M agazyn  


Internet w objΩciach Windows 98
Cezary G│owi±ski



Integracja Windows z Internetem, deklarowana od dawna przez Microsoft, urzeczywistni│a siΩ w Windows 98. Interfejs u┐ytkownika zachowa│ idee wprowadzone w Windows 95, ale wyra╝nie widaµ zmiany w wygl▒dzie poszczeg≤lnych okienek, kt≤re zosta│y upodobnione do znanych ju┐ wcze╢niej z Internet Explorera 4.0. Na dodatek ta wersja przegl▒darki nie jest ju┐, tak jak to by│o do tej pory, aplikacj▒ uruchamian▒ w systemie, lecz stanowi g│Ωboko zintegrowany mechanizm, kt≤ry wni≤s│ wiele nowych cech do ╢rodowiska okienkowego.

P o│▒czenie Internet Explorera z pulpitem Windows zaowocowa│o zrealizowaniem koncepcji WebView. Foldery mo┐na teraz przegl▒daµ w taki sam spos≤b jak strony webowe, a okienka funkcjonuj▒ tak jak przegl▒darka. Podpisy przy ikonach plik≤w i folder≤w maj▒ wygl▒d hiperpowi▒za± znanych ze stron WWW. Wszystkie okna maj▒ styl okienek IE4, za╢ ich paski narzΩdziowe modyfikuj▒ siΩ w zale┐no╢ci od kontekstu. Je╢li w Eksploratorze Windows szuka siΩ plik≤w na lokalnym dysku, to na pasku narzΩdziowym mo┐na znale╝µ przyciski Kopiuj, Wytnij, Wstaw, Usu± itp. Natomiast je╢li prze│▒czamy siΩ na tryb Internetu (klikaj▒c now▒ ikonΩ Internet w Eksplorator Windows), to na pasku narzΩdziowym pojawi▒ siΩ standardowe przyciski nawigacyjne Wstecz, Dalej, Start, Ulubione itd. Jako t│o poszczeg≤lnych okienek mo┐na okre╢liµ pliki HTML. Wystarczy klikn▒µ prawym przyciskiem myszy w otwartym folderze i wybraµ z menu opcjΩ "Dostosuj ten folder".

Pojedyncze klikniΩcie


Windows 98
ZaczerpniΩcie idei interfejsu z przegl▒darki zaowocowa│o przeniesieniem zasad nawigacji znanych ze stron WWW. Podstawow▒ zmian▒ w tym wzglΩdzie jest pojedyncze klikniΩcie. W celu uruchomienia programu lub dostΩpu do pliku wystarcza teraz pojedyncze klikniΩcie przyciskiem myszy. Cecha ta dotyczy r≤wnie┐ list plik≤w w okienkach. Do tej pory czynno╢µ ta wymaga│a podw≤jnego klikniΩcia. W konsekwencji zmiany wymaga│o r≤wnie┐ podej╢cie do zaznaczania ikon. W poprzedniej wersji wybranie ikony odbywa│o siΩ poprzez jej klikniΩcie. Teraz aby zaznaczyµ ikonΩ, wystarczy najechaµ na ni▒ kursorem. Zaznaczenie wiΩkszej liczby ikon wymaga przeci▒gniΩcia nad nimi kursorem myszy przy wci╢niΩtym klawiszu SHIFT.

Aktywny pulpit


Pulpit systemu Windows 98 nosi nazwΩ Active Desktop. Opr≤cz dotychczasowych funkcji ma on mo┐liwo╢µ pe│nej obs│ugi ╢rodowiska Internetu. Na aktywnym pulpicie mo┐na umieszczaµ kontrolki ActiveX obs│uguj▒ce elementy ╢rodowiska WWW, np. ca│e strony lub ich fragmenty, tak jak standardowe windowsowe skr≤ty. Jedn▒ z cech Windows 98 jest wbudowanie technologii push pozwalaj▒cej na zaprenumerowanie internetowych serwis≤w informacyjnych, a funkcja Smart Favorites, sprawdza w okre╢lonych odstΩpach czasu wybrane miejsca internetowe i powiadamia o zaistnia│ych tam zmianach z mo┐liwo╢ci▒ ╢ci▒gania stron na dysk lokalny. Integracja z Internetem nie ominΩ│a te┐ wygaszacza ekranu. Active Desktop Screen Saver mo┐e za│adowaµ wskazan▒ stronΩ WWW, jako wygaszacz ekranu.

