M agazyn  


Zygzakowata droga do Internetu
Ryszard Sobkowski


J edn▒ z g│≤wnych przeszk≤d na drodze do swobodnego nurzania siΩ w Internecie jest ograniczona przepustowo╢µ │▒czy. ú▒cza telefoniczne daj▒ w najlepszym przypadku przepustowo╢µ 33,6 kb/s. Trwa zatem poszukiwanie dr≤g alternatywnych.

Po kablu tv


Jedn▒ z takich dr≤g mia│y byµ sieci telewizji kablowej. Debiut dystrybucji Internetu poprzez sieci telewizji kablowej by│ niezbyt udany, bo wci▒┐ jest nie ca│kiem rozwi▒zany problem transmisji dwukierunkowej. Tam za╢, gdzie kana│ zwrotny jest osi▒galny, u┐ytkownicy staj▒ przed kilkusetdolarow▒ barier▒ ceny modemu. A to s▒ pieni▒dze, kt≤re wielu u┐ytkownik≤w wola│oby wydaµ np. na telewizyjny odbiornik satelitarny.

A mo┐e przez satelitΩ?


Internet w Space TV System
Firma Acer, zaproponowa│a ostatnio now▒ koncepcjΩ upowszechnienia dostΩpu do Internetu. Odbiornik satelitarny AcerStar ma umo┐liwiaµ r≤wnoczesny odbi≤r sygna│u z trzech satelit≤w, co w po│▒czeniu z wbudowanym dekoderem MPEG-2 i DV pozwoli mu na obs│ugΩ takich serwis≤w, jak VideoOnDemand, a tak┐e odbi≤r danych z Internetu z szybko╢ci▒ do 384 kb/s. To jest naprawdΩ co╢! Gdyby tak jeszcze obesz│o siΩ bez telefonu... W przypadku VideoOnDemand nie jest to du┐y problem, bo sprowadza siΩ do jednego po│▒czenia, natomiast w przypadku internetowego surfingu... trzeba byµ on-line przez ca│y czas. Ale jest to mimo wszystko jakie╢ rozwi▒zanie - pe│ne pasmo dystrybucji Internetu w kanale satelitarnym to 30 MB/s. Jest czym obdzieliµ naprawdΩ wielu u┐ytkownik≤w. W ka┐dym razie wygl▒da na to, ┐e pierwszym we wszech╢wiecie providerem us│ug internetowych zostanie tajwa±ska Space TV Systems, kt≤ra w│a╢nie wdra┐a na satelitach rodziny Telstar-4, kosztem 20 milion≤w dolar≤w, system satelitarnej obs│ugi rozrywkowej (i internetowej) dla chi±skojΩzycznej spo│eczno╢ci na terenie Stan≤w Zjednoczonych.

Kiedy pozostaje tylko telefon,


mo┐na pr≤bowaµ doczekaµ, a┐ nasz "dostawca us│ug internetowych" zainstaluje modemy dostΩpowe pracuj▒ce w technologii asymetrycznego pasma, pozwalaj▒ce na transfer danych z sieci z szybko╢ci▒ ponad 50 kb/s.
Technologia uleg│a niestety podzia│owi, na X2 stanowi▒ce w│asno╢µ US Robotics i 3Com oraz K56Flex nale┐▒ce do Rockwella i Lucent Technologies. Obie strony konfliktu w sporach formalno-prawno-licencyjnych reprezentuj▒ nieprzejednan▒ postawΩ i wielkie liczby (X2 - 400 provider≤w, K56Flex - 1200 provider≤w na ╢wiecie), tym niemniej mo┐na mieµ nadziejΩ na jakie╢ uzgodnienia. Co prawda Lucent Technologies opracowa│o modemy, obs│uguj▒ce zar≤wno X2 jak i K56Flex, ale problem tym razem tkwi nie w technice, lecz w zastrze┐eniach patentowych i op│atach licencyjnych.
Ale istniej▒ rozwi▒zania po╢rednie, co prawda przypominaj▒ce siΩganie lew▒ rΩk▒ do prawej kieszeni (w spodniach!), tym niemniej ca│kiem skuteczne. Boca Research i Diammond opracowa│y, zupe│nie niezale┐nie od siebie, modemy pracuj▒ce po dwu r≤wnoleg│ych liniach telefonicznych. Wykorzystuj▒c technikΩ podobn▒ do │▒czenia dwu kana│≤w ISDN, modemy te zapewniaj▒ pasmo powy┐ej 67 kb/s, a je╢li provider pracuje w standardzie K56Flex, to nawet prawie 112 kb/s. Oczywi╢cie pod warunkiem, ┐e mamy do dyspozycji dwie linie telefoniczne. I zap│acimy za nie rachunki... A je╢li chodzi o rachunki, to TPSA zaczyna nie╢mia│o proponowaµ przej╢cie na ISDN, na niezbyt drastycznych warunkach finansowych. Czy┐by eksplozja ISDN w krajach Europy zachodniej, a zw│aszcza w Niemczech, da│a administracji TPSA do my╢lenia?

(c) Copyright LUPUS