomocne, poniewa┐ przegl▒darka otwieraj▒ca dokument, korzystaj▒c z tych informacji, mo┐e automatycznie przestawiµ siΩ na odpowiedni▒ stronΩ kodow▒. Takie postΩpowanie znacznie u│atwi przegl▒danie naszej witryny, ╢wiadcz▒c jednocze╢nie o profesjonalnym jej przygotowaniu. Mo┐emy wiΩc zadeklarowaµ, i┐ nasza strona korzysta z ISO-8859-2 lub Windows-1250 (strona kodowa Microsoft Windows). Ta pierwsza zgodna jest z Polsk▒ Norm▒ i przyjΩ│a siΩ ju┐ jako standard stosowany w Internecie. Je╢li nasze strony tworzymy w ╢rodowisku Windows i nie posiadamy odpowiedniego edytora potrafi▒cego zapisaµ tekst w ISO (niestety, jest ich jeszcze niewiele), powinni╢my korzystaµ z pomocniczych narzΩdzi (klawiatura i czcionka ekranowa) lub konwertowaµ gotowe dokumenty.
W ostateczno╢ci mo┐emy te┐ zadeklarowaµ, ┐e nasze strony tworzone s▒ w standardzie Windows-1250. Takie posuniΩcie mo┐e jednak spowodowaµ, ┐e internauci niepracuj▒cy w systemie Windows bΩd▒ mieli k│opoty z ich poprawnym odczytaniem.

<META HTTP-EQUIV="content-type" CONTENT ="text/html; charset=iso-8859-2">

Daj siΩ znale╝µ


Wyszukiwarki internetowe potrafi▒ korzystaµ z META informacji przy katalogowaniu i wyszukiwaniu stron. Deklaruj▒c odpowiedni nag│≤wek, mo┐emy wiΩc pom≤c im w odnalezieniu informacji zawartych w naszej witrynie. Za pomoc▒ atrybutu "keywords" zapisujemy s│owa kluczowe, charakteryzuj▒ce przekazywane przez nasz tre╢ci:

<META NAME="keywords" CONTENT ="ENTER, prasa, magazyn komputerowy">

Nale┐y przy tym pamiΩtaµ, ┐e u┐ycie opisu w formie wielokrotnego powt≤rzenia tego samego s│owa bΩdzie ca│kowicie zignorowane przez wiΩkszo╢µ serwis≤w wyszukiwawczych. Dodatkowo, mo┐emy tak┐e umie╢ciµ kr≤tki opis strony, kt≤ry bΩdzie wy╢wietlany zamiast przypadkowego fragmentu tekstu przez wyszukiwarkΩ przy przedstawianiu wynik≤w zapytania. Robimy to wykorzystuj▒c atrybut "description":

<META NAME="description" CONTENT= "ENTER.NET - ENTER w Internecie">

Automatyczne od╢wie┐anie


Za pomoc▒ atrybutu "Refresh" mo┐emy okre╢liµ czas w sekundach, po jakim zawarto╢µ danej strony zostanie automatycznie od╢wie┐ona. Jest to przydatne, gdy tworzymy strony z czΩsto aktualizuj▒cymi siΩ informacjami:

<META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="10">

Dodaj▒c do tego jaki╢ adres internetowy mo┐emy okre╢liµ, aby po up│ywie ustalonego czasu, przegl▒darka otworzy│a inn▒, wskazan▒ przez nas stronΩ. CzΩsto wykorzystywane jest to przy informowaniu u┐ytkownik≤w, ┐e dany adres jest ju┐ nie aktualny. Po przeczytaniu tekstu informuj▒cego o zmianie, s▒ oni automatycznie przenoszeni na odpowiednie strony. W takim przypadku linia kodu bΩdzie ma│a nastΩpuj▒c▒ postaµ:

<META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT ="10; URL=http://www.nowy.adres">

Data wa┐no╢ci


Je╢li informacje na naszych stronach czΩsto siΩ zmieniaj▒ lub dezaktualizuj▒, w nag│≤wku dokumentu mo┐emy zadeklarowaµ dok│adn▒ datΩ, po up│ywie kt≤rej przegl▒darka wie, ┐e nie nale┐y odczytywaµ strony z cache'a, lecz ponownie pobraµ j▒ z sieci. Zadeklarowanie takiej informacji jest znakomitym sposobem na zapobiegniΩcie nieporozumieniom wywo│anym czΩst▒ aktualizacj▒ informacji na naszych stronach. InformacjΩ o dezaktualizacji informacji zapisujemy w nastΩpuj▒cy spos≤b:

<META HTTP-EQUIV="expires" CONTENT="Wed, 26 May 1998 10:35:20 GMT">

Program i tw≤rca


Tworz▒c skomplikowane strony najczΩ╢ciej korzystamy z jakiego╢ edytora html. W nag│≤w-ku naszego dokumentu mo┐emy zawrzeµ tak┐e informacje o programie, kt≤ry wykorzystywali╢my oraz o autorze strony. Dane takie najczΩ╢ciej wstawiane s▒ przez edytory automatycznie, choµ zazwyczaj mamy mo┐liwo╢µ wyboru czy chcemy je umieszczaµ. Aby tego dokonaµ rΩcznie, wpisujemy odpowiednio aktualizuj▒c:

<META NAME="generator" CONTENT="Hot Dog"> <META NAME="author" CONTENT="Grzegorz Teter">

To tylko najczΩ╢ciej spotykana czΩ╢µ META tag≤w. Zainteresowanych bardziej zaawansowanym zastosowaniem odsy│am do podanych w ramce (str. 105) stron internetowych.

Informacje o META tagach



www.w3.org
poncland.xyz.lublin.pl/WWWhowto/
www.webdeveloper.com/categories/html
www.polsl.gliwice.pl:9000/html-ref/head/meta.html
zhr.webmedia.pl/normy/metakody.htm
www.lodz.pdi.net/~online/html32/TAG_META.html
www.wibro.agh.edu.pl/info/www/html/reference/meta.html

(c) Copyright LUPUS