Ulepszona nawigacja


Interfejs ma zaimplementowanych wiele usprawnie± nawigacyjnych. Przy przyciskach Wstecz i Dalej pojawiaj▒ siΩ rozwijane listy odwiedzonych miejsc, do kt≤rych mo┐emy siΩ przemie╢ciµ. Tak ┐e teraz mo┐na bezpo╢rednio cofn▒µ siΩ do okre╢lonej strony bez potrzeby wykonywania po╢rednich krok≤w. Wciskaj▒c przycisk Historii, Szukania lub Ulubine po lewej stronie okna przegl▒darki pojawi siΩ ramka, kt≤rej zadaniem jest wygodniejszy dostΩp u┐ytkownika do wymienionych funkcji. W przypadku "ulubionych" ramka ta zawiera miejsca internetowe ustawione w przejrzyst▒, hierarchiczn▒ strukturΩ drzewa. W przypadku "historii" pokazywana jest uporz▒dkowana hierarchia ju┐ odwiedzonych folder≤w i stron, pogrupowana dla ka┐dego dnia i tygodnia pozwalaj▒ca dowolnie cofn▒µ siΩ wstecz. Dla opcji "szukania" w ramce pojawia siΩ rezultat poszukiwa±. Potem z wymienionych list mo┐na szybko wybraµ odpowiedni▒ stronΩ i wy╢wietliµ j▒ w przegl▒darce. UdostΩpniono te┐ nowy mechanizm AutoComplete, kt≤ry powoduje, ┐e podczas wpisywania adresu URL system por≤wnuje go z adresami podawanymi wcze╢niej i je╢li spotka podobie±stwo to automatycznie uzupe│nia pozosta│▒ czΩ╢µ.

Technologie webowe


IE4 wspiera ostatnie osi▒gniΩcia technologiczne WWW, takie jak ActiveX i dynamiczny HTML. DHTML jest jednym z dw≤ch istniej▒cych standard≤w dynamicznego HTML pozwalaj▒cego tworzyµ strony, kt≤re zmieniaj▒ swoj▒ zawarto╢µ w odpowiedzi na reakcjΩ u┐ytkownika bez potrzeby odwo│ania siΩ do serwera po wymianΩ strony.

Pasek zada±


Opr≤cz dotychczasowej sekcji z przyciskami symbolizuj▒cymi uruchomione aplikacje lub otwarte foldery na pasku pojawi│ siΩ przycisk Szybki start, w kt≤rym znajduj▒ siΩ ikony najczΩ╢ciej u┐ywanych aplikacji. Nowe mo┐liwo╢ci pozwalaj▒ tak┐e na umieszczenie na pasku zada± wszystkich ikon znajduj▒cych siΩ na pulpicie. Na pasku zada± mo┐e siΩ znale╝µ r≤wnie┐ pasek ú▒cza, na kt≤rej mo┐na osadzaµ odsy│acze do miejsc w Internecie.

NarzΩdzia sieciowe


W╢r≤d narzΩdzi sieciowych dostΩpnych w Windows 98 pojawi│y siΩ elementy znane z IE4. Podstawowym jest Outlook Express, czyli klient poczty elektronicznej i list dyskusyjnych. Wykorzystuje ono takie mechanizmy jak cyfrowy podpis, szyfrowanie i LDAP (Lightweight Directory Access Protocol). W systemie znajduje siΩ r≤wnie┐ prosty edytor stron WWW - FrontPad (uproszczny Front Page) w trybie WYSIWYG. Nie zabrak│o tak┐e programu do wideokonferencji, czyli najnowszej wersji NetMeeting.

Inne udogodnienia


Windows 98 obs│uguje mechanizm Multilink Channel Aggregation. Pozwala on │▒czyµ fizyczne kana│y w celu zwiΩkszenia pasma przenoszenia. Dwie linie z modemami 56 KB/s mog▒ symulowaµ jeden kana│ o przepustowo╢ci 128 KB/s. Ale jest to mo┐liwe tylko, gdy wsp≤│praca odbywa siΩ w po│▒czeniu z kompatybilnym serwerem po drugiej stronie (np. serwerem NT). Dial-up Networking obs│uguje PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol), kt≤ry pozwala zestawiaµ bezpieczne kodowane po│▒czenia miΩdzy sieciami korporacyjnymi na podstawie infrastruktury sieciowej Internetu. Umo┐liwia on tym samym m.in. wsp≤│pracΩ z pracownikami, kt≤rzy w danym momencie s▒ w podr≤┐y.

K│opoty monopolisty


W chwili oddawania tego numeru ENTER-a do druku s▒d federalny Stan≤w Zjednoczonych przyzna│ racjΩ Departamentowi Sprawiedliwo╢ci USA w sprawie przeciwko Microsoftowi. Departament zarzuca│ firmie Billa Gatesa stosowanie praktyk monopolistycznych, polegaj▒cych na do│▒czaniu w│asnej przegl▒darki Internet Explorer do systemu Windows, nie pozostawiaj▒c wolnego wyboru u┐ytkownikom. Wed│ug Departemantu Sprawiedliwo╢ci Microsoft szykanowa│ tak┐e innych producent≤w, kt≤rzy na produkowanych przez nich komputerach instalowali konkurencyjny Navigator firmy Netscape. Pomimo przyznania racji departamentowi, s▒d nie zabroni│ dostarczania przegl▒darki wraz z systemem Windows. WstΩpne orzeczenie s▒du federalnego zobowi▒zuje jedynie Microsoft do pozostawienia producentom co do wyboru przegl▒darki instalowanej w komputerze. Najwa┐niejszym dla u┐ytkownik≤w faktem jest to, ┐e decyzja dotyczy obecnych i przysz│ych system≤w operacyjnych Microsoftu. Stawia to pod znakiem zapytania premierΩ Windows 98, kt≤ry fabrycznie ma byµ zintegrowany z przegl▒dark▒. Je┐eli firma Gatesa przegra proces, bΩdzie musia│a zmieniµ strategiΩ dotycz▒c▒ nowych okienek. Wtedy, jak twierdz▒ specjali╢ci, nowy system uka┐e siΩ nie wcze╢niej ni┐ w 1999 roku.

