K lub U┐ytkownika  


Telewizor w komputerze
Grzegorz Urbanek


Decyduj▒c siΩ na zakup tego typu karty powinni╢my zwr≤ciµ uwagΩ g│≤wnie na to, czy karta pozwala na odbi≤r kana│≤w hyperbandowych (o podwy┐szo-nych czΩstotli-wo╢ciach) oraz czy umo┐liwia odbi≤r telewizji w systemie PAL (u nas obowi▒-zuj▒cym). Dodatkowo warto sprawdziµ, czy karta oferuje, opr≤cz pe│noekranowego trybu wy╢wietlania, tryby okienkowe. DziΩki karcie TV lub Video mo┐emy przekszta│caµ nasz komputer w telewizor i to tanio.

G dy nie mamy ochoty ogl▒daµ tego samego programu telewizyjnego co rodzice b▒d╝ wsp≤│ma│┐onek/ka, a w swoim pokoju nie mamy telewizora, lecz komputer, to problem ten mo┐na rozwi▒zaµ w dosyµ prosty i co najwa┐niejsze niedrogi spos≤b. Wystarczy dokupiµ kartΩ TV lub Video. TΩ drug▒ polecam osobom, kt≤re mog▒ pod│▒czyµ sygna│ z anteny telewizyjnej do komputera poprzez magnetowid, poniewa┐ pozwala to odbieraµ programy telewizyjne przez jego tuner. Przy korzystaniu z telewizji kablowej trzeba pamiΩtaµ o ograniczeniach technicznych takiego rodzaju po│▒czenia. Je┐eli magnetowid nie ma opcji hyperband - tj. odbierania sygna│≤w telewizyjnych nadawanych na wy┐szych czΩstotliwo╢ciach - nie bΩdzie mo┐na ogl▒daµ program≤w w ten spos≤b przesy│anych. Zastosowanie karty TV jest o tyle lepsze i wygodniejsze, ┐e nie potrzebujemy ┐adnych dodatkowych urz▒dze± zewnΩtrznych. Sygna│ telewizyjny pod│▒czamy bezpo╢rednio do gniazda antenowego SVHS, umieszczonego na karcie z ty│u komputera. Dodatkowo prawie ka┐dy typ karty telewizyjnej ma tuner z mo┐liwo╢ci▒ odbioru wy┐szego zakresu hyperband. Oznacza to, i┐ nie napotkamy ┐adnych utrudnie± przy odbiorze telewizji kablowej.

Instalacja


Instalacja
Program instalacyjny pyta o system odbioru telewizji (u nas PAL)
Po w│o┐eniu karty w wolny slot p│yty g│≤wnej przystΩpujemy do instalacji oprogramowania znajduj▒cego siΩ na do│▒czonej dyskietce lub p│ycie CD. Program instalacyjny zapyta siΩ nas o system odbioru telewizji (np. PAL, SECAM lub NTSC) oraz - o ile karta ma tak▒ opcjΩ - czy mamy pod│▒czon▒ kamerΩ, kt≤ra umo┐liwia m.in. korzystanie z internetowego wideotelefonu. Ostatnim krokiem instalacji jest wgranie na dysk twardy programu obs│uguj▒cego kartΩ. Gdy zako±czymy pomy╢lnie inicjacjΩ nowego sprzΩtu, zostaje nam tylko zrestartowaµ komputer i podziwiaµ jego nowe "umiejΩtno╢ci".

Pierwsze kroki


Pierwsze kroki
Program obs│ugi karty pozwala dokonaµ ustawie± poszczeg≤lnych kana│≤w
W zale┐no╢ci od rodzaju karty, jak▒ posiadamy, droga do uzyskania obrazu telewizyjnego na ekranie naszego komputera bΩdzie siΩ nieznacznie r≤┐ni│a. Gdy posiadamy kartΩ Video pod│▒czamy sygna│ telewizyjny, jak ju┐ wspomnia│em, przez magnetowid. Kana│y dostroiµ musimy w magnetowidzie. Po uruchomieniu programu obs│ugi danej karty mo┐emy ogl▒daµ telewizjΩ albo obraz z kasety wideo. Natomiast gdy posiadamy kartΩ TV to po uruchomieniu programu obs│ugi musimy w nim dokonaµ ustawienia poszczeg≤lnych kana│≤w. Niekiedy, aby us│yszeµ d╝wiΩk, bΩdziemy musieli mieµ kartΩ muzyczn▒, pod kt≤r▒ pod│▒czamy sygna│ z karty TV/Video i w│a╢nie od jej parametr≤w zale┐eµ bΩdzie jako╢µ d╝wiΩku.