(AP)

Nowo╢ci w systemie


Opr≤cz modyfikacji zwi▒zanych z integracj▒ pow│oki Windows ze ╢rodowiskiem Internetu znalaz│y siΩ w nim r≤wnie┐ zmiany zwi▒zane bezpo╢rednio z budow▒ systemu operacyjnego:
  • FAT32 - System operacyjny Windows ma teraz 32-bitow▒ tablicΩ alokacji plik≤w FAT (File Allocation Table). Ten system plik≤w eliminuje problemy z formatowaniem du┐ych twardych dysk≤w i efektywniej wykorzystuje ich przestrze± zapisu. Po pierwsze, pozwala formatowaµ pojedyncze woluminy o pojemno╢ciach 64 terabajt≤w - poprzedni limit 2 GB. Po drugie, redukuje rozmiar klastr≤w. Konweter FAT16/FAT32 jest wbudowany w Windows.
  • Defragmentacja dysk≤w - Nowe narzΩdzie do defragmentacji dysk≤w ╢ledzi wykorzystanie program≤w, w wyniku czego najczΩ╢ciej u┐ywane programy s▒ maga-zynawane na ci▒g│ej przestrzeni dyskowej, co przyspiesza ich dzia│anie. NarzΩdzie to potrafi uporz▒dkowaµ dysk, a tak┐e optymalizuje fizyczne rozmieszczanie plik≤w.
  • Wbudowany jΩzyk skryptowy - System zosta│ wyposa┐ony w pow│okΩ skryptow▒ Windows Scripting Host. DziΩki niej u┐ytkownicy mog▒ bezpo╢rednio z pow│oki lub linii polece± korzystaµ z zalet ActiveX scripting. Jest to przydatny mechanizm szczeg≤lnie przy automatyzowaniu prostych, lecz pracoch│onnych czynno╢ci zwi▒zanych z systemem.
  • Zarz▒dzanie energi▒ ACPI - Windows 98 jest wyposa┐ony w system zaawansowanego zarz▒dzania energi▒ ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Komputera pracuj▒cego w tym trybie nie trzeba bΩdzie wy│▒czaµ. Sam bΩdzie wy│▒cza│ nieu┐ywane aktualnie urz▒dzenia zewnΩtrzne Czuwaj▒cy w u╢pieniu system automatycznie zareaguje na poruszenie myszy lub transmisjΩ danych.
  • Jednakowe sterowniki - W Windows 98 zmieniono podej╢cie do sterownik≤w instalowanych w systemie. Zaproponowano uniwersalny model sterownik≤w urz▒dze± opieraj▒cy siΩ na technologii Win32 Driver Model, kt≤ry bΩdzie ujednolicony dla system≤w Windows 98, Windows NT i ich nastΩpc≤w. Zapewniono przy tym zgodno╢µ ze starszymi wersjami sterownik≤w w Windows 95.
  • Nowy sprzΩt - Windows 98 obs│uguje nowe technologie sprzΩtowe - w tym: UBS, DVD-ROM, HID (Human Interface Devices) przeznaczone dla manipulator≤w, AGP, komunikacjΩ z urz▒dzeniami peryferyjnymi IEEE 1394 oraz technologiΩ komunikacji na podczerwie± IrDA.
  • Pulpit uzyska│ internetowy charakter - do uruchomienia programu lub otwarcia foldera wystarcza jedno klikniΩcie
  • Pasek zada± - daje siΩ przesuwaµ do dowolnego boku ekranu, a ponadto sk│ada siΩ z kilku pask≤w narzΩdziowych
  • Na pasku "Szybki start" umieszcza siΩ najczΩ╢ciej u┐ywane aplikacje
  • Okno ka┐dego foldera mo┐na dostosowaµ umieszczaj▒c w tle grafikΩ lub stronΩ WWW
  • U┐ytkownik ma te┐ │atwy dostΩp do kana│≤w w technologii "push"
  • Na pulpicie mo┐na osadzaµ swoje ulubione strony
  • Nowa wersja przegl▒darki Internet Explorer posiada wiele udogodnie± (m.in. przyciski Szukaj, Ulubione, Historia, Kana│y)

(c) Copyright LUPUS