Obs│uga


Obs│uga
Jak w normalnym telewizorze mo┐emy ustawiµ typowe parametry wy╢wietlania obrazu
Jako╢µ obrazu uzyskanego z karty Video jest zale┐na od magnetowidu, jakiego u┐ywamy i nie dotyczy to tylko jako╢ci filmu odtwarzanego z kasety, ale i jako╢ci program≤w telewizyjnych. Zmiana kana│≤w nastΩpuje za po╢rednictwem magnetowidu (pilota), natomiast typowych "telewizorowych" parametr≤w za pomoc▒ programu obs│ugi karty. Do dyspozycji mamy wszystkie typowe parametry wy╢wietlania obrazu: kontrast, jasno╢µ i nasycenie kolor≤w. Przy korzystaniu z karty TV zmiana kana│≤w i parametr≤w obrazu nastΩpuje programowo, choµ czΩsto spotyka siΩ do│▒czony do sprzΩtu zestaw pilota z czujnikiem, dziΩki kt≤remu mo┐emy sterowaµ wszystkim na odleg│o╢µ. Pilot taki nie r≤┐ni siΩ od konwencjonalnego. Mo┐emy za jego pomoc▒ wykonywaµ te same czynno╢ci, jakie wykonujemy codziennie u┐ywaj▒c pilota telewizyjnego. Z kart TV/Video mo┐na "wydusiµ" kilka sposob≤w wy╢wietlania obrazu. Najpopularniejsze s▒: obraz pe│noekranowy, b▒d╝ wy╢wietlany w formie ma│ego ekranu w dowolnym miejscu pulpitu, co umo┐liwia nam pracΩ np. w arkuszu kalkulacyjnym i r≤wnoczesne ogl▒danie serwisu informacyjnego. Jednak trzeba pamiΩtaµ, ┐e niekt≤re karty pozwalaj▒ tylko na ogl▒danie obra-zu na pe│nym ekranie. Jeszcze jednym ciekawym sposobem podgl▒du obrazu jest podzielenie monitora na kilka lub kilkana╢cie kwadrat≤w z osobn▒ zawarto╢ci▒. Mo┐emy w nich ogl▒daµ sekwencje klatka po klatce, albo w tym samym czasie kilka stacji telewizyjnych r≤wnocze╢nie. Klikaj▒c myszk▒ na kt≤rymkolwiek z ma│ych ekranik≤w dostajemy natychmiast pe│noekranowy obraz danej sekwencji lub programu tv. Ogl▒danie telewizji/film≤w wideo nie jest jedyn▒ korzy╢ci▒ z posiadania karty TV/Video. Dodatkowo mamy kilka opcji, kt≤re mog▒ byµ przydatne w ┐yciu codziennym. W ka┐dej chwili ogl▒daj▒c telewizjΩ mo┐emy nagraµ sobie na dysk ciekaw▒ reklamΩ, czo│≤wkΩ ulubionego serialu lub sekwencjΩ muzyczn▒.
Obs│uga
W trybie pe│noekranowym obraz dostrajamy za pomoc▒ zdefiniowanych klawiszy klawiatury. Na ekranie przej╢ciowe efekty poszukiwania odpowiedniego kana│u.
Wszystkich tych zapis≤w dokonujemy bezpo╢rednio z programu obs│ugi karty. Mo┐emy r≤wnie┐ sami zmontowaµ film, np. ze ╢lubu znajomych. Niekt≤re z kart TV/Video maj▒ mo┐liwo╢µ pod│▒czenia dwu magnetowid≤w i dokonywanie monta┐u na nich w czasie rzeczywistym, pozosta│e za╢ s▒ tzw. frame grabberami - daj▒ mo┐liwo╢µ nagrania sekwencji obrazu na twardy dysk, nastΩpnie odpowiednie zmodyfikowanie go i powt≤rne nagranie na kasecie. Ze wzglΩdu na nisk▒ cenΩ kart TV/Video - najta±sze ok. 300 z│ - s▒ one dobr▒ alternatyw▒ tradycyjnych odbiornik≤w telewizyjnych. Bardzo polecam zakup kart osobom, kt≤re na ma│ej powierzchni mieszkaniowej nie maj▒ miejsca, aby pomie╢ciµ telewizor, ale posiadaj▒ komputer. BΩd▒ one mog│y bez zbytniego przemeblowania ogl▒daµ swoje ulubione programy na ekranie komputera. Powy┐szy tekst powsta│ na podstawie kart Fly EZ TV i Fly EZ Video, dostarczonych przez firmΩ Ultramedia.

(c) Copyright LUPUS